Sari la conținut
HiFi Tech

Mariutim

Postări Recomandate

La 500 de euro si chiar mai jos ca pret  sint destule variante de dacuri exceptionale. Este Topping Dx7s, este SMSL SU-8v2, este Aune X1S, Aune S16, AuneS6Pro, Topping Dx3Pro, SMSL-M9, Khadas tone board, etc. La bani de un cartus de tigari este fantasticul Behringer UM204HD care a inebunit Germania  https://www.audiosciencereview.com/forum/index.php?threads/budget-dac-review-behringer-umc204hd.1658/.  De ce sa te priponesti in Mojo care are atitea probleme. Bateria lui este chiar proasta, se uzeaza repede ca e prea mica pentru curentul pe care il are, este chinezeasca si nici nu se gaseste, ba altceva nici nu poti sa pui in loc. Ati ascultat Mojo fara baterie, direct din incarcator ? Jale 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Bogdan, o sa incerc sa iau zilele astea un cablu OTG, ca nu gasesc la mine niciunul.

Oricum, daca androidul este compatibil otg, nu vad ce ar putea sa nu mearga.

 

@ColtAlb, vreunul dintre dac-urile alea e cu fpga? Poate vreunul amplifica direct boxe?

Am testat un dac Aune S6, este un dac foarte ok, dar Mojo zic eu ca este in alta liga.

Ce probleme asa mari are Mojo? Inafara de baterie. Care oricum poate fi schimbata la noi, de catre avstore, in cazul in care moare.

Editat de Andi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 14 ore, Andi a spus:

Moment în care am avut ideea genială să conectez DAC-ul la o altă priză (de pe un alt perete), deoarece DAC-ul și laptopul erau conectate fiecare la aceeași priză dublă, de pe același perete.

Andi, cumva pe acelasi circuit pe care exista zgomot ai bagate televizor sau un STB conectate la Cablu TV?

Acum 13 ore, ColtAlb a spus:

Da ? Eu credeam ca izolarea galvanica rupe si masa intre aparate nu doar firul cald. M-ai bagat in ceata, asa o fi ?

In exemplul dat de Andi, singura decuplare galvanica se intampla doar cand conecteaza dacul pe optic, in rest nu vad nici o decuplare pe acolo.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 14 minute, hellrider77 a spus:

Andi, cumva pe acelasi circuit pe care exista zgomot ai bagate televizor sau un STB conectate la Cablu TV?

Nu, asta m-a mirat si pe mine, pe peretele respectiv aveam doar laptopul si dac-ul.

Am norocul sa am prize duble pe fiecare perete si tv-ul, routerul si stb-ul sunt  conectate pe alt perete.

Si nici nu mai am cablu tv, ca sunt pe IPTV telekom, totul e pe retea de net.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 16 minute, dinica a spus:

Andi, eu am un DAC fara FPGA si iti spun sincer, nu l-as schimba pe o bricheta sau pe orice alt DAC care nu are o alimentare solida. Nu contest calitatile Mojo, ba din contra, tind sa iti dau credit, doar ca am si eu 'pasarelele' mele.

Stiu, am mai discutat noi.

Eu pun problema usor diferit, adica nu vad alegerea intre dac cu fpga si dac fara fpga sau dac cu alimentare mare si dac cu alimentare mica.

Eu aleg strict intre modele si ce ofera din punct de vedere sonic fiecare in clasa lui de pret.

Adica intre Aune S6 (cu alimentare rezonabila) si Mojo, as alege fara ezitare Mojo. Pt ca pur si simplu suna superior.

Dar intre un NuPrime dac9 si Mojo, as alege NuPrime-ul imediat.

Apropos, si NuPrime-ul foloseste un fpga pe circuit, mai exact unul care se ocupa de upsampling pt toate intrarile.

Editat de Andi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 30 minute, Andi a spus:

@ColtAlb, vreunul dintre dac-urile alea e cu fpga? Poate vreunul amplifica direct boxe?

