Sari la conținut
HiFi Tech

Despre pozitionare, alegerea boxelor si tratamente acustice


iosiP

Postări Recomandate

Un articol autohton despre:

Amplasarea boxelor in camera

http://blog.avstore.ro/amplasarea-boxelor-in-camera-8616/

 


Multe confuzii si inadvertente in articolul mentionat ..... :( Ca sa nu mai vorbim de poze, care sunt strict artistic facute, sa arate bine, dar vsunt taman pe dos fata de ce ar trebui sa se respecte in acustica.


Un exemplu di lungul sir de erori: reflexiile din peretii laterali nu dau niciodata reflexii tirzii, aproape intotdeauna sunt reflexii timpurii . Mai mult, nu se specifica ( sau cel putin f. vag) faptul ca bass-ul are un "regim special", batutul din palme nu ajuta pentru acest lucru, 99% din acustica se adreseaza bass-ului, daca l-ai rezolvat pe acesta, restul e "floare la ureche". Nu sunt de acord nici cu faptul ca simpla departare de perete a boxelor e benefica oricind si oricum, lafel cum deprtarea de peretele lateral nu e lafel de critica (,) ca si cea de peretele din spate. Pentru ca in orice camera sunt NODURI si VENTRE, departarea de peretele din spate poate sa duca la o anumita distanta un efect mai prost decit lasarea la o anumita distanta. Oare de ce nu sunt bune camerele patrate?! . Un exemplu: o camera de 2,5/5/10m e lafel de proasta ca una ptrata pe sectiune, sau chiar mai proasta. Oare de ce?

Exemplele pot continua, dar nu am acum tmp, in plud se scriu carti intregi despre acustica spatiilor inchise.

Nu zic sunt si citeva informatii utile peacolo, dar trebuie cernute din noianul de inadvertente si confuzii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aaaaa, se foloseste frecvent termenul de defazaje, poate da bine, suna academic pentru neofiti. Eu zic ca pentru a "da" un sunet mai pe stinga sau pe dreapta nu se folosesc defazaje, cred ca e suficienta o diferenta de nivel. Prin defazaje poti sa extinzi scena sonora in afara celor doua boxe, dar aici e cu totul alta discutie. Se mai foloseste termenul de defazare pentru intirzieri, unde partial e corect, o intirziere poate induce si defazare, dar nu asta e efectul principal....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E tare faza cu "iluzia auditiva"

Sunetul stereo nu este o iluzie auditiva,este cert,adică în cele doua incinte se reproduce un sunet diferit(instrumente,nivele sonore,etc)sunetul din cele doua incinte creează scena stereo.

Sunetul stereo este o iluzie auditiva in masura in care pozitioneaza instrumentele in locuri in care nu exista surse de sunet (adica intre boxe si chiar in lateralele acestora) si da senzatia ca sunetul nu provine din boxe (adica din sursele de presiune acustica).

Desigur, asta intr-un sistem bine pus la punct, ca altfel...


P.S. Eu daca stau mai in stanga aud scena sonora deplasata spre dreapta, desi sunt in mod evident (ceva) mai aproape de boxa din stanga. Asta este dovada ca sistemul isi face treaba, adica genereaza o imagine centrala consistenta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Articolul respectiv face parte din categoria "Pozitionatrea boxelor pentru to(n)ti". Nu stiu cine l-a comis (tradus) dar stiu ca cei de la AVStore ar trebui sa fie mai selectivi, macar pentru faptul ca vand atat Raidho cat si Dynaudio (doua firme cu filozofie radical diferita in materie de pozitionare).

