Sari la conținut
HiFi Tech

Cablurile in audio/adevar sau sci-fi


Mariutim

Postări Recomandate

Nu vreau sa fiu carcotas, dar nu-mi explic cum n-ati observat ditamai nodul in lemn la mufa "B". Pai v-ati pus intrebarea ce se intampla cu curentul electric in aceea zona ? Cum se modifica legile fizicii ? Ala era un test fals. Daca vreti un test relevant se pune lemn de pluta altoita cu stejar de fag cu intarsii de imitatie de nuc de plop.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sint doiar curios ce job ai, cu ce iti cistigi existenta.


Nu am niciun interes ascuns, si nici nu vreau sa fac misto, una din meseriile mele cind aveam 16 ani, era instalator sanitar, asta prin anul 198x.


Dupa ce imi vei raspunde, voi mai avea inca o intrebare.

 

Trebuia să rămâi la meseria de bază sau, măcar să termini liceul. Desi, dacă o făceai la fel cum o faci pe asta de acum (sau cum te prefaci că o faci), nu cred că era mare ispravă. ;)


P.S. Consideră că m-am exprimat elegant având în vedere cât de mult îți suportăm, unii de pe aici, elucubrațiile "comaniene" pe care nu contenesti să le expui repetat si cu multă înversunare! Până la urmă, preocupările tale legate de ce aud unii în cabluri si de gaura în portofel pe care o lasă aceste preocupări cred că țin, mai degrabă, de cei 7 ani de acasă sau de un model de gândire tipic românesc însusit, probabil, din copilărie si, mai putin, de ne-terminarea liceului...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Absolut de acord cu tine, multora din colegii mei li se pare ca dau banii aiurea si ca se poate asculat bine muzica si pe un sistem home cinema din supermarket, doar ca cunoscindu-i bine le-am replicat si eu pe masura (de ce ai luat bicicleta aia scumpa, de ce participii la raliu, etc, etc) si ne-am inteles fara sa ne luam la paruiala. Nici eu nu pot sa ma laud ca pricep de ce creatiile lui Brâncuși, sint capodopere dar ii cred pe cuvint pe critici si nu ma apuc sa dau cu pietre dupa ei si nici sa incep sa tip ca sint doar niste pietroaie slefuite care nu ar trebui sa coste mai mult de 200 de euro.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dincolo de povestea cu cablurile as avea o rugaminte pentru DJ. Te rog sa ne descrii 1-2 sisteme d'astea audiofile ascultate. Sunt curios de experienta ta in zona aceasta dintr-un motiv foarte simplu. Acum aproximativ 15 ani eram posesorul unui frumos sistem Sony destul de scump de care eram foarte mandru. :)

Intr-o zi am mers la un prieten in vizita si acesta avea un sistem hifi Onkyo cu Jamo. Amicul a pus niste muzica si am ramas cu gura cascata de modul in care se auzea muzica. In acea zi perceptia mea despre cum se poate asculta muzica acasa s-a modificat substantial.


PS: DJ spui ca te-ai ocupat de sonorizari la concerte. Am fost la o multime de concerte si am avut ocazia sa aud ce inseamna sunet de eveniment live perfect. In viteza trec cateva concerte unde pe langa talentul inginerului de sunet am avut ocazia sa aud unele dintre cele mai bune instalatii de concert din lume: U2, The Rolling Stones, ACDC, Roger Waters.

Pe de alta parte majoritatea concertelor la care inginerul de sunet era roman au sunat foarte prost. In cateva ocazii, la concerte de jazz, sunetul a fost bun.


PS1: Guys am cetit cateva postari mai deloc onorante pentru noi ca si comunitate. Poate ca nu ar fi rau sa numarati pana la 10 inainte sa apasati butonul trimite. Dau o bere reala la Have a Cigar pentru timpul pierdut cu numaratul. :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Blind test de recunoastere a cablului personal, fiecare isi cunoaste cum suna cablul lui, punem 10 cabluri, random, si fiecare audiofil sa spuna, asta e cablul meu, din cele 10 ascultate.


Cind un audiofil isi recunoaste cablul personal din cele 10 ascultate, de 2 ori din 2 seturi de incercari a cite 10 cabluri ascultate, imi aplec capul in fata lui, si jos palaria.

 

Testele de acest gen sunt frectie, sunt o prostie, sunt irelevante. Acesta este si motivul pt care de cele mai multe ori sunt fail. Nu asa se face diferenta intre componente. Sau, ma rog, se poate si asa daca ai chef de prosteala, daca ai timp de pierdut sau daca ai chef de situatii penibile.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Corect! Insa diferentele intre un sistem sau altul si pana la electronii carora le pasa prin ce tip de conductor circula e cale lunga.Bineinteles ca un cablu fie el de orice tip ce il folosim in sistemul audio ar trebui sa fie de cea mai buna calitate.


