Sari la conținut
HiFi Tech

Mariutim

Postări Recomandate

1 oră în urmă, ctzzzz a spus:

Pe urma, nu vreau sa il contrazic pe Robert, stiu ca R Waters e album de suflet pt el, dar nu stiu ce a auzit, chiar nu cred ca 5/1 fisier vs CD e nici pe departe realist. Respect parerea lui, desigur, dar asta nu ma face in niciun caz sa iau rezultatele testului in sens biblic.

Cunosc acest album in cele mai mici amanunte si l-am folosit in zeci de teste. Acasa am varianta CD, hires 24/192, DSD. Senzatia mea aia a fost. Sunetul varza, fara detalii, un mp3. 

In aceeasi situatie a fost si Florentin, a dat nota 3 unui hires, apoi dupa test, in timpul discutiilor, a schimbat aceasta nota in 1. Sigur, el avut motive considerate obiective, nu ma indoiesc de asta, dar este in aceeasi situatie ca mine. A considerat ca varianta hires atat a meritat. Eu nu am facut nicio schimbare dupa incheierea testului. Daca am adauga cele 2 puncte formatului hires, pierdute dupa test, diferenta o sa creasca inca odata in favoarea 'matematicii'. 

In articolul din revista am scris urmatoarele, citez:

Citat

Va atrag atentia ca rezultatul final este o radiografie a interpretarii noastre subiective din momentul testului. Sfatul meu este sa incercati propriul test cu concluziile de rigoare

Cu Linn am fi ajuns sa ne complicam aiurea. Ar fi trebuit sa legam amplificatoarele tale de putere direct in Linn pe iesirea variabila. Ar fi fost inca o necunoscuta adaugata fara rost. Asa am putut folosi o singura sursa de conversie digital - analog si am eliminat posibilele obiectii legate de diferenta de performanta bruta sau de matching.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 7 minute, dinica a spus:

Cu Linn am fi ajuns sa ne complicam aiurea. Ar fi trebuit sa legam amplificatoarele tale de putere direct in Linn pe iesirea variabila. Ar fi fost inca o necunoscuta adaugata fara rost. Asa am putut folosi o singura sursa de conversie digital - analog si am eliminat posibilele obiectii legate de diferenta de performanta bruta sau de matching.

Daca il aveam disponibil, gaseam o solutie. Dar si daca nu ni se promitea din start, posibil ca testul sa nu fi avut loc. Asa ca e si o parte buna in asta, ca doar ni s-a promis 😎

Editat de ctzzzz
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 minute, ctzzzz a spus:

Daca il aveam disponibil, gaseam o solutie. Dar si daca nu ni se promitea din start, posibil ca testul sa nu fi avut loc. Asa ca e si o parte buna in asta, ca doar ni s-a promis 😎

Am discutat cu Jack despre varianta Linn cu amplificatoarele tale mono. Chiar ar fi trebuit sa trec pe la showroom pentru schimbarea iesirii din fixa in variabila. Nu am avut timp fizic si am considerat ca ne putem descurca fara Linn. So, shoot me! I'm a sinner. 😈

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 8 minute, dinica a spus:

Am discutat cu Jack despre varianta Linn cu amplificatoarele tale mono. Chiar ar fi trebuit sa trec pe la showroom pentru schimbarea iesirii din fixa in variabila. Nu am avut timp fizic si am considerat ca ne putem descurca fara Linn. So, shoot me! I'm a sinner. 😈

Nu man, n-o lua personal. Doar mi-ar fi placut sa putem asculta si un alt fel de sunet, chiar eram curios cum suna LINN, un brand cu istorie. Teama asta ca nu stiu piesa ar putea outperforma nu stiu ce alta piesa si ca asta s-ar deconta in vanzarile scazute ale cuiva... n-o inteleg prea bine. Poate din contra, chiar daca nu ar fi sunat la fel sau mai bine, LINN putea sa isi prezinta calitatile in fata unor urechi educate (ale voastre), pe un sistem cel putin decent, chiar daca nu dedicat pt LINN... Pacat.

Editat de ctzzzz
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In primul rind vreau sa multumesc gazdei pentru primire si sa-l felicit pentru sistemul excelent pe care il detine. Timpul a fost limitat dar a fost suficient ca sa-mi dau seama de calitatea sa. Spatiul de auditie bine pregatit a avut cu siguranta o contributie importatnta in calitatea sunetului obtinut.

Clasamentul meu a fost  Fisiere; SACD; CD cu doar un punct intre primele doua si cinci fata de ultimul loc dar nu ma mira deloc rezultatul final, mi se pare firesc ca SACD-ul sa invinga pe un player de mare clasa. Cu fisierele inca sintem in zona crepusculara chiar daca sint achizitionate legal. Ma refer la upsampling-uri facute pentru a creste pretul (tinem brinza in apa sa traga la cintar) sau folosirea unor masterizari mai slabe si implicit mai ieftine pentru a crea fisierul destinat download-ului. Chestiuni de care s-a mai vorbit mai ales afara.

