Sari la conținut
HiFi Tech

Mariutim

Postări Recomandate

Acum 2 ore, shutti a spus:

N-am ascultat total dac dar este destul de titrat mai ales pe forumurile de profil frantuzesti 🙂, unii erau de parere ca se compara cu msb la un anumit nivel de pret, nu stiu cat e gargara si cat e pe bune, e bine sa existe diversitate totusi, uite ce zice la ei pe site,

"The DAC uses the R2R principle. It uses discrete resistors like MSBtech and Lavry. It uses a discrete conversion like DCS , Weiss, Emmlabs... Others use the R2R principle but on a chip like Zanden , Audio Note or other DACs using TDA1541 , PCM1702 ou PCM1704 ."

Totusi daca faceti rost de un total dac as vrea sa-l ascult si eu, si comparatii cu un msb, dcs, emm.

Cred ca in legatura cu revanzare sculelor de peste 10k pe piata noastra n-ai nici o sansa ca suntem prea inapoiati, poate si datorita dealerilor care in loc sa conlucreze incearca sa-si atraga adepti blocand astfel piata, posibilitatii de reparare in cazul unui defect...un dac de 500e mai merge dar unul de 5k...10k e cam ca un mercedes amg...

Comparatia se face doar vis-a-vis de solutia tehnologica folosita nu si de sunet, din cate inteleg eu... Adica si Oltcit-ul avea motor Boxer dar nu era Subaru!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 12 ore, Greierasul a spus:

 Nu, iei dupa ureche ca Total DAC.

Nu am bani oricum pentru Total DAC. 

Să sperăm că cei care au, nu se uită în gura și pe măsurătorile lui Amirm, pe care ar fi trebuit să îl ducă totuși capul că un DAC R2R nu are cum măsura bine. E common knowledge, nu a descoperit el apa caldă acum.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, Andi a spus:

Nu am bani oricum pentru Total DAC. 

Să sperăm că cei care au, nu se uită în gura și pe măsurătorile lui Amirm, pe care ar fi trebuit să îl ducă totuși capul că un DAC R2R nu are cum măsura bine. E common knowledge, nu a descoperit el apa caldă acum.

 

 Nu este adevarat deloc. Uite un caz concret de dac chinezesc care masoara foarte bine. Este vorba de SMSL D2 care apare acum in toamna. De asemenea alt dac chinezesc care masoara si mai bine este Denafrips. Ajung la THD=0,001% si SNR si Dynamic Range undeva spre -120dB,-130dB. Vorbesc de dacuri chinezesti oarecum accesibile. Daca nu ma insel Rockna Wavedream Signature trage THD-ul la 0,0008 !!! iar SNR-ul si DR-ul un pic peste 130dB !!! Despre MSB nu mai amintesc ca face de ras la masuratori cele mai tari dacuri delta-sigma. Deci scuza ca masoara prost fiindca este R2-R nu exista. 

smsl D2.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 7 minute, dinica a spus:

Greiere astept sa te vad cu un telefon LG in sistem. Am inteles ca si asta masoara de te doare capul. 😛

 😂 Razi tu razi dar ai incercat vreodata acel telefon LG ? Eu nu dar am incercat de curiozitate telefonul meu, un Samsung J7 care nu este nici pe departe la fel de performant ca LG G7 ThinQ dar care suna bine conectat la sistemul cu amplif si boxe. Se poate trai cu el foarte bine in caz de necesitate. Suna foarte aproape de placa de sunet Asus Xonar DX. Telefoanele noi au evoluat mult pe partea de sunet. Prima data am incercat acum cativa ani un Samsung Galaxy S3 dar era mediocru, nu cred ca ar fi intrat la categoria hi-fi dar telefoanele noi sunt altceva. N-am niciun motiv real sa nu cred ca LG G7 nu ar suna bine sau chiar foarte bine.

 Eu nu doresc sa ascult la telefon dintr-un alt motiv.... Amirm a masurat LG-ul doar in banda audio dar nu ne-a zis nimic despre filtrele ultrasonice. Eu am pus telefonul meu pe osciloscop si am remarcat ca semnalul contine forma de scara provenita din decodarea D/A, deci filtrarea ultrasonica este deficitara. Cel mai probabil ca nu lasa urme detectabile cu urechea in sunet dar eu personal nu vreau sa vad asa ceva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 Daca totusi se doreste o varianta de dac foarte buna, foarte ieftina si sa fie compatibila cu ce va jucati voi, mini computerele alea gen Rasberry Pi, se poate opta pentru Khadas Tone Board. La doar 100 de euro este foarte tare. https://www.audiosciencereview.com/forum/index.php?threads/review-and-measurements-of-wesiontek-khadas-tone-board-dac.4823/

 Alte variante de urmarit pentru cei cu buget restrans dar care vor performanta este Topping D50s, SMSL M500 care apare si el zilele astea, SMSL D2 pentru fanii R2-R, Okto DAC daca se doreste marfa europeana, RME ADI-2 FS deja este un clasic neamt care scrie istorie, etc.... Viata exista de vreo 2 ani si in gama de pret de sub 1.000 de euro, nu mai este destinata exclusiv aparatelor highend grele, de la minimum 3.000 de euro in sus.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 11 minute, Andi a spus:

Așa-i că ai alege oricând telefonul LG în locul Total DAC-ului chiar de-ar fi la același preț?

