Sari la conținut
HiFi Tech

Mariutim

Postări Recomandate

Acum 54 minute, Greierasul a spus:

Sau pentru cei cu buget mai restrans, tot un dac chibezesc, performant, de data asta cu chipset ES9038PRO:

https://www.audiosciencereview.com/forum/index.php?threads/review-and-measurements-of-sabaj-d5-dac-amp.8337/

Mie individul asta mi se total anost. Masuratorile sunt doar o mica parte din 'povestea' unui DAC. A ramas si ramane un electronist cu urechi de tabla. Imi scria cineva pe pm acum ceva timp (cand l-am mai criticat pe individ) ca DAC-ul meu este undeva foarte sus in tabelul/lista (sau ce o fi) lui de DAC-uri cu masuratori bune. Putea sa fie si primul mie tot un maimutoi ignorant mi se pare. Trebuie facuta o corelare atenta intre masuratori si ceea ce auzim. Este suficient de obtuz incat sa se bucure ca in acest pret producatorul ofera alimentare interna! Eu m-as bucura sa lipseasca la acest nivel de pret si chiar mult mai sus si asta din motive prea evidente ca sa le mai scriu aici...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Greierasul, sincer, nici eu nu înțeleg de ce te tot cramponezi de măsurările acestui user Amirm....

Man, tu chiar nu ți-ai dat seama că acest individ habar nu are cum trebuie să sune  o sculă, motiv pentru care a și fost ejectat din diverse organizații? Omul nu e capabil să zică ceva de sunetul unei scule, fără să pună șublerul pe ea

A băgat tot felul de smartphone-uri LG în top...WTF?!!??

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 Este vorba despre bani. Sunt oameni care au bugete limitate si care isi doresc si ei tehnologie noua. Piata second hand nu poate satisface toata cererea uriasa a aparatelor de pana in 500 de euro. La 1.000 de euro deja se mai usureaza alegerea iar de la 2.000 in sus bani sa fie pentru ca oferta de aparate interesante creste substantial. Eu despre aparatele de pana in 500 de euro vorbesc. La banii astia nu ai cum sa gasesti fitze audiofile, nu raman decat lucrurile concrete precum masuratorile. Eu nu vad de ce zona highend ar fi deranjata de zona produselor de 500 de euro. Sunt doua lumi aproape paralele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bluesound Node 2

Yamaha wxc-50

ProJect ds2 ultra

Rega Dac-R

Pioneer n-30ae

Observa ca am inclus si streamere in lista, streamere care la sub 500 eur se apropie de solutii foarte scumpe separate, si vorbesc din ascultate nu din grafice.

 

LE, am uitat de excelentul Yamaha NP-S303, asta a fost o surpriză uriașă la mine acasă, are trei piese pe iesire si totusi suna mare, rafinat...

Editat de hellrider77
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Problema este ca am vorbit cu oameni care au avut 4 din cele 5 aparate din lista si care dupa ce au trecut la dac-uri chinezesti care masoara bine unele au ramas strict pe post de streamere, altii n-au stiut cum sa scape mai repede de ele. 

 Mda, esti intr-o mare confuzie. Amesteci chinezariile proaste cu aparatele chinezesti care chiar au ceva de spus. Eu n-am vorbit despre clone sau imitatii in genul Mekosonic, ci despre firme care incearca sa creeze produse performante si sa se dezvolte. Ce treaba au Topping,  S.M.S.L., Matrix, Sabaj, Gustard, LKS si altii ca ei cu pocnitorile Mekosonic ? Este ca si cum ai baga in aceeasi oala telefoanele Huawei cu eu stiu ce telefoane de jucarie chinezesti... or fi toate chinezesti dar asta deja nu mai spune totul.

Editat de Greierasul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Oameni de pe grupul Audiofili de pe Facebook. Unul dintre ei care nu se sfiieste sa vorbeasca este Sebastian Cruze. El are Bluesound Node 2. Ceilalti prefera sa vorbeasca ei in public daca vor dori, nu pot sa le expun eu numele real.

