Sari la conținut
HiFi Tech

Despre pozitionare, alegerea boxelor si tratamente acustice


iosiP

Postări Recomandate

Acum 16 minute, shutti a spus:

Pai asculti dar o tii tot pe a ta 🙂 , nu vreau sa fiu rautacios nu stiu ce sistem ai dar mai cunosc pe cineva care a investit o suma considerabila in acest hobby, schimband sisteme in jurul unei sume, si a ramas cu un sistem modest pe acelasi considerent de cunoastere...o fi bine o fi rau!? 

Eu zic sa nu mai vorbim despre persoane, ce fac ele, cum fac ele. Mai bine  ne spui ce sistem are, tragem singuri concluziile, sau aducem argumente pro si contra pe subiect fara sa judecam persoana. Eu am spus,daca Laurentiu si-a gasit nirvana audiofila cu boxele alea mari in camere mici, fbine, insa eu nu as face asa, am si argumentat de ce. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 ore, Tudor a spus:

Silviu, ținând cont de fermitatea autoritară cu care îți declari permanent competența totdeauna argumentată , de declarația ta conform căreia Eu cu Laurentiu vorbim deschis, ca intre barbati” și de aprecierea ta ce precizează că alunecam in a ne ataca aiurea pe cu totul alte discutii”, consider că, exceptând situațiile când mi s-ar părea că o comiți prea gogonată, nu mai este cazul să te inoportunez cu alte intervenții... Așa că poți să te desfășori în acelați “stil” (care nu numai că nu deranjează, ba chiar este foarte apreciat de mulți de pe-aici), nestingherit de intervențiile mele datorate unor încercări inutile de a promova un mod de comportare considerat evident perimat.

 

Nu de alta, dar se pare că deja risc să fiu confundat cu don Quijote în memorabila și sugestiva sa luptă cu morile de vânt. Situație în care, de altminteri, nu m-aș simți deloc deranjat. Ba, dacă mă gândesc mai bine , poate chiar ușor flatat...

 

Eu zic sa ne calmam si sa iesim odata din aceste clinciuri care nu isi au rostul. Am inteles, nu ce am zis e de vina, insa cum am zis a fost ceea ce a creat aceasta nesfarsita discutie. Ok, o sa fiu mai atent la cum zic, insa sper ca imi dati voie sa zic cate ceva despre audio, boxe, camere, etc. Va cunosc aproape pe toti de aici, la unii am fost chiar acasa si am ascultat sistemele voastre, va respect pentru aceasta pasiune si nu am criticat niciodata vehement in public vreun sistem ascultat. Peste tot e loc de mai bine si loc de stricat. Mi-ar placea sa discutam mai mult despre audio in general si mai putin despre persoane. 

Daca ma uit in ultimele 4-5 pagini sunt cateva posturi despre sunet, restul comentarii mai mult la adresa persoanei care a scris despre sunet, decat argumente pro sau contra la ce a spus. 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 36 minute, silviu2403 a spus:

Daca ma uit in ultimele 4-5 pagini sunt cateva posturi despre sunet, restul comentarii mai mult la adresa persoanei care a scris despre sunet, decat argumente pro sau contra la ce a spus. 

Avand in vedere abordarea eminamente subiectiva pe care am ales-o, bazata pe experiente personale si urechile din dotare, e dificil de ocolit persoana.

Daca la intrebarea lui Laurentiu ai fi argumentat pe baza de dimensiunile camerei, structura modurilor, lungimi de unda, campuri de frecventa, timpi de reverberatie in gaura din spatele canapelei, x dB/octava, calcule, grafice etc, era alta situatie.

Dar cum pe forum am ramas aproape doar noi, "urechistii", nu avem ce face decat sa discutam experientele pe "persoana fizica". :))

Editat de igor1234
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 11.05.2019 la 15:08, Mlaurentiu a spus:

Va dau exemplu cu pozitionarea sistemului pe perele lung, cu 2 geamuri in lateral 😬, iar in spate pozitiei de auditie se pot vedea holul si scarile. Nu mai zic de televizorul dintre boxe ...

3A86BD4B-465C-42EA-A39C-6B8346FAE62E.jpeg

9CD421EC-5BCA-40F3-B840-612B9F51C539.jpeg

Nu iti trebuie zece aparate de masura ca sa iti asezi cat de cat sistemul. In poza nu se vad peretii laterali, iar din calcule imi reiese ca mai sunt 2m in stanga si 2m in dreapta, deci mai este loc destul sa le departezi. Este primul lucru care l-as face.

