Sari la conținut
HiFi Tech

Mariutim

Postări Recomandate

Un prim vinovat pentru acel usor iz metalic sesizat la daphile este mysqueezebox.com. Cand am activat mysqueezebox.com pentru a avea album art pe radiourile online, sunetul a devenit usor metalic. M-am prins tarziu si am bifat la loc "Disable mysqeezebox.com".

Daca spuneti ca Tidal nu functioneaza decat login via mysqueezebox e nasol, insa pe mineTidal nu ma intereseaza, am testat pe vremea cand aveam Aurender .... meh...cu MQA e cat de cat ok dar tot nu este la nivelul fisierelor via retea sau hdd intern ... cel putin asa era pe Aurender. 

Alte tweakuri recomandate pentru daphile:

 - debifati Local UI: Enable player control aplication, controlul se face via webpage sau squeezer

 - in meniul power, in functie de configuratia pc-ului vi se afiseaza toate componentele ce suporta power management, bifati tot mai putin HDD si portul usb se pe care ati bootat in daphile, in cazul meu, daphile este instalat pe hdd intern. Daphile va incerca sa opreasca toate device-urile cand nu sunt folosite.

 - de asemenea este o idee buna sa incarcati tot OS in ram, respectiv bifati "prefetch and lock to file system cache at system start" (posibil ca aceasta optiune sa fie activa doar in beta)

image.png.f1347dce24aa57d56c6bca27e23ce0ac.png

 

 

 

image.png

Editat de hellrider77
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 31.03.2019 la 16:32, bogdanozaurus a spus:

Uita-te mai atent pe documentatie. Trebuie sa-ti faci cont pe https://mysqueezebox.com/index/Home (este gratis), primesti un mail cu un link de confirmare apoi intri si te loghezi pe contul de Tidal, Deezer sau ce mai ai si pe urma din Daphile te autentifici cu contul de pe mysqueezebox (Settings>Advanced media server settings>Save>Restart) si o sa-ti apara toate in my apps. 

 

😢

Așa știam, nu bun.. nu îmi place

Prefer mpd și bubbleupnp pt interfața și funcționalitate

Acum 6 ore, dinica a spus:

Povestea asta are legatura cu interactiunea DAC - ultrabook. Cu modul in care DAC-ul lucreaza cu datele venite din PC. In testul despre care am povestit NUC+Daphile simplu, fara decuplarea galvanica asigurata de Intona, suna cald, placut, fara artefacte. Sunetul era evident peste SOTM cu sursa separata.

Pai la Ultrabook leg Hydra z, daca-i mofturos și la asta, mă lipsesc.

intona nu am auzit, dar mă îndoiesc că are ceva peste Hydra-z

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 20 ore, hellrider77 a spus:

Un prim vinovat pentru acel usor iz metalic sesizat la daphile este mysqueezebox.com. Cand am activat mysqueezebox.com pentru a avea album art pe radiourile online, sunetul a devenit usor metalic. M-am prins tarziu si am bifat la loc "Disable mysqeezebox.com".

La mine nu exista diferenta audibila intre cele doua variante. Am incercat bifat/debifat folosind o melodie in care partea principala este asigurata de o soprana. In aceeasi melodie  exista pasaje dedicate alamurilor si corului. Nimic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 22 ore, dinica a spus:

Hydra face reclocking, proceseaza sunetul via FPGA, decupleaza galvanic, etc. Daca tu auzi diferente dupa aceasta masinarie superba, atunci meriti premiul Golden Ear 2019. 😉

La ce te referi când zici.. dacă auzi diferența.. ?ii enormă

Dezvoltă pls

Sa nu te audă dl. Nucu.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 12 ore, hellrider77 a spus:

Presupun ca ai dat restart dupa ce ai bifat/debifat. Te-ai si logat in contul mysqueezebox?

Este cu atat mai ciudat cu cat avem NUC identic si acelasi dac....

Dar nu si aceleasi boxe! Desi am gasit Electrele de sus destul de transparente...

P.S. Din pacate, chiar si cu Hydra Z diferentele se aud f clar. Un reclocker/izolator galvanic rezolva doar o parte din probleme. Am mai spus asta si o s-o spun ori de cate ori e cazul. 
P.P.S. @hellrider77: Umbla si la cablul USB, domne'! 

Editat de johndoe21ro
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@johndoe21ro Marturisesc ca nu prea inteleg ce vrei sa spui. @hellrider77 spune ca o bifa care te autentifica sau nu pe un serviciu modifica sunetul, @dinica nu sesizeaza nici o diferenta legata de acea bifa si tu dai vina pe boxe? Apoi completezi:

Acum 50 minute, johndoe21ro a spus:

Din pacate, chiar si cu Hydra Z diferentele se aud f clar. Un reclocker/izolator galvanic rezolva doar o parte din probleme

La care diferente te referi aici, banuiesc ca nu la bifa? 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 58 minute, hellrider77 a spus:

DAC identic (al meu e negru,)

Pai iata explicatia, la tine sunetul e mai dark, la Robert playerul e argintiu si sunetul e mai bright, era logic sa fie asa 😃

Acum lasind gluma la o parte am doua observatii, una vis a vis de afirmatia 

Acum 2 ore, johndoe21ro a spus:

diferenta poate tine doar de urechile lui dinica sau de boxe, care sunt diferite.

