Sari la conținut
HiFi Tech

Mariutim

Postări Recomandate

Acum 30 minute, bogdanozaurus a spus:

.... Cu sursa de alimentare e mai greu pentru ca intr-un PC e nevoie de o alimentare foarte complexa. Chiar si la NUC, desi ai un alimentator extern de 19V, procesorul, memoriile, disk-ul, modulele WIFI, USB-ul folosesc tensiuni diferite mult mai mici, 1,2V, 3,3V 5V etc. ....

Pai nu am vazut in nuc nici un regulator discret de voltaj asa cum vezi in Aurender sau chiar si la tine in streamerul Pro-Ject. Deci teoretic sursa liniara este useless, in practica imbunatatirea este evidenta, am stat aproape un an pe varianta asta.

Poate ne spuen Greierele, in cazul unui NUC, daca zgomotul produs de sursa in comutatie se trece mai departe de regulatoarele de voltaj de pe placa, daca trece, atunci e clar ca va fi zgomot mai mic, ramai doar cu cel generat de regulatoare.

(nu stiu daca folosesc corect termenul, in engleza denumirea este de "Voltage regulator", din pacate nu il stiu in romana, deh, cultura generala facuta cu google)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Un decuplator galvanic separat cu FPGA este suficient pentru eliminarea  zgomotului electric. Cea mai buna solutie ramane un DAC cu intrarea USB decuplata galvanic. Oricum si chip DAC-ul face la randul sau o rejectie a zgomotului electric. 

PS: Din experienta mea va spun ca este mai important sa trimitem DAC-ul stream high-res original, upsamplig de fisiere, DSD. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 9 ore, Netcrusher a spus:

Colegii se refera la zgomot electric mai ridicat in cazul SSD-urilor si nu de zgomot acustic (care evident e inexistent).

As fi interesat si eu de ceva studii si masuratori in directia asta.

La zgomotul electric ma refeream, nu la cel produs de frecarea platanelor...numai ca se scriu unii niste aberatii care n-au treaba cu realitatea si nu am cum sa fiu deacord.

Editat de adis
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 5 ore, hellrider77 a spus:

Pe de alta parte un HDD cu platane mai introduce si vibratii, si zgomote electrice aferente motorului, inafara de interfata.

Mai nou, a aparut moda cu memory playere care folosesc mamorii de tip MMC si care cica ar da mucul la toate.

Asta zic si eu cu alte cuvinte totusi sunt altii care sustin altceva desi dpdv hardware un hdd e net inferior uni sdd. Mai auzeam niste variante de la altii mai invatati decat noi sa lasi hdd/sdd/flashul la rodat ... pentru nu stiu ce tip de performante.

Editat de adis
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 28 minute, dinica a spus:

?

Stii Dinica arunca unu un "fake news" care nu e sustinut de nimic, vine altul si umple forumul cu nu stiu ce masuratori adhoc facute fara nici o baza dar nimeni nu intreaba o companie care produce/repara hdd/sdd/flash daca pe langa detaliile tehnice si specificatii tehnice, sunt si alte detalii de natura "zgomotelor electrice" si cum afecteaza accesul la date daca acestea exista. Eu vad altfel problema si daca s-ar intampla ce zic unii aici la o scara mai larga IBM EMC HP ar trebui sa se lase de businessul asta cu sisteme de stocare. Cum dovedesti tu sau oricine de aici ca datorita unui zgomot electric, sdd-ul nu mai functioneaza in parametrii, si iti reda tie fisierul audio la o calitate indoielnica. Pe bune? A ca ssd-ul face parte dintr-un /pc/music player/nas si per total exista un zgomot electric pe care-l rezolvi cu filtre/ceasuri etc e altceva. Revenind on topic, ar trebui intrebati astia de la tidal/qobuz si restul pe ce storageuri isi tin colectiile muzicale...gata nu ma mai intervin pe subiectul asta.

