Sari la conținut
HiFi Tech

Cablurile in audio/adevar sau sci-fi


Mariutim

Postări Recomandate

Cu riscul sa fiu luat in balon,va rog sa postati experientele avute schimband cabluri in sistem.Atat timp cat schimbarile se intampla de fiecare data, in mai bine sau mai putin bine,ar trebui sa existe o explicatie logica a acestor fenomene.Si cum nu am facut experiente de unul singur si de fiecare data cei prezenti au fost de acord,ca exista schimbari, pentru mine e clar ca si altii au procedat la fel si au constat aceleasi lucruri.Pe urma vedem cum si din ce cauze se intampla aceste schimbari.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ar mai fi niste "detalii"


- tip de cablu: ac power / interconect / speaker

- descrierea sistemului pe care s-a ascultat

- detalii despre cei care au efectuat testul - de tipul cultura muzicala, sistemul obisnuit pe care asculta muzica

- o scala a diferentelor sesizate

- schimband sistemul de test se pastreaza diferentele?

- schimband persoanele implicate se pastreaza diferentele?

- o descriere "obiectiva" in cuvinte cat mai simple a diferentelor sesizate


si lista ar continua la nesfarsit.


e ca si cum cineva ar pune intrebarea: nu este asa ca femeile roscate fac dragoste mai bine ca brunetele?


sunt prea multe variabile ca sa poti trage o concluzie univoca si subiectul (cel putin pe un forum mixt ca acesta) este garantat ca va genera flame ....


Mai repede ar trebuii sa fie un indemn la grupuri de test, mergem la x si facem un test, pe urma mergem la y si facem inca unul, etc....


Cand merg in vizita "de lucru" prefer sa ascult sistemul ca un intreg (nu ma intereseaza cum si cat au costat boxele, cablurile etc...). Chiar daca, personal, consider ca tot ce este diferit se poate masura (daca stii ce sa masori si ai uneltele adecvate) asta nu ma impiedica sa apreciez munca depusa de cineva pt a-si incropi un sistem fara a folosi masuratorile :)


Sunt multe lucruri de baza care nu se iau in considerare: de ex aranjarea cablurilor, ora si zona cand se face o auditie, bias-ul (cat de deschis sunt sa gasesc o diferenta), starea de spirit etc....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ cmiu007 excelent punctate aspectele. Sa va dau un exemplu mai ciudat: Eram in vizita la un dealer care tocmai atunci facea niste teste. La una din piese au intrat la un moment dat niste trompete care pareau ca se aud de undeva de jos, parca de sub podea. a fost schimbat cablul, reluata piesa si trompetele au fost la locul lor. Evident primul cablu nu era de veioza.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ cmiu007 excelent punctate aspectele. Sa va dau un exemplu mai ciudat: Eram in vizita la un dealer care tocmai atunci facea niste teste. La una din piese au intrat la un moment dat niste trompete care pareau ca se aud de undeva de jos, parca de sub podea. a fost schimbat cablul, reluata piesa si trompetele au fost la locul lor. Evident primul cablu nu era de veioza.

 

:D comentariile urmatoare sunt doar simple comentarii legate exclusiv de postul tau (nu au legatura cu persoana ta sau cu experienta avuta, pe care nu o neg).


- nu m-am prins ce tip de cablu era implicat in test :)

- nici pe ce sistem s-a facut testul

- nici un FU cu un test facut pe un alt sistem.


de ex acelasi lucru l-a auzit si @Audio dupa ce si-a schimbat cd playerul, o schimbare a aranjamentului scenei


In alta ordine de idei am rasfoit http://www.focalpress.com/books/details/9780240817385/


Douglas Self explica in prima parte cum cross overul boxelor poate genera "lobbing errors and tilt of the vertical coverage pattern" care la randul lor influenteaza phantom image (scena). Baietii cu un pic mai multa carte pot incerca sa gaseasca o explicatie cum putem influenta cele de mai sus schimband caracteristicile cablului dintre amp si boxe.


