Sari la conținut
HiFi Tech

Mariutim

Postări Recomandate

Bogdane, fara suparare nu cred ca ai inteles exact ce scrie in text. Posibil sa fie si din vina lor, pentru ca textul este scris prost. Partea cu suruburile este clar un text de marketing conceput sa se potriveasca cu designul lor.

A explicat Hell restul. O constructie similara cu CDS3000  poate fi gasita la Accuphase 750D. Diferenta evidenta este la pret, Yamaha - 4500 euro, Accu - 18 mii. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 53 minute, Mlaurentiu a spus:

Asta înseamnă că intri cu usb și ieși pe spdif sau aes3, nu cred că e tocmai ok.

Laurentiu, vreau sa scriu un articol despre acest produs. Am scris unul identic si despre noul Intona. Nimeni nu importa aceste produse in Romania si din acest motiv sunt aproape imposibil de testat. Daniel de la Intona a fost super dragut si a trimis un aparat pentru articol. Christian de la Mutec pleaca in vacanta pana la inceputul lunii octombrie. Cand se intoarce imi va trimite aparatul. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, dinica a spus:

Laurentiu, vreau sa scriu un articol despre acest produs. Am scris unul identic si despre noul Intona. Nimeni nu importa aceste produse in Romania si din acest motiv sunt aproape imposibil de testat. Daniel de la Intona a fost super dragut si a trimis un aparat pentru articol. Christian de la Mutec pleaca in vacanta pana la inceputul lunii octombrie. Cand se intoarce imi va trimite aparatul. 

Acum 6 ore, dinica a spus:

Are iesire SPDIF si AES3.

F buna inițiativa, eu speram sa fie testat și împreună cu un dac care are intrare de clock sau cu un cd player transport.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 25 minute, Mlaurentiu a spus:

F buna inițiativa, eu speram sa fie testat și împreună cu un dac care are intrare de clock sau cu un cd player transport.

Laure fac si eu ce pot. Din pacate nu prea exista suport din partea celor indreptatiti pentru comunitatea noastra. 😎

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 15 ore, dinica a spus:

Bogdane, fara suparare nu cred ca ai inteles exact ce scrie in text

Nici o suparare, daca studiam pozele ma prindeam dar nu am facut-o. Hell m-a lamurit foarte bine. Probabil ca m-am grabit sa-i iau de git, pentru ca am boala mare pe astia cu marketing-ul dar nu de acum, de pe vremea cind umblam dupa placi de baza, video si memorii de gaming si citeam toate articolele care le prindeam. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@bogdanozaurusTe inteleg si iti dau dreptate, soluția aleasă de Yamaha nu este nici pe departe ceva extraordinar si nemaipomenit. Nu zic ca nu e ok, dar intra la categoria construcții corecte, nicidecum deosebite sau motiv de lauda. Este drept ca daca te uiți în jur, constructii de genul asta sunt din ce in ce mai rare, asta este adevaratul motiv al supararii noastre.

 

Uite exemple de construcții similare dar cu care producătorul nu se laudă im halul asta.

9ba38b6aea661d0f7cc8d1c639d07331.jpg.fb20d97b560d9cbb938fbdfc2d590a62.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 6 minute, hellrider77 a spus:

Uite exemple de construcții similare dar cu care producătorul nu se laudă im halul asta.

Ar fi o sarma de rufe care trece peste tot aparatul. 🙂

PS: Apropo de Yamaha CDS3000, de'jeaba faci o asemenea lucratura daca dupa faci un firmware nou care il obliga pe utilizator sa folosesca Windows. 

Urmeaza un articol legat de softuri audio pe Windows si cam ce se intampla daca le folosesti.

Editat de dinica
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 24 minute, dinica a spus:

Ar fi o sarma de rufe care trece peste tot aparatul. 🙂

 

Nu e chiar asa de rau precum pare, desi trec 230v  prin sarma aia, macar este usor torsadata si trece peste placa video (iar un punct in plus, placa pt display este departe si complet separata de restul componentelor), deci nimic critic, destul de departe de placa cu PC-ul. 

 

Cat despre FW Yamaha, numai "de bine" 🤬    

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Merge dar face "plici-plici" pe orice bazat pe linux. Ma astept sa nu fie probleme nici pe MAC caci au drivere actualizate anul asta pt ele. Pentru linux nu vor sa le dea desi folosesc acelasi chipset din interfetele Steinberg profi pentru care exista driver de linux, doar adresele sunt diferite, nici macar pe acelea nu vor sa le spuna. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 ore, bogdanozaurus a spus:

Oups ???? Cum asa? Sa inteleg ca nu mai merge cu Daphile ? Ca MAC stiu ca nu ai.

