Sari la conținut
HiFi Tech

Despre pozitionare, alegerea boxelor si tratamente acustice


iosiP

Postări Recomandate

Bre, niste poze cu sistemul. Sa vedem si noi cum este pozitionat fata de pereti.

 


Este pozitionat a la carte :) by Cardas Audio Speaker Placement aka Cardas Room Setup & Speaker Placement Guide, si bine inteles dupa urechea mea si a unor invitati. ;) Printre ei si regretatul ''mester'', Iosip (RIP)Thanks !


... Si dupa multe incercari - 10x 100k ori, ( + sfaturi @camiloiu, @Jack, @dinica...etc ... de valoare... Thanks) Iosip (RIP) a spus ''acum suna intr-un mare fel /.../ este un Sistem'':)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca nu pui poze, le spun colegilor ce sistem ai, sa nu ii mai tii in suspans :twisted:

 


De-o-cam-data este secret de serviciu. ;) Trebuie desecretizat... mai este putin... ;)


''... Mai e putin, mai e un pic din marele nimic,

Mai este o clipa sau un ceas, din tot cea fost si a mai ramas... :) '' Guess who ? ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru un sunet bun intr-o camera normala cel mai simplu si ieftin este sa indepartati cat mai mult boxele de pereti, sa asezati un covor gros in fata boxelor, sa acoperiti suprafetele vitrate cu draperii / perdele groase, sa va mobilati camera de auditie in asa fel incat sa eliminati senzatia de ecou.

Castigul sonic pe care il aveti din indepartarea boxelor de pereti este urias. In situatia in care aveti boxe mici ce pot oferi un bas mai consistent prin apropierea de perete, eu unul as incerca inainte de toate o pozitie cat mai departata de pereti si dupa aceea comparativ - ce castig, ce pierd - as decide pozitia finala.


PS: Eliminati factorul WAF din ecuatie. :twisted:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru un sunet bun intr-o camera normala cel mai simplu si ieftin este sa indepartati cat mai mult boxele de pereti, sa asezati un covor gros in fata boxelor, sa acoperiti suprafetele vitrate cu draperii / perdele groase, sa va mobilati camera de auditie in asa fel incat sa eliminati senzatia de ecou.

Castigul sonic pe care il aveti din indepartarea boxelor de pereti este urias. In situatia in care aveti boxe mici ce pot oferi un bas mai consistent prin apropierea de perete, eu unul as incerca inainte de toate o pozitie cat mai departata de pereti si dupa aceea comparativ - ce castig, ce pierd - as decide pozitia finala.


PS: Eliminati factorul WAF din ecuatie. :twisted:

 


Absolut de acord cu recomandariile si de bun simt , mai ales cu problema - PS: Eliminati factorul WAF din ecuatie. :);)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Robert, cu tot respectul, dar trebuie sa te contrazic ( vehement si obiectiv) in multe din afirmatiile tale. Le voi insera in text:


 

Pentru un sunet bun intr-o camera normala cel mai simplu si ieftin este sa indepartati cat mai mult boxele de pereti,


FALS: presupunind ca e o camera cu pereti rigizi, acest principiu nu e adevarat; depinde cum nimeresti cu boxele in noduri sau ventre....Poti sa le dai 20 cm mai in fata, sa ai bass mai viguros , sa le dai 20cm in spate si sa dispara, sa devina anemic...Totul depinde de geometria camerei. Daca e rigips, totul e o loterie.


sa asezati un covor gros in fata boxelor, sa acoperiti suprafetele vitrate cu draperii / perdele groase, sa va mobilati camera de auditie in asa fel incat sa eliminati senzatia de ecou.


PARTIAL ADEVARAT: Depinde ce boxe folosesti. Daca sunt electrodinamice (difuzoarele) in mare parte e adevarat, pina la un anumit punct. O supraincarcare poate duce la un sunet "mort", necesitati exorbitante de putere. Trebuie gasit un echilibru, pentru auditii domestice ( nu monitorizari) e nevoie de un timp de reverberatie mediu pentru placerea auditiei. Urechea e obisnuita cu anumite reflexii, functioneaza intr-o oarecare masura si ca un sonar, eliminarea completa a acestora distuge placerea auditiei.


