Sari la conținut
HiFi Tech

Despre pozitionare, alegerea boxelor si tratamente acustice


iosiP

Postări Recomandate

Tudor, am ascultat lampase diferite, parerea mea, a se cita a mea in urma experientelor mele si de ce nu, in urma asteptarilor mele, este ca lampasele sunt mult mai pretentioase si scumpe. Un singur lampas mi-a placut din multe pe care le-am ascultat, este implementarea pe monobloc de la Lamm cu lampa 6C33, renumita lampa de pe Miguri, monobloace care au spulberat niste tauri de la Vitus. Din pacate nu au atat de multa putere (aveau control pe cei cativa zeci de W in clasa A, insa nu puteau debita 600W) insa  aveau neutralitate, aer, timbre. Punctez aici pt Silviu, nu aveau netralitate absoluta, dar tindeau ... a fost cea mai buna auditie pe care am avut-o.

Editat de Mlaurentiu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Silviu, am totusi o intrebare pt tine: tot vorbesti de faptul ca aparatele vechi erau calibrate intre ele si ti-am spus ca si in prezent sunt producatori care fac sisteme cap coada, inclusisv cu sarme, rack-uri, de exemplu Audio Note, Burmester, etc, cu toate acestea ai avut diverse sisteme unde aparatele erau de la producatori diferiti. De ce nu ai un sistem cap coada de la acelasi producator?

Tot tu ai mai zis ca daca vrei sa mergi pe aparate noi care costa mii de euro, e greu sa ai 5 preuri, 3 amplificatoare pe care sa le testezi, pe cand cu aparatele vechi e mai usor, fiind mai ieftine, plus ca le rulezi mai usor.

Si daca dupa atatea suciri si invarteli de sisteme nu te-ai oprit la unul, de ce nu te-ai putut opri?

Editat de Mlaurentiu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, silviu2403 a spus:

Raspuns simplu: cei pasionati de gastronomie se opresc la un singur fel de mancare? La prima tocanita fabuloasa ca gust? Fiecare aparat sau sistem are ceva al lui, nu e mai prost sau mai bun, asta daca stie sa faca sunet.

Pai Silviu, felurile de mancare diferite sunt rezultatul prepararii, daca iti place mancarea buna, iti place muzica buna, dar nu conteaza sculele cu care faci mancare sau aparaturi care scoate muzica. Tu de fapt intelegi mancarea sau muzica prin prisma aparatului care o face, eu mananc feluri variate si ascult muzica bune 😏

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tudor, o sa incerc sa-ti raspund, fara pretentia de a impune ceva. Sistemul de care vb a cantat la un moment dat la Iura, sunt destul de multi de pe acest forum care au avut aceasta ocazie. In acel sistem am avut placerea sa ascult si silicoane si lampi, da imi plac lampile, le consider cele mai bune pe pre, chiar si pe amplificare, insa costa muuult, cel putin pt ceea ce vreau eu. Ce am constatat la o lampa buna, pur si simplu decomprima sunetul, separa instrumentele in spatiu, le da o dimensiune reala. Ceva similar am obtinut pe boxele mele care au un sistem constructiv tip dipolito cu 2 difuri de medii mari de 8 inch fiecare.

Despre putere ... pai cine zice ca asculti la maxim, insa un astfel de amplificator are dinamica reala, poate controla f bine aspecte ce tin de scena, pozitionare, micro si macrodinamica. In prezent pt a inlocui clasa D pe care o am am nevoie de 2x300w in AB, minim. 

Partea cu neutralitatea e atat de discutabila, ca intr-o discutie de ce unii beau vin sec si altii demisec ... pt ca dulcele altereaza gustul ... 

Apropo de gustul colorat ... pai nu asta vrea toata lumea, arome, asta vrea si Silviu, arome diferite date de aparate diferite, insa asta este o realitate deformata, precum hipsterii ca isi pun lentine colorate (nu de soare), crezand ca viata este mai roz, verde, samd.

