Sari la conținut
HiFi Tech

Mariutim

Postări Recomandate

Un review zic eu foarte obiectiv si pertinent din partea uneia din cele mai bune 'voci' ale ComputerAudiophile (am ramas cu vechea denumire):

https://audiophilestyle.com/ca/reviews/dcs-bartók-dac-with-headphone-amplifier-review-r849/

P.S. Parerea mea din ce am ascultat pana acum de la Chord... o combinatie teribila ar trebui sa fie Dave + MScaler. Mi-as fi dorit sa nu citesc despre cat de departe este Rossini! ☹️

Editat de johndoe21ro
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
Citat

 Acum 20 ore, adis a spus:

 Chiar ma gandeam astazi ce diferenta mare este intre tidal/qobuz si un fisier playat direct de pe discul intern al aurenderului, cel din urma sunand peste.

Acum 4 ore dinica a spus:

@adis am aceeasi senzatia ca tine.

Apropos de aceste afirmatii, cum preferati sa stocati muzica, pe NAS sau pe DAS (termen mai putin cunoscut Direct Attached Storage, adica HDD extern sau stick de memorie)?  Fiecare solutie are partizanii sai dar as fi curios daca a incercat cineva sa faca vre-o comparatie intre cele doua solutii, lucru foarte simplu avind in vedere ca majoritatea playerelor de retea au si port USB. Ce NAS, folositi sau ce HDD extern, sau de ce nu foloseste careva SSD extern?  Preferati DLNA sau mapare folder de retea ?

Editat de bogdanozaurus
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma bag si eu cu o intrebare , se poate face pe un sistem audio multiroom  bazat pe windows , ceva room eq cu aparat dedicat, ma refer la ceva gen minidsp, ma intereseaza doar pe o camera, pt ca e mai complicat sistemul are mai multe placi audio cu trigger pe fiecare placa audio.M-am tot uitat la minidsp pe site dar nu prea inteleg, m-ar interesa un aparat mic care s-ar conecta la pc prin usb la el as conecta un microfon as face filtrul si apoi l-as incarca in aparat,apoi aparatul ar fi interconectat intre placa de sunet si amplificatorul multi canal.

Oare acest aparat ar face ce vreau eu?

https://www.minidsp.com/products/minidsp-in-a-box/minidsp-2x4

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 ore, bogdanozaurus a spus:

Apropos de aceste afirmatii, cum preferati sa stocati muzica, pe NAS sau pe DAS (termen mai putin cunoscut Direct Attached Storage, adica HDD extern sau stick de memorie)?  Fiecare solutie are partizanii sai dar as fi curios daca a incercat cineva sa faca vre-o comparatie intre cele doua solutii, lucru foarte simplu avind in vedere ca majoritatea playerelor de retea au si port USB. Ce NAS, folositi sau ce HDD extern, sau de ce nu foloseste careva SSD extern?  Preferati DLNA sau mapare folder de retea ?

Eu am un Synology, pe care il folosesc in principal pentru job (stocare de fotografii, ftp pentru clienti, etc). Acum, am avut streamere/playere Blue Sound, Aurender sau Auralic care playau prin retea de pe NAS. La Aurender foloseam si hardul (de stocare) intern (mai exista la modelel lor si un SSD pt buffering, practic de pe el se playeaza cand se face un playlist/queue). Uneori diferentele sunt mici, in favoarea playerii locale sau USB, alte ori mari (am scris in celalalt topic ce surpriza mi-a facut un Node 2i). Acum, calitatea retelei e ceva la care se pricep putini (eu unul nu ma consider printre ei) si asta poate fi un handicap. Si acolo exista cabluri, switchuri, izolatoare ca si la interfata audio USB, in unele cazuri se pot obtine sporuri mari. Pt mine e inca un domeniu putin cunoscut. Acum, apropo de SSD, se folosesc rar fiindca sunt scumpe, in principal. Fiind fara parti mobile, SSD-urile ar parea mai potrivite. Iar stickurile, au capacitati mici si viteze de transfer mici, cand le incarci.