 

 Sa revii cu intrebarea cand o sa scada pretul dacului de la Total la nivelul telefonului LG. Pana atunci ramane ca mine ☺️. Hai sa ne intelegem: ma incanta si pe mine pret de 5 minute cand mananc un hamburger de la mac dar n-as putea sa mananc asa ceva zilnic. Prefer ciorba din familie zi de zi si salata proaspata chiar daca este mai seaca. Exact aceeasi senzatie o am si la muzica. Ma fascineaza si pe mine timp de 3 melodii sunetul asta uns cu ketchup si maioneza audiofila dar apoi mi se face greata si ma intorc la aparatele transparente, care imi redau muzica asa cum este ea, inregistrata prost sau bine.

Editat de Greierasul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum fara gluma, nu stiu de LG, dar Samsung Galaxy S7 este foarte bun,  am unul special pentru masina, soundstage, detaliu, muzicalitate.... pe bune, chiar nu glumesc.

Pentru senzatii tari audiofile, recomand Samsung Galaxy S7 sau S8 folosit ca transport via Audio Player Pro 

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.extreamsd.usbaudioplayerpro

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Chiar acum, Greierasul a spus:

 

...... Hai sa ne intelegem: ma incanta si pe mine pret de 5 minute cand mananc un hamburger de la mac dar n-as putea sa mananc asa ceva zilnic. Prefer ciorba din familie zi de zi si salata proaspata chiar daca este mai seaca. Exact aceeasi senzatie o am si la muzica. Ma fascineaza si pe mine timp de 3 melodii sunetul asta uns cu ketchup si maioneza audiofila dar apoi mi se face greata si ma intorc la aparatele transparente, care imi redau muzica asa cum este ea, inregistrata prost sau bine.

Deci  tu chiar nu ai ascultat un sistem audio decent, sau mai rau, nu l-ai recunoscut,  trist....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 11 minute, Greierasul a spus:

daca se doreste marfa europeana, RME ADI-2 FS deja este un clasic neamt care scrie istorie, etc.... Viata exista de vreo 2 ani si in gama de pret de sub 1.000 de euro

Am ascultat RME ADI-2 DAC si tot ce pot sa spun este ca merita banii, are un sunet curat, neutru. Singura problema, daca asta se poate numi problema, este ca e mai sensibil la calitatea semnalului USB. Manualul e foarte stufos, e totusi un produs care vine dinspre zona Pro, asa ca trebuie cunostinte solide sa pricepi ce scrie pe acolo si sa faci cel mai bun tuning. La 1000 de euro cred ca poate multumii pe multa lume.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, shutti a spus:

Ai ascultat total dac? nu inteleg comparatia dintre mac-ul de la mc si ciorba din farfurie..ce treaba are cu total dacul sau telefonul lg...come on

 Dar tu te-ai uitat pe masuratorile de la Total DAC ? Comparatia este simpla, are atatea distorsiuni care plac urechii cat are hamburgeru respectiv E-uri facute sa placa papilelor gustative. Eu nu zic ca n-o suna foarte placut dar intrebarea ar fi daca poti sa-l asculti a la long. Nu pricep de ce un dac digital trebuie sa sune ca o lampa sau ca un pick-up. Nu mai bine iti iei originalul si stii o treaba ? Imi fac un sistem cu pick-up si amplificator pe lampa si savurez cu adevarat acel stil de sound. Absolut nimeni n-o sa aibe de comentat dar e ciudat sa cumperi un dac digital care sa caute a imita pick-up-ul si lampa. Producatorii adevarati de dac-uri chiar obtin masuratori din alta galaxie. Eu asa am vazut la dCS, EMM Labs, MSB, etc, etc, etc.... Alea suna prost pentru ca masoara exceptional de bine ? Nici gand evident. Suna foarte bine daca muzica e trasa cum trebuie sau suna chiar oribil daca-i pui masterizari comerciale care intra in categoria loudness war. Deci masuratorile bune n-or sa indulceasca sunetul indiferent de renumele producatorului, ele vor arata doar acuratetea acelui aparat.

 Cred ca e o confuzie la mijloc, eu am vorbit de solutii bune pentru buget restrans, cu preturi de pana sau in jurul a 1.000 $ Sincer nu ma intereseaza zona superioara de pret, nu pricep de ce tot cautati sa amestecati clasele intre ele. Eu spun ca tehnic vorbind o masina din clasa buget mai nou poate avea performante asemanatoare cu cele ale unei  limuzine de lux dupa care mi se spune ca ultima are piele de crocodil pe scaune si ulei de sarpe in motor prin urmare nu se compara una cu alta. Ok, asa o fi, dar eu ma refer strict la acceleratie, viteza, franare, directie. De ce e atata suparare ca si dacurile mai ieftine au inceput sa-si faca treaba bine ? Ele se duc mai degraba catre performantele masinilor sport decat cele ale limuzinelor de lux. Haideti sa nu confundam clasele intre ele. Cine vrea "lux si ultra confort" isi ia Total DAC cine vrea "sport" cauta altceva. Mie imi sunt foarte clare directiile.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 9 minute, Greierasul a spus:

 Cred ca e o confuzie la mijloc, eu am vorbit de solutii bune pentru buget restrans, cu preturi de pana sau in jurul a 1.000 $ Sincer nu ma intereseaza zona superioara de pret, nu pricep de ce tot cautati sa amestecati clasele intre ele.