Da de ce as vrea cu fpga ? Daca un cip bun de genul ak4490,ak4493,ak4497 sau noul ak4499 de la AKM sau ES9028Pro sau ES9038Pro de la Sabre face treaba excelenta de ce sa doresc neaparat fpga ? Tu crezi ca Mojo amplifica boxe ? A fost facut un experiment cu o boxa Tannoy cu sensibilitate exagerat de mare, un test fara relevanta. Pai din masuratoarea lui Amirm vad ca Topping Dx3Pro livreaza mai multa putere ca Mojo deci va presta si mai bine pe boxa aia. E ok Mojo dar englezii asa fac ei, sint foarte inteligenti cind vine vorba de marketing. De la Chord super tare este Qutest. Ala da, dai un ban gramada dar esti in top https://www.audiosciencereview.com/forum/index.php?threads/review-and-measurements-of-chord-qutest-dac.5981/

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 7 minute, ColtAlb a spus:

Da de ce as vrea cu fpga ? Daca un cip bun de genul ak4490,ak4493,ak4497 sau noul ak4499 de la AKM sau ES9028Pro sau ES9038Pro de la Sabre face treaba excelenta de ce sa doresc neaparat fpga ? 

Daca faci conversia in fpga nu mai ai nevoie de brick-wall filter folosit de toate celelalte cipuri dac, adica exact filtrul ale carui efecte nocive se chinuie toti sa le atenueze prin tot felul de scheme complicate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 8 minute, Andi a spus:

Adica intre Aune S6 (cu alimentare rezonabila) si Mojo, as alege fara ezitare Mojo. Pt ca pur si simplu suna superior.

 Eu am zis de Aune S6Pro. Se stie ca S6 a fost bagat la repezeala, in acele timpuri S16 era diamantul. Ala da dac de la Aune !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 minute, ColtAlb a spus:

 Eu am zis de Aune S6Pro. Se stie ca S6 a fost bagat la repezeala, in acele timpuri S16 era diamantul. Ala da dac de la Aune !

Posibil, nu zic nu, dar nu ai de unde sa stii. Sau ai ascultat atat Mojo, cat si S6Pro?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mojo am ascultat dar nu m-a atras. Parea dinamic dar metalic, fara emotie. Acelasi sunet l-am regasit la Chord de-a lungul vremii indiferent de model. Cele mai scumpe sint mai detaliate, mai bune dar ramane amprenta asta tipica. E chestie de gusturi cel mai probabil. Aune S6 si nici S6Pro nu am ascultat dar la varianta noua Pro e un dac foarte bun si muzikal, ak4497. Am ascultat in schimb acum doi ani S16 cu MBL amplificator si boxe la un domn in Dresda. Suna perfect dupa urechile mele de tabla.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu intru in discutia FPGA vs chip ca mi se pare irelevanta, decodarea PCM sau DSD a ajuns foarte departe inca de acum multi ani si diferentele sunt cel mult de nuanta / preferinte / sensibilitate la erorile de timing (aici intervine si constructia boxelor, e o discutie mai ampla si complicata).

Eu tot revin la exemplul lui Andi, este extrem de ciudat ce se intampla si despicarea firului in patru ar putea sa ne raspunda la mai multe intrebari, sa infirme sau sa confirme multe pareri exprimate pe aici sau pe diverse alte forumuri:

 - dac-ul nu are cum sa decodeze un zgomot de fond si sa il transmita pe iesirea analogica, dac-ul, fie el FPGA sau chip, trebuie mai intai sa faca lock in urma recunoasterii flag-ului din stream, zgomotul de fond nu are flag deci (teoretic) ar trebui sa fie ignorat complet si deci zero zgomot

 - cu toate cele de mai sus, daca reteaua electrica are paraziti sau componente DC sau RF sau mai stiu eu ce o avea, in cazul unor surse (nu cred cadacurile sau  NuPrime in special sunt singurele cazuri), cumva acest zgomot se propaga pe o cale diferita, paralela cu partea de procesare digitala.