Cred ca mai indicat ar fi sa-i ascultam pe cei care chiar au dedicat timp pentru configurarea playatului de fisiere, @johndoe21ro, poate si @Cosmin, @hellrider77 eu am incercat tot ce am putut cu streamer si dac foarte scumpe, dar mi-a iesit o calitate sub un cd modest, de aceea am abandonat ideea si am decis sa ma axez pe CD. Acum, e adevarat, streamingul din retea sau de pe hard au avantajele lor si m-as bucura ca intr-o zi sa avem aceeasi calitate de pe computer sau streamer cum auzim de pe CD.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am mai scris si sustin in continuare: parerea mea este ca motivul principal pt care un cd player suna “mai bine” decat un file player este calitatea etajului de dupa DAC.

Si mai este un aspect: ganditi-va si la faptul ca, cd playerul este de mult mai mult timp pe piata decat file playerul, deci este mult mai matur si imbunatatit in timp.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Legat de SSD, pentru ca tot se vorbea pe aici... Umbla vorba prin targ ca este mai bun (in sunet) un HDD decat un SSD. Daca HDD-ul este mai zgomotos dpdv mecanic, SSD-ul este mult mai zgomotos dpdv electric. 
@ bogdanozaurus. Eu sunt de parere ca HDD-urile externe nu sunt o solutie ok daca folosesc aceeasi interefata USB pe care o folosim pentru audio. Daca vorbim de Thunderbolt sau Firewire, nu ar trebui sa fie probleme. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cum spuneam sint multe teorii dar si multe explicatii marketingo-stiintifice. De exemplu daca te uiti la prezentarile sau articolele  dispozitivelor cu discuri incluse o sa citesti argumente pro HDD si contra SSD daca produsul are HDD si bineinteles pro SSD si contra HDD daca produsul prezentat vine cu SSD (explicatiile in aceste cazuri sint si mai aiuristice deoarece trebuie sa justifice si pretul piperat). SSD-ul e mai zgomotos electric dar nu vad asta un dezavantaj decit la aparatele cu disk intern. Cam la toate streamer-ele de azi au macar un USB dedicat, de regula pentru DAC dar sint si altele cu mai multe porturi dedicate, HDD extern, unitate optica pentru rip, back-up etc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Orice e posibil numai ca pana nu apare ceva concret referitor la masuratori sau ceva care sa sustina teoria asta e cam greu de crezut avand in vedere arhitectura diferita dintre un hdd si un ssd, pana la urma un ssd este un hdd fara partea mecanica si teorretic ssd-ul nu emite zgomot, si atunci de unde sa se auda mai prost!? Cred ca e un pic de haos prin targul ala si ori e lipsa de cunostinte ori vreun destept s-a apucat sa schimbe semiconductori 🙂 si vede sunete. Eu personal nu cred in teoria asta, no offence.     

  • Haha 1
  • Confused 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 16 minute, bogdanozaurus a spus:

SSD-ul e mai zgomotos electric dar nu vad asta un dezavantaj decit la aparatele cu disk intern.

Demonstreaza ce-ai scris daca crezi ca e asa, mai degraba noiseul e dat de ansamblul de componente unde e instalat ssd-ul nu de el insusi. 

Editat de adis
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 14 minute, adis a spus:

Demonstreaza ce-ai scris daca crezi ca e asa, mai degraba noiseul e dat de ansamblul de componente unde e instalat ssd-ul nu de el insusi. 

Demonstreaza tu ca Mutec REF 10 aduce o imbunatatire in sunet! :))

@ Robert: Ia sa pui mana sa demonstrezi, nene! Altfel nu cred nimic!

Editat de johndoe21ro
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 56 minute, adis a spus:

Orice e posibil numai ca pana nu apare ceva concret referitor la masuratori sau ceva care sa sustina teoria asta e cam greu de crezut avand in vedere arhitectura diferita dintre un hdd si un ssd, pana la urma un ssd este un hdd fara partea mecanica si teorretic ssd-ul nu emite zgomot, si atunci de unde sa se auda mai prost!? Cred ca e un pic de haos prin targul ala si ori e lipsa de cunostinte ori vreun destept s-a apucat sa schimbe semiconductori 🙂 si vede sunete. Eu personal nu cred in teoria asta, no offence.     

