Sari la conținut
HiFi Tech

Mariutim

Postări Recomandate

Nici eu nu prea vad de unde ar putea sa apara diferente daca avem un DAC de calitate cu USB asincron si izolat galvanic. Acum si cu masuratorile astea, imi aduc aminte de vremurile in care eram interesat de jocuri si nu stiam altceva decit benchmark-uri si fps-uri. Sigur, erau diferente masurabile, se trisa, ieseau scandaluri si batai (virtuale) ca unul zicea ca placa A e mai buna decit placa B si altul zicea ca e invers, de parca conta ca aveai 104  sau 114 fps-uri cu AA 2x, oricum jucai cu AA 8x si daca media trecea de 65 era OK, oricum nu se putea sesiza vre-o diferenta peste aceasta valoare. 

@hellrider77 cum ziceam, nu am decit un NUC deci nu am cum testa ce zici tu decit peste doua saptamini cind expira trialul la ROON dar jur ca am testat daca sint diferente intre cele trei porturi ale sale, doua sint 2.0 pe spate si unul 3.0 pe fata si nu am sesizat nici o diferenta. Testul l-am facut pe casti ca acolo e mai usor sa sesizezi diferentele, nu mai intervine acustica camerei, zgomotele ambientale si ce o mai fi.

Editat de bogdanozaurus
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu știu de unde apar, dar apar și sunt mari. Sincer, îmi este greu să vă urmăresc, sau îmi scapă mie ceva....Până acum erați de acord că există diferențe inclusiv între cablurile USB, acum brusc contează doar să ai asincron și izolare galvanică....

Ar fi bine să fie așa simplu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 10 ore, Andi a spus:

Nu știu de unde apar, dar apar și sunt mari. Sincer, îmi este greu să vă urmăresc, sau îmi scapă mie ceva....Până acum erați de acord că există diferențe inclusiv între cablurile USB, acum brusc contează doar să ai asincron și izolare galvanică....

Ar fi bine să fie așa simplu.

Eu unul nu am sustinut niciodata ca ar exista diferente intre cablurile USB. Am testat diferite cabluri USB,  fara sa gasesc un motiv solid pentru a le adauga in sistem. Cele mai evidente diferente, alea pe care le poate auzi si un surd, sunt la cablurile de boxe. Dar si acestea depind mult de constructia amplificatorului. In zona asta nu am dubii.

Toate DAC-urile moderne au USB asincron. Decuplare galvanica este considerata o optiune high-end si nu stiu de ce. 

Stiu ca majoritatea nu credeti intr-un test blind, insa doar asa putem elimina influenta psihoacustica. Va reamintesc ca eu am facut un asemenea test la mine cu o rata se succes de 66%. Un creier antrenat este greu de pacalit. Hai sa mai facem o sesiune!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am scriis mai inainte ca pot exista diferente de implementare,  cauzate de pozitionarea porturilor, asta mai ales la desktop, se pot explica dpdv tehnic, chiar si la laptopuri, mai ales la astea noi pot fi diferente masurabile intre portul de pe latura stinga si cel de pe latura dreapta, dar le simtim la ureche?  

Mai degraba inclin sa cred ca o importanta mai mare o are sistemul de operare si softul decit USB-urile.  Revin cu un exemplul. Unul dintre playerele mele preferate este HYSOLID, problema a fost ca nu se intelegea cu DAC-urile mele. DAC-ul din Burson nu era acceptat deloc iar NAIM V1 functiona doar pe un supercomputer pe care l-am avut in teste, ceva cu i7 si mult RAM. Insa sistemul meu mai modest era ingenunchiat de parca l-as fi pus la minat. Totusi era o problema soft pentru ca cu alte modele de DAC mergea foarte bine si pe sisteme obisnuite. Din pacate nu s-a mai lucrat la el de trei ani 😞

Cabluri USB nu am testat, am unul sanatos de la HAMA, ecranat, mufe aurite, daca o sa pun vreodata mina pe un cablu mai jmeker o sa-l testez. Sint sigur insa ca ar fi diferente daca as pune un cablu de la subtire ca ata de pe taraba de la Obor.