Daca vorbim de electrostatice, aproape totul devine neadevarat. Singurele locuri de unde trebuie eliminate reflexiile sunt peretii laterali, in rest, pe jos e de preferat fara covor, peretele din spatele boxelor e de preferat sa fie gol, liber, pentru a creea cit mai bine efectul de dipol ( pe care unii se chinuioe sa-l obtina prin adaugarea de difuzoare in spatele boxei), nu e bai daca e de sticla. Pentru electrostatice se preteaza camere minimalist mobilate si cu suparfete vitrate. Cred ca iti aduci aminte de clientul si amicul nostru caruia i-am instalat un sistem cu ML intr-un fel de hangar, si nici macar tu n-ai fi creditat alegerea, finalul fiind unul exceptional, de nu ne mai dadeam dusi....


Castigul sonic pe care il aveti din indepartarea boxelor de pereti este urias. In situatia in care aveti boxe mici ce pot oferi un bas mai consistent prin apropierea de perete, eu unul as incerca inainte de toate o pozitie cat mai departata de pereti si dupa aceea comparativ - ce castig, ce pierd - as decide pozitia finala.


PS: Eliminati factorul WAF din ecuatie. :twisted:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Jack, pe tine nu am cum sa ma supar, WTF, cele mai multe lucruri despre audio le-am invatat de la tine. ;)

Am spus o 'camera normala', o camera cu rigips nu este o camera normala. Intr-o asemenea camera pot aparea atatea moduri incat cu greu vei gasi o solutie reala care sa ajute sunetul. Intr-o asemenea camera mutatul boxei are sanse sa imbunatateasca sunetul intr-o anumita zona de frecvente si sa strice in alta parte.

Supraincarcare - pai eu vorbeam de un covor gros si niste draperii pentru suprafetele vitrate

Marturisesc ca la boxele electrostatice nu m-am gandit. :oops:


PS: Din ce imi amintesc electrostaticele se comporta excelent in camere de 'rigips'.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Jack, pe tine nu am cum sa ma supar, WTF, cele mai multe lucruri despre audio le-am invatat de la tine. ;)

Am spus o 'camera normala', o camera cu rigips nu este o camera normala. Intr-o asemenea camera pot aparea atatea moduri incat cu greu vei gasi o solutie reala care sa ajute sunetul. Intr-o asemenea camera mutatul boxei are sanse sa imbunatateasca sunetul intr-o anumita zona de frecvente si sa strice in alta parte.

Supraincarcare - pai eu vorbeam de un covor gros si niste draperii pentru suprafetele vitrate

Marturisesc ca la boxele electrostatice nu m-am gandit. :oops:


PS: Din ce imi amintesc electrostaticele se comporta excelent in camere de 'rigips'.

 

Poate nici exprimarea mea nu a fost cea mai fericita. Si eu vorbeam tot de camere normale, fara rigips, despre noduri si ventre. In final am spus ca daca in plus mai este si rigips, atunci totul devine o loterie. In aceste camer ( cu gipscarton asezat pe schelet metalic) problema cea mai mica sunt modurile camerei, ne luptam cu rezonantele date de acest sistem, care nu pot fi prevazute, greu de tratat ( spre imposibil) . Tratamentele conventionale in aceste tipuri de camer nu prea functioneaza.


Legat de electrostatice ( cel putin MARTIN LOGAN ), surmonteaza de multe ori deficientele camerelor "rezonatoare", probabil datorita modului cum radiaza sunetul, dar asta nu inseamana ca se comporta mai bine in aceste camere, ci doar ca " se descurca", in comparatie cu alte boxe care "mor" in aceste conditii. SI electrostaticele prefera camere cu pereti rigizi, doar ca , intr-adevar, se simt mai bine in camere mai minimaliste, cu multa suprafata ( perete, geam, etc) expusa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.