Acuma citeam ca unii incearca sa izoleze electronicele de mediul inconjurator(vibratii) ,vad ca alte firme spun ca e bine sa conduci vibratiile de la transformator si sursa de alimentare prin carcasa aparatului spre pamant.Acuma pe care sa ai credem?Astfel picioarele de fel si fel de materiale elastice nu ar fi bune... trebuie spike-uri... :mrgreen:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Blind test de recunoastere a cablului personal' date=' fiecare isi cunoaste cum suna cablul lui, punem 10 cabluri, random, si fiecare audiofil sa spuna, [b']asta e cablul meu[/b], din cele 10 ascultate.


Cind un audiofil isi recunoaste cablul personal din cele 10 ascultate, de 2 ori din 2 seturi de incercari a cite 10 cabluri ascultate, imi aplec capul in fata lui, si jos palaria.

 

Testele de acest gen sunt frectie, sunt o prostie, sunt irelevante. Acesta este si motivul pt care de cele mai multe ori sunt fail. Nu asa se face diferenta intre componente. Sau, ma rog, se poate si asa daca ai chef de prosteala, daca ai timp de pierdut sau daca ai chef de situatii penibile.

 


Exista o expresie in engleza care imi place foarte tare:common sense


Ce spui tu sincer nu are nici o logica, adica afirmi ca auzi ceva , apoi cand esti pus sa recunosti sa zicem nu sunetul cablului tau, ci macar diferenta intre 2 cabluri , spui ca asta e o pierdere de timp si e prostie mare. :wtf:

Nu trebuie sa imi demonstrezi mie, dar daca spui ca nici pe tine nu te intereseaza insemna ca nu vrei sa stii adevarul, preferi sa ramai cu o impresie sau adevar placut tie...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri


Exista o expresie in engleza care imi place foarte tare:common sense


Ce spui tu sincer nu are nici o logica, adica afirmi ca auzi ceva , apoi cand esti pus sa recunosti sa zicem nu sunetul cablului tau, ci macar diferenta intre 2 cabluri , spui ca asta e o pierdere de timp si e prostie mare. :wtf:

Nu trebuie sa imi demonstrezi mie, dar daca spui ca nici pe tine nu te intereseaza insemna ca nu vrei sa stii adevarul, preferi sa ramai cu o impresie sau adevar placut tie...

 

In mod evident nu ai inteles absolut nimic din ce am scris eu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Astfel de teste trebuie facute in liniste, pe sistemul propriu si folosind inregistrari cit mai bune si bine cunoscute. Pot aparea diferente dar asa cum am mai spus si eu si altii, diferente nu inseamna mai bine, un cablu mai scump nu inseamna neaparat mai bun. Iar acel mai bun este relativ, ce mi se pare mie mai bun nu e neaparat sa i se para si lui Y sau lui Z. Si acel ceva in plus cind apare poate sa fie un cistig destul de mic incit sa nu justifice diferenta de bani.


Sa incerci sa-ti recunosti cablul din zece e o aiureala, dar cind incepi sa zici ca toate boxele sint la fel ca deh, tot lemul e lemn si ca un tweeter ribbon e tot difuzor e o aiureala de zece ori mai mare.

Sigur, ce diferenta este intre un ceas de plastic si un Vacheron Constantin, amindoua arata ora, sau ce fraieri sint unii care isi iau Lamborghini sau Ferrari ca sint la fel ca Tata Nano, cu patru roti si volan.


djleco, inversunarea ta e demna de o cauza mai buna. Si apropos, am vazut ca vrei sa cumperi niste casti Beyerdynamic DT770 pro, nu da banii aiurea, ia vezi astea nu-ti plac ? Ie bune ca ie Premium :lol:


http://www.alibaba.com/product-detail/Yes-Hope-2015-Latest-Headphone-Premium_524184389.html

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri


Exista o expresie in engleza care imi place foarte tare:common sense


Ce spui tu sincer nu are nici o logica' date=' adica afirmi ca auzi ceva , apoi cand esti pus sa recunosti sa zicem nu sunetul cablului tau, ci macar diferenta intre 2 cabluri , spui ca asta e o pierdere de timp si e prostie mare. :wtf:

Nu trebuie sa imi demonstrezi mie, dar daca spui ca nici pe tine nu te intereseaza insemna ca nu vrei sa stii adevarul, preferi sa ramai cu o impresie sau adevar placut tie...[/quote']

 

In mod evident nu ai inteles absolut nimic din ce am scris eu.