Trebuie sa mai spun totusi ca pe sistemul lui Marian, pe care l-am ascultat de mai multe ori CD-ul suna foarte bine si nu am avut decit cu rare exceptii impresia ca este depasit de fisiere. 

Editat de bogdanozaurus
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, bogdanozaurus a spus:

Trebuie sa mai spun totusi ca pe sistemul lui Marian, pe care l-am ascultat de mai multe ori CD-ul suna foarte bine si nu am avut decit cu rare exceptii impresia ca este depasit de fisiere. 

🙂 nu stiu cand a fost depasit CD-ul din sistemul lui Marian de fisiere, tin minte ca a fost o incercare mai demult dar nu s-a desfasurat ca la Ciprian si nu poate fi concludent. Eu am alta opinie cu privire la cd vs fisier vs vinyl, desi sunt binevenite testele, nu cred ca ar trebui comparate ar trebui ascultate si atat, fiecare alege ce-i place, totusi sunt cdp-uri si pickup-uri de zeci de mii de euro si culmea sunt si cumparatori. Conteaza pana la urma asa tare care e cel mai cel? Eu ascult numai "fisiere", dsd,sacd,dxd,flac/wav, dar niciodata nu as renunta la placerea de a asculta la Marian sau Ciprian sau oricare alt prieten un CD.    

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 7 minute, adis a spus:

 Eu am alta opinie cu privire la cd vs fisier vs vinyl, desi sunt binevenite testele, nu cred ca ar trebui comparate ar trebui ascultate si atat, fiecare alege ce-i place, totusi sunt cdp-uri si pickup-uri de zeci de mii de euro si culmea sunt si cumparatori. Conteaza pana la urma asa tare care e cel mai cel? Eu ascult numai "fisiere", dsd,sacd,dxd,flac/wav, dar niciodata nu as renunta la placerea de a asculta la Marian sau Ciprian sau oricare alt prieten un CD.    

Si eu sunt de aceeasi parere. Aceste formate nu se exclud, ele se completeaza. Pe mine personal nu m-au convins fisierele cu toate ca cele dsd au un farmec aparte. 🙂 

Viitorul va fi al fisierelor cu siguranta, dar CD-ul si vinilul vor ramane ca degustarea unui vin vechi si apreciat. Dupa mine, producatorii s-au grabit prin restrangerea productiei de cd playere. Practic forteaza asiduu promovarea streamerelor, al DAC-urilor, sperand intr-un reviriment in aceasta zona. Sunt de parere ca cei care detin CD playere sa nu renunte la ele. Candva vor regreta lipsa lor. Sunt sigur de asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, adis a spus:

🙂 nu stiu cand a fost depasit CD-ul din sistemul lui Marian de fisiere, tin minte ca a fost o incercare mai demult dar nu s-a desfasurat ca la Ciprian si nu poate fi concludent. Eu am alta opinie cu privire la cd vs fisier vs vinyl, desi sunt binevenite testele, nu cred ca ar trebui comparate ar trebui ascultate si atat, fiecare alege ce-i place, totusi sunt cdp-uri si pickup-uri de zeci de mii de euro si culmea sunt si cumparatori. Conteaza pana la urma asa tare care e cel mai cel? Eu ascult numai "fisiere", dsd,sacd,dxd,flac/wav, dar niciodata nu as renunta la placerea de a asculta la Marian sau Ciprian sau oricare alt prieten un CD.    

Eu am 1000 de cd-uri si voi continua sa cumpar. Dar nu despre asta este vorba in test. 😉

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 21 ore, zoly a spus:

Cu cat sistemul este mai scump si rezolut cu atat formatele hi rez si dsd isi vor spune cuvantul in fata cd ului...

Pretul si "rezolutia" unui sistem nu sunt elemente de apreciere automata a calitatii unui sistem.

Pe de alta parte, un sistem bine setat va performa foarte bine atat pe fisiere hi res cat si pe cd, scotand tot ce se poate din formatele respective. 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, MarianS a spus:

Pretul si "rezolutia" unui sistem nu sunt elemente de apreciere automata a calitatii unui sistem.

Pe de alta parte, un sistem bine setat va performa foarte bine atat pe fisiere hi res cat si pe cd, scotand tot ce se poate din formatele 

Pe un sistem entry level fisierele hires audio nu se simt oricat de bine setat si calibrat ar fi sistemul. Pentru performanta ai nevoie de mai mult decat niste fisiere hires audio. Am facut suficiente teste pana sa ajung la aceasta concluzie. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 29 minute, dinica a spus:

Pe un sistem entry level fisierele hires audio nu se simt oricat de bine setat si calibrat ar fi sistemul. Pentru performanta ai nevoie de mai mult decat niste fisiere hires audio. Am facut suficiente teste pana sa ajung la aceasta concluzie. 