Editat de Mlaurentiu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, Mlaurentiu a spus:

Pai Silviu, felurile de mancare diferite sunt rezultatul prepararii, daca iti place mancarea buna, iti place muzica buna, dar nu conteaza sculele cu care faci mancare sau aparaturi care scoate muzica.

Pe bune? Adica nu conteaza ingredientele, conteaza ce atunci? Sa iei orice si sa faci cumva sa mearga bine impreuna, sa mai rezulte si ceva bun? Am inteles acum principiul tau, prost cu prost merge bine daca faci tweekuri "exotice". 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca nu era vorba de ingrediente, ci de echipamente. Un pasionat de gastronomie nu schimba cuptorul si plita o data pe luna. Felul de mancare este echivalentul felului de muzica. Ingredientele sunt interpretii, masterizarea, suportul de inregistrare etc. Eu asta am inteles din ceea ce nu ai vrut sa spui. :))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Silviu, Nu ai inteles, sa fiu mai plastic: ingredientele fac parte din muzica, iar tu in procesul de preparare alterezi aceste ingrediente, le faci o ciorba, ca e de perisoare sau de pui sau de vita, are cam acelasi gust, difera doar textura carnii. Este la fel ca la acele prajituri din cartier unde eclerul, amandina are acelasi gust cu savarina, adica dulce. Daca iesi mai in oras o sa gasesti si alte gusturi care incep sa capete individualitate, dar na o prajitura costa de 4-5 ori mai mult.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Chiar acum, Mlaurentiu a spus:

Silviu, Nu ai inteles, sa fiu mai plastic: ingredientele fac parte din muzica, iar tu in procesul de preparare alterezi aceste ingrediente, le faci o ciorba, ca e de perisoare sau de pui sau de vita, are cam acelasi gust, difera doar textura carnii. Este la fel ca la acele prajituri din cartier unde eclerul, amandina are acelasi gust cu savarina, adica dulce. Daca iesi mai in oras o sa gasesti si alte gusturi care incep sa capete individualitate, dar na o prajitura costa de 4-5 ori mai mult.

Daca ingredientele fac parte din muzica, atunci ele sunt diferite de la piesa la piesa si aceste piese trebuie sa aibe "gusturi" diferite. Crezi ca daca mananci scump, te-ai trezit peste noapte cunoscator. Din pacate cam asta se intampla pe meleagurile mioritice. Ce e ieftin pute, ce e scump are alt gust, doar ca multi "fini cunoscatori" isi etaleaza ineptiile despre ce inseamna acest gust scump. Ca sa fiu mai plastic, un rahat scump e mai bun ca un rahat ieftin, ca doar e scump, in mintea finului cunoscator de rahat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se pare ca valoarea vorbelor noastre pe acest forum este totusi contorizata in partea stanga sub nickname. Asa putem vedea cum apreciaza si ceilalti valoarea comentariilor noastre. Eu incerc sa raman ontopic, chiar daca nu sunt un fin cunoscator de savarina insiropata la centru si acest lucru se vede.

Editat de silviu2403
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 minute, silviu2403 a spus:

Se pare ca valoarea vorbelor noastre pe acest forum este totusi contorizata in partea stanga sub nickname. Asa putem vedea cum apreciaza si ceilalti valoarea comentariilor noastre.

Mie, personal, discuția mi se pare foarte bună. Din punctul meu de vedere, s-au emis opinii foarte valoroase din toate părțile.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 55 minute, trancotistu a spus:

Dinică am văzut că are oarecari probleme,

Despre ce probleme vorbesti?

