Sari la conținut
HiFi Tech

Mariutim

Postări Recomandate

Acum 12 ore, ColtAlb a spus:

 Ba da, au iesit ca la carte, se vede din masuratori. Daca preferati un sunet cu o anumita tenta, culoare, este optiunea dvsa personala dar asta nu mai are treaba cu cartea. 😉

Masuratorile sunt irelevante si spun asta ca posesor de DAC care cica masoara prea bine! Si prefer exclusiv sunetul neutru! Cartea este pentru cine stie sa citeasca - unii stiu, altii ba...
E totusi important sa avem cu ce sa purtam o discutie - inteleg ca pentru tine toroidalul mare si frumos e important ca "ele dau forta de unde vine si dinamica si restul sunetului adevarat". Ce te faci cu emmLabs care au surse in comutatie? Si multi altii... Mergem pe principiul "muschii mei minte nu are"? Mergem pe mana cantarului?

Cat despre coreeni sa ma scuzi dar sunt cateva clase peste chinezi. Nici nu are rost sa insir pe aici marci la nivelul carora chinezii viseaza sa ajunga... 

P.S. Ne poti descrie sistemul tau ca sa intelegem background-ul/experienta/munca/pasiunea ta? Sau poate ca experienta este cladita pe auditiile facute la Ateneu sau la Sala Radio...

Editat de johndoe21ro
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dintre toate DAC-urile care au trecut pe la mine sau pe care le am acum, cel mai mult îl apreciez sonic exact pe cel care măsoară cel mai puțin bine, Metrum Acoustics Octave. Și nu are nicio legătură cu eventuale distorsiuni etc. O să explic într-un viitor review pt AVClub motivele. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Și mi se pare că Linn folosesc tot surse de alimentare în comutație.

Apropos de surse, de data asta surse ca transport, de când tot testez DAC-uri pot să spun că sunt uimit de diferența pe care o face un transport. Pot obține un sunet mult mai natural, mai realist ca tonalitate prin schimbarea sursei mai degrabă decât prin schimbarea DAC-ului! Sursa e absolut vitală. Plus cablul digital. Diferența pe care o face un cablu coaxial bine ales (sunt necesare teste extinse) e mare.

De fapt, în acest moment consider că transportul are o implicație mai mare în sunetul final care pleacă spre amplificator decât DAC-ul!

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 58 minute, shutti a spus:

Eu am mai zis sa nu va culcati pe grafice ca va raniti, apar multe chinezarii, unele copiate altele patentate, mai au pana sa ajunga la un nivel confortabil, am mai zis ca treaba cu masuratul este ca si consumul/emisiile la masini. Pe hartie masoara, totusi sunetul nu reflecta intotdeauna masuratorile. Am ascultat de curand linn, nu e chiar computer audiofil, dar sursa "audiofila" este cu siguranta.   

 

 Linn masoara foarte bine, nu e de comentat, doar ca daca as vorbi in numele meu as sublinia ca nu am bani sa dau 10k $ pe Akurate care nici macar nu este virful de gama. In schimb mi-as permite Gustard X-26 care masoara chiar mai bine ca Linn si are si transformatoare in loc de alimentare in comutatie. https://www.audiosciencereview.com/forum/index.php?threads/review-and-measurements-of-linn-akurate-dsm-dac-streamer.6272/

 Pe bune, daca tot am bani doar de dacuri chinezesti le prefer cu transformatoare toroidale bune. Nu am incredere in ei ca reusesc o alimentare in comutatie perfect silentioasa. Cred ca si ei gindesc la fel. De ce sa riste cu asa ceva mai ales ca nu e vorba de putere ca la amplificatoare. Un transformator de 50 de wati e mic si tine zeci de ani bine mersi si stie orice nene de pe globul asta sa il inlocuiasca daca se strica. Daca se buleste sursa in comutatie e o grozavie sa te apuci sa trimiti aparatul la producator. Am la calculatoare surse in comutatie chinezesti si se strica invariabil dupa cativa ani. Ce drac de sursa in comutatie ai putea sa bagi intr-un aparat de zece ori mai ieftin ca Linn si care sa fie la fel de buna ? Nu exista asa ceva fara bani multi asa ca transformatoarele sint alegerea cea mai buna in acest caz.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 5 ore, Andi a spus:

Și mi se pare că Linn folosesc tot surse de alimentare în comutație.