Un sistem, este un sistem care include mai multe componente care interactioaneaza intre ele (incluzand aici cabluri, camera, ureche, biasul ascultatorului, mood etc...). Tot ce vad eu peste tot sunt remarci/experiente scoase din context (sistem in cazul nostru).


Am prieteni care mi-au povestit ce au dorit ei sa transmita intr-un interviu si ce am inteles eu de la tv dupa editarea interviului ....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

[Asta e de pus in semnatura, interesant cum, au reusit ei sa schimbe aranjamentul in scena, au mutat raza laser mai in mijlocul "scenei", instrumentele mai in fata de led-ul laser al cd playerului si s-a schimbat aranjamentul instrumentistilor pe scena?

 

De o experienta revelatoare am avut si eu parte acum vreo doua luni. Ajung acasa, usor obosit dupa o zi grea, dau drumul amplificatorului de casti ca sa se incinga suficient, mananc ceva, iar cand revin la PC, dau sa intru pe un server de Battlefield 4. Cum s-a incarcat harta si am facut spawn, am fost complet bulversat de ce se intampla in jurul meu, in sensul ca nu puteam corela sub nicio forma ce si cum de unde venea sunetul, cand se tragea in mine aveam impresia ca se face din toate directiile, desi gloantele veneau din una singura, iar avioanele ce survolau cerul pareau sa mi se roteasca in jurul capului. Castile de pe urechi, HD800, in loc sa ma ajute cu sound stage-ul lor urias, mai rau ma sabotau.


Usor frustrat de performanta modesta, am inchis jocul si am inceput sa ascult niste Dire Straits, pentru a nu stiu cata milioana oara, ocazie cu care, am realizat ca sunt inversate canalele audio, deoarece cablurile RCA intre DAC si amplificator erau legate in x. Ca atare, cred cu tarie ca un cablu poate face diferenta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ok Dj Leco asta e pentru tine si nu e farsa.

Deci ultima faza cu cablurile intamplata la mine in sistem.

Sistem; Laptop Dell Vostro ca sursa cu Jplay,dac Matrix Mini I-pro conectat la laptop cu Audioquest cofee,amplificator Bada tube conectat la dac cu DNM Reson,boxe B&W 683 ,cabluri boxe si strapuri Chord Odissey 2,cabluri alimentare Viablue silver.

Deci incalzit sistemul cam doua ore si piesa etalon a fost Yello-Till Tomorrow.Nu m-am atins de nimic decat am inlocuit cablul Interconect din cupru solid DNM cu un altul din argint solid .Diferenta de sunet e uriasa,scena muzicala s-a deschis de parca trompetistul ala canta in fata mea,am putut sa aud clar cum inspira ,basul s-a scurtat si a devenit rotund si mai placut la ureche.detalii au fost multe,dar cea mai importanta apropierea scenei muzicale cu senzatia ca totul se intampla in fata mea.Care e explicatia la schimbarea asta?Tinand cont ca stiu piesa foarte bine,am repetat testul cu alte piese cunoscute si este aceeasi schimbare.Nu am folosit material muzical nou,nu m-am atins de butonul de volum.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce înseamnă biasul ascultătorului?Ca eu nu ma prind.

 

eu ii spun investitia emotionala in achizitie/experiment. fuga de disonanta cognitiva. "ajutorul" in a gasi diferente dat de citirea in prealabil a unui review. "cuvantul" spus de o persoana in care ai incredere. dorinta de aparteneta la grup. pe moment nu mai am exemple. :)


Later edit: sa te duci la experiment ascultare convins ca nu ai ce sa auzi :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

- nu m-am prins ce tip de cablu era implicat in test :)

- nici pe ce sistem s-a facut testul

- nici un FU cu un test facut pe un alt sistem.

....

 

Era vorba de cablul de boxe, restul sistemului nu mi-l mai amintesc din pacate

 

...Vezi ca pusese cablul pe dos, o incinta era in antifaza...[/size][/b], poti incerca acasa sa intorci un cablu invers la polaritate, la una din boxe

O sa fii uimit de aceeasi chestie, deplasare de soundstage si sunete care apar din neant.

..NU GLUMESC, si NU fac misto..!!!

Este absolut adevarat, incearca!

