Sari la conținut
HiFi Tech

Cablurile in audio/adevar sau sci-fi


Mariutim

Postări Recomandate

Sa inteleg ca, cu cat mai scumpe sculele, cu atat mai putin influentate de cablurile de semnal? :)


De exemplu: o sursa cu impedanta de iesire de pana in 600 ohm conectata cu un cablu balansat la un integrat cu impedanta de intrare de ~ 23 kohm, indiferent de "caliteatea" cablului, sunetul va ramane acelasi ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa inteleg ca, cu cat mai scumpe sculele, cu atat mai putin influentate de cablurile de semnal? :)


De exemplu: o sursa cu impedanta de iesire de pana in 600 ohm conectata cu un cablu balansat la un integrat cu impedanta de intrare de ~ 23 kohm, indiferent de "caliteatea" cablului, sunetul va ramane acelasi ?

 

Impedanta de iesire joasa (cativa ohmi) nu e nici pe departe apanajul sculelor foarte scumpe. Exista surse la preturi decente care ofera o impedanta de iesire mica.

Pe de alta parte, integritatea semnalului este un fenomen complex, potrivirea de impedante e doar un aspect.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poti da exemple de surse Hi End cu impedanta de citiva ohmi la iesire?

 

Pai asa la repezeala uite una, ma rog...cam toate sculele lor au 10ohm : http://www.atcloudspeakers.co.uk/hi-fi/electronics/source-pre-amplifiers/cda2/


Am dat exemplul asta pentru ca scula asta am conectat-o la amplificatorul meu de curand dar exemplele sunt nenumarate. Sunt surse si cu 2 ohm la iesire dar chiar daca par ideale eu unul le-as lua cu un dram de reticenta. La asemenea impedante exista odata riscul ca sursa sa oscileze dar deasemenea amplificatoarele care au etajele de intrare pe bipolari isi pot schimba transconductanta si sa oscileze si ele sau daca nu oscileaza sa prinda posturi de radio. De obicei se inseriaza o rezistenta la iesirea sursei astfel incat impedanta de iesire sa fie predominant rezistiva si cu o valoare de minimum 50 de ohm pana pe la 200 de ohm.


Daca ai o sursa cu impedanta de iesire de 10 ohm sa zicem, nu strica sa faci un cablu cu o rezistenta de (47...200)ohm inseriata... in felul acesta impedanta ramane suficient de mica dar eviti niste probleme potentiale care ar putea aparea macar teoretic si care ar putea modifica sunetul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:) Leco, ia uita-te in sursa ta si vezi daca pe iesire nu are inseriata vreo rezistenta.... :) La repezeala ti-am atasat o copie din datasheet-ul unui convertor DAC, PCM1796 de la Texas Instruments. Ia uita-te pe schema si ia zi-ne noua care-i treaba cu R9=100 ohm ? Ia mai uita-te prin multe aparate, surse si vezi daca exista aceea rezistenta pe iesire. De curiozitate, ia uita-te si pe placa ta de sunet si spune-ne daca ai aceea rezistenta, eu la Asus o am.


Dupa cum o sa vezi firme grele in ale electronicii fac precum "Gicu din spatele casei" :lol: Leco, n-am nici timp si nici chef sa invat electronica in locul altora. Daca tu nu doresti sa inveti macar ai bunul simt si vorbeste respectuos, nu mai fi agresiv.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

NU, acea rezistenta la iesire nu se pune pentru protectie la scurtcircuit. Dupa cum ai observat si tu, operationalele au protectie la scc. Nu ai de ce sa faci scc continuu la iesire. In cele mai multe cazuri sunt scc ocazionale. In plus n-as fi chiar atat de sigur ca pe termen lung un operational bun crapa la scc. Ma rog, poti sa vezi acea rezistenta si prin prisma protectiei la scc dar ea are un rol cu mult mai subtil. In toate manualele de electronica ea este denumita rezistenta de izolare, o vei regasi ca Riso si are rol in stabilitate, in protectia contra destabilizarii operationalului de capacitatile pe care s-ar putea sa le vada la iesire. Aceasta capacitate introduce o defazare cauzatoare de instabilitate. Pe undeva are rolul bobinei din iesirea amplificatoarelor. Cand impedanta de iesire a sursei este foarte mica, de sub 50 de ohm, este indicat sa construiesti un cablu cu o rezistenta inseriata, de valorile scrise de mine mai sus, cu rezistenta la capatul cablului care se introduce in sursa.