Ori in cazul asta, parerea lui @dinica referitoare la constructie este absolut justificata, degeaba faci o placa digitala state of the art daca nu dai atentie decuplarilor, separarilor si alimentarilor. Mai ales in cazul dacurilor cand 90% din utilizatori vor folosi computerul din dotare ca transport, eventual aceeasi priza in care au televizorul, routerul si unul doua incarcatoare de telefon.

Insa, industria trebuie sa manance, conditionatoare de curent, device-uri de reclock si decuplare, cabluri "speciale", surse liniare (sursele liniare sunt atat de apreciate pentru simplul fapt ca o astfel de sursa actioneaza si ca un flitru eficient impotriva parazitilor din reteaua electrica, asta daca este bine facuta).

Am o banuiala ca conexiunea de electie in cazul Mojo (si nu numai), respectiv cea optica, are mai mult de a face cu decuplarea si izolarea decat cu calitatile dpdv al integritatii semnalului al unei astfel de conexiuni.

Editat de hellrider77
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@hellrider77, e posibil sa fie si o eroare de design la NuPrime, mai ales ca se pare ca au observat si alti utilizatori zgomot prin usb. Nu am de unde sa stiu sigur.

Ce stiu sigur e ceea ce pot auzi cu urechile mele: daca sursa si dac9 sunt pe acelasi circuit de alimentare (adica aceeasi priza) am zgomot oribil cu USB. Daca sunt pe prize diferite (in sensul de fiecare pe alt perete), usb-ul e cu zgomot zero.

In plus, nici nu am mai observat cu alt DAC problema asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 11 ore, ColtAlb a spus:

Mojo am ascultat dar nu m-a atras. Parea dinamic dar metalic, fara emotie. Acelasi sunet l-am regasit la Chord de-a lungul vremii indiferent de model.

Ești primul la care aud că spune că Mojo ar suna metalic. Tocmai că aproape toți spun că sună cald și melodios. Așa îl găsesc și eu. Iar cei foarte familiarizați cu sunetul Chord spun că Mojo sună total diferit de sunetul casei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 07.03.2019 la 12:19, bogdanozaurus a spus:

Mi se pare putin hazardata afirmatia pentru ca nu vii cu ceva concret. Primul Mac Mini a aparut in 2005 iar primul MacBook Pro un an mai tirziu. Deci daca comparam un Mini din 2016 cu un Book Pro din 2009 e una iar  daca comparam un Mini cu un Book Pro ambele din 2018 e altceva.

Unii folosesc iMac si sint fericiti, eu am unul din 2013 si nici atunci nici acum nu am remarcat diferente fata de PC-urile pe care le-am avut in acest timp.

Asta e o gluma?! Comparate modele de aceeasi generatie sau de generatie apropiata! Nu se compara merele cu guliile! 

Poti sa fii fericit ascultand la un radio Saba! Fericirea fiecaruia este o chestiune relativa! Asta e irelevant pentru discutia de mai sus asa cum este irelevant daca tu ai simtit sau nu diferente fata de PC-urile pe care le-ai avut in acest timp. Ce ar fi daca ti-as spune ca fiecare iesire USB suna diferit? 4 iesiri, toate 4 diferit? Nu am nici o problema daca nu crezi asta. 

P.S. Este adevarata povestea cu emmLabs Optilink - eu am ascultat in aceasta configuratie insa se face o confuzie. Aceea e fibra optica si nu spdif optic si reprezinta o comunicare intre transport si DAC. La generatia precedenta erau vorba chiar de 3 Optilink-uri (2xword clock i/o si DSD daca imi amintesc bine). Oricum nu are treaba cu conexiunea optica clasica deci vorbim, de data asta, de mere si de gulii! 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, Andi a spus:

Ești primul la care aud că spune că Mojo ar suna metalic. Tocmai că aproape toți spun că sună cald și melodios. Așa îl găsesc și eu. Iar cei foarte familiarizați cu sunetul Chord spun că Mojo sună total diferit de sunetul casei.