Da, asa este, asculta atat la casti cat si la boxe de raft dar si la standfloor. Eu insumi am boxa turn si dac chinezesc.  

 Sabaj D5 foloseste chipset ES9038Pro care costa la producator 70$. Daca adaugi taxe si transport ajungi la aproape 100$. Sa fi sigur ca nu-si permiteau sa faca un Mekosonic cheltuind destui banuti pe acel dac. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 35 minute, hellrider77 a spus:

QED

 🙂 Nu stiu ce este de demonstrat dar daca analizez lista ta vad ca Rega costa 750 de euro iar restul se cam opresc la 192khz cu performante bunicele dar nu extraordinare. Yamaha are un THD=0,003%, adica de vreo 20 de ori mai prost ca SABAJ D5. Despre iesire balansata XLR cred ca nici nu se pune problema la niciunul din lista ta 🙂 Sa fim seriosi, nici macar dac-ul de la Rega nu e pe aproape de performanta Sabaj D5 sau alte dac-uri de pana in 500 de euro. Ca ne place sau nu, este extrem de greu ca pana in 500 de euro sa bati chinezii cu produse vestice., inclusiv ca sunet, nu doar ca performante masurate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Greiere, multi dintre audiofilii de pe facebook cumpara 'masuratori' la preturi bune. Putini au ajuns intr-un showroom, putini au avut ocazia sa asculte sisteme bune, etc. Nu spun ca este rau ce fac ei. Au un buget, incearca sa gaseasca ce cred ei ca este mai bun. Totusi, sa reduci un aparat exclusiv la masuratori, fara sa te gandesti la matching, la ce sunet preferi, asta nu mi se pare o idee buna. 

PS: Greiere, apropo de masuraturi. Am avut o discutie cu tine pe facebook in legatura cu boxele Focal. Am atasat masuratorile de la Electra 1037 cu raspunsul in camera. Masoara perfect. Cu toate acestea ai spus ca pentru tine boxele au sunet de cinema. Deci cum este cu masuratorile? 

Editat de dinica
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Atat mai am de adaugat, mai de mult, un audiofil mai batran si harsait 😁 care prefera sunetul de cinema, spunea ca daca ai buget limitat si nu prea stii ce sa iti iei, cea mai buna abordare este sa mergi la un producator consacrat, daca a rezistat in industrie atatia ani, inseamna ca ceva-ceva stie sa faca....

Ai pomenit de Gustard, nu cumva s-a spart basica aia de acum cativa ani? Recunosc ca si eu eram tentat sa dau 800 de euro pe unul, azi nu mai vorbeste nimeni de ei,

Matrix? Am avut, am scapat repede de el....

Cu riscul de a mai supara pe cativa pe aici, dupa multi ani de chin mediatic si marketing agresiv, chiar si Oppo a renuntat...

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 Eu vorbesc de suma maxima de 500 de euro pentru un produs nou. Este foarte usor sa cazi in tentatia de a pune dac-urile de buget redus alaturi de cele mai scumpe, uneori chiar mult mai scumpe. Crede-ma ca in zona de sub 500 de euro daca n-ar fi chinezii de un an incoace, nu s-ar fi intamplat mai nimic, vesticii au ignorat segmentul asta de pret. Ba mai mult, de la an la an au speculat monopolul pe care il aveau si tot urcau preturile la toate gamele. Evident ca s-a creat un vid care a fost umplut rapid de asiatici atunci cand au putut s-o faca tehnic. Exista o patura destul de groasa de audiofili care se incadreaza in acest buget, chiar era absurd sa fie lasati pe dinafara. Chinezii deocamdata nu ataca serios zona highend traditionala, nu stiu de ce atata valva in jurul lor. Mai misca ceva Denafrips, Auralic, Matrix dar nu poti spune ca EMMLabs sau dCS resimt vreo presiune 🙂

 Referitor la Gustard, nu stiu ce basica s-a spart dar cert este ca anul acesta in primavara au scos un dac superb, X26. Nu am aminit de el pentru ca se incadreaza in alta zona de pret, undeva cu taxe si transport spre 1500 de euro. 