In cazul surselor de semnal cu impedanta de iesire mica, "trucul" pe care l-am descris mai sus poate ajuta foarte mult si chiar este posibil sa se simta in bine diferente la ureche. Desigur acest cablu va fi directional, va conta sensul cum il conectezi.


Restul comentariului tau Leco nu ma priveste, deci nu am ce comenta mai mult, doar as sublinia ca ideea cablurilor manipulate RLC pentru a se obtine un anumit tip de sunet intalnita in piata audiofila am expus-o chiar de curand eu pe acest forum, in acest topic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:) Faci confuzii grave... compensarea pentru "unity gain" este una, compensarea fata de capacitatea externa de la iesire este alta. Ceea ce stii tu este valabil la unele opampuri si este o compensare pentru lucrul la gain 1. Aceasta in general (nu este regula neaparat) este facuta intern. In schimb masurile de contracarare impotriva capacitatii de la iesire nu se iau intern, ci extern. Una dintre ele este cu aceasta rezistenta serie pe iesire. Mai sunt si alte masuri dar nu este topicul aici de dezbatere pe acest subiect. Operationalele comune, mare parte cu care lucram noi, suporta un maximum de 100pF direct la iesire, fara rezistenta de izolare in cauza. Dincolo de aceasta valoare incepe riscul. ;) Ma rog, tu faci ce vrei, eu am dat o sugestie de cablu pentru audiofili , solutie care are reale valente benefice din punct de vedere electronic cu repercusiuni sonice.


Nu stiu cu cine te certi tu cu filtrul ala RC trece jos ca eu nu inteleg....


:lol: PS: tu crezi ca eu nu m-am jucat cu cateva zeci de modele de operationale ? Daca retin bine chiar Shambala imi trimitea acum multi ani niste operationale foarte performante de la AD. Cred ca am fost primul din Romania care avea pe mana noile LM4562 din care au derivat ulterior LME49860 iar mai tarziu LME49720 de care mentionezi tu. Despre 5532,5532, TL071,72,81,82 , AD826, OPA2134,2132,2604, JRC4558 si restul familiei, LT1024 plus multe altele pe care le-am uitat. Nu esti singurul care a pus mana pe asa ceva, doar ca ceilalti stam in banca noastra si ne vedem de treaba noastra, fara sa batem toba.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Oare se justifică să deschidem un subiect nou , despre etaje buffer , oriunde dar nu la la secțiunea DIY sau o lăsăm in coadă de peste ?

Ar mai fi o variantă , discuții in privat , ca sa nu mai intervină un moderator prea zelos ( chiar daca are dreptate din punctul de vedere al regulamentului :) ) ... da , din acest motiv nu doresc sa continui discuțiile in subiectul cu filtraje , rejecții etc din acea sectiune .

Editat de Vizitator
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Evident că nu influențează perceptia sunetelor , dar doar in condițiile simpliste specificate de tine mai sus .

In lumea reala , treburile sunt ceva mai complicate , vezi atașamentele despre cabluri postate de mine in acest subiect .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:D Leco inca insisti cu un lucru pe care nimeni nu l-a adus in fata. Nimeni n-a spus ca un cablu atenueaza semnificativ semnalul. Ce tot ii dai cu treaba asta cand nimeni nu spune contrariul ? In schimb lasi deoparte inductanta care este esentiala mai ales in cazul surselor cu impedanta foarte mica. Sunt multe fenomene implicate de care nu stii asa ca discutia nu mai are rost sa continue.


Mie intotdeauna mi-au placut audiofilii ce este rusinos in asta. De cativa ani imi sunt dragi si electronistii, e vreo problema ? Vad ca tu care-i detesti pe primii ai venit pe siteul lor fara sa te oblige nimeni.De ce ? De ce nu esti pe forumuri de pro-audio ? Eu chiar imi fac treaba in ritmul meu si deja de azi lucrez la amplificatorul complet,in carcasa,AudiophileStarter, la cheie , pentru audiofili. De cabluri se ocupa Viobio dupac um vezi. Tu te mai ocupi de amplifuri profesionale ? Ca vad ca esti ocupat cu audiofilii.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai e simplu , pentru ca audiofilii să fie mulțumiți , în afară de cunoștiințe multidisciplinare e nevoie de o altfel de abordare a problemelor , departe de tiparele clasice .

Căile bătute sunt drumuri inchise pentru majoritatea constructorilor audio .

