Sari la conținut
HiFi Tech

Mariutim

Postări Recomandate

Ba se poate masura scena cu ruleta!😁Practic ea se intinde de la centrul difuzorului facandu-se diferenta intre sunet din difuzor care apoi poate aparea din centrul dintre boxe pana la marginea incintei , adica pe toata distanta oriunde intre boxe foarte bine definit si exact, apoi se intinde si inafara incintelor chiar la 2m si ceva,  la mine apare inspre in fata , asta daca e mixat prin tehnici de defazare si decalare in timp a unor sunete.Daca pui boxele departe una de alta ai scena mai larga dar depinzand de capabilitatile incintelor dupa o distanta nu mai e asa precisa localizarea instrumentelor ,incintele slabe au o scena concentrata in centru.Pe inaltime iarasi apar diferente, la adancime difernete sunt influentate si de camera.

Mai dar numai de microdetalii vorbiti ,bogatii, de bass nu mai zice nimeni nimic, glumesc🤪.

Eu de exemplu nu am avut probleme cu scena nici cu scule ieftine, ea a fost tot timpul destul de precisa si larga, a fost de la inceput fenomenala, am castigat la alte capitole in timp :la dinamaica , muzicalitate, detalii, ultimul upgrade mi-a adus un asa zis slam al sunetului sau cum ii zice, la asta nu ma asteptam...scena f ok pot avea si niste boxe la care nu te-ai astepta, pe mine m-au uimit niste focal-uri pentru terasa la capitolul scena.

PS:jumate din ce am scris nu trebuie luat foarte in serios...😁

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 9 minute, johndoe21ro a spus:

Daca as putea sa scriu aici ce impresia am eu despre tine, as fi dat afara de pe forum. Pe de alta parte stim cu totii de cate ori ai fost dat afara de pe forumuri, din cele care acum nu mai exista cat si de pe unele care inca exista. Tot surd ai ramas oricat te-ai plimbat pe la dealeri prin Belgia. Vorba unora de pe aici cu muzicalitatea... si daca te-ar lovi trenul muzicalitatii tot n-ai stii ce a dat peste tine! Aceeasi acuitate o ai si la impresii cum o ai si cu sunetul... Stiu ca pentru tine tot iesirea spdif din calculator e cea mai buna asa ca hai sa ramanem fiecare la ale noastre, la ce stim si sa nu ne mai dam cu parerea...

Din pacate pt tine inca nu am fost dat afara de nicăieri,  nici chiar de pe blog. Si eu despre tine am aceeași parere.  Oricum mama audiofiliei sunt Triangle si placute si cutiute cu ulei de sarpe 🤣🤣🤣

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, hersorin a spus:

Din pacate pt tine inca nu am fost dat afara de nicăieri,  nici chiar de pe blog. Si eu despre tine am aceeași parere.  Oricum mama audiofiliei sunt Triangle si placute si cutiute cu ulei de sarpe 🤣🤣🤣

Pai Sorine, pt unii, boxele tale sunt de asemenea unse cu ulei de sarpe ... daca pt tine a fost un pas in evolutie, sper, de ce denigrezi fara sa stii alte arome de uleiuri de sarpe? Unii evolueaza, altii stagneaza si dau inapoi. Eu cred ca rolul forumului este sa ne deschida mintea. Intre timp am citit ca unii au idei sa suspende echipamentul de tavan, e si asta o idee ... dar s-o puna in aplicare si sa ne spuna si noua rezultatele. 

Vreau sa vad pasiune, implicare, nu doar vorbe fara a avea nici o experienta, chiar daca una gresita 😉

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, trancotistu a spus:

😫

nu pot să înțeleg!!!.... nu textul ci atitudinea....

o fracțiune de secundă te-a fulgerat gândul că poate nu toți au ca suprem obiectiv sunetul... și poate mai au în vedere și alte criterii? 

nu vreau să escaladez momentul dar un alt timbru ar fi mai potrivit, suntem o comunitate cu obraz subțire și prin urmare cer o atmosferă curată... opinie-argument-contrargument!