Editat de adis
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 10 minute, adis a spus:

dar nimeni nu intreaba o companie care produce/repara hdd/sdd/flash daca pe langa detaliile tehnice si specificatii tehnice, sunt si alte detalii de natura "zgomotelor electrice" si cum afecteaza accesul la date daca acestea exista. Eu vad altfel problema si daca s-ar intampla ce zic unii aici la o scara mai larga IBM EMC HP ar trebui sa se lase de businessul asta cu sisteme de stocare. Cum dovedesti tu sau oricine de aici ca datorita unui zgomot electric, sdd-ul nu mai functioneaza in parametrii, si iti reda tie fisierul audio la o calitate indoielnica.

 Nu a afirmat nimeni asemenea aberatii, evident ca datele nu vor fi in nici un fel afectate. Ma indoiesc foarte tare ca acele companii folosesc SSD-uri pentru servere. Daca zgomotul electric al unui SSD e mai mare decit al unui HDD e clar ca zgomotul electric al aparatului va fi mai mare. Cit de mult va afecta asta calitatea e greu de apreciat si depinde de multi factori. Asta pentru ca zgomotul electric se propaga la DAC nu pentru ca afecteaza accesul la date, parametrii si alte bazaconii pe care tu pretinzi aiurea ca au fost discutate aici. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, Cosmin a spus:

Aurender face play din SSD, nu din HDD.

Asa este, dar nimeni nu garanteaza ca aceasta este cea mai buna solutie. Asta apropo de masuratorile de care vorbeam. Parerea mea este ca ar fi avut rezultate mai bune daca implementau o solutie cu buffer intr-o memorie RAM. Puneau 16 gb de memorie unde ar fi putut incarca 80 minute de muzica in format 24/192.  Castigau viteza si o accesare directa catre procesor / DSP. Asa au facut o struto-camila. Muta informatia din hard disk-ul clasic in SSD, apoi in memoria RAM, apoi in procesor pentru partea de DSP.

Cei de la Audirvana incarca informatia in memoria RAM.

incarcare memorie audirvana.jpg

task manager incarcare memorie.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dinica e cel mai bine cum zici insa tine cont ca nu e o solutie ieftina, ramul costa de cel putin 10x mai mult decat hdd in general, si cand vorbim de memorie cache e si mai si,  solutia cu cacheul pe ssd e accesibila dpdv cost, si s-ar putea ca diferenta dintre unui fiser playat de pe ssd fata de altul playat din RAM sa nu merite diferenta de cost.

Editat de adis
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, dinica a spus:

Asa este, dar nimeni nu garanteaza ca aceasta este cea mai buna solutie. Asta apropo de masuratorile de care vorbeam. Parerea mea este ca ar fi avut rezultate mai bune daca implementau o solutie cu buffer intr-o memorie RAM. Puneau 16 gb de memorie unde ar fi putut incarca 80 minute de muzica in format 24/192.  Castigau viteza si o accesare directa catre procesor / DSP. Asa au facut o struto-camila. Muta informatia din hard disk-ul clasic in SSD, apoi in memoria RAM, apoi in procesor pentru partea de DSP.

Cei de la Audirvana incarca informatia in memoria RAM.

Cu atat noi nu putem garanta, care nu suntem experti in electronica si ingineri de sunet.

Apropo de Aurender, nu cred ca nu ar fi putut folosi buffer in memorie RAM, mai ales pe modelele de top, daca tinem cont doar de aspectul pret. Faptul ca au mers pe varianta HDD cu stocare date si SSD pentru playback inseamna ca pentru ei a dat cele mai bune rezultate.

Eu am testat Audirvana si pe Mac si pe Windows - de altfel am si licenta achizitionata pentru MacMini. In afara de Audirvana am mai mers o vreme cu foobar, Jriver. In cazul meu, fie ca vorbim de device-uri PC, laptop, Mac Mini cu software Audirvana, foobar, JRiver, niciuna din combinatii nu se apropie macar de Aurender A10 la niciun capitol, nici macar de Aurender X100 care l-am avut si pe acela cateva luni cu DAC-50 de la Accuphase.