Nu văd de ce trebuie să existe neînțelegeri ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Incep usor usor sa ii dau dreptate lui Viorel cu "duplicitar", pe zi ce trece demonstrezi asta, si nu ma pune sa exemplific pe forum, ca o pot face, dar nu am chef de chestii de gen, fiecare cu treaba lui, si cu drumul lui.


Tinzi cu orice chestie sa intri in gratiile audiofililor, le-ai pregetit ceva de vinzare?


Ce imi pare interesant este ca pina la aparitia lui Sara, Greierasul era un user normal pe un forum vecin, care era "linistit" in banca lui si nu-l vedeai excelind in audio.


Acum a cam rarit-o pe acolo, in ultima perioada, nu musca pestele bine sau ce?


Hai sa redevenim mai normali, zic eu...


Eu macar de cind am intrat pe vre-un forum, am spus tare si raspicat ce am avut de spus, si am demonstrat cu teste, fel de fel, ceea ce am sustinut, altii doar vorbesc, nu ma refer la tine, in mod special ci in general...


Imi place cind unii devin "profesori peste noapte", dar nici chiar asa...


Nu toti sintem veniti cu pluta, chiar daca nu avem studii "de specialitate" in diverse domenii.


Cel putin eu unul, sint greu de tot daca nu chiar imposibil de "prostit" cu descrieri "impopotonate" ale producatorilor...


De aia nici nu prea cred in distorsiuni THD ale amplificatoarelor audio de putere cu mai mult de 2 zerouri dupa virgula.


THD_Finali_On_Semi.jpgTHD_Finali_On_Semi.jpg<e>

 

:D Leco


Mie intotdeauna mi-au placut audiofilii ce este rusinos in asta. De cativa ani imi sunt dragi si electronistii, e vreo problema ? Vad ca tu care-i detesti pe primii ai venit pe siteul lor fara sa te oblige nimeni.De ce ? De ce nu esti pe forumuri de pro-audio ? Eu chiar imi fac treaba in ritmul meu si deja de azi lucrez la amplificatorul complet,in carcasa,AudiophileStarter, la cheie , pentru audiofili. De cabluri se ocupa Viobio dupac um vezi. Tu te mai ocupi de amplifuri profesionale ? Ca vad ca esti ocupat cu audiofilii.....

 

Mai mai mai, ce subtil esti, lingusirea si pupincurismul clasic Romanesc...


Scuza-ma dar pe asta n-o pot inghiti...


Rindurile de mai jus, iti spun ceva?


asta e, noi n-avem sigla , renume. Termin cu AudiophileStarter si din toamna cred ca voi incerca si eu piata amplifurilor de putere si daca se poate sa ma duc catre afara. E pierdere de vreme aici cu audiofilii. Chiar daca i-am convins ca avem dreptate nu vor sa accepte din mandrie sa cumpere de la un "neica nimeni". Deja e mancatorie de sanatate cu astia. Eu unul m-am cam scarbit. La un moment dat cand vom fi prea incomozi or sa ne baneze.


Auzi, cam ce ar merge in domeniul industrial ? Nu putem ma sa lucram ceva impreuna pentru industrie sau poate chiar zona militara ? Aia nu stau sa-si puna atatea intrebari ca audiofilii astia ciudati.


:shh: Eu n-am vrut sa se ajunga aici, dar tu ai fortat nota...


Deci Viobio are dreptate in ceea ce priveste duplicitatea.


Si nu cred ca se apuca el sa se asocieze in audiofilie ca sa stea sa vinda cabluri pentru bucuria cistigului rapid in detrimentul muncii.


Lui ii plac lampile si asta o sa faca ca hobby, nu pot sa cred ca ai incercat sa-l asociezi in vinzarea de cabluri catre audiofili...



Referitor la "am venit pe site-ul lor", nu vad sa scrie NICAIERI forumul AUDIOFIL...


Este forum audioWEB nu FIL.ro


Si nu am nimic impotriva lor si nu ii detest, ii respect ca oameni, loc este peste tot pentru toti, si pe forumuri si pe Terra, insa, am problema cu supraevaluarile unor aparate, si preturile absolut nejustificate, pentru diverse componente ce alcatuiesc lantul electroacustic + inchinarea la anumite chestii implintate adinc in cortex, indiferent ce spun altii...

 

Postarea unui mesaj privat e dovadă de " mare" caracter. Nu oricine poate face asta. ;)

De asemenea și încercarea de a "băga strâmbe" intre doi oameni. Mare om, mare caracter.