 Ce Matrix ai avut ? Evolutia la dac-urile chinezesti este destul de rapida, la un an departare deja gasesti aparate radical diferite de generatiile vechi. La ora actuala seria X este chiar foarte tare dar si pretul este deja mare, prea mare as zice.

Oppo sa fim seriosi, facea produse foarte tari, erau cateva domenii in care matura cu 99% din concurenta vestica. Chiar nu poti sa zici ca faceau aparatura in genul Mekosonic. Probabil ca falimentul a venit de la preturile mari care numai chinezesti nu mai erau...

 La buget mediu sau mare, daca nu exista experienta in audiofilie, cu siguranta ca cea mai buna varianta este sa mergi pe carari batatorite. 100% de acord, dar cand vine vorba de buget redus, marjele de joaca sunt mai largi, poti mult mai usor sa intinzi coarda si in alte parti.

 Referitor la diferenta dintre Focal Electra si Sopra, rezonantele incintelor spune totul. Mai noi si Kanta face viata grea Electrei. In fine, toate 3 sunt boxe foarte bune dar de asemenea foarte bine diferentiate intre ele, sa nu le amestecam locurile.

electra.jpg

kanta.jpg

sopra.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Greierasul o jumatate de adevar nu reprezinta intreg adevarul.

1.Masuratorile din Stereophile sunt pentru Electra 1037. Dupa 1037 a mai existat o serie 1038. Cum masoara aceasta serie? Exista masuratori si pentru 1038. Din pacate acestea au fost facute de o revista germana tiparita pe hartie. Pe vremuri exista un pdf on line, acum a disparut. Cu 1038 francezii au corectat micile probleme ale seriei 1037.

2. Masuratorile urcate de tine aici spun doar o mica parte despre sunetul final al boxei. Tu preferi sa prezinti partea care sustine opinia ta, de parca noua celorlalti ne este interzis sa verificam informatiile prezentate de tine. 😛

3. Atasez masuratorile Electra 1037 facute in camera de auditie a celor de la Stereophile, nu masuratori 'sintetice' asa cum ai facut tu. Nu ca acestea nu ar conta, doar ca asa cum am spus mai sus sunt o parte de adevar.

4. Pret Sopra - 19999 dolari vs Pret Electra 1037 -10995 dolari

Snap 2019-08-12 at 04.02.05.png

Snap 2019-08-12 at 04.02.45.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Masuratorile in camera sunt egale fix cu zero. De ce ? Pentru ca fiecare camera are regulile ei functie de multe variabile. Apoi dupa 1khz sunetul devine directiv iar importanta camerei diminueaza substantial. Nici nu m-as uita la asa ceva. Conteaza  cu adevarat masuratoarea de liniaritate intr-un mediu inert acustic, ca sa stii real cum se comporta boxa. Conteaza dispersia laterala, conteaza raspunsul in impuls, distorsiunile functie de frecventa, conteaza cat de amortizata este cutia, conteaza difractia, faza si multe alte lucruri de care nu e cazul sa amintim aici. Cu ce am gresit eu spunand ca seria Sopra este mai buna ca seria Electra ? Nu este adevarat ? Nu are seria Electra si centru pentru filme ? Nu are subwoofer ? Ce naiba, nu mai stim fiecarei serii unde ii este locul ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Greiere, te aprinzi aiurea. Dovada ca ai intrat ca taurul in discutie este comentariul cu centrul si sub-ul de la Electra. Iti spune Andi ca seriile superioare au centru &sub si o faci pe prostul. Revin. Pe audiofili ai mintit lumea spunand ca seria 8 de la Focal măsoară aiurea, asta ca sa iti sustii argumentele legate de sunet. Tu de fapt vorbeai despre seria 7. Acum insisti ca sub+centru=cinema. Se dovedeste ca gresesti din nou. 

Eu am adus aminte aici doar ca sa iti atrag atentia ca masuratorile sunt doar o parte din sunetul final. Atat. Exemplul cu Electra 1037 asta dovedeste. 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.