Apropos de surse, de data asta surse ca transport, de când tot testez DAC-uri pot să spun că sunt uimit de diferența pe care o face un transport. Pot obține un sunet mult mai natural, mai realist ca tonalitate prin schimbarea sursei mai degrabă decât prin schimbarea DAC-ului! Sursa e absolut vitală. Plus cablul digital. Diferența pe care o face un cablu coaxial bine ales (sunt necesare teste extinse) e mare.

De fapt, în acest moment consider că transportul are o implicație mai mare în sunetul final care pleacă spre amplificator decât DAC-ul!

 

Mare adevar ai grait! ☺️

 

Editat de johndoe21ro
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sursele in comutatie nu sunt create egal. O sursa in comutatie are multe avantaje DACA ESTE BINE FACUTA! Valabil si pentru sursele liniare, dar e mai usor/ieftin sa faci o sursa liniara buna decat o sursa in comutatie state of the art.

Nu mai stiu pe unde citeam un mare guru/inginer ca sursele in comutatie, daca sunt gandite pentru audio, pot avea performante net superioare celor liniare. Problema este ca costurile ar fi foarte foarte mari, nu in piese, ci in timpi de proiectare si testare, rejectare zgomot.

Cat adevar este in cele de mai sus, nu stiu...

Deja complet off-topic dar:

Referitor la fiabilitate in timp, sursele in comutatie pentru PC home-use sunt cel mult mediocre, de obicei sunt kkturi sinistre facute cu un singur scop, sa asigure cat de cat tensiunile necesare si sa nu coste mai mult de 2 dolari. Am server care functioneaza non stop de 15 ani, cu sursa in comutatie, ventilatoarele cred ca s-au blocat acum zece ani si nu s-a deranjat nimeni sa le schimbe (e drept ca ventilatoarele din rack si case functioneaza). Am vrut sa ii facem upgrade insa din pacate software-ul nu merge pe masini mai noi.... Serverul monitorizeaza tensiunile pe fiecare alimentare, a avut o gramada de alte probleme dar de alimentare nu s-a plans pana acum.  Daca stau bine sa ma gandesc, mai este unul care functioneaza non stop din 2001 aruncat intr-un colt, plin de praf, pun pariu ca nici la ala nu mai functioneaza ventilatoarele din sursa, noroc ca sunt supradimensionate cele de carcasa. Cu putin noroc, pana la sfarsitul anului le vom putea arunca..... 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 55 minute, johndoe21ro a spus:

Andi, pe cand un review la Denafrips Terminator? Este unul din DAC-urile care imi starnesc cel mai mult curiozitate! ☺️

Robert the Boss este cu partea de decizii si supply, dar am dubii ca se gaseste vreun Denafrips Terminator pe apele astea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am eu Roon, in teste

Android și Windows 10 ca server

Nu am avut probleme, a funcționat din prima!

Ai ales pe server ce trebuie? Mai instalează odată, urmărește pașii cu atenție!

Merită, sunetul ii foarte bun

Ciudat cat poți schimba in bine, din soft/ protocol, super!

Dar cam scump!