Sper totusi ca nu am gresit topicul (Computer audiofil) sau forumul si ca nu am scris din greseala pe forumul Romania Muzical sau cel al Uniunii Criticilor Muzicali. Postarea de mai sus era adresata colegilor audiofili de pe forum, adica acelora care au pretentii vis-a-vis de sunet, au o pasiune in acest sens si sunt gata sa faca niste sacrificii pentru asta. Daca ei se intampla sa fie si melomani (si mie asa imi place sa cred) cu atat mai bine. In general o postare are o adresabilitate anume si aceasta reiese (sau nu) din context. In cazul de fata suntem la Sisteme stereo/Computer audiofil. Nu am nimic cu melomanii care savureaza un concert pentru pian la radioul din lemn, pe lampi al tatalui... doar ca suntem in alta ograda si vorbim despre alte lucruri aici. Atata tot! :)

Editat de johndoe21ro
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, trancotistu a spus:

TOȚI colegii sunt audiofili, au pretenții pentru sunet și fac sacrificii pentru asta - și nu cred că trebuie să li se aplice apelative care nu își au locul aici chiar dacă "ograda" se presupune a fi alta.

Nu stiu care alta "ograda" si unde e locul fiecaruia dar fii convins ca nu toti colegii sunt audiofili, ca nu toti au aceleasi urechi, aceleasi pretentii pentru sunet si fac aceleasi sacrificii. Ma lasa rece aceasta corectitudine politica. Deci nu! Toti suntem diferiti in felul nostru si fiecare este cu "aia ma-sii". Exista diferite grade de pasiune, de interes, de pretentii, de educatie, de afinitate muzicala, samd - este o scara nesfarsita deci cu un numar infinit de trepte si nici unul dintre noi nu sta pe aceeasi treapta. Asa si trebuie sa fie si asta e un lucru bun! Credeam ca am depasit epoca de trista amintire! Iar cand vorbesc despre caracteristicile sunetului si despre cum ar trebui sa fie el sau ce pretentii trebuie sa ai, nu o fac intru placerea de a denigra pe unii ci de a explica cum sta treaba si unde se greseste in limitele experientei mele. Am fost si eu pe drumul asta si stiu ca e mai usor sa o iei pe drumul cel mai scurt si mai netezit si nu pe ocolite. Cred ca experienta celorlalti este motivul pentru care exista aceste forumuri. Eu unul am un sir lung de persoane care m-au ajutat si carora eu le sunt profund indatorat. E usor sa feliciti, sa aplauzi si sa spui tuturor ca au facut o treaba buna, sa ii bagi in aceeasi oala insa mult mai greu sa faci critica constructiva!

Editat de johndoe21ro
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 57 minute, trancotistu a spus:

 Niciodată nu am să îngrădesc dreptul lui Johndoe21ro de a avea opinii, de a critica sau de a contesta considerentul că face parte dintr-o castă. Rămân o persoană care apreciază la justa valoare experiența și efortul lui...și deschiderea dar îmi rezerv dreptul de a semnala derapajele de la decență. Mai ales la el. 

Inca ma uit la titlul threadului si la topicul meu si spun ca nu inteleg totusi unde bati. In alta ordine de idei consider o exagerare si treaba cu castele. Mie mi-ar placea sa facem cu totii, cu adevarat parte din aceasta "casta" si nu doar sa ne prefacem si in felul asta ne-am intelege unii pe altii si am avea mai multe puncte comune si mai putine discutii contradictorii sau fara temei. Si, cu asta, inchei interventia mea aici. 

Editat de johndoe21ro
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 18 ore, johndoe21ro a spus:

