Sari la conținut
HiFi Tech

Mariutim

Postări Recomandate

Chinezii au prins ideea cum se fac dacurile si deja dau fibrilatii occidentalilor. Se va termina ca in domeniul telefoniei 5G in care neputind sa raspunda tehnic la acelasi nivel tinind cont si de pret, vesticii interzic brutal tehnologia chinezeasca sub diverse pretexte ? Gustard, firma chinezeasca loveste si ea puternic in domeniul digital audio: https://www.audiosciencereview.com/forum/index.php?threads/review-and-measurements-of-gustard-dac-x26.7007/ Si are si filtre digitale proprietare ca sa satisfaca dorintele celor cu urechea fina.

Editat de ColtAlb
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Suta la suta ai dreptate dar idea e ca se fac pasi mari de catre chinezi. Cumva e un semnal ca daca ai batut vesticii la masuratori s-ar putea sa pricepi si cum se face sunetul bun. O reduta poate nu se cucereste deodata brusc ci pas cu pas 🙂 Multe dacuri dastea chinezesti noi cica ar suna si bine din cate zic proprietarii lor. Cred ca merita sa-i tinem sub observatie pe orezari. 🙂

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 ore, shutti a spus:

Computer audiofil -> dar vorbiti de dacuri de ceva vreme, nu vreau sa-mi dau cu parerea despre calitatea unor dac-uri care depasesc cu putin cutia de chibrit dar creati un topic daca se simte nevoia sa dezbateti calitatile neauzite ale lor.  

😄 Ai dreptate, îmi cer scuze, nu știu cum am ajuns să vorbim de DAC-uri în acest topic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred ca Singapore, Hong Kong sau Taiwan nu inseamna (chiar) China. In al doilea rand consider ca oricate piese ar pune chinezii intr-un DAC, tot la software si FPGA isi prind urechile si oricat de ordonate, de aerisite si de atent facute sunt interioarele acestor echipamente, inca nu suna cum trebuie. Sper sa se inteleaga ca generalizez si ca n-as da prea mult credit unor marci precum LKS, Gustard poate si Matrix. Insa exista si exceptii si poate cel mai bun exemplu este Denafrips care deja a intrat in Hall of Fame! Dupa Weiss DAC2, acum vreo 8 ani, am avut si eu un chinez de care am fost foarte incantat, un Lite DAC-83 (cu 4xPCM1704UK, etaj de iesire discret, in clasa A, sursa liniara in sasiu separat, real balansat, etc.). Totusi, la o gramada de producatori (Lite, Audio GD, LKS, samd) lucrurile nu au reusit sa se lege in ciuda depasirii granitelor Asiei... Si cred ca asta se datoreaza celor spuse mai sus. Cu cat DAC-urile au inceput sa devina mai complexe cu atat aceste marci s-au pierdut in negura vremurilor. Nu e suficient sa indesi cate un toroidal pe canal sau pt. digital si pentru analogic, un Amanero, un ESS Sabre sau un AKM si sa iasa treaba ca la carte...

Editat de johndoe21ro
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 10 ore, johndoe21ro a spus:

Nu e suficient sa indesi cate un toroidal pe canal sau pt. digital si pentru analogic, un Amanero, un ESS Sabre sau un AKM si sa iasa treaba ca la carte...

 Ba da, au iesit ca la carte, se vede din masuratori. Daca preferati un sunet cu o anumita tenta, culoare, este optiunea dvsa personala dar asta nu mai are treaba cu cartea. 😉

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Audiofilii sunt prin excelenta conservatori. Din acest motiv firmele chinezesti de acum 10 ani nu au reusit mare lucru. Senzatia mea este ca lucrurile se vor schimba in urmatorii ani. Generatiile se schimba, millennials reprezinta  urmatorul val in toate domeniile. Generatia aceasta nu are prejudecati nostalgice. Pentru ei HiFi-ul inseamna cu totul altceva. O sa ramaneti suprinsi cate firme d'astea haudiofile vor sfarsi achizitionate de chinezi, din cauza falimentului. Procesul acesta a inceput deja de cativa ani si va continua. Uitati-va ce se intampla pe grupurile audiofile de pe facebook, acolo marcile chinezesti sunt foarte bine primite. Toata lumea cauta acum aparate ieftine care sa masoare bine. Chinezii au inteles asta si promoveaza aceasta idee. Situatia este oarecum normala, pentru ca sunt suficiente situatii in care producatorii audio umplu pagini intregi cu cuvinte frumoase, insa vand produse care masoara prost. Plus tendinta intregii industrii de a tot creste preturile, (oare de ce?), fara a oferi ceva cu adevarat spectaculos. Adica se vorbeste de DAC -uri capabile sa atinga valori ale digitalului spre 130 dB, insa nu se pomeneste nimic de faptul ca etajul analogic nu poate atingi aceste valori. Nisa aceasta se va schimba dramatic in urmatorii ani. Cine intelege aceasta schimbare va merge mai departe, cine traieste inca in trecut, va sfarsi sub talpa chineza.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 minute, Andi a spus:

Cel care crede că un telefon LG sună mai bine ca un DAC Mytek, Naim, Accuphase, Chord etc. etc. doar pentru că a ieșit mai bine în măsurători (discutabile, dar nu mai insist), e un fericit, va economisi o grămadă de bani.

