Sari la conținut
HiFi Tech

Despre pozitionare, alegerea boxelor si tratamente acustice


iosiP

Postări Recomandate

Sorine, a existat un moment 0 in care ai renuntat la Sony, Samsung, etc, pentru un altfel de sunet. Poate ca nu este un sunet 100% neutru, dar cu siguranta este mai apropiat de sunetul inregistrarii. Acest sunet 'neutru' are legatura in primul rand cu dorinta cresterii calitatii auditiei.

Mie imi plac boxele neutre. Am ascultat cu placere Dynaudio, Focal, Piega, Magico.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Jack, amu sa-ti spun io alt lucru: dupa 4 (patru) forumuri romanesti citite si mirosite, si cateva frunzaleli din cele de afara, NU am ajuns la destinatii finale. Totul este subiectivism - adica, jucarica fiecaruia e cea mai tare si mai frumoasa. :eh:

 

:clap::clap::clap::crazy::crazy::crazy: .....se confirma consideratiile mele generale anterioare.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

WTF ???? eu am trei surse, ar trebui acum sa mut boxele de fiecare data cind trec de pe DAC pe pick-up ??? Azi am pus din nou Sugden pe pozitie, dar nici asa nu am simtit ca trebuie sa mut boxele.

Andi da ce ti-ai mai luat ? Hai spune tot.. :)

De acord cu Bogdan. Schimba sursa cumva legile acusticii?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 months later...

Doresc sa readuc în lumina acest topic, pe nedrept trecut cu vederea având în vedere importanța tratamentelor.


Astfel. După ce m-am liniștit cu upgrade-urile, vreau sa trec la partea de tweaking. Mai am doar cablul usb pe lista unde parca nu pot sta linistit cu Supra deși în sistemul meu a sunat cel mai bine (si am avut WW, Chord, Oyaide, Megaptera, Luxman), dar asta e alta discutie.



Ma intereseaza in mod deosebit daca produse gen Vibrapod merită încercate și ce alte alternative mai sunt înafară de conurile lor.


Pun o poza cu comoda pe care stau amplificatorul si cd-ul, acestea fiind singurele scule rămase în sistem (înafară de Rpi3 care nu se pune).

14952898990812002487535.thumb.jpg.bbcb257e7a99fc0cf5d0e212b86f470b.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am pus eu vibrapod sub integrat si in afara ca acum are aceeași înălțime cu playerul, nicio diferența:)

Cu alta problema ma confrunt eu de ceva vreme. Camera unde este sistemul are ~ 20mp, adică 3.90x5m, sistemul fiind pus pe latura de 5m dar nu pe mijlocul acestuia, ci înspre dreapta, cam pe 2/3 din lungimea peretelui.

Problema acum apare:)

In afara faptului ca așezarea in 2/3 din perete nu este ideală, peretele din spatele sistemului este si strâmb, adică nu este paralel cu cel din fata lui. Astfel, la un capăt am o lățime de 3.80, la celălalt capăt am 3.90m.

Acum, boxele au distanță inegala in spatele lor,

Am luat ca reper peretele frontal, si am păstrat distanță egala fără de baffle-ul incintelor.

In sweet spot sunetul este Ok, însă intervine ochiul respectiv creierul, care sesizează ca peretele din fata nu este drept. Aici începe distracția cu așezarea comodei pe care stau aparatele, in așa fel încât sa păcălesc creierul ca ce este in fata este drept/paralel, si anume peretele din spatele boxelor si comoda:)

Faza ciudata e ca dacă nu privești, vocile de exemplu, sunt in mijloc. Dacă privești ansamblul comoda, aparate, perete, si încerci sa te centrezi după acestea pentru a fi in sweet spot, câteodată, am impresia ca vocea este cu jumătate de cap mai in stânga :mrgreen:

M-am obișnuit sa ma "chinui" sa găsesc poziția corecta, însă sa păcălesc creierul ca totul in fata este drept, NU!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Este mult de povestit. Pe scurt Marten aduc un plus de corp instrumentelor, senzatia de prezenta fizică a solistilor sau a instrumentelor este foarte puternica. Detaliile vin fara sa fie nevoie sa dai tare asa cum se intampla pe Tannoy.


Diferenta majora însă este data chiar de specificațiile tehnice. Tannoy 34hz la -6db pe când Marten 27 la +/-3 db si conteaza enorm. Contrabasul, violoncelul se materializează efectiv. Detalii estompate de distorsiunile (ceea ce multi numesc bubuiala) datorate limitarilor in frecvențele joase de la Tannoy, la Marten vin natural. Cu ocazia asta mi-am dat seama ca capabilitatea si corectitudinea redării frecvențelor joase nu aduce neapărat bas mai mult sau mai "corect" ci afectraza intreaga plaja de frecvențe.


La marten poziționarea este mai puțin critică, sunetul este bun no matter what (cam cum era la Tannoy dupa multa munca, așezate incorect Tannoy puteau fi sub orice critica) insa pt sunet extraordinar a trebuit să muncesc ceva si la Marten.

Probabil ca daca as fi investit in tratament acustic, Tannoy puteau fi comparabile, Marten le-am.aruncat în camera si au fost din start peste.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deci sa inteleg ca parerile voastre vis-a-vis de picioruse si sisteme antivibratii sub scule sunt ca nu ajuta la fel de mult cum ajuta un rack.


Rack din pacate este exclus, am văzut că există platforme din diverse materiale ce pot di puse sub scule....are sens sau e ulei de sarpe?


Oricum nu mai cumpăr nimic ce nu se poate testa înainte macar cateva zile daca nu o săptămână.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La recomandarea lui MarianS de a pune platforme sub boxe, am cautat sa vad ce părere are producătorul boxelor in acest sens.


Marten recomanda niște puc-uri in care se înfig celebrele lor conuri cu care vin echipate boxele. Mai mult se pare ca aceste puc-uri sunt facute dintr-un material similar cu conurile însă cu densitate si compozitie ușor diferite, din ce am citit, combinația de diverse materiale este recomandata in absorbtie si damping.


Cand le-am văzut în carne și oase am devenit foarte sceptic, sunt cam înalte (2 cm) si imi era teamă că o sa imi arunce scena in sus (mai ales ca pozitia mea de ascultare este joasă si destul de aproape de planul boxelor, boxe inalte).


Ajuns acasă am ascultat putin Vivaldi (Trevor Pinnock The English Concert https://www.amazon.com/Vivaldi-Four-Seasons-Quattro-Stagioni/dp/B0000057CA , o înregistrare cu adevărat speciala atat datorita instrumentelor istorice folosite cât și ca soundstage si atmosfera).

Am pus acele counterspike (deși puc e un termen mai corect având în vedere că marten au conuri iar chestiile astea arata ca niște bricheta se cărbune cu o adancitura in mijloc) sub boxe.

Dau drumul la muzica avand asteptari cat se poate de negative, eram sigur ca vor strica......

si ....raman stupefiat. Nu numai ca imaginea nu a urcat în tavan dar nivelul de realism și credibilitate a crescut enorm. Nu credeam ca se poate asa ceva intr-o camera complet anti-audiofila fără pic de covor peste parchet laminat, cu mobilier minimalist, cu multă sticlă și tone de rigips in tavan.

Ăștia de la Marten pare ca stiu cu ce se mănâncă acustica in camere mici cu mobilier spartan..


O sa le mai tin câteva zile, si apoi le voi scoate sa vedem ce se intampla...

 

14955493004641097332269.thumb.jpg.02c5ae30b1b42482f04556a35de2d075.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.