Cred ca multora li se intampla problema asta pentru ca multi au impresia ca rezolutia sau transparenta sau dinamica pot strica sunetul ceea ce este o ineptie. Ele sunt ingrediente sine qua non ale unui sunet natural, autentic, real. Nu exista prea multa rezolutie care sa produca un sunet "clinic". Exista lipsuri: lipsa microdinamicii (acel sunet fluid, natural, relaxat, umplerea acelor spatii "goale" dintre sunete/note apropiate), lipsa bogatiei timbrale, dezechilibrul tonal (adeseori lipsa mid-basului, a corpului => un sunet mai ascutit, mai uscat, mai strident) si atunci unora li se pare ca problema lor e prezenta prea multor detalii in loc sa zica ca sistemul lor e sarac timbral sau ca stau prost la capitolul microdinamica. E o chestiune de lipsa de experienta, de antrenament si de reper. E ca si cum ai spune ca un TV 4K e mai prost ca un televizor ce stie numai rezolutie VGA. Ochii nostrii pot vedea aceasta rezolutie asa cum urechile noastre pot auzi multa informatie muzicala (reala, live, pe scena sau prin intermediul sistemului). Daca ai un TV Samsung la care culorile sunt prea vii, stridente, ne-naturale sau contrastul standard e dus in 'balarii' asta nu e vina rezolutiei 4K. La fel e si la sistemul audio. E o interpretare gresita a incepatorilor care se tot propaga de la unul la altul pana se alege praful de esenta lucrurilor. 
Iar cu muzicalitatea... unii cred ca muzicalitatea e acel sunet untos, fara asperitati, cald si moale, care gadila urechea in mod placut, de fapt o lipsa crunta a separatiei instrumentelor, vocilor, sectiunilor orchestrei, un sunet comprimat, neaerisit, lipsit de microdetalii care sa sparga aceasta imagine sonora bi sau chiar aproape unidimensionala. Daca se aud corzile ciupite sau trianglul suna diferit la fiecare lovitura (ca deh, omul ne-fiind robot nu poate lovi instrumentul cu aceeasi forta masurata in newtoni in exact acelasi micron de pe aceeasi latura) sar in sus si le tzatzaie curul. Daca se aud plescaiturile buzelor umectate de saliva, sau aud acel aer dens, atmosfera unei sali, a unei scene sau chiar a unui bar... iarasi nu e bine. La Dorei muzicalitatea e un sunet omogen, untos care in loc sa trezeasca in tine emotie, sentiment, o senzatie feerica de fapt te adoarme...

Foarte bine zis... De altfel, cu totii cunoastem audiofili care neaga de exemplu importanta stabilizatoarelor, a cablurilor de alimentare sau USB, ca sa nu mai zic si de amplificatoarele din clasa D, care suna mult "prea digital"... 😉

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

În audio, o mare parte se reduce la păreri subiective, opinii personale, urechi proprii etc etc etc. IMO, măsurătorile spun doar maxim vreo 50% din sunet. Restul este atât de evaziv încât fiecare îl percepe după cum poate, după posibilități etc.

WTF, sunt producători serioși, ingineri de o viață, care nici acum nu își pot explica anumite procese electrice, ne-am trezit noi  pe forum să punem punctul pe i. Adică, pe bune?

Cum spunea Socrate? „Tot ceea ce știu este că nu știu nimic...”?

Editat de Andi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

A aparut un nou izolator galvanic de la Intona denumit USB 2.0 Hi-Speed Isolator 5kV (de data asta cu noile regulatoare linare LT3045) care promite sa repare defectele primei generatii ce avea nevoie si de un reclocking sanatos:

https://intona.eu/en/products/7055-b#features

Nu stiu ce le-a luat atat sa rezolve problemele si sa scoata noul produs pe piata dar mai bine mai tarziu decat niciodata!

Editat de johndoe21ro
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poate isi cumpara cineva noul Intona sa facem o comparație intre modelul vechi si cel nou. Din specificatii nu vad o diferenta semnificativa. Izolarea la 5kw este pentru gugustiuci si oricum exista si pe vechiul model, cel denumit pro sau asa ceva. Noile regulatoare  sunt o idee mai performante. Intrebarea este cat conteaza aceasta performanta intr-un raport direct cu capacitatea de procesare a unui DAC. Sa nu uitam si de limitarile electrice ale componentelor. Exista o limita fizica  peste care nu se poate trece. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 14.07.2019 la 18:37, Greierasul a spus:

LT3045 este un regulator foarte bun, low-noise dar ofera performante excelente langa el, nu la 1m distanta. Prin urmare cablul USB inca joaca un rol. La final evident ca ceea ce face dac-ul intern conteaza probabil cel mai mult. Cam acolo este bataia pestelui. 

