Sari la conținut
HiFi Tech

Mariutim

Postări Recomandate

Curge pe unde are loc , neingradit de unul sau altul si m-am exprimat ca nu cred , nu ca e imposibil.  A se intelege ca exclud din start extremele din orice domeniu, in cazul de fata, aparatura audio si cultura muzicala.

De ce spun ca nu cred? Probabil ca nu m-am intalnit prea des cu ambele situatii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 12 ore, star a spus:

Curge pe unde are loc , neingradit de unul sau altul si m-am exprimat ca nu cred , nu ca e imposibil.  A se intelege ca exclud din start extremele din orice domeniu, in cazul de fata, aparatura audio si cultura muzicala.

De ce spun ca nu cred? Probabil ca nu m-am intalnit prea des cu ambele situatii.

Nu esti primul si nici ultimul cu astfel de probleme existentiale. O chestie tipic romaneasca. 😉

Povestea mea in cateva cuvinte:

  • pe vremea lui nea Nicu ascultam muzica la ce gaseam, chiar si la televizor.
  • a aparut un casetofon in viata mea
  • apoi altul
  • apoi un fel de combina Sony argintie, cu boxe separate din mdf
  • apoi am fost la HiFi Arena si am realizat ca nu ascultasem muzica cu adevarat niciodata
  • primul sistem NAD + Monitor Audio
  • 6 luni mai tarziu Naim + Sonus Faber
  • etc

In diferite variante cam toata lumea a trecut printr-o poveste asemanatoare. Legendele astea cu audiofilii care asculta aparate isi au radacina in ' ba pe-a matii'. Noi ne dorim mai mult de la muzica ascultata si suntem pregatiti sa facem orice sacrificiu pentru asta. Aaaa! Si avem si banii necesari. 😈 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hieronymus Bosch - Grădina desfătărilor umane

https://ro.wikipedia.org/wiki/Hieronymus_Bosch#/media/Fișier:El_jardín_de_las_Delicias,_de_El_Bosco.jpg

Intotdeauna m-a fascinat aceasta lucrare . Prima data am vazut-o intr-un album de arta tiparit (prost) la noi, apoi pe monitoare din ce in ce mai bune. In cele din urma am stat in fata ei minute in sir, la fel si la Guernica, cind am vizitat Prado. Nu as mai vrea sa o privesc si nu as mai putea sa ma bucur de ea privind acel album vechi sau pe un monitor mic si/sau prost.

Cam asta e si filmele si cu muzica prefer sa nu ascult / vad decit sa am un sunet prost / imagine proasta. Si nu sint  mare meloman, mare cinefil si nici un fin cunoscator al artelor plastice. Sint un om care in putinul timp liber vrea sa se bucure de arta.

  • Like 5
  • Thanks 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Este foarte greu de inteles ca suntem diferiti si de aici apar o gramada de divergente. Am o gramada de cunostinte pentru care detaliile pur si simplu nu exista, altele care dau prea mare importanta detaliilor; mai stiu o gramada pentru care termenul de evolutie este impotriva firii. Cand o sa intelegem ca nu toti suntem la fel, problemele astea minore or sa dispara.

  • Like 2
  • Thanks 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Este plin netul de tot felul de retardati care critica ba cablurile, ba sursele liniare (asa cum trambiteaza sus si tare amir care considera ca sursele liniare nu au nici un efect pozitiv in sunet), ba serverele audiofile, samd. Adevarul trist este ca sunetul vinde si nu componentele sau implementarea. Si adevarul este ca Innuos este in avangarda acestor servere! Succesul lor se datoreaza mai ales implementarii unei alimentari foarte ok si mai putin puterii de procesare, samd. Pana una alta, daca tipul din videoclip nu-si poate construi mai ieftin un server care sa sune la fel de bine, are un motiv serios pentru care seamana cu Borat! Comment-urile pe poze de pe net sunt, de departe, pentru cei "superdotati"!

Editat de johndoe21ro
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Interiorul acelui Innuos este absolut mediocru. Nimic special acolo, placa de baza de duzina, alimentarea la fel, nimic care sa merite pretul respectiv.

Singurul lucru la care s-a depus ceva efort a fost crearea unui Bios custom care dezactiveaza mai multe chestii si probabil un sistem de operare Linux optimizat pt audio.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Exact, nimic spectaculos, componente obisnuite care nu costa prea mult iar chiar si in BIOS-ul NUC-ului meu poti dezactiva unele chestii iar din setarile OS altele. Procesorul o fi quad core la 2GHz dar mai mult ca sigur ca este subtactat avind in vedere racirea pasiva. Singura gaselnita e sursa liniara cu trei rail-uri care este de departe cea mai scumpa componenta. In rest componente banale si multa vrajeala de marketing. Oricine poate face un astfel de calculator (se poate chiar si cu sursa liniara daca se pricepe putin) si poate pune Daphile sau alta distributie de Linux si se va auzi exact la fel.

Mina intinsa care nu spune o poveste nu primeste pomana. Bine aici nu e mina intinsa, povestea e insa foarte frumoasa iar "pomana" e vre-o 3500 de euroi. Amuzant este ca daca citim povestile diferitilor producatori gasim povesti frumoase despre solutii care se bat cap in cap. Dar toate se pretind cele mai bune.

 

Editat de bogdanozaurus
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, bogdanozaurus a spus:

Oricine poate face un astfel de calculator (se poate chiar si cu sursa liniara daca se pricepe putin) si poate pune Daphile sau alta distributie de Linux si se va auzi exact la fel.