Povestea este cam asa. Vechiul CDS3000 a inceput sa nu mai citeasca SACD-uri hibride. Dealerul mi-a oferit altul la schimb. Aparatul este construit catre anul 2019. Banuiesc ca inginerii de la Yamaha au facut niste imbunatatiri / optimizari pe modelele construite dupa o anumita data. Nu stiu exact cand s-a intamplat asta. Senzatia mea este ca au umblat la DSP nu neaparat la partea de USB asincron. Spun asta pentru ca eu folosesc un decuplator galvanic intre PC si DAC. Prin USB nu are cum sa ajunga mizerie din retea. Interesant este ca optimizarea asta noua pare sa fi schimbat raportul de forte in favoarea Windows @ Steinberg professional drivers. Impresia mea este ca Daphile are acum un sunet usor acoperit, de parca ar fi o patura subtire peste sunet. Cu Windows @ JRiver, Audirvana, Roon sunetul este mai aerisit, spatiul respira, etc. Acestea sunt rezultatele unor teste preliminare. Am de sapat pana sa identific locul unde intervine placeboul. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
Acum 9 ore, Bobo a spus:

Am vazut ca in ultimul timp sa vorbeste foarte multe despre masuratorile anumitor dac-uri, iar linia de la topping pare sa aiba unele din cele mai bune dac-uri din lume.

Sa pastram niste limite cand facem asemenea afirmatii. Sunt niste DAC-uri bune raportate la pretul de vanzare. Succesul lor este conditionat de pret. Daca ar fi costat dublu nu le-ar fi cumparat nimeni. Daca tot vorbim de masuratori, vezi ca si un telefon LG masoara la fel de exceptional. 

Vezi articolul meu din revista cu testul blind. Trei surse diferite, una cu un pret cam ca al DAC-urilor Topping, cu masuratori foarte bune si cu un sunet la fel de bun daca ascultai fara o comparatie directa. In test aceasta sursa a fost clasata pe ultimul loc. Singura mentiune ar fi ca oamenii care au participat la test erau oameni cu experienta solida audiofila. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...
La 18.09.2019 la 16:57, dinica a spus:

Bogdane, fara suparare nu cred ca ai inteles exact ce scrie in text. Posibil sa fie si din vina lor, pentru ca textul este scris prost. Partea cu suruburile este clar un text de marketing conceput sa se potriveasca cu designul lor.

A explicat Hell restul. O constructie similara cu CDS3000  poate fi gasita la Accuphase 750D. Diferenta evidenta este la pret, Yamaha - 4500 euro, Accu - 18 mii. 

CDS3000 este un player foarte bun. Insa nu pot sa nu ma intreb daca ai fost serios cand ai facut aceasta afirmatie. Adica diferenta intre cele doua playere este doar pretul, respectiv Accuphase e cu aproape 14k mai mult ? 
Cu tot respectul fata de constructia fara repros a Yamaha, dar sa reiasa indirect ca cele doua playere suna la fel, numai ca Accuphase are “tupeul” sa ceara cu 14k mai mult, mi se pare o afirmatie pripita. De curiozitate, ai ascultat DP750? Eu le1am ascultat pe amandoua si diferentele nu sunt marginale, sunt foarte mari.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 minute, johndoe21ro a spus:

Apuca-te sa strangi bani! :)

Eu deja am intrebat un prieten despre cat ar costa o sursa liniara pt el.... si inca nu l-am ascultat, sper sa nu fiu dezamagit.

Sa inteleg ca stii ceva mai multe despre el? Pana acum eu nu sunt foarte convins ca in scenariul USB->Mutec->Coax->DAC scula face altceva decat sa genereze un nou timestamp (clock) identic cu cel pe care il primeste pe USB.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, hellrider77 a spus:

Eu deja am intrebat un prieten despre cat ar costa o sursa liniara pt el.... si inca nu l-am ascultat, sper sa nu fiu dezamagit.

Sa inteleg ca stii ceva mai multe despre el? Pana acum eu nu sunt foarte convins ca in scenariul USB->Mutec->Coax->DAC scula face altceva decat sa genereze un nou timestamp (clock) identic cu cel pe care il primeste pe USB.

Pai treaba cu convingerea tine de fiecare. Cat despre sursa liniara, preturile sunt intre 500 si 3k eur. De la Farad Super 3/UpTone LPS1.2 (cele mai ieftina) pana la Paul Hynes sau Sean Jacobs (cele mai scumpe).

Editat de johndoe21ro
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 ore, johndoe21ro a spus:

Apuca-te sa strangi bani! 🙂

Ar fi ciudat sa fac asta. In acest moment conexiunea USB este tot ce trebuie pentru computer audio. Plus ca nu sunt fan al prelucrarii semnalului digital din USB in SPDIF. Clockerul de 10 mhz ar putea fi ceva cu adevarat interesant. Testam si vedem. 😉

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, dinica a spus:

Ar fi ciudat sa fac asta. In acest moment conexiunea USB este tot ce trebuie pentru computer audio. Plus ca nu sunt fan al prelucrarii semnalului digital din USB in SPDIF. Clockerul de 10 mhz ar putea fi ceva cu adevarat interesant. Testam si vedem. 😉

 

Ma refeream la Mutec in general! Cu un Ref-10 m-as juca si eu putin...

P.S. S-ar putea totusi sa ai niste surprize... Vedem pe parcurs! :)

Editat de johndoe21ro
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.