Pe de alta parte insa nu mi-a fost dat sa citesc de mult in comentarii atatea aberatii cauzate de necunoasterea psihoacusticii... cam greu cu teoria pe scari, dupa ce treci de legile lui Ohm :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pina la psihoacustica e cale lunga ....Dar sa spui ca tablourile sunt elemente de (cvasi)tratament acustic......sorry! Eventual daca sunt de alea mici cu ramele mai mari decit tabloul insusi si pui multe.....pot sa aiba un oarecare efect de difuzie pe inalte. Altfel sunt un f... in fata p... Lafel si draperia de pe peretele din spate, poate sa absoarba ceva din inalte, dar in general proximitatea peretelui din spate e de evitat , pentru ca orice ai fac, iti "umfla" bass-ul. De aceea nic un fel de masuratori nu se fac la mai putin de 1/2m de perete.


Iar ca poze atasate in acel articol, nu inteleg de ce boxele sunt in spatele canapelei. Probabil ca sun boxele de spate dintr-un sistem HT :roll: , ca altfel nu inteleg unde e pomenitul triunghi isoscel. Din ce se vede acolo, arata mai mult a auditie de (macro)casti, adica pozitia boxelor cu cea auditorului se inchide intr-o linie in care auditorul e la mijloc ( ca si in cazul castilor); intr-adevar, beneficiezi de presiunea acustica maxima, dar nu stiu cit de realist e sunetul. Daca te dai mai in spate iese un triunghi isoscel obtuzunghic, dar f. larg deschis.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Din fericire pentru mine, am încercat poziţionarea boxelor pe diagonală, eu având o cameră de audiţie pătrată (4x4). Se aude clar mai bine. Şi nu am obiceiul să ascult cu urechile ciulite diferenţe infime. Pentru cei în aceeaşi situaţie - cameră pătrată - este o variantă de încercat. Bineînţeles dacă există şi un waf corespunzător.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

Cand am aranjat boxele mele Focal 1028BE in noua camera de auditie am folosit doua idei generale:

- pozitionare boxe Cardas

http://www.cardas.com/room_setup_calculators.php


- tweeter-ele plasate in asa fel incat linia imaginara tweeter - ureche sa treaca la distanta mare de ureche; motivul acestei pozitionari ar fi faptul ca tweeter-ul de beriliu + sound-ul propus de francezi este foarte revelator, iar asta ar putea dauna auditiilor de inregistrari proaste.


Marturisesc ca in lunile scurse de la instalarea sistemului am trait cu senzatia ca imi lipseste ceva. Nu am sa intru in detalii haudiofile, insa astazi, dupa ce am facut cruce cu limba, am decis sa scad unghiul boxelor catre ureche chiar cu riscul ca inaltele sa devina usor obositoare. Surpriza a fost mare. Sunetul s-a coagulat, a devenit mai unitar, focusat, spatiul 3D a castigat si mai multa adancime. Cat despre inaltele obositoare ce pot sa spun. Niet. :twisted:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

""Cand am aranjat boxele mele Focal 1028BE in noua camera de auditie am folosit doua idei generale:

- pozitionare boxe Cardas

http://www.cardas.com/room_setup_calculators.php ""



Good choice, draga Dinica ! :)

Si eu am folosit "Metoda Cardas'' cand am repozitionat boxele dupa o indelungata imbunatatire si great / scump upgrade la acustica camerei . Dar totul s-a terminat cu bine. Trebuie sa multumesc si urechilor unor buni prieteni, sfaturi ... etc. care s-au dovedit real inspirationist - folositoare. :) Thanks! ( Nu dau nume sa nu zica carcotasii ca fac reclama deloc mascata :lol: )

Recunosc, la inceput - am incercat mai multe metode, recunoscute... dar pozitionarea boxelor dupa ''Metoda Cardas'' a fost cea castigatoare in final. Si bineanteles incercari succesive, multe...