Editat de bmf
.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai nu e nimic de ales pe server decit sa-i spui calea catre folderul unde ai muzica si sa setezi un folder pentru baza de date. NAS-ul e performant, am pus pe el masini virtuale si fac streaming la filme 4K fara probleme. Dupa nu stiu cite incercari s-a conectat o data dar cind am dat play s-a deconectat din nou.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dupa lupte seculare si milioane de probleme i-am dat de cap. Am reusit sa-l instalez pe NUC dar nu a fost deloc usor. Se pare ca NUC-ul meu este foarte pretentios cu tastaturile, tastatura mea Microsoft wireless ba mergea ba nu mergea, extrem de frustrant. Alta problema a fost imaginea, NUC-ul nu vroia sa booteze nicicum. Culmea este ca am schimbat trei stick-uri crezind ca poate sint defecte, comportamentul a fost identic. Am observat cam tirziu ca partitia alocata e de 7,5GB, mult prea mare, asa ca am downlodat din nou imaginea si dupa asta a mers din prima. Controlul de pe telefon tot nu era posibil asa ca a trebuit sa instalez programul complet pentru windows ca sa pot accesa device-ul, trei update-uri ale sistemului de operare, setari si in sfirsit l-am dovedit. Merge perfect, inclusiv integrarea cu TIDAL iar conectarea la telefon de data asta s-a facut instant. Ramin totusi cu un gust amar ca nu au fost in stare sa puna ultima imagine si au preferat sa o lase pe cea veche si sa o cirpaceasca cu update-uri si pentru ca aplicatia pentru iOS nu mai functioneaza pe dispozitivele vechi. La banii pe care ii vor se putea mai mult. 

Editat de bogdanozaurus
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am fost intrerupt si am uitat sa amintesc una dintre problemele majore la instalarea pe NUC. Producatorul nu ofera codec-urile necesare dar daca citesti cu mare atentie instructiunile primesti oarece indicatii. Dupa finalizarea instalarii accesezi dispozitivul printr-o pagina web de unde nu prea poti sa faci mai nimic, insa vezi un avertisment care te informeaza ca nu ai codecurile instalate. Primesti un link extern de unde dai jos o arhiva .tar.xz din care extragi arhiva .tar unde daca scotocesti dai  si peste cel de care ai nevoie, ffmpeg. Apoi daca nu folosesti MAC si ai Windows accesezi din browser \\ROCK\  , cauti folderul  /Data/Codecs/ si pui fisierul acolo (tot asa accesezi folderul Storage ca sa-ti pui muzica). Simplu nu ? Doar ca eu de pe Windows 10 nu am reusit, nici asa, nici cu Map network drive. Eroare network path, bla, bla..Ca sa nu-mi mai toc nervii si cu asta am intrat cu un mic artificiu de pe NAS care evident ca tot Linux este ...🤕

Editat de bogdanozaurus
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 11 ore, Bobo a spus:

Roon OS nu stiu cum suna dar aplicatia Roon pt windows nu prea m-a impresionat, sunt multe care suna similar sau mai bine (Jplay).

Nu stiu, nu am facut o comparatie directa, am ascultat varianta Dual PC si mi-a placut dar totusi e cam costisitoare. 

La 23.03.2019 la 9:47, dinica a spus:

Am comparat Daphile cu Roon. Pe sistemul meu sunetul a fost identic. 

 L-ai instalat pe NUC sau a fost doar aplicatia de Windows? Acum ascult cum vedeti in poza si parca suna mai bine decit Daphile. Oricum nu am doua nuci asa ca nu prea am cum sa fac o comparatie directa.

Roon.jpg

Editat de bogdanozaurus
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Instalat pe NUC folosind aplicatia pentru Windows 10.

Acum 18 minute, bogdanozaurus a spus:

Acum ascult cum vedeti in poza si parca suna mai bine decit Daphile. Oricum nu am doua nuci asa ca nu prea am cum sa fac o comparatie directa.

Fara nuci moare veverita de foame.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 24.03.2019 la 12:39, dinica a spus:

 

Fara nuci moare veverita de foame.