1. Exista masuratori care dovedesc ca zgomotul sosit din pc prin USB este la o valoare insesizabila pentru ureche. Cu toate acestea sunt zilioane de dispozitive care decupleaza galvanic pc-ul de instrarea usb a dac-urilor. Daca mai adaugam faptul ca oricum chip dac-ul are un sistem de rejectie a zgomotului, atunci necesitatea decuplarii galvanice chiar pare un mit. Asta spune stiinta. In ciuda acestor masuratori eu personal am constatat ca sunetul s-a imbunatatit cand am pus un decuplator galvanic. Concluzia nu a fost rezultatul adaptarii creierului, pentru ca dupa cum stiti, eu nu cred in povestea cu auditii de saptamani pentru a simti diferentele audibile.

2. Pana acum un sau doi sunetul se termina la 22 khz. Imi amintesc ca am pus un link in care niste cercetatori au dovedit ca in conditii de liniste totala, experimentul a fost facut in conditii speciale, omul aude spre 40 khz.

3. Povestea blind testului. In anii acestea de cand sunt pasionat de audiofilie au tot aparut oameni meteorici care au contestat posibilitatea ca un om sa auda diferente intre aparate, formate digitale audio, etc. Am explicat de fiecare data ca audiofilia trebuie practicata ca sa poti auzi aceste diferente. Intre timp aici la HiFi Tech am facut o serie de teste audio fara sa cunoastem sursele audio si de fiecare data audiofilii au dovedit ca au un argument audibil.

4. Zilele trecute am pus un link cu un test blind unde niste cercetatori japonezi demonstrau intr-un test blind diferenta intre informatia codata in 16 biti si 24 biti.

5. Masuratorile sunt doar o parte a povestii. Sunt sanse destul de mari ca intr-un sistem audiofil diferenta sa o faca un hard disk fie ca este SSD sau unul in format clasic.

6. Nu cautati o logica in povestea asta. Ani de zile am sperat sa o gasesc. Nu am reusit. De curand am fost obligat sa schimb vechiul meu CDS3000 cu unul model mai nou. Intre timp inginerii de la Yamaha au facut niste schimbari si din acest motiv am fost obligat sa renunt la Daphile si sa folosesc Windows. Am fost foarte reticient la aceasta schimbare. Nu stiu ce naiba au facut pe noile modele insa acum CDS3000 cu Windows si upsampling la DSD128 este o sursa incredibila. Un sunet comparabil pe DSD am auzit acum cativa ani la Marian pe dac ul lui Moon. Va garantez ca aparatele CDS3000 masoara la fel ca acum 4-5 ani, totusi ceva s-a schimbat. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai degraba tu esti in eroare

Acum 42 minute, adis a spus:

pana la urma un ssd este un hdd fara partea mecanica si teorretic ssd-ul nu emite zgomot, si atunci de unde sa se auda mai prost!?

SSD-ul nu e un hdd fara partea mecanica, e tot un dispozitiv de stocare dar construit pe alte principii. Pentru compatibilitate s-a pastrat interfata SATA (sau chiar au scos si modele pe IDE) precum si formatul fizic al modelelor de laptop dar cam astea sint legaturile. Modelele M2 din ce in ce mai populare nu mai au multe lucruri in comun cu HDD-urile. Si da nu emite zgomot acustic.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 41 minute, bogdanozaurus a spus:

Mai degraba tu esti in eroare

SSD-ul nu e un hdd fara partea mecanica.

 Ok, stii tu mai bine ce e, ce citesti trebuie sa si intelegi...pana la m2 e cale lunga.  

@Dinica vb aici de zgomotul produs de un sdd!?, nu de un ansamblu, care poate fi orice echipament care contine un hdd/sdd/flash etc. Din pacate imi dau seama ca nu am acelasi nivel de cunoastere ca al celor doi colegi bine pregatiti in fata carora raman fara cuvinte. 

 

Editat de adis
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 46 minute, Netcrusher a spus:

Colegii se refera la zgomot electric mai ridicat in cazul SSD-urilor si nu de zgomot acustic (care evident e inexistent).

As fi interesat si eu de ceva studii si masuratori in directia asta.

Exact.