Editat de bogdanozaurus
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 23.03.2019 la 9:47, dinica a spus:

Am comparat Daphile cu Roon. Pe sistemul meu sunetul a fost identic. 

Mie daphile nu îmi place, sună sub volumio. S-a nu Mai zic de bug-uri. Sau așa era de vreun an!

Sau cel puțin nu pe sculele mele.  Dar aceleași scule le folosesc pe un streamer sotm-sms200, iar diferența ii mare pe upnp/mpd

Iar cu Roon, ca protocol, același streamer are alt sunet, mai bun

Plus, integrarea cu Tidal, aspectul per general nu le găsești în altă parte!

Singurul lucru nasol, dpmdv, ii prețul!

 

Editat de bmf
.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daphile suna foarte bine, dar uite ca mi-ai dat o idee, sa incerc Volumio pe NUC. Altfel pe RPI 3 pe care il am suna mai prost dar sint motive intemeiate pentru asta, pe 3 s-a integrat WIFI si Bluetooth si oricum se stie ca USB-ul lor nu e cel mai grozav pentru audio. Eventual pe un RPI2 alimentat din baterie, si conectat la DAC printr-un reclock/separator galvanic poate ca suna bine. Bug-uri la Daphile nu am intilnit si intergrare cu TIDAL, DEEZER si  SPOTIFY exista. Ce nu prea imi place la el este interfata dar asta e totusi o problema minora.  La capitolele interfata si experienta de utilizare ROON e rege si daca vrei sa faci regele sa lucreze pentru tine trebuie sa-l platesti bine. Sint 500 de motive pentru care nu o sa cumpar licenta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am folosit volumio pe rpi3, cu sursa liniară. Vs Laptop cu daphile. Nu-i tocmai fair, dar altă variantă nu aveam!

Iar ca interfață între ele am un Hydra z, alimentat dintr-o baterie! Diferență enormă!

Legat de Roon, nici eu nu cumpăr licență acum, dar mă gândesc serios! Mi-a dat de gândit un individ pe yt, a spus că nu știe ce alt upgrade poate face in sistem ( fie și hw) să obțină așa o diferență! Cam are dreptate, dacă era o piesă hw, era mai putina reticență vs a plăti pt un soft! 

Editat de bmf
.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu sunt multumit de Daphile. Am instalat Daphile de aproape un an si nu am bug-uri. Vara trecuta am comparat la mine Daphile + NUC vs SOTM. Daphile a castigat. La test am participat mai multi. Bogdanozaur poate iti amintesti testul, ai fost prezent.

PS: Va atasez o fotografie cu cateva aparate despre care urmeaza sa scriem in revista.

IMG_20190327_143607.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sigur, a mai fost si un Kodi care a iesit pe ultimul loc. Lasa ca recupereaza pe video 🙂 Cind o mai fi daca e cazul incercam si un Volumio pe NAS. Oricum au progresat mult, l-am testat pe un miniPC cu Athom  si promite. Hardware Athom e cam limitat pentru fisierele  hires dar pe flac era OK.

Acum 9 minute, dinica a spus:

PS: Va atasez o fotografie cu cateva aparate despre care urmeaza sa scriem in revista.

Chinezarii autentice 🙂

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, dinica a spus:

Eu sunt multumit de Daphile. Am instalat Daphile de aproape un an si nu am bug-uri. Vara trecuta am comparat la mine Daphile + NUC vs SOTM. Daphile a castigat. La test am participat mai multi. Bogdanozaur poate iti amintesti testul, ai fost prezent.

PS: Va atasez o fotografie cu cateva aparate despre care urmeaza sa scriem in revista.

