Sari la conținut
HiFi Tech

Mariutim

Postări Recomandate

Păi mie tocmai acel sunet mai cald îmi place 🙂 Am spus asta cu fiecare ocazie, e mult mai apropiat de ceea ce aud eu în realitate.

Legat de cipuri, indiferent de ceea ce cred unii, eu zic că sunt foarte importante. Nu cred că poți să obții același sunet construind aproximativ aceeași schemă în jurul unor cipuri diferite. Deci, da, își pun o mare amprentă asupra sunetului.

Chiar tu spui că AK sunt mai calde, nu? 😉 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 9 ore, Andi a spus:

Păi mie tocmai acel sunet mai cald îmi place 🙂 Am spus asta cu fiecare ocazie, e mult mai apropiat de ceea ce aud eu în realitate.

Legat de cipuri, indiferent de ceea ce cred unii, eu zic că sunt foarte importante. Nu cred că poți să obții același sunet construind aproximativ aceeași schemă în jurul unor cipuri diferite. Deci, da, își pun o mare amprentă asupra sunetului.

Chiar tu spui că AK sunt mai calde, nu? 😉 

Nu, tocmai ca nu spun eu ci altii. Reiese clar din postul meu acest lucru. Cat despre cipuri - sunt doar o mica parte a ecuatiei. Sunt DAC-uri teribile cu ESS9018, DAC-uri NOS si/sau FPGA slabute. Daca iti place sunetul cald incearca lampile! Mie imi place sunetul corect si pentru ala nu exista reguli de genul cipuri AK, amplificari pe lampi, viniluri de 200g, samd. Tocmai asta e smecheria in audiofilie ca in orice altceva de altfel. Totul conteaza enorm si, la sfarsitul zilei de bibileala, asculti exact veriga cea mai slaba din sistem. E greu insa sa ne intelegem cand nu ne cunoastem, nu stim gusturile sau experienta interlocutorului nostru.... Fiecare vorbeste pe limba lui si tot pe limba lui aude. Sper sa nu o iei ca pe o rautate - ca sa faci un review relevant, trebuie sa ai un sistem tare bine pus la punct si sa acoperi cat mai multe variabile. Astea sunt condiciones sine quibus non! Ma tem ca uneori nici macar de potential nu ne putem da seama... Spre exemplu eu DAC-ul tau (daca l-as pastra) l-as imperechea cu un Berkeley Alpha USB sau cu un Empirical Audio Off Ramp desi smecheria era sa stie AES/EBU. Nu mi-e foarte clar ca sursa este macar competitiva. As merge mai degraba pe o solutie Paul Hynes SR7 sau MPAudio care n-au nici o treaba cu jucaria din discutie sau macar o sursa UpTone. Apoi e laudabil ca auzi diferente cu DAC-urile puse pe boltari insa pe boltari nu au cum sa sune bine. Poti incerca picioruse de la Harmonix, Stillpoints, Omicron... si deasupra Artesania Audio Dampers. Ai gasit o solutie dar e departe de a fi cea mai buna. Cat despre cablul de alimentare din spatele sursei liniare... am numai cuvinte de 'lauda'... Apoi conteaza enorm de mult cablul de alimentare dintre sursa si DAC-ul propriu-zis... Si nu incerca sa mitizezi DAC-ul doar pentru ca este o conceptie mai veche si pare uzat moral. Cred ca DAC-ul canta foarte bine si fara sa fi capatat statutul de legenda. A propos, e un DAC cu care poti muri linistit asa ca, sa-l stapanesti sanatos! Si sa ajungi sa si auzi ce poate!

Editat de johndoe21ro
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 5 minute, johndoe21ro a spus:

Nu, tocmai ca nu spun eu ci altii. Reiese clar din postul meu acest lucru.  

Sunt DAC-uri teribile cu ESS9018, DAC-uri NOS si/sau FPGA slabute. 

DAC-urile puse pe boltari insa pe boltari nu au cum sa sune bine. Poti incerca picioruse de la Harmonix, Stillpoints, Omicron... si deasupra Artesania Audio Dampers. Ai gasit o solutie dar e departe de a fi cea mai buna.

Ce DAC-uri NOS ai testat, de curiozitate?

De unde știi că DAC-urile pe bolțari nu sună bine? Mai ales acest Metrum Octave pe care nu l-ai ascultat niciodată? Ce teste ai făcut?

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 9 ore, Andi a spus:

Păi mie tocmai acel sunet mai cald îmi place 🙂 Am spus asta cu fiecare ocazie, e mult mai apropiat de ceea ce aud eu în realitate.