De ce urechi sau boxe si nu urechi sau combinatia de amplificator-boxe. Dar nu asta sau camera  sint importante in cazul de fata. Eu as face verificarea pe casti ca sa elimin cit mai multe din diferentele dintre cele doua sisteme. 

A doua observatie ar fi legata de bifa cu beleaua. Practic nu este altceva decit autentificarea la mysqueezebox.com. O data autentificat in Daphile devin accesibile serviciile pe care le-ai setat acolo, adica integrarea cu TIDAL, Deezer, radiouri online si ce o mai fi. Eh... aici sint sau nu diferente intre voi (eg unu are Deezer si altul Spotify) ? Sper ca m-ati inteles ce vreau sa zic ca nu am dormit azi noapte si sint varza in dimineata asta si poate nu ma exprim foarte bine.

PS. Hell pe pisici le-ai intrebat daca aud vre-o diferenta, ca ele oricum au auzul mai fin ca noi ? 😀

Editat de bogdanozaurus
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asa este si cu setarile facute in diverse playere. Acum cativa ani cand spuneam ca fiecare player software suna diferit (fiind bit-perfect) ati fi ars oameni pe rug. La fel si cu rau famatele cabluri USB - intre timp unora li s-au deschis ochii...

Dupa cateva rotatii ale Pamantului in jurul Soarelui vazuram ca macar playerele suna diferit, fie ele JRiver, Audirvana, Squeezelite, Daphile, foobar, Roon, samd. Asta este! Incet, incet aflam ca nu suntem in mijlocul universului...

Asta este, din pacate, smecheria cu transparenta. Este transparent, vezi mai bine, mai usor prin ele... Nu este la fel de transparent - trebuie sa dai perdeaua la o parte ca sa vezi ceva. Este o caracteristica, o calitate a fiecarui echipament in parte, de la electronice la cabluri. Nu astept un raspuns inapoi. Nu astept nici macar sa ma credeti sau sa ma intelegeti. Mi-am facut insa datoria! 

Editat de johndoe21ro
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • dinica locked this topic
  • dinica unlocked this topic
  • 2 weeks later...
La 08.03.2019 la 22:40, Andi a spus:

Doar să instalezi driverul lor de pe site. Și să selectezi Chord Wasapi ca output în Foobar, JRiver sau ce o să folosești.

Eu am selectat asio ca output in foobar cu mojo. E vreo diferenta? Din ce am citit pe net ar fi de preferat asio “selecting asio is the most hassle free and direct route to mojo. it automatically sends the bit perfect output to mojo and the mojo clock pulls the data”.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si cu placa de baza normala si fara ventilatoare si s/h.....nu cred ca o sa gasesti asa ceva. In general firmele specializate pe s/h vind echipamente care au fost folosite de companii, calculatoare destinate pentru business in configuratii normale sau uneori statii de lucru deci sansele sa gasesti ceva fara ventilator sint 0. Poti cauta eventual o placa de baza cu procesor integrat si racire pasiva si o sursa cu racire pasiva dar sint componente mai greu de gasit iar sursa va fi foarte scumpa. Oricum trebuie sa montezi macar un ventilator de dimensiuni mari si turatie redusa altfel risti integritatea componentelor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poate ma ajutati cu o sugestie, ca nu mai sunt la curent. Practic as vrea sa ies din PC cu 8 canale (analog sau digital) in alta scula (Receiver cu DAC intern) si apoi mai departe in amplificare. Vreau sa folosesc PC ca si crossover activ, deci am nevoie de 8 iesiri separate. In ce mod elegant pot rezolva problema?

Acum am o placa PCI 7.1 si ies direct in amplificatoare din PC. 

Am inteles ca o alta varianta e sa ies cu sunetul prin HDMI si sa intru intr-un receiver 7.1 ce are HDMI input si DAC intern, si sa folosesc amplificarea din el pentru difuzoare in final. 

Alte solutii? Eventual ceva pe USB? Ca sa pot folosi un NUC. 

Nu vreau miniDSP. Am avut unu si nu a functionat ok.

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai simplu, un NUC in windows (recomand Kodi) va scoate bit-perfect via HDMI, DTS-HD, Dolby true HD, etc. orice receiver de generatie mai noua decodeaza semnalul si il scoate pe pana la 11.2 canale, Atmos, etc

Un receiver cat de cat decent calibreaza cu ajutorul unui microfon raspunsul camerei...

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.