Nu stiu de ce, dar mi se pare extrem de obscena afirmatia asta :))))

Lasand gluma la o parte, daca nucile / pc-urile  nu sunt identice, nu vor suna la fel. Dupa ce m-am tot jucat cu nuca mea cu Daphile, cu diverse setari, sunt aproape sigur ca nr. de interrupt-uri, cicluri, alimentare porturi, viteze porturi si toti parametrii in care functioneaza placa de baza, afecteaza major sunetul. Si da, cu cat sunt mai multe procese, cu atat sunetul are de suferit, prea putine si nu se poate asigura un flux stabil de date cu rezultate dezastruoase. Echilibrul este greu de atins si are importanta daca mediul acustic nu este ideal.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Placile de baza (vb doar de NUC intel) sint destul de asemanatoare incit diferentele sa nu prea conteze. Viteza procesorului sa zicem ca conteaza dar si aici opiniile sint cum bate vintul, unii spun ca daca e viteza mai mica avem un RFI mai mic si implicit un sunet mai bun, altii, cum ar fi cei de la ROON spun ca e nevoie de putere, ei vind practic un NUC cu i7 bagat intr-o carcasa customizata si cu un pret de vre-o patru ori mai mare. Bun, carcasa aia e scumpa totusi, mai e si manopera, faceti si voi o socoteala. Sigur ca teoria cu procesorul mai lent vs cel rapid nu se aplica in astfel de cazuri. Personal nu cred ca as face diferenta intre doua NUC-uri Cleron vs i7  ca sa punem extremele si avind aceiasi versiune de Daphile sau ROON instalata.  ROON recomanda un procesor mai puternic, minim i3, macar 4GB ram si SSD dar motiveaza recomandarea prin faptul ca baza de date (in cazulunei colectii mari de fisiere) se va misca foarte lent. Eu am un NUC vechi, cu un Celeron destul de lent, doar 2GB ram si un SSD vechi din primele generatii si totusi ROON functioneaza perfect, e adevarat ca nu am sute de albume. Mai jos o prezentare la produsul lor de top Nucleus +

Foarte trist mi s-a parut ca ma gasit o alta prezentare facuta de un dealer audio care pretindea ca porturile USB pot fi folosite doar pentru a conecta HDD-uri externe, "uitind" de faptul ca accepta si DAC-uri, probabil din dorinta de a  vinde solutii mai scumpe.

https://youtu.be/sk8mhunKeH8

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 6 ore, hellrider77 a spus:

Lasand gluma la o parte, daca nucile / pc-urile  nu sunt identice, nu vor suna la fel.

cmiu a masurat porturile USB ale unui laptop. Rezultatul arata clar existenta unor diferente intre cele doua porturi. Daca aceste diferente masurabile apar intre porturile aceluiasi PC, nu vad de ce nu ar exista si intre doua sau mai multe PC-uri. Din pacate dupa masuratori nu a existat si un test de sunet. Ar fi fost interesant de aflat daca acele diferente erau audibile. 

Opinie personala. Nu cred ca un PC poate influenta calitatea sunetului final daca streamul digital este trecut printr-un decuplator galvanic intern sau extern. Am explicat ce inseamna tehnologia USB asincron si felul cum functioneaza. Erorile  de timing au disparut, buffer-ul tampon permite orice posibila corectie, datele ajung sa fie procesate cu precizie si fara erori. Ca urmare nu inteleg de unde ar putea aparea diferente evidente de sunet. Pe cei care va aflati intr-o oarecare opozitie, va rog sa incercati o explicatie logica a fenomenului. Nu cer logica matematica, poate fi logica audiofila, dar sa fie sustinuta coerent.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dacă aș ști care e logica aia, as expune-o cu plăcere. Habar nu am de ce modificarea bufferelor sau oprirea unor procese afectează sunetul in bine sau in rau. Dar la mine diferențele sunt evidente. Singură explicație logică este ca anumite tipuri de erori trec si de intona sau un alt device similar. Poate ca si intona reacționează diferit la modificarea unor parametri de care, eu cel putin, nu am habar. 

Cine are daphile, un test simplu: bifati sau debifati  "disable mysqueezebox.com", observati diferentele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • dinica locked this topic
  • dinica unlocked this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.