Editat de Vizitator
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri


Postarea unui mesaj privat e dovadă de " mare" caracter. Nu oricine poate face asta. ;)

De asemenea și încercarea de a "băga strâmbe" intre doi oameni. Mare om, mare caracter.

 

+1

Eram sigur ca acum o sa inceapa cu textul eu sunt cinstit.

Realitatea este ca suntem o tara de labagii. Ne f.te grija ce se intampla la vecini si cand suntem surprinsi in pacat o facem pe mironositele. :angel:


PS: Fuck off

Can't you see? I'm easily bothered by persistence

One step from lashing out at you

You want in to get under my skin and call yourself a friend

I've got more friends like you, what do I do?

">https://www.youtube.com/watch?v=AkFqg5wAuFk
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri


asta e, noi n-avem sigla , renume. Termin cu AudiophileStarter si din toamna cred ca voi incerca si eu piata amplifurilor de putere si daca se poate sa ma duc catre afara. E pierdere de vreme aici cu audiofilii. Chiar daca i-am convins ca avem dreptate nu vor sa accepte din mandrie sa cumpere de la un "neica nimeni". Deja e mancatorie de sanatate cu astia. Eu unul m-am cam scarbit. La un moment dat cand vom fi prea incomozi or sa ne baneze.


Auzi, cam ce ar merge in domeniul industrial ? Nu putem ma sa lucram ceva impreuna pentru industrie sau poate chiar zona militara ? Aia nu stau sa-si puna atatea intrebari ca audiofilii astia ciudati.

 

 

Shit, ăsta ne-a făcut "ciudaţi"!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce moderator bre? I-ati mazilit pe toti. Vi se rupe de regulament, iar daca este aplicat va plangeti ca sunteti urmariti de politia politica. :silent:

ps: Vio mesajul nu iti este adresat.

ps1: Din cate cunosc sunt cel putin 3 oameni acilea ce l-au trecut pe DJ pe ignor. Cu siguranta dupa dezvaluirile de aseara or sa fie mai multi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Viobio, te cred, dar nu despre parerea ta fata de altcineva e vorba, chiar daca este asa cum s-a spus. Nici macar nu este vorba de tine, tu ai fost atras intr-o discutie in care poate nu ai fi vrut sa intri. Nu are legatura nici cu cablurile, audiofilii, electronistii sau mp3-ul. Este vorba de gest, de respect, de (in)capacitatea de a interactiona civilizat intr-o comunitate eterogena, indiferent de opiniile contrare, dar nu are sens sa mai ducem discutia in zona asta.

Am admirat stradania unor colegi de a incerca un dialog, dar ce s-a intamplat cu forumul asta este exact ca in proverbul ala..."...te coboara la nivelul lui si te bate cu experienta". :sick:

Auditii placute.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca îmi aduc eu bine aminte acum 10 ani discuția era cam aceeași, orice dialog echilibrat era curmat de cate o opinie de genul - Nu contează domnule cablurile, trebuie sa fie bine făcut contactul! :)

Va mai amintiți ?!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@dinica

Ba nu ... DjLeco si Viobio sau altul ( evident inca nenumit ) au dreptul sa isi prezinte ideile , chiar daca sunt la inceput de drum audiofil si ideile lor nu sunt exprimate prea diplomatic .

Aveti rabdare , chiar daca nu ii acceptati inca , ei sunt pe cale de a se transforma in " audiofili " datorita cresterii standardelor de perceptie .... chiar daca ei se opun la maxim .

Vor fi integrati cu forta in acest curent , datorita faptului ca nu poate fi negata calitatea redarii audio , indiferent de modul de intrare pe usa din fata a audiofiliei .

PS : pe usa din spate este permisa doar iesirea din sistemul audiofil ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:lol: Leco ai ajuns la niste aberatii de care imi vine sa rad cu lacrimi. Eu te-am intrebat de ce mai pierzi vremea cu audiofilii daca nu-ti plac si tu in loc sa raspunzi faci comentarii pe textele mele private. Bine , daca tot te-ai apucat de asa ceva sa-ti explicitez textul care era destul de clar : " piata audiofila in 2015 merge prost ca vanzari(intreaba si dealerii daca esti curios) iar clientii au gusturi foarte diferite intre ei (de aici termenul de "ciudati") , prin urmare este foarte greu sa te mulezi pe aceasta piata. Iti propuneam sa mergem impreuna mai intensiv catre domenul profesional, unde lucrurile sunt mai clare si mai bine delimitate prin performante masurabile". Nu vad unde este duplicitarismul.... n-ai mai vazut firme care se ocupa de ambele zone ? Este vreun mister ca multe dintre firme castiga grosul banilor din zona profesionala iar partea audiofila o tin pur si simplu din placere ?