P.S. Acum am observat ca aurender-ul de top, W20se are un SSD de 4 TB pentru storage si un SSD de 1 TB pentru playback/cache.

Editat de Cosmin
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Apropo, am descoperit ca si Aurender A10 face rip de CD-uri, daca conectezi o unitate optica externa la un port USB si pui un CD Audio in unitate. Sper sa nu scoata astia din soft functionalitatea, pentru ca au modele specializate pentru rip, mult mai scumpe: ACS10 si A30 🙂

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 A10 este o masinarie superba.  Am testat si un server simplu de la Aurender. Suna ok, dar nu sa ma faca sa renunt la Daphile plus Nuc. Acum sunt obligat din cauza inginerilor Yamaha. Ideea este ca folosesc Audirvana cu upsampling la DSD 128. Rezultatul este incredibil. CDS3000  raspunde extraordinar cu semnal DSD. Probabil implementarea tehnica este facuta sa avantajeze DSD-ul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, Cosmin a spus:

Cu atat noi nu putem garanta, care nu suntem experti in electronica si ingineri de sunet.

Apropo de Aurender, nu cred ca nu ar fi putut folosi buffer in memorie RAM, mai ales pe modelele de top, daca tinem cont doar de aspectul pret. Faptul ca au mers pe varianta HDD cu stocare date si SSD pentru playback inseamna ca pentru ei a dat cele mai bune rezultate.

Eu am testat Audirvana si pe Mac si pe Windows - de altfel am si licenta achizitionata pentru MacMini. In afara de Audirvana am mai mers o vreme cu foobar, Jriver. In cazul meu, fie ca vorbim de device-uri PC, laptop, Mac Mini cu software Audirvana, foobar, JRiver, niciuna din combinatii nu se apropie macar de Aurender A10 la niciun capitol, nici macar de Aurender X100 care l-am avut si pe acela cateva luni cu DAC-50 de la Accuphase.

P.S. Acum am observat ca aurender-ul de top, W20se are un SSD de 4 TB pentru storage si un SSD de 1 TB pentru playback/cache.

Ok ok, dar cand vorbesti de aurender ai alt DAC, il compari cu softuri de playback si diferite sisteme PC,nu spui la ce DAC uri ai conectat aceste sisteme si daca erau la acelasi nivel cu DAC ul din aurender ori ai conectat acestea ca player extern la DAC-ul din aurender?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 19 minute, audio a spus:

Ok ok, dar cand vorbesti de aurender ai alt DAC, il compari cu softuri de playback si diferite sisteme PC,nu spui la ce DAC uri ai conectat aceste sisteme si daca erau la acelasi nivel cu DAC ul din aurender ori ai conectat acestea ca player extern la DAC-ul din aurender?

Au fost conectate la DAC-50 din Accuphase si cateodata si la DAC-ul din Luxman D-06 - scurta perioada cat l-am avut.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

Scuze, m-am grabit. Ma gandeam sa pun si eu impreuna cate ceva pentru un "computer audiofil". Am citit mai multe pagini si am dat peste postul Greierasului in care spunea " O alimentare foarte buna, curata si de impedanta scazuta, plus o decuplare corect facuta la chipurile alimentate, alaturi de ceasuri performante corect si ele implementate si gata. " Am uitat sa citez si nu mi-am dat seama ca nu este ultumul post in thread si m-am lansat cu intrebarea...

Deci ma informez pentru a achizitiona pe bucati un "computer audiofil" si incep acum cu sursa de alimentare. Multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu iti pierde vremea cu alimentarea. Incearca sa pui un decuplator galvanic intre DAC si pc. Cu varianta asta rezolvi noise floor-ul venit din pc. Daca te uiti in sesiunea articole gasesti informatii despre doua variante de pc audiofil. Una este cu Daphile, cealalta cu Windows 10.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.