Editat de silviu2403
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Toate sculele din poza de mai sus par foarte bune, eu unul nu vad vreun motiv ca sa nu se ajunga la sunetul dorit cu ele. Pozitionarea cere ceva experimentari dar se rezolva. Ceea ce ma contrariaza un pic este ca aparatele sunt conectate direct la priza. Oricat am fi de binevoitori si am da credit alimentarii 230vac, trebuie spus ca in continuu forma tensiunii este agresata cu tot felul de zgomote, unele locale provenite din computer, televizor, frigider, etc., altele venite din sistem si generate de motoare electrice, invertoare de putere, etc,etc,etc…. Personal am avut o revelatie dupa ce am luat taurul de coarne si mi-am facut un transformator de izolare de 1,5kw. Am incercat si cu cabluri de alimentare mai bune care da, au adaugat plus valoare dar odata ce am pus traful am stiut ca am facut cea mai buna investitie, ca au fost cei mai folositori 500 de euro. Nu stiu frate dar am simtit ca e piatra de temelie a sistemului audio. N-ar fi rau sa va ganditi la treaba asta. Una-s vorbele si cu totul alta-i realitatea.

Editat de Greierasul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Greiere, multumesc de sugestie, si eu am experimentat la un moment un astfel de transformator, din cate stiu avea 1,2kw, insa este nevoie de unul construit f bine. Fara a face reclama, am vazut ca exista unele la avmall, ma gandesc in viitor la o achizitie sau un test macar. Pana atunci ma folosesc totusi de un Isotek Sigmas G2 care curata destul de bine curentul de diverse influente. Totusi, de cand m-am mutat de la bloc la casa, am constatat o scadere a noise-floor-ului semnificativa, iar curentul este cam la fel de bun atat in zilele din cursul saptamanii cat si in weekend, lucru care nu se intampla la bloc.

Ce ma mai gandesc sa fac pt a imbunatati alimentarea, acum ca am acces destul de usor, este sa-mi fac o impamantare f buna in pamant. Intr-adevar, daca nu aveti curent bun, mai bine investiti 1000€ intr-un astfel de aparat decat aceeasi suma intr-un alt aparat mai bun.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Legat de pozitionare, am facut cateva cautari si am postat cateva recomandari pt camera mea, este de luat in calcul cresterea distantei dintre boxe de la pana la 2,8 m, acum sunt pe la 2,5m (in primul post am mentionat gresit 2,8m). Voi incerca, insa nu garantez ca voi putea mentine pozitia din cauza ca boxele ajung in fata geamurilor ... si ... nu sunetul ma ingrijoreaza cel mai mult, ci faptul ca imi ia din lumina ... asta e ... sunt si alte restrictii ... 

Cu trasul lor si mai in fata, stiu ce inseamna, insa nu o voi face tot din motive de camera care trebuie sa fie si functionala.

Sunt constient de toate aceste limitari si le asum, asta nu inseamna ca nu stiu ce m-ar ajuta, dar sa fim seriosi ... cati avem camera perfecta

Cu toate acestea, sunt nenumarate sisteme mult mai scumpe in conditii poate mai vitrege si aduc bucurie si chiar una de calitate proprietarului ... si credeti-ma ca nu sunt bani ingrobati 😉

Editat de Mlaurentiu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 15.05.2019 la 12:25, hellrider77 a spus:

Pe de altă parte, chiar  daca aduci doar o singură componentă noua in sistem, timpul de acomodare este lung. Mici tweakuri, repozitionare boxe cu incrementi de max 1cm, etc. Este de munca la sisteme, trebuie  ascultat  multe zile pentru a acoperi toată plaja de stări emotionale, ca sa nu mai vorbesc de acomodarea creierului cu schimbarile astfel încât să putem judeca la rece.... Acum ceva vreme spuneam ca este nevoie de minim doua saptamani pt a judeca

Hellrider, ma bucur ca ai postat aceasta parere, vin acum dupa inca cateva zile de cand am cerut suport pe forum, sa va spun ca incet incet sunetul incepe sa se aseze, lipsa de focus, sunetul de catedrala incep sa dispara. Mai e de lucru, insa incep sa-mi recunosc sistemul. Deci, min 1-2 saptamani pana incepeti sa evaluati o componenta in sistem, nu mai zic de mutarea lui in alt priza .... si camera evident

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu văd nimic în neregulă la aranjament. Singura problemă pe care o văd e spațiul cu scara din spate. Fac pariu că dacă mergi la etaj auzi perfect ca și când ai fi jos. Spun asta din experiența casei mele din Timișoara, unde în mansardă pot auzi și dacă cineva șoptește jos. Practic o mare parte din sunet se „scurge” pe acolo, se creează un efect de tunel.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Acum 13 minute, Mlaurentiu a spus:

Greiere, vroiam sa mai mentionez ceva legat de curent, intr-adevar conditionatorul Isotek este bagat in priza, pe viitor intentionez sa trag un cablu separat direct din panoul de sigurante, doar pt sistemul audio.

