Sari la conținut
HiFi Tech

Despre pozitionare, alegerea boxelor si tratamente acustice


iosiP

Postări Recomandate

  • 7 months later...

Trebuie să introduc un televizor în sistemul principal, între boxe. Niște idei despre cum i-aș putea atenua efectele nocive? Apreciez soundstage-ul cât mai adânc, iar un televizor între boxe e „antitodul” perfect pentru așa ceva. Plus faptul că zona mid-high își pierde din naturalețe din cauza reflexiilor din sticla ecranului.

Înafară de ideea țărănească de a acoperi televizorul cu o pătură, nu am o altă idee.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am incercat eu, patura nu are efect, este prea afanata, densitate mica, nu face nimic. Singurul mod in care se simte ceva (dar nimic radical) este daca pun husele de la Marten-uri pe televizor. Husele sunt din catifea densa si foarte grea (raportat la grosime). 

Dinica ne-a dat mai de mult niste linkuri de materiale, cu densitate ff mare....cred ca un panou de genul ala pus pe televizor ar rezolva problema .

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, hellrider77 a spus:

Pai inafara de patura poti incerca sa il duci cat mai in spate fata de planul boxelor, astfel, teoretic, reflexiile din sticla vor ajunge atenuate si prea tarziu la tine pentru a mai fi relevante.... zic si eu.

Am fix aceeasi problema si din pacate nu stiu cum ar fi fara televizor.....

+1

In viitor am sa scriu un articol legat de acustica camerei. 

room-acoustics final.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, bogdanozaurus a spus:

Da ai incercat cu patura macar ca sa verifici daca are sau nu vre-un efect ?

Da, dar Hellrider are dreptate, e cam frecție. Parcă e o oareșce diferență, dar prea minusculă pentru a fi o soluție viabilă.

Am dat televizorul cât de în spate posibil, aproape lipit de perete, am tras boxele mai în față, dar tot se strică scena, când iau televizorul de acolo diferența e imensă.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Andi, desenul meu arata cum se misca sunetul prin camera. Ce se afla in spatele boxei conteaza mai putin. Din acest motiv nici nu apar interferente in zona aceea. Daca televizorul ar fi pe linie cu difuzoarele atunci ar putea sa existe o problema. Ar mai fi o varianta si anume raportul dintre dimensiunea camerei si locul de unde asculti muzica. De aici ar putea sa apara o oarecare influenta. In locul tau as cauta cu oglinda punctele de reflexie primara, chiar secundara, si acolo as pune difuzere. Fara sa iti stresezi iubita ai putea crea niste frumoase zone de depozitat cartile in punctele de reflexie primara. ;) 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 6 months later...

Ce parere aveti de urmatorul design care ar putea avea si un efect in dispersia sunetului? M-am mutat, iar acum sistemul este plasat pe perele lung, iar in spatele pozitiei de ascultare nu am perete, este un hol din care pleaca scarile. Am nevoie de diverse  elemente care sa impace si capra si varza, adica sa aiba efect in eliminarea senzatiei de ecou, multe reflexii, insa sa si dea bine dpdv design. Daca mai aveti si alte propuneri va rog sa le faceti.

multumesc

76123401-0C8F-41BD-BB64-1F5E7F12951E.jpeg

Editat de Mlaurentiu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Usa aia glisanta de sticla e moartea pasiunii... Apoi gaura din spatele canapelei este o alta mare problema. Reflexiile se duc si nu se mai intorc. Trebuie sa ai mare putere de convingere sa ramana! Pahar Ikea, masuta si canapea Mobexpert deci... nu strica niste panouri de difuzie 3D de la Wilbrand Acoustics ca tot sunt la reducere. Pozitionate cumva pe suporti in spatele canapelei la mica distanta. Televizorul merge acoperit cu o panza groasa, catifea ceva, in timpul auditiilor. Sau cu un panou de difuzie din polistiren, de culoare neagra. Covorul nu-mi place deloc (estetic vorbind). Ala trebuie sa-l schimbi primul! Musai iarasi niste sosete si ceva tarie intr-un pahar. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, johndoe21ro a spus:

Apoi gaura din spatele canapelei este o alta mare problema. Reflexiile se duc si nu se mai intorc.

Foarte bine ca nu se intorc. Asta inseamna ca nu se mai adauga si reflexiile din spate. 

Pe masurate, gasiti pe net masuratori si comentarii, timbrul instrumentelor este afectat de reflexiile din tavan si podea. Monteaza difuzie in punctele de reflexie primara pe tavan si lucreaza la ideea unui covor gros. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hai ma, era sambata dimineata, ma simteam liber in piciorele goale! Doar nu o sa-mi pun camasa si cravata cand ascult muzica.

Apreciez raspunsul lui Dinica, inteleg ca nu este totul perfect, dar sa ne gandim la ce poate fi perfectibil. De exemplu ma gandeam ca usa din spate se poate face cumva astfel incat sa absoarba sunetele si sa nu le reflecte haotic inapoi.