 

Nici nu are cum, Andi! Te stresezi degeaba! Sau te lasi stresat degeaba. E ca si cum ai încerca sa-i explici unui jandarm despre retrocauzalitatea legilor cuantice. Cum sa-i explici unei insecte ca efectul pe care un eveniment îl are în viitor, poate influența în mod decisiv trecutul! Am postat un articol stiintific în threadul "Computer audiofil" pe care nici o 'libelula' nu s-a obosit sa-l citeasca - presupunand, evident, ca libelulele ar putea citi în alta limba decat cea materna... desi am dubii mari ca pot sa îndeplineasca si ultimul criteriu.

Mr. MC, DJ... mai trebuie sa stii ca muzica aia disco/house boomtzi-boomtzi prost înregistrata, comprimata, prost masterizata nu are nici o treaba cu audiofilia. Recomand calduros sa construiesti un amplificator, sa îi faci poze si sa le pui la DIY sau la capodopera anului. Ai avea mai multe de spus acolo, ai atrage mai multi adepti si ai posta astfel mai constructiv. E absurd sa te bagi unde nu-ti fierbe oala si sa faci afirmatii care sunt la eoni departare de posibilitatile tale de întelegere...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Astfel de teste trebuie facute in liniste, pe sistemul propriu si folosind inregistrari cit mai bune si bine cunoscute.

 

nimeni nu te opreste sa faci aceste teste blind, pune sotie/prietena sa schimbe cablurile si sa noteze undeva.

la un blind test nu ai limita de timp

poti face un blind test pe parcusul unui an intreg daca te tin nervii.


sunt de acord ca un blind test e greu de implementat (cu cat diferentele sunt mai mici cu atat e mai greu) dar in acelasi timp cand se arunca cu afirmatii de genul dierente de la noapte la zi eu cred ca e o bagatela sa faci in astfel de test pe propriul sistem, in ritmul tau, apoi sa il refaci cu un invitat.


pana la urma tot nu inteleg ce gresit la blind test? principiul? implementarea?


de ex astia (HK concernul) nu produc suruburi si tot apeleaza la blind test ...


Director of Acoustic Research for Harman International Sean Olive


http://seanolive.blogspot.ro/2009/04/dishonesty-of-sighted-audio-product.html

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Toleranta,toleranta,toleranta!

poți cumpăra o camasa de 30lei, care te îmbracă,poți cumpăra și una de 400lei

 

Ai pus prea jos limita superioara. Un "audiofil al imbracamintei" nu da 400 lei pe o camasa, da 40.000 lei. Si apoi tup tup la o sindrofie, sa-l vada lumea, ca doar nu o sa pliveasca in gradina cu camasa aia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri


Ai pus prea jos limita superioara. Un "audiofil al imbracamintei" nu da 400 lei pe o camasa, da 40.000 lei. Si apoi tup tup la o sindrofie, sa-l vada lumea, ca doar nu o sa pliveasca in gradina cu camasa aia.

 

Oooooo....DA...... a se vedea topicul cu sistemele userilor....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dacă ma uit la un Brâncuși, ma uit ca boul,alții considera acele lucrări capodopere,e treaba lor și pasiunea lor.

 

">https://www.youtube.com/watch?v=GAPbZDit5_w

 

daca din 10 cabluri audiofile, diferite, omul si-l recunoaste pe al lui, (isi alege el materialul audio, sculele, nivelul de auditie) eu imi aplec capul in fata lui si imi scot palaria.

 

Si daca nu trece testul, ii confiscam cablul. :lol:

Editat de Vizitator
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Blind test de recunoastere a cablului personal' date=' fiecare isi cunoaste cum suna cablul lui, punem 10 cabluri, random, si fiecare audiofil sa spuna, [b']asta e cablul meu[/b], din cele 10 ascultate.


Cind un audiofil isi recunoaste cablul personal din cele 10 ascultate, de 2 ori din 2 seturi de incercari a cite 10 cabluri ascultate, imi aplec capul in fata lui, si jos palaria.

 

Testele de acest gen sunt frectie, sunt o prostie, sunt irelevante. Acesta este si motivul pt care de cele mai multe ori sunt fail. Nu asa se face diferenta intre componente. Sau, ma rog, se poate si asa daca ai chef de prosteala, daca ai timp de pierdut sau daca ai chef de situatii penibile.