Buna seara,

Curiozitatea ma face sa va intreb cum diferentiati cand unul e mai cald sau mai rece, cand dvs ati spus ca auziti sunete calde in realitate.

Sa nu o tratati ca o rautate.

Editat de electroacustica
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 45 minute, Andi a spus:

Ce DAC-uri NOS ai testat, de curiozitate?

De unde știi că DAC-urile pe bolțari nu sună bine? Mai ales acest Metrum Octave pe care nu l-ai ascultat niciodată? Ce teste ai făcut?

 

Eu iti apreciez interventiile pe forum si te consider suficient de cerebral incat sa apreciezi critica constructiva. Primul DAC care s-a constituit pentru mine intr-un reper a fost emmLabs DCC2 (SE) si asta era undeva in jurul anului 2007... Nu e NOS, evident insa e mult mai mult decat un NOS. Nu am experienta cu DAC-urile NOS.. decat cu un MHDT Havana si un Audio-GD 1704. Mai sus spuneam ca e de apreciat ca auzi diferente cu DAC-ul stand pe boltari si este foarte probabil sa sune mai bine decat la incercarea precedenta - ceea ce ma duce cu gandul la lipsa unui rack (nici aici nu am cine stie ce experienta insa stiu cu ce se mananca Finite Elemente, Solid Tech, Aavik - adik le-am avut la masa, pe farfurie, nu din poze sau review-uri). Ideea este ca se poate mult mult mai bine decat cu boltarii si exista o groaza de niveluri de bine/mai bine. Va trebui sa ma crezi pe cuvant. 

P.S. Sper totusi sa iei de buna si de constructiva critica si sa ne auzim cu bine pe viitor. Cine stie... maine-poimaine poate ma sfatuiesti ce clock sa iau pentru SOtM TX-USB Ultra. Ma tot invart intre Cybershaft si Mutec... Noroc ca tehnologia evolueaza si ca preturile scad. 

P.P.S. Nimic nu suna bine pe granit, marmura sau ciment (cel putin ciment STAS)! Sau, ca sa reformulez sa ma intelegi: nu suna asa cum trebuie. O suna mai bine decat pe sticla sau pe raftul Herve de la Jysk dar tot prost!

Editat de johndoe21ro
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 9 minute, electroacustica a spus:

Buna seara,

Curiozitatea ma face sa va intreb cum diferentiati cand unul e mai cald sau mai rece, cand dvs ati spus ca auziti sunete calde in realitate.

Sa nu o tratati ca o rautate.

🙂 Problema nu se pune așa.

Am căutat permanent să obțin tonalități cât mai apropiate de ceea ce auzeam când mergeam la un concert live. 

Așa am ajuns să îmi alcătuiesc un sistem bazat pe scule (în special în cazul surselor) considerate în review-uri sau de către alții ca având un sunet cald sau chiar închis (dark).

Eu nu îl consider ca fiind cald sau dark, eu îl consider ca fiind sunetul natural, pe care îl aud eu. Îi spun așa pentru că din discuțiile cu alți audiofili sau cu persoane care mi-au ascultat sistemul, a reieșit că este considerat ca fiind warm-dark.

Opusul e sunetul bright (deschis), nu rece.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din punctul meu de vedere am tot spus ca boxele fac sunetul final . Pe cind faceti un test cu un dac Bel Canto ? La mine dacul Bel Canto 3.5 suna mai spre partea de cald , muzical , poate chiar putin dark iar la cumnatul meu acelasi dac suna rece , strident si mult prea luminos/bright . Eu am Pioneer S1 cu Unico 200 cu lampi Philips ECC186 fire Jena Labs iar cumnatul are Dali Helicon 400 mk2 cu Unison S8 fire Chord Signature . La mine cu cablajul Chord suna chiar dark cu firele Jena Labs suna cum vreau eu .  Deci eu personal nu stiu cum as putea trage o concluzie despre acest dac .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, hersorin a spus:

Din punctul meu de vedere am tot spus ca boxele fac sunetul final . Pe cind faceti un test cu un dac Bel Canto ? La mine dacul Bel Canto 3.5 suna mai spre partea de cald , muzical , poate chiar putin dark iar la cumnatul meu acelasi dac suna rece , strident si mult prea luminos/bright . Eu am Pioneer S1 cu Unico 200 cu lampi Philips ECC186 fire Jena Labs iar cumnatul are Dali Helicon 400 mk2 cu Unison S8 fire Chord Signature . La mine cu cablajul Chord suna chiar dark cu firele Jena Labs suna cum vreau eu .  Deci eu personal nu stiu cum as putea trage o concluzie despre acest dac .

