Sari la conținut
HiFi Tech

Mariutim

Postări Recomandate

 MQA este o tehnologie foarte controversată. Din punct de vedere tehnic, formatul acesta este lossy  în comparație cu hi-rez (orice format audio mai sus de 16 / 44.1 khz - calitatea CD-ului, de exemplu un fisier audio 24/96 khz). Ai nevoie de un DAC MQA pentru a decoda pe MQA. Desktop-ul Tidal face decodări parțiale. MQA este un format cu pierderi  deoarece scade biții în favoarea conținutului cu ultrasunete. Cu siguranță nu putem auzi ultrasunetele! Cei care au dezvoltat MQA susțin  că conținutul cu ultrasunete contribuie la modul în care sunt percepuți  tranzientii și asta îmbunătățeste sunetul perceput de oameni. Nimeni nu este capabil să distingă MQA de un simplu CD.Asta în cazul în care nu s-a intervenit asupra sunetului in favoarea formatului MQA. Diferențe audibile pot aparea  între hi-rez și cd, pentru ca noise floor-ul  în cazul hi-res va fi mai mic. De asemenea reconstrucția sunetului analogic este mai usor de făcut la fisierele hi-res. Filtrarea componentelor parazitare generate în reconstrucție se face mai ușor la 24/96. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 6 ore, zoly a spus:

Legat de mojo am o intrebare:l am conectat la leptop prin usb,folosesc tital master...nu stiu de ce nu schimba frecventa,ramane ledul rosu aprins 44.1 ...la telefon e ok...ceva idei?am instalat in leptop softul de pe pagina producatorului...multumesc.

Daca ai Tidal hi-fi inseamna ca ai CD quality la tot,de acolo culoarea rosie,pe linga asta ai continutul MQA pe care mojo nu le stie...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 22 ore, audio a spus:

Poate ajungi odata in zona la mine cu micul in buzunar, daca ai timp si dispozitie, multumesc.

Dap, nu e mare lucru să îl iau la mine, când ajung te contactez.

By the way, în ultimul timp l-am folosit destul de puțin, că îl țin mai mult împrumutat. Chord ar trebui să îmi dea o primă, că toți la care l-am împrumutat au și cumpărat 😄 

Tot ce trebuie să faceți e să fiți atenți la baterie. Al meu de la cele 6 ore menționate în articol a ajuns undeva pe la 5 ore max. Sau, mai sincer, undeva pe la 4 ore și ceva. Și are doar câteva luni. Dacă îl folosiți în sistem, cel mai indicat e să scoateți pur și simplu bateria și să îl țineți conectat la alimentare, măcar conservați bateria. 

Nu am observat diferențe sonice, dacă la asta vă gândiți. Cel puțin nu în sistemul meu. Testați și voi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, audio a spus:

Despre Mytek Brooklin ce ziceti?

 Eu ti-as povesti cateva cuvinte despre un lucru interesant. Aparate care sa masoare superb sunt multe. Nu asta este problema in zilele noastre. Problema este ca sunetul nu mai e in regula. De cele mai multe ori este subtire si pare artificial. Treaba asta vine din alimentarea smps si regulatoarele tot smps. Acestea au impedanta de iesire scazuta la frecventa de choppare dar jos in banda audio, mai cu seama la bas, impedanta de iesire este mare. Practic se bazeaza pe condensatoare care la randul lor sunt mici. Totul coroborat cu iesirea analogica pe op-amp-uri da sunetul noilor scule, precis, detaliat, dar fara amploare si fara kick, fara bite. 

 Daca ai ceva banuti pentru dac uita-te dupa dac-uri cu transformator, cu regulatoare liniare si cu etaje de iesire discrete pe tranzistori in clasa A. Ceva de genul Auralic Vega, Gustard X26, etc...

Editat de Greierasul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, Greierasul a spus:

 Eu ti-as povesti cateva cuvinte despre un lucru interesant. Aparate care sa masoare superb sunt multe. Nu asta este problema in zilele noastre. Problema este ca sunetul nu mai e in regula.

Vai, ce mă poți enerva! Păi nu ziceai tu că măsurătorile sunt totul? Man, te hotărăști până la urmă cum e? Nu pentru mine, că eu știu cum e, ci pentru tine 😄 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, Andi a spus:

 

By the way, în ultimul timp l-am folosit destul de puțin, că îl țin mai mult împrumutat. Chord ar trebui să îmi dea o primă, că toți la care l-am împrumutat au și cumpărat 😄 

Pai imprumuta-l sssii mieeee 😜glumesc , prefer sa-l ascultam impreuna, 4 urechi sunt mai mult decat doua!

