Sari la conținut
HiFi Tech

Mariutim

Postări Recomandate

La 29.04.2020 la 13:40, adrianlucian a spus:

Am zis sa aduc in sec XXI pc-ul din biblioteca, un fujitsu cat palma, i-am pus un ssd de 500, nene, am inebunit cat de bine se aude acum foobar ptr sacd si dsd. BR audio cu vlc, iar bine grav. Nu cred ca e placebo, sunt harsit de-amu.

Se aude bine pentru ca softul ruleaza de pe SSD, sau pentru ca depozitezi muzica pe SSD?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 54 minute, dinica a spus:

Se aude bine pentru ca softul ruleaza de pe SSD, sau pentru ca depozitezi muzica pe SSD?

Probabil ambele.

Am Roon Rock pe Lenovo tiny, cu ssd sata, pt cei de la Roon au optimizat OS-u' pt ssd (asa zic ei)

Ii diferență enormă de la Roon din Windows 10 (tot pe ssd) și Roon rock. Nu îl plăteam strict ca software Windows.

Mai am port m.2 liber, vreau sa migrez tot ce am local pe acel tiny PC, sa nu mai "cânte" din rețea. Nu am așteptări dpdvd al calității redării, dar vedem. Ca latentă ii ok și așa pe lan ii ff snappy. Peste audirvana.

Editat de bmf
.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Diferenta este mai degraba de la faptul ca Roon Rock este un SO specializat (bazat pe Linux) decit pe optimizarea pentru SSD. Pe win ruleaza multe procese care nu sint necesare pentru audio dar de care nu ai cum sa scapi. Am testat si eu si confirm ca este diferenta mare intre cele doua variante desi nu aveam SSD nici pe calculator nici pe NUC. De fapt ROON Rock a rulat foarte bine pe un NUC cu o configuratie mult sub cea ce recomanda ei. Daca vrei sa pui muzica local pe un SSD M2 inseamna ca ori ai putina muzica ori ca esti un om extrem de bogat 🙂

PS Nu neaparat pentru tine dar pentru cei care mai citesc pe aici, sper ca se stie ca M2 este un standard pentru conector, interfata insa poate fi ori PCIE ori SATA si nu sint compatibile. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 28.04.2020 la 11:43, Bobo a spus:

La un PC folosit pt audio, se pot face multe tweak-uri care influenteaza sunetul.

Recent am descoperit ca pe windows pot face overclock la portul usb sa ruleze la 1000hz folosind "hidusbf", iar in cazul meu sunetul a devenit mult mai clar.

Partea a II a.

Incep sa cred ca overclocking-ul acesta nu are cum sa ajute partea de sunet. Daca aplici OC pe USB-ul destinat transmiterii datelor cu muzica apare un mesaj foarte clar. Daca il aplici, apar pierderi ale transmiterii. Atasez foto. Rog un IT-ist sa imi spuna daca traducerea mea este conforma cu realitate. OC afecteaza mouse-ul si dispozitivul general USB al NUC-ului. Asta se simte in modul in care se misca acum aplicatia Audirvana. 

Atasez foto si astept sa imi explice cineva cu experienta in IT, daca am interpretat corect datele.

20200430_185357.jpg

20200430_185250.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, bogdanozaurus a spus:

Diferenta este mai degraba de la faptul ca Roon Rock este un SO specializat (bazat pe Linux) decit pe optimizarea pentru SSD. Pe win ruleaza multe procese care nu sint necesare pentru audio dar de care nu ai cum sa scapi. Am testat si eu si confirm ca este diferenta mare intre cele doua variante desi nu aveam SSD nici pe calculator nici pe NUC. De fapt ROON Rock a rulat foarte bine pe un NUC cu o configuratie mult sub cea ce recomanda ei. Daca vrei sa pui muzica local pe un SSD M2 inseamna ca ori ai putina muzica ori ca esti un om extrem de bogat 🙂

PS Nu neaparat pentru tine dar pentru cei care mai citesc pe aici, sper ca se stie ca M2 este un standard pentru conector, interfata insa poate fi ori PCIE ori SATA si nu sint compatibile. 

Eu folosesc SSD M2 in NUC. Ma uit de cateva saptamani dupa unul de 2 TB pe care sa il pun direct un NUC. Sunt foarte scumpe si nu am garantie ca o sa ma ajute. La mine Roon pe Win 10 a sunat inferior fata de Audirvana @ Win 10. In cazul meu, un soft optimizat pentru audio este imposibil de folosit. CDS 3000 are nevoie de drivere. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 56 minute, dinica a spus:

 La mine Roon pe Win 10 a sunat inferor fata de Audirvana @ Win 10. In cazul meu, un soft optimizat pentru audio este imposibil de folosit. CDS 3000 are nevoie de drivere. 

Pt mine Roon era oleacă mai ok ca timing, notele aveau edge mai "corect", dar nu merita diferența de bani. Am zis merg pe audirvana. 

Am incercat Rock, pe același desktop (6700k@4500 mhz, 16 GB RAM, z270 taichi), din prima sec am observat că îi way better, black background, scena, soundstage precise (aer ce marca contur la instrumente), vocea și aplauzele cu acel ceva..

Am cântărit și faptu' că audirvana a cerut diferența de la versiunea veche pt actuala. Și posibil pe viitor sa fie la fel. Deși-i ~ 30 euro.

Și mai ales că Roon exact at s-a scumpit.. am zis că now or never. 

 

1 oră în urmă, bogdanozaurus a spus:

PS Nu neaparat pentru tine dar pentru cei care mai citesc pe aici, sper ca se stie ca M2 este un standard pentru conector, interfata insa poate fi ori PCIE ori SATA si nu sint compatibile

Ii nvme, mă gândesc la un 660p de 1Tb. Îl găsesc la ~ 550-600 Ron. Ii ok la viteza, pt ce vreau și pt un qlc.. mă atrage fiind low power. Nu trece de 2.5W in load, si 0.050w , parcă, in idle. Așadar mă aștept la temperatura ok.

Sau altceva dacă-i la preț ok și se încadrează.

Nu am o colecție așa mare.

1 oră în urmă, bogdanozaurus a spus:

ori ca esti un om extrem de bogat 🙂

Nop

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Partea a III a

Ma gandesc, softul arata si ce se afla la capatul conexiunii. In acest caz: HD extern si interfata USB aflata in CDS3000. Este normal sa am afisata informatia aceasta, cum ca  o schimbare a parametrilor ar aduce perturbari de functionare aparatelor aflate la celalalt capat al conexiunii.

Se pare ca am raspuns singur intrebarii. 🙂

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Posibil sa nu fi fost suficient de elocvent. Colegul Bobo a adus in discutie chestiunea OC. Eu am inceput sa studiez problema din punct de vedere tehnic. Pana sa ma apuc de auditii, vreau sa ma asigur ca totul functioneaza bine si am inteles ce se intampla cu hardware-ul. 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 5 ore, dinica a spus:

Se aude bine pentru ca softul ruleaza de pe SSD, sau pentru ca depozitezi muzica pe SSD?

Cum am pus ssd-ul am instalat W10 foobar si vlc si am incarcat cateva dsd, iso de sacd, ceva BR. Fara update-uri, fara browser, chel. E bun bun asa. Legat HDMI la un Yamaha din biblioteca si Tannoy sgm10b. Acelasi iso rulat prin usb din hdd-ul mama nu are nicio treaba. Urechea mea-parerea mea.

 

Editat de adrianlucian
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.