Si eu aud pentru prima oara asta! Chord-urile suna foarte natural, organic si au un raport pret/performanta foarte bun. Daca ar fi sa critic ceva ar fi lipsa afinitatii lui Watts pentru DSD, design-ul, lipsa intrarilor balansate si implementarea volumlui (unde exista). Unele sunt deja mofturi avand in vedere calitatile sonice!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@johndoe21ro, nu compar mere cu gulii, poate mere Domnesti cu mere Cretesti daca vrei. Pe OLX gasesti destule Mac Mini vechi la preturi mici, cu Core Duo sau chiar cu PowerPC care ar putea fi achizitionate pentru muzica, oare merita cumparata o vechitura ieftina pentru asta sau nu? Book Pro ca si iMac au ecrane care inevitabil creaza radiatie electromagnetica (la iMac poate fi chiar mai mare problema avind in vedere ca ecranul e paralel si foarte apropiat de placa de baza) si asta poate fi un motiv sa avem un sunet ceva mai bun pe Mac Mini, insa e doar o parere, nu am testat niciodata unul.

In cea ce priveste porturile USB care suna diferit , in cazul PC-urilor si in functie de ce doreste producatorul avem porturile din spate de pe placa de baza, mai avem cele din fata care sint conectate prin cablu, mai putem avea controlere suplimentare atunci cind cele oferite de southbrige nu sint suficiente. Deci e foarte posibil ca intre porturile din spate si cele de pe panoul frontal sa existe diferente mai ales daca cele din urma folosesc un controler suplimentar. Insa daca vorbim de 4 porturi grupate in spate si conectate la southbridge nu prea vad cum ar putea exista diferente intre ele. La Mac nu avem probleme de astea.

usb.jpg

Editat de bogdanozaurus
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 13 ore, johndoe21ro a spus:

P.S. Este adevarata povestea cu emmLabs Optilink - eu am ascultat in aceasta configuratie insa se face o confuzie. Aceea e fibra optica si nu spdif optic si reprezinta o comunicare intre transport si DAC. La generatia precedenta erau vorba chiar de 3 Optilink-uri (2xword clock i/o si DSD daca imi amintesc bine). Oricum nu are treaba cu conexiunea optica clasica deci vorbim, de data asta, de mere si de gulii! 

Numai puțin. Din ce am citit eu despre Optilink, e practic glass toslink. Exclusiv glass toslink. Pe intrarea clasică optic, se folosesc în general cabluri plastic toslink. Dar poți folosi fără probleme și cablu glass toslink! Deci nu e chiar mere și gulii.

Iar la diferența dintre glass toslink și plastic toslink, e ca la orice cabluri: sunt trei tabere - unii care spun că glass e mai bun, alții care spun că plastic e mai bun și alții care spun că nu e nicio diferență între ele.

Transmisia e tot optică.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@bogdanozaurus Repet: nu compar mere cu gulii! Vorbesc de porturile USB din spatele unui MacMini, de porturile USB de pe laterala unui laptop (fie el si MacBook Pro)... Cat despre desktop-uri, cine ar folosi asa ceva si de ce (pentru audio)? Ma iei cu abecedarul dar stiu foarte bine despre ce vorbesc! 

@AndiDespre Optilink spuneam altceva - ca nu este o intrare Toslink obisnuita ci emm o folosesc ca si conexiune intre transport si DAC! La seria veche (DDC2 & CDSD) se foloseau 3 bucati iar la cea noua doar una. Din pacate, ca si la restul echipamentelor, e diferenta intre glass si plastic!

Editat de johndoe21ro
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • dinica locked this topic
  • dinica unlocked this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.