 

Editat de audio
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 ore, Greierasul a spus:

 Eu ti-as povesti cateva cuvinte despre un lucru interesant. Aparate care sa masoare superb sunt multe. Nu asta este problema in zilele noastre. Problema este ca sunetul nu mai e in regula. De cele mai multe ori este subtire si pare artificial. Treaba asta vine din alimentarea smps si regulatoarele tot smps. Acestea au impedanta de iesire scazuta la frecventa de choppare dar jos in banda audio, mai cu seama la bas, impedanta de iesire este mare. Practic se bazeaza pe condensatoare care la randul lor sunt mici. Totul coroborat cu iesirea analogica pe op-amp-uri da sunetul noilor scule, precis, detaliat, dar fara amploare si fara kick, fara bite. 

 Daca ai ceva banuti pentru dac uita-te dupa dac-uri cu transformator, cu regulatoare liniare si cu etaje de iesire discrete pe tranzistori in clasa A. Ceva de genul Auralic Vega, Gustard X26, etc...

'Buna' recomandarea cu Auralic Vega... Mai rar DAC-uri din liga asta care sa sune atat de strident si de agresiv! ☺️

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:-))) Eu l-am avut 3 zile la test si asta a fost una dintre surprizele placute: lipsa agresivitatii. Poate ai ascultat un aparat complet nerodat... poate a fost ceva nepotrivit in sistem, cine stie ce s-a intamplat... L-am imprumutat pe cel de la HomeAudio. Prima data l-am auzit in showroom-ul lor si fata de modelul Auralic Altair pe care il cumparasem, Vega era si mai detaliat dar fara stridente. Fiind surprins de combinatia detaliu-lipsa stridentelor, l-am cerut acasa sa ma lamuresc. Nu mi se parea, dacul e foarte detaliat, cu multe straturi in adancime, cu corp, cu bas care lovea tare si precis fara sa fie agresiv, cu un sunet neutru, usor spre cald. Nu aduce cu un sunet de lampa dar nici nu suna sec sau metalic. Comparandu-l cu MSB Analog DAC este un pic mai nenatural dar are alte caracteristici ale sunetului mai bune. In fine, mie personal mi s-a parut ca face parte din gama de dus a dac-urilor. Din pacate nu se mai fabrica iar modelul actual Vega 2 este sensibil mai scump. Probabil o fi si mai bun, eu nu l-am ascultat deocamdata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 6 ore, Greierasul a spus:

:-))) Eu l-am avut 3 zile la test si asta a fost una dintre surprizele placute: lipsa agresivitatii. Poate ai ascultat un aparat complet nerodat... poate a fost ceva nepotrivit in sistem, cine stie ce s-a intamplat... L-am imprumutat pe cel de la HomeAudio. Prima data l-am auzit in showroom-ul lor si fata de modelul Auralic Altair pe care il cumparasem, Vega era si mai detaliat dar fara stridente. Fiind surprins de combinatia detaliu-lipsa stridentelor, l-am cerut acasa sa ma lamuresc. Nu mi se parea, dacul e foarte detaliat, cu multe straturi in adancime, cu corp, cu bas care lovea tare si precis fara sa fie agresiv, cu un sunet neutru, usor spre cald. Nu aduce cu un sunet de lampa dar nici nu suna sec sau metalic. Comparandu-l cu MSB Analog DAC este un pic mai nenatural dar are alte caracteristici ale sunetului mai bune. In fine, mie personal mi s-a parut ca face parte din gama de dus a dac-urilor. Din pacate nu se mai fabrica iar modelul actual Vega 2 este sensibil mai scump. Probabil o fi si mai bun, eu nu l-am ascultat deocamdata.

Vega-ul nu are nici o treaba cu Analog DAC si spun asta in conditiile in care nu sunt fan Analog DAC. Separatia, rezolutia sau dinamica sunt doar o parte din ecuatie. Din pacate, Vega-ul este agresiv si strident si sunt o groaza de pareri similare pe internet. Nu spun ca este un DAC prost ci ca in acei bani se gasesc o groaza de optiuni care stau mai bine tonal si timbral. 

Editat de johndoe21ro
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 24.04.2019 la 11:13, zoly a spus:

Legat de mojo am o intrebare:l am conectat la leptop prin usb,folosesc tital master...nu stiu de ce nu schimba frecventa,ramane ledul rosu aprins 44.1 ...la telefon e ok...ceva idei?am instalat in leptop softul de pe pagina producatorului...multumesc.

Tidal master presupune decodarea prin client Tidal de pe laptop ( presupun că nu îl folosești din browser), la 96khz maxim.. deci ar trebuii sa ai Mojo, pe UNELE ÎNREGISTRĂRI, colorat portocaliu (88.2k), sau verde (96k)!

Celelalte, au "doar" 44.1!