Am mari dubii ca se va auzi la fel. Ai ascultat vreun astfel de InnuOS ca sa faci aceasta afirmatie?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Optimizarea facuta profi poate sa fie mai importanta ca hardware-ul. Am si un exemplu proaspat pe care nu mi-l pot scoate din cap. Un aparat care inauntru arata banal, niste placi de baza plus o sursa in comutatie. Sursa in comuntatie - eu si altii ca mine ar spune ca acest tip de sursa nu are ce cauta intr-un aparat audiofil.

motherboard.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu e deloc un exemplu bun, Linn, Auralic si multi altii nu folosesc componente PC normale ci proiecteaza cam de la 0 hardware pe care ruleaza soft dedicat si optimizat pentru platforma respectiva. Devialet sau Chord folosesc surse in comutatie complexe si de acea rezultatele sint pe masura. pe mine ma deranjeaza vrajeala gen "Dual-ethernet ports with isolation transformers" cind de fapt nu este decit o placa de baza banala

  • Like 1
  • Haha 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, Robert, de acord. Dar totusi observam niste placi de baza custom, probabil cu ceva regulatoare de tensiune discrete, este o oarece diferenta. Daca ne uitam si in Aurender, si acolo vedem placi de baza custom , alimentare porturi cu supercapacitori, etc..... chiar daca procesorul, memoriile si HDD sunt banale. 

In cazul Innuos, se foloseste o placa de baza chioara fara nici o imbunatatire custom, ar putea sa fie cinstiti si sa spuna ceva de genul, "Hardware-ul nostru nu este special, folosim insa o sursa liniara foarte buna si pretul se relfecta intr-un software optimizat la sange"

Ar fi cu totul altceva, si lumea ar fi fericita. Stau si ma intreb, OS-ul lor nu poate fi pus si pe NUC?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sigur ca da, placa de baza respectiva este una obisnuita produsa de Supermicro si costa cam 200 euro, produsele Supermicro sint scumpe pentru ca sint fiabile si tin ani multi. E un avantaj in cazul unui astfel de produs dar in rest e o platforma normala pe care poti pune si windows 7 daca vrei. Deci InnuOS sau cum il cheama poate fi pus pe orice platforma PC. Dupa cum sti se poate instala si MAC Os pe anumite platforme Intel, prietenii stiu de ce 🙂

Editat de bogdanozaurus
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se instaleaza MAC OS-ul pe anumite platforme Intel insa feelingul este departe de un MAC autentic. Eu as spune ca este ceva asemanator cd-playerelor, care au acelasi bloc optic dar preturile difera in functie de arhitectura, componente, carcase, si sunetul e diferit 🙂...daca te uiti fix la placa de baza probabil asa e mediocra, daca te uiti ca la un tot, s-ar putea sa ai surprize. N-am ascultat nici un Innuous pana acum insa am citit la un moment dat ca e peste aurender, varianta statment cu w20. Ce-i drept e cam greu sa vii cu ceva inaintea pietii pe domeniul asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, bogdanozaurus a spus:

Nu e deloc un exemplu bun, Linn, Auralic si multi altii nu folosesc componente PC normale ci proiecteaza cam de la 0 hardware pe care ruleaza soft dedicat si optimizat pentru platforma respectiva. Devialet sau Chord folosesc surse in comutatie complexe si de acea rezultatele sint pe masura. pe mine ma deranjeaza vrajeala gen "Dual-ethernet ports with isolation transformers" cind de fapt nu este decit o placa de baza banala

Nici nu am spus ca in cazul Linn este vorba de o placa de baza normala. Totusi, se discuta atat de mult despre filtre sofisticate, chiar babane, cu condensatori de buna calitate, de alimentare liniara, etc. Apoi te uiti in interiorul unui Linn, Auralic, si ramai masca. Pare gol in interior, insa sunetul este fucking amazing. Din acest motiv spun ca optimizarea bate hardware-ul. Posibil ca si la Innuos sa fie la fel. Nu stiu cum suna, nu am ascultat aparatul, doar va spun sa va ganditi.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai da  man, dar ei tocmai cu hardware-ul se lauda. 

@bogdanozaurus, stii cumva de cat curent are nevoie placa aceea de baza ? (tensiune si amperaj ma intereseaza). Am un feeling ca cere mai mult de 7-8 amperi

Placile de baza de la supermicro mai au un mare avantaj,   ofera control aproape total in BIOS, practic reducand necesitatea de a te mai chinui prea tare cu optimizarile la nivel de OS. Biosul unei astfel de placi de baza ofera posibilitatea de a  modifica multiplicatorii, latentele in incrementi f mici si subtacta nu numai procesorul ci si controlerele, bridge-urile, memoriile, etc. La unele se pot chiar modifica tensiunile de alimentare pe diverse zone, poti aloca static rute dedicate, izolare procese pe cate un core...   o gramada de bunatati.... 

Eu unul nu as avea nici nervi si nici timpi sa ma apuc sa ma joc cu asa ceva.....

Editat de hellrider77
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@hellrider77 Nu pot sa spun exact, se vad trei railuri, unitate optica, SSD si MB, primele sint la 5V si  5 - 6 A iar ultimul alimenteaza placa de baza pe conectorul obisnuit printr-un regulator, acolo sint probabil 12V si vreo 10A. Placa este prevazuta cu conectori pentru ventilatoare dar aparatul nu pare sa aibe vreunul asa ca procesorul este subtactat 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.