Camera mea este tratata acustic incat sa imi ofere un sunet de calitate. Am bass trap-uri si difuzie in zonele de reflexii primare. Boxele sunt asezate departe de pereti, locul de auditie la fel. Sper ca zilele viitoare sa ajung la AVmall sa achizitionez niste difuzere suplimentare.

panouri difuzie

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buna afirmatia despre perfectionisti, imi voi permite sa completez cu faptul ca audiophilul este prin definitie un perfectionist, face mai mult decat un om normal pt aceasta pasiune. Ce ma deranjeaza este faptul ca pe forum unde sunt cititori care depun eforturi in aceasta pasiune teoretic comuna, sunt unii care spun ca nu e bine asa, ca se exagereaza. Culmea este, ca si ei in ochii altora sunt priviti la fel. In acest caz, de ce nu privesc mai elegant pe cei care duc pasiunea la un nivel extrem pt ei? Din pacate comportamentul este unul cunoscut, nu-l mai comentez ca nu are sens!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 12 ore, trancotistu a spus:

Am avut de mai multe ori ocazia să ascult fragmente de înregistrări la diferiți pasionați. Tristețea cea mai mare (este prima dată când afirm lucrul acesta în vreo discuție) era când oameni care investiseră enorm timp, bani și pasiune și care aveau totuși multe de spus în zona sunetului se păcăleau cu o înregistrare. Apreciau o înregistrare slabă ca fiind una bună și de multe ori se raportau la ea atunciu când calibrau sistemul... cum e posibil?

Te raportezi la sistemul tau cand faci asemenea afirmatii ? Adica acei oameni habar nu aveau cum isi evalueaza sistemul ? Daca ai fi mers cu o inregistrare pe care o consideri de referinta in sistemul tau sau ai ascultat-o in alte sisteme ( dealeri , etc ) si suna prost ( conform experientei tale ) pe sistemul acele , intelegeam ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 12 ore, trancotistu a spus:

Tristețea cea mai mare (este prima dată când afirm lucrul acesta în vreo discuție) era când oameni care investiseră enorm timp, bani și pasiune și care aveau totuși multe de spus în zona sunetului se păcăleau cu o înregistrare. Apreciau o înregistrare slabă ca fiind una bună și de multe ori se raportau la ea atunciu când calibrau sistemul... cum e posibil?

Trancotistu poate ne povestesti ce inseamna o inregistrare buna. Nu te zgarci cu detaliile. 

Acum 11 minute, monty67 a spus:

Te raportezi la sistemul tau cand faci asemenea afirmatii ? Adica acei oameni habar nu aveau cum isi evalueaza sistemul ?

Sistemul este una, inregistrarea alta. 

PS: Acum multi ani, cam pe la inceputurile devenirii mele audiofile, am intalnit situatii similare cu ale Trancotistului. Cu siguranta am trecut si eu printr-o perioada, cand nu stiam cu exactitate ce inseamna o inregistrare buna.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Undeva s-a strecurat o greseala, boxele Amphion au un singus driver de bass, inchis nu bass reflex, de 10 inch. Mai este o diferenta, Piega merge pana la 250W, iar Amphion pana la 300W, insa Piega are o sensibilitate mai buna de 93dB fata de 89dB.

Oare care acopera mai bine o camera cum este a lui Marian, mai mare si mai inalta?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Distorsiunile in general apar cu cat cursa membranei este mai lunga. O boxa cu difuzoare mari intr-o camera mica va canta incet evident, prin urmare si distorsiunile vor fi mici. Deci, pe scurt, boxele mari puse sa cante relativ incet vor avea cele mai mici distorsiuni dar problema vine si din alta parte, anume sursa de sunet nu mai este punctiforma. La boxele mari pentru a percepe boxa ca o sursa punctiforma va trebui marita distanta de ascultare. Totusi, exista boxe de genul Tannoy cu difuzoare mari, concentrice, care pot fi ascultate foarte bine si in camere mai mici, sunetul lor ramane "legat". Chiar nu pricep de ce la noi vezi extrem de rar boxe Tannoy din seriile bune. Este adevarat ca sunt scumpe dar din cand in cand se mai vande si aparatura de genul asta la noi, nu este chiar pustiu in domeniu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.