Vei dubla frecventele joase ca nivel de auditie in lateralele boxelor in special daca le ai amplasate in colturi, iar pe centru, soundstage-ul va parea mai evident datorita antifazarii bass-ului (preponderent MONO) cu 180 grade, creeind impresia de "alta atmosfera".

Smecher dealer le-a luat banii pe cablul care "a aranjat trompetele la locul lor"..



Nu vindea nimic, facea niste teste si evident cind ai surprize de acest gen verifici polaritatea in primul rind. A fos nepotrivire cu acel cablu. Testul pe care il propui nu il mai fac pentru ca l-am facut deja mai de mult si nu contest ce zici ca am patit-o si eu pe pielea mea. Evident a fost un bun prilej pentru Momolo ca sa scoata asta din context si sa arate cu degetul ca vezi doamne ce fel de audiofili activeaza pe forumul nostru. Ocazie cu care ii urez sa i se rupa curelele la toate pickup-urile din dotare. :)


Nu-i asa ca ultima mea gluma e mai buna decit ultimele glumite de autobaza ale lui djleco ? :)


PS Uite ca mi-a venit acum o idee, djleco de nu-ti faci un cont la Momolo sa postezi chestiile astea si acolo, cred ca ar fi foarte funny :lol:

Editat de Vizitator
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poti sa-mi explici ce interes as avea sa fac testul respectiv cand la muzica cunoscuta ma deranjeaza abaterea de cativa centimetri a vocii si sar la ruleta sa vad daca nu mi-a deplasat iar cainele boxele cu un centimetru?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru lamurirea celor interesati.

http://arxiv.org/ftp/physics/papers/0503/0503132.pdf

http://fg.ed.pacificu.edu/wainwright/Publications/MisconceptionsArticle.06.pdf

http://www.thebirdman.org/Index/Others/Others-Doc-Science&Forteana/+Doc-Science-StrangePhysics/ElectricityMisconceptions.htm


Daca doriti va stau la dispozitie cu raspunsuri la intrebari mai precise.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din punctul meu de vedere nu ati bagat deloc batul prin gard, ci dimpotriva chiar tin sa va multumesc pentru link!

Ar fi tare interesant daca s-ar putea privi problema cablurilor ca fiind un cuadripol , pe un canal, si daca vorbim de stereo se complica un pic si mai mult ( in general cablurile stereo , canalele st-dr , sunt foarte apropiate ca distanta).

Nu in ultimul rand ar fi interesant sa privim sistemul audio complet integrat in locuinta noastra, cu tot ce tine de impamantari, vecini, consumatori inductivi aflati in apropiata vecinatate a peretilor prin care trec firele de alimentare...etc.

Va fi ceata...(sper sa nu fie fumul din piesele lui Brain) :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In a doua postare din acest topic ( cea a d-lui cmiu07) s-a pus foarte bine problema in ce priveste felul cum ar trebui tratat subiectul de fata: sistem, cabluri cu lungimi, sectiuni si parametri electrici etc. Sa se poata analiza intr-adevar ceva....altfel se vorbesc vorbe...

Cat despre ce se intampla realmente....vad ca termenul de jihad e deja mic copil ! De ambele parti !

Stiu...vine avertismentul...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

MarianS, explicatia consta intr-o combinatie dintre lobul de radiatie al difuzoarelor (la tine e ceva mai complicat, ai basii pe laterala) si utilizarea de catre inginerul de mastering a diferentelor de presiune acustica si faza a sunetului pentru a genera efectul de scena sonora.

De aici rezulta si faptul ca o modificare timbrala poate fi resimtita ca o schimbare a scenei sonore. Desigur, pentru a intelege aceste lucruri trebuie studiata ceva psihoacustica... nu e greu dar necesita un mic efort de lecturare si asimilare - unii sunt dispusi sa-l faca, altii nu! Si sincer, nu ma deranjeaza ca unii nu doresc sa faca acest efort, ma deranjeaza doar cand isi sustin ignoranta prin balacareli pseudo-stiintifice, ca sa-i "educe" pe prostovanii de audiofili care dau bani pe cabluri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.