Sari la conținut
HiFi Tech

Despre pozitionare, alegerea boxelor si tratamente acustice


iosiP

Postări Recomandate

  • 11 months later...

Intre boxele alea nu sunt 7 m. Vio, banuiesc ca ai exagerat pentru a te face inteles. Ochiometric sunt cam 3m. Nu este o distanta mare daca ne raportam la dimensiunea boxelor. La mine sunt aproximativ 230 cm intre tweetere, insa la o alta dimensiune a boxei.

- Distanta fata de peretele din spate - aici depinde cum lucreaza boxa

- Distanta fata de peretii laterali - inclin sa va dau dreptate, este mica

- Gresia - este o suprafata ce modifica cu siguranta sunetul, mai ales timbrul instrumentelor; cam acesta este rezultatul reflexiilor in plan vertical.

- Pozitia de ascultare - necunoscuta / daca canapeaua fotoliul este indepartata de peretele din spate, sunt sanse ca sunetul sa nu fie chiar atat de prost; apoi cine stie ce se mai ascunde in acea camera; poate exista niste tratamente acustice pe care nu le vedem.

Sa evaluezi sunetul dintr-o fotografie nu este corect. :idea:


Am ascultat la dealerul Magico un sistem complet Boulder cu boxe Magico Q3. Totul in sistem era de top. In camera aceea nu existau tratamente acustice, in schimb se lucrase la aranjarea boxelor in spatiul camerei si pozitia de ascultare. Boxele erau la cel putin 1m fata de peretii laterali si la mai mult de 1m fata de peretele din spate. Pozitia de ascultare era asezata la cativa metri de cel mai apropiat perete. In acel spatiu destul de generos mai existau si alte sisteme, iar asta atenua cu siguranta efectul de pestera. In conditiile descrise anterior sunetul a fost de calitate.

Alt exemplu. Sistem vandut de Audioconcept: Martin Logan cu Moon daca imi amintesc corect; camera de auditie plina de suprafete vitrate, mobila vitrata, gresie pe jos, diferite zone asimetrice ce se intalneau in camera. Proprietarul nu dorea sa intervenim acustic in acea camera, acesta a fost motivul pentru care Jack a recomandat boxele Martin Logan. Cu o pozitionare atenta si cu multa munca, teste de pozitionare, auditii, am reusit sa-i oferim omului un sunet excelent. O spun cu toata sinceritatea, nu ma gandeam ca in acea camera se putea obtine un sunet bun, insa Jack a reusit.

Banuiesc ca toti dealerii procedeaza la fel. Merg la client, vad care este situatia si apoi propun ceva potrivit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Repetam ca să se înțeleagă Cât de importantă este încăperea în care Canta sistemul.

Sunt de acord că este off topic. Sunt de acord cu ștergerea. Ar trebui totuși lăsate câteva zile și apoi șterse. Ca plus de info.

 

Tot ca un plus, dar de credibilitate, este interesant sa povestesti si experienta ta cu Wilson Audio Maxx 3. In ce sisteme le-ai ascultat, cum erau tratate acustic camerele etc. Detalii de genul asta pot da un plus de greutate unor opinii atat de categorice.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca de obicei, sunt unii care stiu cum suna un sistem din poze.

2. Intotdeauna trancotarii vor sari primii cand vad o poza cum e cea cu Wilson. Motivele se stiu, nu le mai dezvolt.

3. Jack spunea ca se poate alcatui sistem pt orice camera, cu pricepere.

Poate unii nu chef de pleduri pe pereti, asta nu inseamna ca "nu au nicio treaba cu sunetul".


Unele comentarii de aici parca sunt luate de pe computergames, doar acolo e ideea ca poti sa ai sistem praf ca daca ai camera tratata esti miezul.


Eu cred ca un audiofil adevarat va prefera oricand un sistem de top intr-o camera netratata acustic, decat un sistem varza intr-o camera super tratata acustic (lucru care oricum ar fi penibil).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am ascultat Focal Grande Utopia intr-o vitrina mai mare , Magico Q5 intr-o camera uriasa (peste15m lungime) doar cu un covor pe jos si la volume normale suna bine, daca se depaseste volumul e Dezastru .