IMG_20190327_143607.jpg

😍 😍😍😍😍

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 5 ore, dinica a spus:

Eu sunt multumit de Daphile. Am instalat Daphile de aproape un an si nu am bug-uri. Vara trecuta am comparat la mine Daphile + NUC vs SOTM. Daphile a castigat. La test am participat mai multi. Bogdanozaur poate iti amintesti testul, ai fost prezent.

 

Pentru sotm, ce alimentare ai folosit? Îi foarte sensibil

mai mult, nu am nuc , iar dacă nu are alimentarea DC in, ii mai complicat de alimentat liniar.

Al tău ce sursa are?!

Ca idee, am pus acum imaginea live, pe desktop. A plecat de vreo 2 ori.. apoi a tot încărcat media server parcă, insa s-a blocat! Dat reset, încărcat mod UEFI, la fel

Poate nu-i place placa mea de bază! 

Mai am un mini PC, dar sursa ii nasoală. Eventual mai testez pe laptop

Editat de bmf
.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, danM a spus:

Pot indrazni sa trag speranta ca veti lua in calcul si un SMSL M8A?

Daca ar fi dupa noi, ati avea ocazia sa cititi despre toate minunile lumii audiofile. Din pacate acest lucru este imposibil. In timp speram ca dealerii romani sa fie mai receptivi. 😉

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu am intalnit nici cel mai mic bug la daphile, RT kernel. Am testat toate setările posibile, instalat, reinstalat, scos direct din priză, decuplat cablu usb in timp ce canta si cate si mai cate abuzuri. A rămas stabil si fara nici cea mai mica problema. Rock solid. 

Sa nu mai zic ca am muzica atat pe nas cat si pe hdd intern, cam 1500 de albume.

Editat de hellrider77
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 16 minute, dinica a spus:

Daca ar fi dupa noi, ati avea ocazia sa cititi despre toate minunile lumii audiofile. Din pacate acest lucru este imposibil. In timp speram ca dealerii romani sa fie mai receptivi. 😉

Stiu ca cei care comercializeaza M8A nu-l au pe stoc. Se aduce doar pe comanda. Chiar sunt ok oamenii si foarte cooperanti !

Eu insa speram sa-i mai dau de capat la asta al meu sau macar sa aflu si parerile altora mai priceputi ....ca eu mi-am cam prins urechile.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 58 minute, bmf a spus:

A plecat de vreo 2 ori.. apoi a tot încărcat media server parcă, insa s-a blocat! Dat reset, încărcat mod UEFI, la fel

Lasa UEFI si vezi sa fie setat pe Legacy. Vezi daca nu ai ceva setari legate de drivere, ceva cu prevent drivers.... Vezi de asemenea ca in setarile de la Daphile sa ai selectat dispozitivul de iesire corespunzator, poate aparea ca si USB DAC sau numele de ex NAIM DAC V1

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Legat de daphile, acu pe laptop funcționează;

 Ascultat cam 1h, de pe local..  nu am găsit cum integrez Tidal!

Sună, ok. Cam bright uneori, dar muzical

Tot prefer Roon, deși pe Roon am streamer + bridge pe baterie vs Laptop cu bateria internă

Interfața și experiența per general tot ma enervează, mai ales după o perioadă de roon, dar și vs bubbleupnp ii mai puțin user friendly.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, bmf a spus:

Legat de daphile, acu pe laptop funcționează;

 Ascultat cam 1h, de pe local..  nu am găsit cum integrez Tidal!

Sună, ok. Cam bright uneori, dar muzical

Tot prefer Roon, deși pe Roon am streamer + bridge pe baterie vs Laptop cu bateria internă

Interfața și experiența per general tot ma enervează, mai ales după o perioadă de roon, dar și vs bubbleupnp ii mai puțin user friendly.

 

Tidal-ul este oricum o experienta acustica mai putin placuta, din punctul meu de vedere... Pe de alta parte 'bright' si cu 'muzical' se bat cap in cap. Este nevoie de o clarificare! ☺️

Iar laptopul cu baterie nu presupune automat vreo superioritate acustica in fata altor solutii chiar alimentate prin surse in comutatie. 