 


Exista o expresie in engleza care imi place foarte tare:common sense


Ce spui tu sincer nu are nici o logica, adica afirmi ca auzi ceva , apoi cand esti pus sa recunosti sa zicem nu sunetul cablului tau, ci macar diferenta intre 2 cabluri , spui ca asta e o pierdere de timp si e prostie mare. :wtf:

Nu trebuie sa imi demonstrezi mie, dar daca spui ca nici pe tine nu te intereseaza insemna ca nu vrei sa stii adevarul, preferi sa ramai cu o impresie sau adevar placut tie...

 

La scoala:


- Elev Andi, ai invatat lectia pentru azi ?

- Da, domnule profesor

- Poftim, rezolva aceasta ecuatie.

- Asta-i o prostie si nu dovedeste nimic daca nu stiu sa o rezolv. Eu stiu ce stiu. Restul cu doveditul e pierdere de timp.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Zero informatii utile si doar bataie intre orgolii in ultimele pagini. Toata lumea e de principiu de acord ca audiofilia are o componenta subiectiva foarte mare, dar in acelasi timp clar fiecare are dreptate si ceilalti sunt niste idioti :)


Personal, eu as fi interesat sa vad niste cabluri de boxe care sa ma convinga sa imi fac upgrade . Recunosc ca nu am testat multe cabluri iar cele testate nu m-au satisfacut (fie adaugau prea mult bass, fie nu sesizam eu diferentele).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Andi, in momentul in care un audiofil, o tine pe a lui ca isi cunoaste cablul la sunet, ca sint diferente si restul, consider ca un blind test este cel mai relevant.


Asa se poate spulbera auditia psihoacustica dar si faptul ca unii nu cred in diferentele de sunet ale unui banal cablu de semnal, de boxe nici nu mai vorbesc.

 

Nu. Bogdan a descris foarte bine cum e fluxul de "lucru". Nu te poti apuca sa switchuiesti ca un bezmetic componente sa vezi care "se aude mai bine". E o prostie. Si un cuvant pe care il repeti de mai multe ori isi pierde sensul. Creierul nu functioneaza asa si ajungi sa nu mai stii care cu cine, care cum suna. Mai ales cand e vorba de cabluri. In fond compari cabluri, nu sunetul unui clopot cu sunetul unei bucati de lemn. Exagereaza cei care spun ca diferentele sunt "zi - noapte, de la cer la pamant etc". Cand am auzit prima data diferenta dintre un cablu stock si un cablu de calitate nu a fost ceva ca de la cer la pamant. Diferenta a fost cam asa cum a fost intre piesa a 3a si celelalte doua din testul acela pus de tine. Ai vazut si tu ca nu toti au auzit diferentele in mod corect. Cred ca asta functioneaza in mare si la diferentele intre componente.

Cand aduc in sistemul meu ceva pentru teste, niste cabluri sau playere sau whatever, nu ma apuc sa pun pe cineva sa le schimbe una dupa alta ca la balamuc. Sincer, mi se pare o prostie si nu ma intereseaza cine testeaza asa. Sunt obisnuit cu sunetul sistemului meu. Cand schimb o componenta ascult uneori si cateva zile, chiar daca aud din prima ca e o modificare In sunet, dar ascult pt a vedea cu care componenta mi se transmite mai bine informatia muzicala, ca asta ma intereseaza. Le ascult pe rand cateva zile.

Chiar si la testul tau cu cele trei piese, nu am alternat prosteste rapid intre ele, ci le-am ascultat pe fiecare cu atentie mai mult, pt a fi sigur care suna mai bine.

Editat de Vizitator
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cand aduc in sistemul meu ceva pentru teste, niste cabluri sau playere sau whatever, nu ma apuc sa pun pe cineva sa le schimbe una dupa alta ca la balamuc. Sincer, mi se pare o prostie si nu ma intereseaza cine testeaza asa. Sunt obisnuit cu sunetul sistemului meu. Cand schimb o componenta ascult uneori si cateva zile, chiar daca aud din prima ca e o modificare In sunet, dar ascult pt a vedea cu care componenta mi se transmite mai bine informatia muzicala, ca asta ma intereseaza. Le ascult pe rand cateva zile.

Chiar si la testul tau cu cele trei piese, nu am alternat prosteste rapid intre ele, ci le-am ascultat pe fiecare cu atentie mai mult, pt a fi sigur care suna mai bine.

 

Ai sarit peste partea in care nu exista limita de timp ...


Un test blind nu trebuie confundat cu procesul de invatare al sunetului unui cablu pe care il expui tu mai sus ....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.