Am ascultat si Maxx intr-o camera netrata doar mochete si se aude foarte bine. Mie combinatia Wilson Audio - Accuphase imi pare ciudata, dar cine stie ce gusturi au unii. Wilson suna bine in general cu Audio Research.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am creat un nou topic unde sa va discuta despre sistemele audio exotice din Ro si cele foarte scumpe care depasesc 50.000 de euro. De asemenea se accepta si sisteme mai modeste ca pret, dar cu componente rare.

 

Fotografiile atasate topicului sunt pentru discutii sau ....? Este normal ca oamenii sa comenteze in situatia in care aceste fotografii devin publice. Nu cred ca este off topic sa iti spui parerea despre ce vezi in fotografii.

 

Wilson suna bine in general cu Audio Research.

Nu cred ca poate fi generalizat. In USA este o combinatie folosita adeseori. Eu am ascultat Wilson intr-o combinatie sursa Audio Research cu amplificare Krell si totul a fost ok. Am ramas cu impresia ca sunetul Wilson este apropiat de Focal Utopia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Wilson suna bine in general cu Audio Research.

Nu cred ca poate fi generalizat. In USA este o combinatie folosita adeseori. Eu am ascultat Wilson intr-o combinatie sursa Audio Research cu amplificare Krell si totul a fost ok. Am ramas cu impresia ca sunetul Wilson este apropiat de Focal Utopia.

Wilson Audio si Audio Research este simbioza si se foloseste si in Europa nu doar in America . Am auzit majoritatea sistemelor in aceasta combinatie . Mai sunt potriviri dar asta e perfecta .

Sunetul de Wilson fata de Focal este mult mai articulat si impunator , ai senzatia de greutate si corp al instrumentelor .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunetul de Wilson fata de Focal este mult mai articulat si impunator ' date=' ai senzatia de greutate si corp al instrumentelor .[/quote']

Recunosc, n-am ascultat pana astazi nimic scos de Wilson. Focal din seria Utopia da, la greu. Niciodata nu am simtit ca instrumentele sa nu aibe corp si greutate, dimpotriva. Am apreciat asta mai ales ca sunt extrem de rapide in zona mediei si a basului, reusind sa reproduca intocmai timbrele specifice instrumentelor.


Din ce imi aduc aminte parca Wilson foloseste drivere de la Focal. Gresesc ?

Wilson nu au viteza boxelor Focal si Focal nu au greutatea boxelor Wilson . Totul e chestie de gust pentru ca cineva din Romania punea Triangle mai sus de cit Wilson . Nu stiu la ce dar nici nu ma intereseaza , cred ca doar la inaltime (Wilson 178.44 cm , Triangle 215 cm ) .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

A durat fix o zi ca sa o dam in versus.

Propun splitarea in doua:

- un topic legat de asezarea boxelor in camera cu tratamente sau nu, experiente personale din auzite si dat cu parerea fara sa stim despre ce (am o experienta cu boxe asezate complet aiurea cu tratament minimal dar care se auzeau de intepeneai)

- un topic de versus la varf de genul focal vs wilson, wilson vs tannoy, ultra high end esoteric complet si corect definit (pt. cunoscatori :cheesy::cheesy::cheesy: ) vs triangle, unitra vs jazz vs meloman.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu exista nici un VS la aceste preturi , toate sunt superbe si oricine si-ar dori asa o pereche .

Exista ce ne place noua . Nu cred ca poate sa imi demonstreze mie cineva ca Focal/Wilson sunt cele mai ... pentru ca mie imi place TAD .

Este fix Ferrari VS Lamborghini . Mie imi place Lamborghini , de ce ? Nu stiu , poate e mai colturos .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In loc de poze de pe net, mai bine ati pune poze cu amplasamentul sistemelor voastre, explicatii visavis de pozitionare, eventuale tratamente si alte bazaconii.


Cei care sar in sus ca asa nu e bine( in genul comentariului la poza cu incintele Audi Note, unde pana si eu care nu suport firma asta, stiam ca se aseaza cat mai in colturi) sunt rugati ca mai bine sa se abtina, daca nu au audiat sistemul la care fac, sau vor sa faca comentarii inutile.


In camera mea totul a fost pe dos, sistemul pus pe latura lunga, pozitia de ascultare foarte aproape de peretele din spate, si uite ca suna binisor, zic eu :mrgreen:

Editat de Vizitator
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.