Masuratori zgomot electric via usb gasesti la Archimago. Am atasat un link in viteza. Gasesti mai multe.

http://archimago.blogspot.com/2015/05/measurements-usb-hubs-and-8khz-phy.html?m=1

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pana sa ne facem griji despre HDD, sunt arii mult mai importante unde sa ne facem griji.

Nu toate dacurile sunt create egal, unele merg mai bine pe usb, altele pe Coax, altele pe I2S sau AES/EBU. Din pacate afli doar via trial and errorr.

Nu toate transporturile sunt create egal, idem mai sus.

Combinatiile intre  dac si transport adunc inca o variabila.

 

Referitor la gargara de marketing vis-a-vis de HDD, CEO-ul de la Aurender spunea intr-un interviu ca toate HDD (fie ele SSD sau cu platane) suna diferit chiar si in cazul streamerelor lor care le folosesc pe ambele (SSD pentru cache). Mai batea campii cum ca ei au selectat din toate HDD de pe piata pe cele care suna mai bine. Desi nu as mai putea asculta acum muzica fara Aurender, I call bull-shit.

Pe de alta parte un HDD cu platane mai introduce si vibratii, si zgomote electrice aferente motorului, inafara de interfata.

Mai nou, a aparut moda cu memory playere care folosesc mamorii de tip MMC si care cica ar da mucul la toate.

 

Din testele din ultimele luni, am ajuns la vorba alora batrani:

1 Sursa de alimentare 

2 Ceasul

 

Restul e gargara. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, hellrider77 a spus:

Din testele din ultimele luni, am ajuns la vorba alora batrani:

1 Sursa de alimentare 

2 Ceasul

 

Restul e gargara. 

 Exact asa si este. O alimentare foarte buna, curata si de impedanta scazuta, plus o decuplare corect facuta la chipurile alimentate, alaturi de ceasuri performante corect si ele implementate si gata. Ma rog, mai trebuie luata in calcul si calitatea PCB-ului si cat de inginereste este rutat, cat de bine sunt asezate piesele, numarul de straturi, planuri de masa, etc... Restul e doar gargara din necunoastere sau interese.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, hellrider77 a spus:

Restul e gargara. 

Pai cam asa ziceam si eu, gargara. Mai de mult citeam ceva despre un server/streamer MELCO, care venea in trei variante, cea mai scumpa cu SSD. Si o aduceau din condei ca sa dea bine la toate, reiesea ca la modelele ieftine e mai bun HDD-ul ca SSD-ul are viata limitata si face compresia datelor in timp real in timp ce la modelul de top de aproape patru ori mai scump puneau SSD dar compensau  dezavantajele printr-un procesor mai puternic si nu stiu ce tehnologii. Pina la urma era un NAS mai pricopsit, firma mama este Buffalo.

In fine, problema SSD-urilor e ca trebuie sa ai grija ce faci cu TRIM-ul. Subscriu la ce zicea si Dinica, poate ca pe un dispozitiv foarte bine construit si conectat la un sistem foarte bun sa se simta diferente intre HDD si SSD. 

 

Acum 5 ore, Netcrusher a spus:

Colegii se refera la zgomot electric mai ridicat in cazul SSD-urilor si nu de zgomot acustic (care evident e inexistent).

As fi interesat si eu de ceva studii si masuratori in directia asta.

. Nu stiu daca a studiat careva chestia asta, SSD-ul are zgomot electric mai mare datorita numarului mult mai mare de componente din celulele de memorie. Ce am testat eu, HDD extern vs SSD extern dar nu am simtit nici o diferenta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poti sa masori, acelasi dispozitiv il masori de doua ori cu HDD si cu SSD si vezi ce iese. Cu sursa de alimentare e mai greu pentru ca intr-un PC e nevoie de o alimentare foarte complexa. Chiar si la NUC, desi ai un alimentator extern de 19V, procesorul, memoriile, disk-ul, modulele WIFI, USB-ul folosesc tensiuni diferite mult mai mici, 1,2V, 3,3V 5V etc. Poate ne explica greierasul cum se "fabrica" si daca are vre-un sens sa inlocuiesti sursa de 19V a NUC-ului cu una liniara.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.