Verifică prin setările din driver/ Windows. Posibil să îl blocheze Windows-ul pe 44.1/16b

La mine, prin streamer si Roon, decodează până la 96k, dar pe același streamer și bubbleupnp, maxim 44.1

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Un exemplu la ce e foarte bun un PC, cu putere de procesare fie si modesta.

Masurat inainte, fara filtru, si dupa filtru facut in rePhase (4 PEQ, corectie faza si un filtru HighPass aplicat).

Observati faza, cum e inainte si dupa.

La fel am facut si cu basul si cu media, apoi aliniat delay cu Audacity (generat Sine tone cateva cicluri si inregistrat impulsurile).

Cu filtre pasive sau IIR e haos pana aliniezi bine peste tot.

DE250.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 23.04.2019 la 20:45, audio a spus:

Eu la Qutest ma tot uitam, dar nu prea am cum sa il ascult si mi se pare foarte scump pt un DAC, caut ceva undeva la jumatate de pret sau sub daca se poate.

Daca mai lasa si vanzatorul, sigur te incadrezi in buget. 😉

https://www.audioweb.ro/anunturi/surse/dac-adc/luxman-da-250-dac-dsd-preamplificator-high-end/

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 24.04.2019 la 11:00, Greierasul a spus:

NuPrime am ascultat si eu si a fost mult peste ceea ce ma asteptam. Daca se incadreaza in pret, da, chiar este fffff bun.

Mie, DAC9 de la NuPrime nu mi-a depășit așteptările. Și asta nu o spun deloc în sens negativ: pur și simplu eu asociam dinainte NuPrime cu sunet relativ „scump”, sofisticat, așa că practic DAC9 nu a făcut decât să îmi confirme așteptările.

Un DAC foarte bun, superb construit, eu unul aș putea trăi cu el mult timp.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 24.04.2019 la 19:12, Greierasul a spus:

Eu ti-as povesti cateva cuvinte despre un lucru interesant. Aparate care sa masoare superb sunt multe. Nu asta este problema in zilele noastre. Problema este ca sunetul nu mai e in regula. De cele mai multe ori este subtire si pare artificial. Treaba asta vine din alimentarea smps si regulatoarele tot smps. Acestea au impedanta de iesire scazuta la frecventa de choppare dar jos in banda audio, mai cu seama la bas, impedanta de iesire este mare. Practic se bazeaza pe condensatoare care la randul lor sunt mici. Totul coroborat cu iesirea analogica pe op-amp-uri da sunetul noilor scule, precis, detaliat, dar fara amploare si fara kick, fara bite. 

 Daca ai ceva banuti pentru dac uita-te dupa dac-uri cu transformator, cu regulatoare liniare si cu etaje de iesire discrete pe tranzistori in clasa A. Ceva de genul Auralic Vega, Gustard X26, etc...

Trecand peste afirmatiile legate de Auralic Vega si Gustard X26 pe care le gasesc deplasate, cam asa sta treaba... Alimentarea si regulatoarele SMPS nu fac casa buna si multi neglijeaza aceste aspecte. 

Editat de johndoe21ro
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, johndoe21ro a spus:

Trecand peste afirmatiile legate de Auralic Vega si Gustard X26 pe care le gasesc deplasate, cam asa sta treaba... Alimentarea si regulatoarele SMPS nu fac casa buna si multi neglijeaza aceste aspecte. 

  Sunt si alte dacuri care sunt probabil mai bune dar pare ca prieteul nostru are un plafon in jurul a 2000 de euro. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 27.04.2019 la 2:28, Andi a spus:

Mie, DAC9 de la NuPrime nu mi-a depășit așteptările. Și asta nu o spun deloc în sens negativ: pur și simplu eu asociam dinainte NuPrime cu sunet relativ „scump”, sofisticat, așa că practic DAC9 nu a făcut decât să îmi confirme așteptările.

Un DAC foarte bun, superb construit, eu unul aș putea trăi cu el mult timp.

Pentru fanii infocati:
https://www.audio-markt.de/_markt/item.php?id=1277100760
Banuiesc ca poate fi luat pentru 850eur...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 minute, Andi a spus:

Eu unul aș fi precaut, din ce spun fanii hardcore NuPrime faptul că DAC9 este special vine de la cipurile Asahi Kasei în jurul cărora este construit, spre deosebire de Sabre-urile uzuale pe care le folosește NuPrime....

He he... Mi-esti din ce in ce mai simpatic! Daca dupa atata timp, totul se reduce la cipurile folosite... 

P.S. Si eu auzisem ca cipurile AK nu sunt foarte neutre fiind mai calde decat se cade. Insa nu pun botul la toate prostiile de se spun pe net.

Editat de johndoe21ro
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.