Asta este o prostie. Nimeni nu crede asa ceva. Testul blind de la mine a dovedit acest fapt. Sursa digitala mai buna a fost notata pe masura fiind plasata in frunte. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 16 minute, Andi a spus:

Cel care crede că un telefon LG sună mai bine ca un DAC Mytek, Naim, Accuphase, Chord etc. etc. doar pentru că a ieșit mai bine în măsurători (discutabile, dar nu mai insist), e un fericit, va economisi o grămadă de bani.

LG sint coreeni, pur si simplu este altceva. Poate ca un dac chinezesc nu o suna mai placut ca un dac Accuphase dar in niciun caz nu suna mai prost de diferenta de bani ceruta de japonez. Plus ca odata cu trecerea timpului dacurile chinezesti au inceput sa sune din ce in ce mai bine. Chiar nu e de gluma cu ele, nu mai merita sa fie luati in deridere. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@dinica Păi nu e o prostie, că eu văd mai sus că unii sunt convinși că dacă ceva măsoară mai bine este automat mai bun.

Telefoanele LG sunt foarte sus situate în topul lui Amirm.

Deci înseamnă măsurătorile totul sau nu?

Editat de Andi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu inseamna tot, sunt doar o parte a adevarului. Pe de alta parte imi amintesc de celebrul SACD Playback Design care avea distorsiuni in zona audibila. Asta la un pret de 15 mii de dolari.

Sa stii ca majoritatea sculelelor serioase masoara bine. Uita-te la MSB, dCS, EMM Labs, etc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 52 minute, Andi a spus:

😄 Hai, că asta e tare. Dacă sunt coreeni nu se mai aplică faza cu măsurătorile de care vorbeai? Se aplică doar pentru chinezi? 

 Pai nu e corect sa tragem concluzii pe spinarea coreenilor si sa le aruncam in circa chinezilor.

 Daca vreti sa vorbim despre LG ca si caz particular, trebuie spus ca cu o baterie de 3 volti nu poti sa conduci usor un amplificator. Masuratorile daca nu gresesc se fac pe un fel de sarcini sintetice care cica sint mai usor de condus decit o sarcina reala. Deci telefonul LG are calitate in el dar probabil ca nu se ridica la inaltimea unui Accuphase pentru ca nu are o iesire atat de puternica ca a acestuia si nu pentru ca nu ar trata sunetul la fel de bine.

 Uitati-va in poza ca Accuphase are ditamai transformatoarele si condensatoare de filtraj care dau forta de unde vine si dinamica si restul sunetului adevarat. Hai sa punem Gustard X26 asta nou linga Accuphase si sa vedem daca mai putem spune ca asiaticii sint de tot risul.

dc-37_inside4.jpg

g1.jpg

g2.jpg

g3.jpg

g4.jpg

Editat de ColtAlb
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai, daca este sa fim drepti, si japonezii au fost priviti in anii 60 - 70 precum chinezii in zilele noastre, produsele lor erau primite cu acelasi scepticism versus firmele consacrate englezesti si, mai ales, americane.

Sa nu uitam ca industria high end japoneza a inceput prin a contraface produse consacrate in occident (asta prin anii 50 - 60) .. in anii 70 - 80 deja erau priviti cu respect. Astazi ii luam drept referinta....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu am nicio problemă cu chinezii, doamne ferește. Eu mă legam de ideea că o sculă care măsoară mai bine decât alta e automat mai bună în comparație. Că se tot aduc în discuție sculele chinezești, de parcă ar fi singurele care măsoară bine, e altă poveste.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vorbind intre noi ca fetele fara sa ne auza nimenea, banuiala mea e ca sint destul de smecheri si astia cu masuratorile. Nu cred ca ar fi vorba de minciuna ci mai degraba de omisiune. Eu unul cred ca sunetul ar putea fi ghicit din masuratori daca ar fi mai multe, mai complete. De un an de cind stau cu ochiii in ele am inceput sa inteleg ca una sint niste numere aruncate acolo ca sa fie si alta e un grafic la care se vede cum au rezultat acele numere. E ca la aeroport. Una e cintarul unde pui valiza si zice ca are 20,015 kg si alta e cind trece prin skanerul cu raze X. Intr-un fel cari o valiza de 20kg cu haine in ea si intr-altul cari o damigeana de 20kg cu vin. Daca pe prima o tragi usor dupa tine a doua cind incepe lichidul vietii sa se zbata intransa fuge in toate partile de-ti scoate umarul din omoplat si preferi s-o cari in burta. 😁 Cam asa si pe la dacuri si alte acareturi audio. Una e sa masori cu metrul de croitorie o banana si alta e o analiza spektrala de gust.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • dinica locked this topic
  • dinica unlocked this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.