Alte impresii ce tin de gusturi nu se discuta 😏! Doar cum se poate imbunatati sunetul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 8 ore, Mlaurentiu a spus:

Hai ma, era sambata dimineata, ma simteam liber in piciorele goale! Doar nu o sa-mi pun camasa si cravata cand ascult muzica.

Apreciez raspunsul lui Dinica, inteleg ca nu este totul perfect, dar sa ne gandim la ce poate fi perfectibil. De exemplu ma gandeam ca usa din spate se poate face cumva astfel incat sa absoarba sunetele si sa nu le reflecte haotic inapoi.

Alte impresii ce tin de gusturi nu se discuta 😏! Doar cum se poate imbunatati sunetul.

Tot sunt de parere ca reflexiile alea trebuie sa se intoarca! Ce-i drept, nu haotic! Deci difuzie nu absorbtie! 

3322735680_3_g.jpg

P.S. Si toti cei care o sa te viziteze o sa te intrebe ce sunt astea! :))

Editat de johndoe21ro
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 18 ore, Mlaurentiu a spus:

Va dau exemplu cu pozitionarea sistemului pe perele lung, cu 2 geamuri in lateral 😬, iar in spate pozitiei de auditie se pot vedea holul si scarile. Nu mai zic de televizorul dintre boxe ...

3A86BD4B-465C-42EA-A39C-6B8346FAE62E.jpeg

9CD421EC-5BCA-40F3-B840-612B9F51C539.jpeg

La cum sunt asezate boxele, pentru marimea lor, mai bine asculti intr-o pereche de casti bune. Trebuie mai mult spatiu intre ele, trase mai in fata, in spatele lor si lateral o mare si groasa draperie. Gaura aia din spate e singuru lucru bun. Boxele sunt mari, creeaza multa energie si reflexie. Cam asta e exemplul cel mai elocvent cum poti distruge sunetul cu scule bune. In plus la boxele tale sunt foarte importanti si peretii laterali si pozitionarea fata de ei, difuzoarele de bass sunt pe lateral si emit undele direct catre ei. Nu mai zic ca trebuie simetrie, ce ai in stanga sa ai si in dreapta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Este a doua afirmatie despre partea pozitiva a gaurii din spatele audutiei, as vrea cateva argumente.

Legat de distanta dintre boxe, intre centru difuzoarelor am aproximativ 2,8m, iar de la fata difuzorului pana la perete am cca 0,9m. Pozitia de ascultare este in triunghiul magic, din poza nu se distinge prea bine, insa eu cred ca nu este nici pe departe cea mai proasta pozitionare. Difurile de bass sunt orientate in interior, asa este recomandat, prin urmare undele de bass nu sunt impactate la modul absolut de peretii laterali.

Da, mi-ar trebui o masurare a camerei pt a vedea unde sa pozitionez boxele pt a se potrivi cu ventrele camerei.

Daca pleci de la premiza ca asa se distruge un sunet, inseamna ca toti trebuie sa avem camera ideala ... ceea ce nu este adevarat. As fi putut face o camera de auditie separata, insa nu sunt adeptul acestui concept in care ma duc sa ascult muzica separat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 9 minute, Mlaurentiu a spus:

Este a doua afirmatie despre partea pozitiva a gaurii din spatele audutiei, as vrea cateva argumente

Ai spus că ai senzația de ecou. Ecoul vine din spatele punctului de ascultare (că eu așa înțeleg din postul initial)? Dacă da, atunci nu văd cum te-ar ajuta argumentele că e ok gaura aia.

Pe de altă parte, mai bine iei in calcul sfaturile legate de design si desenul covorului, decât cele legate de acustica date pe baza unor poze.

Editat de igor1234
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 29 minute, dinica a spus:

Laurentiu ce distanta este intre boxe? Daca poti sa masori si celelalte distante ar fi perfect. Din fotografie eu nu reusesc sa estimez. 

Pun aici detaliile despre amplasare boxe si marime camera:

- boxele sunt amplasate pe peretele lung, central, cu o distanta intre ele de 2,8m

- distanta pana la peretele din spatele boxelor 0,8m

- marime camera 29mp, L 6,8m pe l 4,3m

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 minute, igor1234 a spus:

Ai spus că ai senzația de ecou. Ecoul vine din spatele punctului de ascultare (că eu așa înțeleg din postul initial)? Dacă da, atunci nu văd cum te-ar ajuta argumentele că e ok gaura aia.

Cam aceasta este si parerea mea, sunele se duc pe acea gaura, probabil era bine daca nu era nimic in spate pe o distanta mai mare pt ca nu se mai intorceau reflexiile, insa cum se poate vedea este suprafata unei usi care reflecta totul inapoi plus treptele care au travertin pe partea verticala. Ma gandeam sa transform usa din hol in o usa cu un model cu diverse gauri in spatele carora sa fie ceva absorbant.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.