Cand am mentionat  un sistem bine setat si calibrat m-am referit la un sistem performant, nu la un sistem entry level, care nu simte cand schimbi un cablu, sau daca modifici pozitia boxelor. Si da, pentru a canta fisiere hi res este nevoie de mai mult, printre care, foarte important, de fisiere masterizate cu simt de raspundere, problema pe care o regasim si la cd-uri. Pe mine ma umfla rasul cand gasesc sacd-uri sau fisiere dsd cu muzica din anii 60-70 ... Oare cat au fost de periate si vopsite. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, bizonu22 a spus:

Bravo Zoly! Pe ce te bazezi când afirmi așa ceva? Pe sistemul tau rezolut sau pe teste blind citite?

Hopa...simt iz de scandal.

Dracu ma pus sa mi exprim si eu parerea...

Pe teste blind CITITE? serios? bizonu22 nu stiu ce varsta ai dar eu am inceput cu pacific 4 ...in fine,ma uit la generatia viitoare si ma gandesc ca de fapt acesta este viitorul fara doar si poate.Fiul meu chiar mi a spus ca:tati la ce iti trebuie atatea troace doar sa asculti muzica...el avand un telefon si o pereche de casti buds,eu ascult la astea fara sa ocup juma de casa cu troace...

Ehei fiule ii zic eu...ia incearca sa asculti un concert live,ia vezi auzi cum tuseste unul din randul doi?asai ca nu auzi cu buds urile alea.

Este int radevar hilar ce spun,dar acesta este adevarul...cred ca am pierdut pe undeva esenta muzicii si caut cai verzi pe pereti albastri...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, zoly a spus:

Este int radevar hilar ce spun,dar acesta este adevarul...cred ca am pierdut pe undeva esenta muzicii si caut cai verzi pe pereti albastri...

Mare lucru ai spus.

Emotia poate fi si MP3 sau pe radio UM UL UUS . Sigur n-o deranjeaza. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 29 minute, star a spus:

Mare lucru ai spus.

Emotia poate fi si MP3 sau pe radio UM UL UUS . Sigur n-o deranjeaza. 

Cam greu (daca nu imposibil ) cu emotia, sau sentimentul de prezenta dupa un MP3 sau radio.

Emotia, sau impresia ca trupa/solistul se afla in fata ta - fizic, se obtine numai pe sisteme extrem de performante.

Toti cautam asta. Cateodata ne iese cateodata nu dar, crede-ma, este foarte greu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Marian, omiti, fara sa-ti dai seama, esentialul.  

Muzica stimuleaza imaginatia si da o stare de detasare, relaxare intelectuala si fixica. Aduce amintiri si inlesneste idei , dinamizeaza mintea, bla bla bla ... Mi-e lene sa scriu.   

Cantatorii sa stea acolo unde trebuie, n-am nevoie de ei prin camera, iesind prin boxe. Am *plazma* pentru astfel de incursiuni vizuale.

--------------

PS. Stiu ce zici.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca lucrurile sunt cumva in doua directii. Trag concluzii, din ce se tipareste pe aici, opinii personale , experiente...

Unii e cu asculatul muzicii, altii asculta scule , cabluri, bitii din DAC-uri, cotatiile de la bursa. 

Intreb acum, sa-mi fie mai clar. Exista pasiune pentru sculele audio mai presus de muzica?  Acum sa nu-mi spuna careva ca odata cu aprofundarea culturii muzicale vine si pretentia pentru scule ca nu-l cred.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, si eu recunosc ca am capatat un viciu al sculelor...acum imi doresc un sistem cu amplificare gryphon si boxe dynaudio confidence modelul din urma ptr upgradearea acestora pe cale le detin: dyna contour puse la vanzare...intotdeauna m au fascinat sculele care au ceva de spus in sunet...

Editat de zoly
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 48 minute, star a spus:

Cred ca lucrurile sunt cumva in doua directii. Trag concluzii, din ce se tipareste pe aici, opinii personale , experiente...

Unii e cu asculatul muzicii, altii asculta scule , cabluri, bitii din DAC-uri, cotatiile de la bursa. 

Intreb acum, sa-mi fie mai clar. Exista pasiune pentru sculele audio mai presus de muzica?  Acum sa nu-mi spuna careva ca odata cu aprofundarea culturii muzicale vine si pretentia pentru scule ca nu-l cred.

Nu crezi pentru ca adevarul curge doar din directia ta? Ofera-ne un punct de vedere in cateva fraze. De ce crezi ca este imposibil.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.