 Unison S8 cu Dali Helicon 400mkii impreuna ? Mie personal, tinand cont de specificatii, aceasta imperechere mi se pare nepotrivita daca pretentiile legate de sunet sunt mari. Luate separat fiecare ar avea multe de oferit dar puse la un loc nu cred ca formeaza un tandem de vis.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 29.04.2019 la 22:56, johndoe21ro a spus:

Cat despre cablul de alimentare din spatele sursei liniare... am numai cuvinte de 'lauda'... Apoi conteaza enorm de mult cablul de alimentare dintre sursa si DAC-ul propriu-zis... 

Cablul dintre sursă și DAC este un mini XLR stock, așa a venit, nu am încercat să văd dacă pot găsi ceva mai bun. Cred că e destul de greu de găsit ceva compatibil.

Legat de cablurile de alimentare, am avut un Isotek Initium și un Furutech Absolute, ambele au fost o dezamăgire cruntă, deocamdată nu sunt pregătit să bag alți bani în cabluri de alimentare, am obținut rezultate foarte bune cu cabluri vechi de PC, cu miezuri de ferită.

Dacă primesc ceva în test și văd o modificare pozitivă, voi lua în considerare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La cabluri discutia este mai complexa. Fara un aparat de masura pentru cabluri si o analiza macar sumara pe interior a aparatului alimentat totul se duce catre o loterie care poate fi cu mult mai scumpa decat este cazul. Cablurile conteaza si in opinia mea, toate, dar trebuie o strategie pentru implementarea lor corecta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buna seara,

Ce prevede un astfel de aparat pentru masura (sau masurare? 😉) in alegerea cablurilor? Marimile obtinute dupa analiza, sunt bune la ceva? Nu sunt ulterior influentate de sursa si receptor?

Va intreb asta deoarece in domeniul meu de activitate nu stau sa masor cablurile si aici vorbesc de cabluri pentru instrumentatie de laborator.

Un exemplu de masuratoare fizica ce se poate efectua, este aceea de determinare a uzurii conductorului central al unui cablu de inalta frecventa sau a unui pentru semnale foarte mici. Acolo pot aparea perturbatii sau chiar functionarea incorecta a aparatului.

Editat de electroacustica
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...
Acum 16 minute, johndoe21ro a spus:

Intrebarea e ce se intampla cu cei care asculta pe intuneric... Pun o patura pe Chord? :))

Asculta cu ochelari de soare, in realitate sunt neintrusive becurile, am setat intentionat timpul de expunere mai lung pt. cei care va uitati cu ochelari de soare totusi sa vedeti ceva.😜

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 24.05.2019 la 2:49, Bobo a spus:

Am inteles, am o varianta de Roon crackuita si vroiam sa fac o comparatie cu Daphile sa vad daca se merita banii pt Roon sau nu.

Varianta cracuita se poate configura in varianta server si bridge? Trebuie sa testezi aceasta configuratie, este peste cea doar cu server. Si eu am testat inclusiv Audirvana vs Roon si am pastrat Roon. Ce am constatat: Audirvana are un sunet mai simplu insa mai legat, scena este mai in fata, in completare Roon creste scena pe adancime si latime, un sunet care te introduce in atmosfera inregistrarii, problema este ca exista riscul de pierdere focus, lipsa consistenta in corp.

Totusi, nu are sens sa investesi in Roon daca de ex nu faci diferenta intre Roon si Audirvana, mai bine ramai pe Audirvana, sau daca de exemplu sesizezi ca Roon iti aduce ceva de genul scena, rezolutie insa mai mult pierzi la alte capitole. Pt Roon trebuie sa ai un sistem cu resurse de putere si rafinament si trebuie sa investesti in echipament de genul unul NUC separat, switch, cabluri de retea.

Editat de Mlaurentiu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Audirvana am testat si nu mi-a placut, plus ca avea multe bug-uri cand l-am testat eu.

Eu practic vreau ceva Headless gen Daphile/Roon OS/ AudioLinux si sa las Windows-ul pt altceva.

Eventual o sa testez si Roon OS, dar momentan am ramas fara amplificator si astept sa gasesc altul.

Editat de Bobo
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut, eu folosesc Audirvana headless pe un mac mini, pot sa spun ca  e destul de stabila, poti asculta ore intregi fara sa se blocheze sau ceva, in comparatie cu solutii dedicate,streamere care se blocheaza softu de control de pe telefon la tot pasul , pentru mine e ok.

Parerea mea ca sunetul simplu vine mai degraba din DAC decat de la Audirvana, fiecare alege ce-i este mai potrivit, eu am vrut o sulutie headless, sa pot remedia probleme de setari si eventuale crach-uri de soft direct din telefon prin screensharing plus din alte motive personale ,am vrut sa raman in ecosistemul apple.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.