Topping D70 atenteaza la EMM Labs, MSN, MBL, etc... Este foarte aproape de ele, le sufla in ceafa. 

😄 

Deci?

image.gif

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut!

Am un fiii x7 MK2 de care mă folosesc cu succes că sursa digitala. Am auzit că Fidelizer este un upgrade semnificativ, problema este că nu reușesc să fac upgrade-ul, aparent device-ul nu comunica pentru a se incarca imaginea cu Fidelizer 

Apreciez un ajutor daca cineva a experimentat și a reusit. Rog feedback in privat pt a nu polua topic-ul.

Multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu folosesc Fidelizer, pe un X5 III. Ca sa il instalezi, trebuie sa setezi aparatul in modul corespunzator update-ului de firmware:

  1. Opresti aparatul
  2. Il conectezi la USB tinand apasat butonul "prev" din partea stanga, de sub rotita de volum.
  3. Instalezi driverele din firmware-ul original, downloadat de la Fiio
  4. Inlocuiesti imaginea din firmware-ul original cu cea downloadata de la Fidelizer (update.img)
  5. Rulezi aplicatia Fiio pentru update de firmware

Practic este ca o procedura standard de update de firmware, atat ca in loc sa scrii imaginea originala, o inlocuiesti si o scrii pe cea de la Fidelizer. Diferentele de sunet cu aceasta versiune sunt intradevar destul de mari.

Am postat totusi aici si nu in privat, m-a mai intrebat pe OLX cineva cum se instaleaza, poate mai e de ajutor si altcuiva.

Editat de Netcrusher
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 ore, Netcrusher a spus:

Eu folosesc Fidelizer, pe un X5 III. Ca sa il instalezi, trebuie sa setezi aparatul in modul corespunzator update-ului de firmware:

  1. Opresti aparatul
  2. Il conectezi la USB tinand apasat butonul "prev" din partea stanga, de sub rotita de volum.
  3. Instalezi driverele din firmware-ul original, downloadat de la Fiio
  4. Inlocuiesti imaginea din firmware-ul original cu cea downloadata de la Fidelizer (update.img)
  5. Rulezi aplicatia Fiio pentru update de firmware

Practic este ca o procedura standard de update de firmware, atat ca in loc sa scrii imaginea originala, o inlocuiesti si o scrii pe cea de la Fidelizer. Diferentele de sunet cu aceasta versiune sunt intradevar destul de mari.

Am postat totusi aici si nu in privat, m-a mai intrebat pe OLX cineva cum se instaleaza, poate mai e de ajutor si altcuiva.

Multumesc, am parcurs pașii menționați însă când rulez aplicația fiio, se derulează cursorul care indică progresul de instalare, însă totul decurge f repede, cca 20 sec, f putin pt o imagine de 600Mb ... L-am lăsat și 20 min însă nu primesc nici un mesaj. Ciudat acest program.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai citesc din cand in cand pentru relaxare

Ce remarc este ca domnul Greierasul este ascultator la distanta de masuratori cu multe zerouri. Am incercat sa gasesc ce produse stapaneste dumnealui, dar nu am inteles decat ca el poate sa le faca pe toate de asta nu a ales niciuna.

Chiar el sustine ca prefera ciorba din familie in locul explorarii altora.

 

Din zona Pro, RME-ul e OK, doar ca la DAC e mai slab decat la ADC. Acum fiecare ce-si doreste.

Pioneerul NA-50 e OK, doar ca pare ca ii lipseste ceva.

 

In orice caz, piata e plina de pescari gata sa-ti scoata pestele din buzunar.

 

Seara buna.

Editat de electroacustica
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Treaba este urmatoarea, masuratorile in general zic ca "ar trebuii" sa sune bine, insa urechea decide daca se merita cumparate sau nu.

Sunt in cautare de un Dac ieftin care sa aiba iesire digitala dar si line out sau iesire pt casti, vreau sa il folosesc pt a conecta pc-ul pt gaming la Dac-ul ce il folosesc la pc-ul pt muzica.

Fiio e10k, Fiio k3, Topping D10,  Acestea sunt optiunile deocamdata, mai stiti si altele ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Astazi a intrat pe bancul de probe HiFi Tech, Aurender A10. Cand sa-i dau drumul am descoperit ca am nevoie de un device Apple. Ma poate imprumuta cineva cu un iPad sau ceva similar?

PS: La HiFi Tech testam orice brand indiferent de numele dealerului. Singura conditie este ca dealerul sa doreasca o colaborare.

20190905_180055.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.