Un Plixir de la avmall m-a facut si pe mine sa ma gandesc serios la treaba asta. A schimbat regulile jocului dupa ce l-am introdus in sistem. Nefiind al meu l-am returnat proprietarului dupa o saptamana dar mi-a ramas gandul la asa ceva. La acel moment n-am avut 2500 de euro cat costa dar mi-am facut la comanda un transformator dupa cerintele mele, mulat pe sistemul meu si a iesit beton. Filtre de retea am facut cateva chiar foarte performante pentru prieteni dar toate lucreaza doar la frecvente inalte si imbunatatirile sunt oarecum limitate, nu poti sa treci de un anumit prag care conteaza pentru sunet oricati bani ai baga. Traful te duce la un alt nivel, lucreaza in banda audio. Este adevarat ca trebuie facut cu anumite tehnici ca sa tintesti problemele ce le vrei diminuate dar asta tine de proiect nu neaparat de bani. In fine, priza e un punct nevralgic. Un traf tintit pe sistemul tau cred ca nu mai face necesara o instalatie separata de alimentare direct din tablou. Nu este chiar usor sa spargi peretii cu tot felul de mesteri care mai de care mai priceputi. Mie unul cand a pus o doza in perete a iesit pe partea cealalta, daca nu-i opresti tu astia ajung la vecini. 😃

Editat de Greierasul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

As incerca si un un Plixir plasat in amonte fata de conditionatorul Isotek. Observ ca Plixir are un transformator de la Noratel, nu se poate oare cumpara separat un asemenea transformator? Ai idee ce specificatii ar trebui sa aiba?

 

Pe de alta parte, care este diferenta intre acest Plixir cu un singur transformator, fata de conditionatorul meu care are 2 toroidale imense, fiecare cu cate 15kg? Care varianta e mai buna?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 6 ore, Mlaurentiu a spus:

As incerca si un un Plixir plasat in amonte fata de conditionatorul Isotek. Observ ca Plixir are un transformator de la Noratel, nu se poate oare cumpara separat un asemenea transformator? Ai idee ce specificatii ar trebui sa aiba?

 

Pe de alta parte, care este diferenta intre acest Plixir cu un singur transformator, fata de conditionatorul meu care are 2 toroidale imense, fiecare cu cate 15kg? Care varianta e mai buna?

Daca ai nevoie iti fac eu unul audiofil de 1.5kw, te costa 500e dupa care iti cumperi o cutie de plastic frumoasa de 40e de la LeroyMerlin, 2 prize si o mufa IEC. Sau poti sa-l pui in orice fel de cutie iti place. Uite cum mi-a iesit mie: https://www.audioweb.ro/anunturi/preamplificatoare/solid-state/amplificator-power-raymond-audio-dm120h-power-conditioner-1500w/  

 Ambele variante, cu un singur traf sau cu doua pot fi de la excelente pana la foarte proaste. Nu conteaza aspectul, designul, dar conteaza enorm materialele utilizate si tehnica de bobinare. Aici se joaca totul. Trebuie stabilit prima data ce fenomene vrei sa intre in joc, care este proportia dintre ele, consumul uzual si consumul instantaneu, dupa care se stabileesc materialele cele mai potrivite task-ului si la final tehnica de bobinaj, tehnica de fabricatie a miezului si izolatia. Miezul de exemplu va fi copt altfel decat la cele industriale, alti timpi de stat in cuptor, alte pante de incalzire-racire. In fine, dureaza cam 4 zile fabricarea lui. La final si pretul se dubleaza, se tripleaza fata de cele industriale comune care au aceeasi putere echivalenta. La comanda se pot face in cateva locuri si la noi in tara foarte bine dar linie dedicata tranformatoarelor audiofile nu au decat cateva firme in lume. Treaba asta nu tine neaparat de tehnologie ci mai degraba de vanzari. Putine fabrici isi permit sa piarda timpul si sa riste vanzarile cu asa ceva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca postarea de mai sus. Nu stiu cum se gaseste, mereu exista o persoana care daca ai nevoie "iti face ceva".

Chiar as vrea sa-mi infig aparatura agonisita intr-un transformator facut audiofil, la scara B. In acelasi timp detinator al secretelor catorva firme din lume.

Sa nu se inteleaga ca am ceva cu stimabilul de mai sus, doar ca mi se pare amuzant totul.

Editat de electroacustica
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ideea este ca fiecare acolo unde are ceva expertiza sa-si expuna parerea, poate ii foloseste cuiva. A cunoaste cat mai multe variante posibile inseamna sa avem oameni cat mai informati astfel incat sa poata sa-si aleaga singuri drumul corect pentru ei. Mie unul mi se pare normal sa vorbim despre tot, despre aparatura, boxe, cabluri, sinergia dintre ele, pozitionare, tratamente camere, etc... Unde sunt pareri contradictorii este foarte frumos sa avem o dezbatere reala pentru ca asa se dezvolta pasiunea pentru audio si a altor cititori care poate nu sunt inca inscrisi aici. Daca se ingheata comunicarea intre membri putem deja sa plecam. Eu asa vad lucrurile, le vad ca pe un organism viu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.