Cablul USB audiofil isi joaca din pacate rolul pana la capat. Chiar si dupa izolatoare galvanice, reclockere de top sau surse de alimentare excelente el continua sa fie necesar. Urcand descoperi cat de important este fiecare 'fleac' iar diferentele nu sunt deloc de trecut cu vederea. Bataia consider ca este actualmente pe partea de transport/streaming/izolare/reclocking. Au aparut si la noi utilizatori de Sonore opticalRendu, ultraRendu, SOtM sNH-10G, sms-200Neo, pe langa Aurendere si Auralic-uri... A explodat si piata surselor de alimentare - pentru un Paul Hynes SR-7 DR se sta la coada si 1 an si jumatate si costa cam 2400 USD in functie de alegeri... Iar eu nu reusesc sa gasesc sa testez nici macar un Farad Super3... ☹️

 

Editat de johndoe21ro
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Buna seara.

Vreau sa va cer parea ...doresc sa cumpar un laptop  MSI  GS65 Stealth Thin 8RE. Principalul motiv  ar fi ca acest laptop are inclus un chip ESS Sabre...Dar nu prea imi este clar...daca vreau sa conectez laptopul la un DAC  beneficiez de acest chip Sabre ? Sau acesta este util doar in cazul in care folosesti castile ?

Multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc.

Am inteles  Daca voi conecta in mod direct boxele fara a avea un DAC intre laptop si ele , atunci voi beneficia de acel chip Sabre. Credeam ca aceasta implementarea a circuitului audio ( prezenta unui chip audio de calitate ar trebuii sa  implice si un traseu audio de calitate, ferit de interferentele care exista in orice laptop sau calculator ) este una mai buna decat a altor laptopuri. 

Oricum, MSI este  singurul producator  care a introdus in anumite deviceu-ri acest chip Sabre....Deci lucrurile se misca in directia buna...:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu sint primii care fac eforturi in acest sens, cred ca primii au fost cei de la Biostar cu destui ani in urma, s-a mai facut cu mai mult sau cu mai putin succes, este insa si mult marketing sau ca sa fiu mai corect, este mai mult marketing decit calitate audio. Nu conteaza doar chip-ul, la fel de importanta este si implementarea, sigur,  vorbesc din experienta nu ca am avut ocazia sa testez acel laptop, poate chiar au reusit sa ofere ceva care sa sune bine pe casti sau pe niste boxe active bune.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu parere de rau, dar nu am intalnit computere audiofile. Pentru ca placile de baza nu au implementare corecta pe USB, izolata galvanic si datorita sursei de alimentare total nepotrivite pentru audio.

O singura exceptie, foarte ieftina si foarte buna: Raspberry Pi 3. Cu sursa liniara si cablu USB de calitate suna foarte bine.

Recomand Aurender sau alte modele similare, sunt computere intr-adevar insa au placi de baza special proiectate pentru audio. Si alimentare serioasa. De exemplu modelul meu are 4 surse liniare: una pentru computer, una pentru DAC si cate una pentru fiecare etaj analogic de dupa DAC.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 7 ore, johndoe21ro a spus:

Pentru fanii chinezilor, cei de la Gustard scot pe piata un clock generator cu un pret pe masura - Gustard C16:

https://item.taobao.com/item.htm?id=599578098479

Eu o sa raman totusi la varianta Mutec REF 10!

1.Dupa reclock semnalulu digital este trimis printr-un cablu, iar asta inseamna jitter.

2.In situatia ideala reclocker-ul ar trebui sa fie in interiorul DAC-ului. Daca acesta nu este in interior, intrarea via USB trebuie sa fie motherfucker state of the art si sa poata gestiona un semnal de 10 MHz. Putine DAC-uri au aceasta optiune, pentru ca acestea au propriul lor 'word clock input', iar asta inseamna ca pana la urma tot clock-ul DAC-ului va fi cel care se va ocupa de procesare & calcule. Ref 10 + MC USB costa impreuna 4500 euro. Cu banii acestea cumperi DAC-uri bune in ziua de astazi cu atomic clock inclus.

De Gustard nu comentez nimic. Totul arata ca si cum ar copia ideea lansata de dCS, doar ca o fac la o scara redusa.

gustard clock.jpg

vivaldi-master-clock-inside.jpg

Editat de dinica
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.