Recomand si eu : http://www.cardas.com/room_setup_calculators.php[/i]

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Marturisesc ca in lunile scurse de la instalarea sistemului am trait cu senzatia ca imi lipseste ceva. Nu am sa intru in detalii haudiofile, insa astazi, dupa ce am facut cruce cu limba, am decis sa scad unghiul boxelor catre ureche chiar cu riscul ca inaltele sa devina usor obositoare. Surpriza a fost mare. Sunetul s-a coagulat, a devenit mai unitar, focusat, spatiul 3D a castigat si mai multa adancime. Cat despre inaltele obositoare ce pot sa spun. Niet. :twisted:

 

Prin amabilitatea lui Cristi, am avut ocazia si posibilitatea sa testez niste Focal Electra 1008 Be. Sunt foarte muzicale. N-au inalte tipatoare si sunet obositor din cauza asta. Au rezolutie, au detaliu, micro-detaliu, dar si medii foarte curate si placute. Au un bas extraordinar - vorba lui Cristi: ''pici in fund" - dar la mine, in camera mica, tocmai asta a fost buba. Nu puteam sa ridic prea mult volumul ca nu mai suna cum trebuie

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Postez aici deşi poate nu are chiar legătură cu subiectul. În fine. De curând am mutat boxele pe diagonala camerei. Scena şi basul s-au îmbunătăţit. Totuşi, şi înainte şi acum, am observat că solistul - că e clasică sau jazz - se aude undeva sub jumătatea boxelor. Am senzaţia că ascult de la lojă. N-ar fi nici o problemă - bun locul la lojă :D - numai că restul instrumentelor e unde trebuie. Problemă de poziţionare sau de tratament acustic? Tocmai ascult cu vreo trei pături pe jos în faţa boxelor (ad experientum) şi ... e la fel. Ceva idei?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O poveste foarte interesantă....


Untitled.jpgUntitled.jpg"><a href=http://s11.postimg.cc/kqdvcosyr/Untitled.jpg' alt='URL>'>

 


:) Recunosc, imi place prezentarea si sustinerea prin articolul de mai sus: si da - o camera buna de auditie, da , foarte sigur, te ajuta sa asculti muzica in conditii mai aproape de evenimentul real, si da , sigur ajuta un sistem bun si foarte bun sa sune BINE. Dar unul prost, si intelegeti ce vreau sa spun, indiferent de cat a costat... nu are ce sa-i faca ;)


Sigur trebuie sa fie un echilibru intre difuzie si absorbtie, mai mult chiar as spune , difuzie 2D si difuzie 3D ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

1. Cu Basotec-ul am castigat detalii in zona de medii / medii joase. Pe inalte sunetul pare mai putin intepat, a devenit de matase daca pot spune asta.

Astazi am ascultat un album Led Zeppelin la volum mare. In general combinatia sunet puternic, pasaje vulcanice/rapide si camera este greu de digerat de creier. Dupa Basotec confortul auditiei a crescut, iar Plant, uaaaau ce voce.

2. Nu cred in jucarii acustice. Soundcare-rurile le-am primit cu boxele. Jack a spus ca imbunatatesc sunetul, iar eu sunt tentat sa-l cred. La cate nopti si nopti invarte boxele o sti el ceva.

3. Urmeaza sa mai cumpar 2 bucati Basotec ce vor fi puse pe tavan.

4. Sper ca in momentul in care voi avea un cablu de boxe mai bun sunetul sa mai creasca. Acum folosesc o sarma Cordial de 2m, urmeaza sa testez cablul de la Viobio.

5. In acest moment sunetul de acasa este unul dintre cele mai bune auzite de mine prin habitaturile audiofile in cei 10-12 ani de cand o ard ca haudiofil amator. Poate sunt orgolios, poate este rezultatul calmantelor, sau poate chiar asa este. :crazy:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De curiozitate, din ce material poate fi standul din poza de mai jos (scuze, e cam neclară)? Poate fi plexiglass?


Untitled.jpgUntitled.jpg"><a href=http://s21.postimg.cc/6ycn4niyv/Untitled.jpg' alt='URL>'>

 


... Cred ca este acest material care se foloseste in industria spatiala si de cateva foarte mari firme audiophile : :) PMMA


"PolyMethylMethAcrylate" :thumbup:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.