Ma rog, pana la urma este alegerea ta sa treci la atacuri atunci cand nu mai ai argumente tehnice. Asta e din categoria in care le schimbai cablurile de plus si minus de la boxe fara ca oamenii sa stie...... Pai iti dai seama ce s-ar intampla daca s-ar publica toate mesajele si convorbirile private ? :lol::lol::lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@dinica

Ba nu ... DjLeco si Viobio sau altul ( evident inca nenumit ) au dreptul sa isi prezinte ideile , chiar daca sunt la inceput de drum audiofil si ideile lor nu sunt exprimate prea diplomatic .

Aveti rabdare , chiar daca nu ii acceptati inca , ei sunt pe cale de a se transforma in " audiofili " datorita cresterii standardelor de perceptie .... chiar daca ei se opun la maxim .

Vor fi integrati cu forta in acest curent , datorita faptului ca nu poate fi negata calitatea redarii audio , indiferent de modul de intrare pe usa din fata a audiofiliei .

PS : pe usa din spate este permisa doar iesirea din sistemul audiofil ...

 

Nu vad legatura intre lipsa celor 7 ani de acasa si textul tau.

Vio este un gentleman pasionat de lampi si asta este suficient. :clap:


PS: Muzica de relaxare. :)

">https://www.youtube.com/watch?v=ASO_zypdnsQ
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

NU INTENTIONEZ SA COMERCIALIZEZ CABLURI, DE ORICE FEL,AM DAT CELE TREI PERECHI DE CABLURI PENTRU A MAI ANIMA ACEST TOPIC,NU PENTRU A COMPARA CABLURILE MELE CU ALTE CABLURI,ESTE DOAR UN TEST PE ECHIPAMENTUL CELOR TREI COLEGI DE FORUM.

 

Unul din ele a ajuns la mine, (multumesc inca o data :) ) doar ca din pacate am ajuns acasa si ieri si alaltaieri dupa ora 22 si nici azi nu cred ca va fi mai bine. L-am conectat intre CD player si amplificator siam acultat doar citeva piese de pe un SACD de test de la LINN. Ce am auzit a fost foarte bine detaliile mi-au sarit in urechi daca pot sa zic asa, dar trebuie sa mai testez si in varianta asta dar si intre DAC si amplificator. Playerul este un Xindak Muse 2.0 08 Edition (output pe tub ECC88, DAC-ul Naim DAC V1, amplificatorul Sugden A21 Series 2 clasa A si boxele Opera Callas (modelul anterior). Revin

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:) Leco , tu ai inteles macar mesajul meu privat ? Pe mine nu ma interesa colaborarea cu tine in domeniul audiofil, al cablurilor de exemplu.... Pe mine ma interesa o colaborare cu tine pe domeniul la care te pricepi si unde ai experienta, domeniul de putere profesional. Tu te bagi cu intentie sau fara acolo unde ai cunostiinte subrede...... Ai uitat ca ti-am propus ulterior si o colaborare in domeniul industrial, altul decat cel audio ? Automatizari, produse electrotehnice si electronice care se folosesc in diverse domenii, de la agricultura pana la...metalurgie sa zicem. Domenii departe de discutiile audiofile. Stiu ca ai acceptat aceasta colaborare si ca atare m-am apucat sa bag bani intr-o firma noua pe aceste domenii industriale. Cu ce ma pomenesc eu astazi ? Cu un Leco plin de orgoliu care brusc vrea sa le stie el pe toate in domeniul audiofiliei si care vrea sa ma faca de rahat. Macar spune ca iti place audiofilia ca sa vorbim toti aceeasi limba. Altfel se intelege ca singurul tau tel aici este sa-i improsti cu rahat pe audiofili. Pe domeniul lampilor stie toata lumea ca i-am propus lui Viobio o incercare de a imbina lumea siliciului cu cea a lampilor. Din acest motiv am si reproiectat AudiophileStarter..... ce-o fi rau in a colabora intre noi in loc sa ne scuipam ?


Asadar inteleg ca a cazut toata sandramaua si am ramas singur... cu ceva banuti investiti.... Nu-i nimic, ma descurc eu...Bine macar ca mi-ai facut faza asta de la inceput.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.