Sari la conținut
HiFi Tech

Mariutim

Postări Recomandate

La 11.01.2020 la 14:55, snake69fast a spus:

Buna ziua!

Ce alimentare buna recomandati?

Multumesc.

Alimentari sunt multe, preturile pentru cele bune sunt destul de mari. Cele mai bune de pe piata sunt Paul Hynes si Sean Jacobs insa aici vorbim deja de mii de euro. Foarte ok sunt si sursele UpTone, Farad avand performante excelente pentru pretul lor. Mai sunt si Teddy Pardo, SBooster, Keces, ZeroZone... Daca ai pe cineva care sa te ajute (un electronist mai open-minded sau cu ceva apropiere fata de audiofilie) iti poate construi o sursa de la MPAudio - poti lua transformatorul tot de la ei, alegi o solutie cu cat mai multe etaje de filtrare si te faci de o sursa exceptionala!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu prima versiune a sursei, toate nemultumirile mele la adresa Mutecului pe care l-am testat multumita colegului de forum @Dromiheteau fost rezolvate, mai exact o usoara difuzie a instrumentelor (nu mai erau la fel de bine delimitate in spatiu) precum si un bas cam prea pufos. 

Mai mult aspectele astea s-au imbunatatit simtitor plus o senzatie de energie de care nu credeam ca sistemul meu este capabil. Greu de explicat in cuvinte acest slam, drive, kick, energie ... si nu nu ma refer la bas ci la tot spectrul pe orice instrument. 

Ce vedeti in poze e varianta a doua a sursei pe care inca nu am apucat sa o ascult dar arata prea bine sa nu ma laud cu ea :))))

 

Daca va dori, il las pe cel care a facut-o sa dea mai multe detalii. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cine nu are Mutec, sa își cumpere .....

.......

doua.

 

20200115_224146.thumb.jpg.0f568222037c5b7d362f75afe10731b8.jpg

Energie și coerenta, astea sunt cuvintele. Nu știu să descriu senzația de prezenta fizică a instrumentului cu energia aferentă aproprierii de el.

In acest moment, la mine, fișierele bat discul fizic .... de foarte de departe. Și doar ce mi-am mai luat aproape 100 în ultima vreme

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 9 ore, hellrider77 a spus:

Cine nu are Mutec, sa își cumpere .....

.......

doua.

 

20200115_224146.thumb.jpg.0f568222037c5b7d362f75afe10731b8.jpg

Energie și coerenta, astea sunt cuvintele. Nu știu să descriu senzația de prezenta fizică a instrumentului cu energia aferentă aproprierii de el.

In acest moment, la mine, fișierele bat discul fizic .... de foarte de departe. Și doar ce mi-am mai luat aproape 100 în ultima vreme

Nu imi amintesc foarte bine, poate ma ajuta Marian sau altcineva din cei care au participat la testele de la Jack, parca in testele de acolo fisierele au batut cd-ul. 

Apropo de subiect. Hai sa facem un blind test cd vs fisiere audio ascultate de pe hard disk. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aurenderul e conectat la primul mutec via USB care pleaca via AES/EBU in al doilea si din al doilea Mutec intru in Yamaha via coaxial.

Semnalul de ceas ramane acelasi din Aurender doar ca acesta este regenerat folosind ca referinta ceasul intern al mutecului. 

Practic mi-am facut un cablu USB extrem de scump si complicat doar pentru a nu mai depinde, decat intr-o ff mica masura de PLL-ul din Yamaha. 

Oricat de mult imi plac buotanele si beculetele, mutecurile astea sunt urate cu spume, asa ca le-am ascuns sub comoda. 

Singurul downside este ca atunci cand se trece de la un fisier la altul cu alta rezolutie, dureaza putin cam mult sincornizarea celor doua mutecuri. Daca iti faci un playlist cu fisiere de rezolutii diferite intercalate, e cam nasol, pierzi prima jumate de secunda din piesa la schimbarea sample rate.

  • Like 1
  • Thanks 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, dinica a spus:

Nu imi amintesc foarte bine, poate ma ajuta Marian sau altcineva din cei care au participat la testele de la Jack, parca in testele de acolo fisierele au batut cd-ul. 

Apropo de subiect. Hai sa facem un blind test cd vs fisiere audio ascultate de pe hard disk. 

Ar fi interesant. Chiar daca sunt la ora asta partizan CD, as vrea sa compar cu un sistem digital cat mai bine pus la punct. De ce nu? 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 17 minute, dinica a spus:

Ok. Ma ocup de organizare. 

Daca a fost ok ultima data, putem face iar la mine, si poate aduce @hellrider77 Mutechurile. Daca se gaseste alt Dac si mai bun/potrivit pentru Aurender, cu atat mai bine, la CDP stam deja ok. Si @dinica si cine mai are idei, sa facem rost de CD si fisiere sa comparam.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 5 ore, dinica a spus:

Nu imi amintesc foarte bine, poate ma ajuta Marian sau altcineva din cei care au participat la testele de la Jack, parca in testele de acolo fisierele au batut cd-ul. 

La testul respectiv Jack "a pus la bataie" dac-ul MSB Diamond de peste 24' de coco.

Asa ca ne se pune.

Discrepanta era prea mare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Acum 9 minute, bogdanozaurus a spus:

Ar fi interesant cu un transport CD de calitate vs streamer in acelasi DAC. Acum mi-am amintit de Quantum a lui Vicol, care a disparut subit si nici in ziua de azi nu am aflat ce s-a intimplat cu el

Un transport de la Vicol am vazut la Iura, acum vreun an. Nu stiu daca era chiar acel Quantum.

Editat de ctzzzz
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 10 minute, dinica a spus:

O sa avem un Linn pentru comparatia cd vs hires (24/192 sau ce mai gasim). Am vorbit astazi cu Jack si mi-a spus ca ne ajuta. 

Daca mai apare altceva vedem. Ideea este ca trebuie sa fie ceva apropiat ca performanta de cdplayerul lui Ciprian.

in cele din urma ar merge si DP750 folosit si ca DAC, cu un streamer bun, pentru varianta fisier. @hellrider77, ne aduci mutech?

Editat de ctzzzz
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.