Editat de johndoe21ro
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 8 ore, johndoe21ro a spus:

Tidal-ul este oricum o experienta acustica mai putin placuta, din punctul meu de vedere... Pe de alta parte 'bright' si cu 'muzical' se bat cap in cap. Este nevoie de o clarificare! ☺️

Iar laptopul cu baterie nu presupune automat vreo superioritate acustica in fata altor solutii chiar alimentate prin surse in comutatie. 

Da, setup-ul este muzical, dar in unele condiții, are un glare pe top end

Am trecut de la o sursa in comutație, la una liniară (diy) cu toroidal, la alta diy cu baterie. Ultima varianta a rămas.

Am observat că dacă alimentez bridge + streamer (Hydra z + sms-200) din baterie, crește muzicalitatea și scade aproape de tot acel glare.

 

Iar acel Ultrabook ii mai ok pe baterie vs orice am in casa, PC, etc DAR exact din motivele date de tine, zic că nu îi fair.. sa dau in daphile dacă nu pot testa in condiții identice!

Ca sunet ii ok, probabil undeva la nivel de sms-200 cu mpd/dlna. Poate mai ok (daphile),  cu alta alimentare, așa speculez.

Dar tot nu îmi place că interfața / experiență

Deși pe baterie, când redau prin dlna ( sms-200) mai are urme de bright!

Iar șocul a venit de la Roon..și protocolul său.. totul ii mult mai cizelat, finuț, non bright. Aceleași condiții, baterie, sms-200, hydra.. dar alt protocol!

Am un coleg ce inițial a zis că lipsește ceva din melodie, nu poate fi așa diferență dintr-un soft!

As banui că pe mpd există background noise mai mare, mai ales după ce am văzut aici!

https://www.audiosciencereview.com/forum/index.php?threads/review-and-measurements-of-chromecast-audio-digital-output.4544/

Legat de Tidal, asa-i.. am observat diferența în rău vs local după ce am cumpărat sms-200 și l-am alimentat pe baterie. Prima observație, ce m-a frapat, Tidal sună a streaming vs local!

Dar nu am o colecție locala foarte buna, iar unele înregistrări de pe Tidal, mai ales mqa.. sună ok,  de pe Roon le pot reda la 96khz, iar pe mpd/dlna, + bubbleupnp la 44.1.

Editat de bmf
.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 17 ore, bmf a spus:

Ascultat cam 1h, de pe local..  nu am găsit cum integrez Tidal!

Uita-te mai atent pe documentatie. Trebuie sa-ti faci cont pe https://mysqueezebox.com/index/Home (este gratis), primesti un mail cu un link de confirmare apoi intri si te loghezi pe contul de Tidal, Deezer sau ce mai ai si pe urma din Daphile te autentifici cu contul de pe mysqueezebox (Settings>Advanced media server settings>Save>Restart) si o sa-ti apara toate in my apps. 

Si mie mi se pare ca TIDAL suna mai bine din ROON. Din aplicatia de windows se aude ca porcu, mai bine ascult mp3 sau de pe youtube. O sa-mi para rau dupa el 😢

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 31.03.2019 la 10:00, bmf a spus:

Iar acel Ultrabook ii mai ok pe baterie vs orice am in casa, PC, etc DAR exact din motivele date de tine, zic că nu îi fair.. sa dau in daphile dacă nu pot testa in condiții identice!

Povestea asta are legatura cu interactiunea DAC - ultrabook. Cu modul in care DAC-ul lucreaza cu datele venite din PC. In testul despre care am povestit NUC+Daphile simplu, fara decuplarea galvanica asigurata de Intona, suna cald, placut, fara artefacte. Sunetul era evident peste SOTM cu sursa separata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • dinica locked this topic
  • dinica unlocked this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.