Sari la conținut
HiFi Tech

Cablurile in audio/adevar sau sci-fi


Mariutim

Postări Recomandate

Pai in conditiile astea n-ar fi mai bine sa iau si eu o pauza si sa renunt la acest forum? :wtf:

Nimeni nu vrea sa modereze si orice se posteaza este pentru ca "administratorul permite asa ceva".

Oricum, fiecare membru are cate ceva de obiectat dar nimeni nu se uita in oglinda...


Sarbatori fericite! :clap:


P.S. Le multumesc in mod special celor care s-au implicat in moderare pana acum!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din pacate pe toate forumurile se intampla acelasi lucru, lumea mai mult se cearta decat sa poarte discutii constructive si interesante pentru cei care vor sa invete ceva din discutiile respective. Omul este mereu subiectiv si mi se pare normal sa fie asa, daca tata avea firma de cabluri, normal ca le laudam cel mai tare pe acelea. Totul e insa ca in aceste discutii, bunul simt sa ma opreasca sa arunc cu noroi in celelalte produse. Cel mai bun este ce ne place, iar partea cu placutul este diferita pentru fiecare in parte.


Interesant in acest discutii din puntucul meu de vedere, care imi place sa citesc si ascult mai mult decat sa imi exprim vehement punctul de vedere, sunt partile practice. De ce cablu x suna intr-un fel? Ce particularitati tehnice il fac sa sune asa? Ce tehnologii sunt implementate acolo? De ce se potriveste mai bine intr-un sistem si mai putin intr-un altul? Opiniile sa fie respespectate si fiecare sa traga concluziile pentru el iar criticile sa fie argumentate.


Aceste forumuri aduc impreuna oameni care impartasesc aceeasi pasiune, unii mai experimentati decat altii. Mereu la intalnirile de profil am cunoscut persoane deosebite, de la fiecare in parte afli lucruri interesante, iar discutiile sunt productive. E ciudat ca pe forum nu se poate pastra aceeasi decenta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Jack - dragul meu prieten cred ca te voi urma; ma gandeam de mult sa iau o pauza pentru ca sunt o jigodie si pentru ca M are mirosul fin si simte de la distanta jigodiile. :lol:.

 

Ce emoţionant.!! De două ore stau şi plâng într-una :yawn: Dar las' că-ţi trece,,megri vreo două zile la crâşmă şi te tratezi cu ţuicomicină şi vhisky-micină şi îţi revii repede.


PS. Tot asta e tratamentul şi pentru "jidodeală" după reţeta lui Mo.


În ce priveşte cablele eu prefer să mi le fac singur (cum văd că face şi Viobio) cu materiale in Anglia şi Germania nu să dau mii de E taxă pe rostie da diferiţi dealeri. Restul e fantezie şi situaţii numai bune de harţă. Văd că pe acest subiect mulţi se învîrt in jurul cozii a nu ştiu câta oară. Pe alte site-uri de afară în 2-3 pagini s-a epuizat subiectul şi nimeni nu s-asupărat că existau şi alte păreri total opuse.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dispare omu' pentru cateva zile din peisaj si, cand se intoarce, e plin frontu' de raniti, obuzele zboara in stanga si in dreapta, se sap transee, se pune sarma ghimpata... Ce aveti fratilor? Pe bune, m-am plictisit azi-noapte si am mai rasfoit cateva forumuri pe care sunt membru dar pe care postez mai rar si toata lumea era cuprinsa de spiritul sarbatorilor, toata lumea pasnica si binevoitoare, cu zambetul pe buze, cu urarile in gand... Numai in Romanica noastra vantul tot prost bate.. Ce va veni sa plecati? Din astea se intampla des... Si eu m-am mai certat cu lumea pe aici si eu am luat o mica pauza dar nu de Craciun si nu asa...

@ Marian: Fii si tu mai consecvent cu afirmatiile.

@ Dinica & Jack: Cred ca faceti parte din acest forum, ca noi toti de altfel, cu bune si cu rele (ale noastre, nu ale voastre). Nu stiu, nu am apucat sa citesc sau sa inteleg mare lucru dar cred ca nu e aici locul conflictelor astora... Eu sper ca, dupa o pauza SCURTA, lucrurile se vor indrepta intr-un fel sau altul..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ Jean: "În ce priveşte cablele eu prefer să mi le fac singur (cum văd că face şi Viobio) cu materiale in Anglia şi Germania nu să dau mii de E taxă pe prostie la diferiţi dealeri." Nu ma simt cu musca pe caciula caci nu mi-am cumparat cablurile noi sau de la dealeri insa tocmai pe threadul asta, afirmatia ta are un iz puternic de flame... Parca ziceai ca te preumbli pe forumuri de afara insa naravurile tot autohtone par sa ramana...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De regula ti-as fi raspuns pe privat sau te-as fi sunat (nu am vazut ca ai facut-o pana nu ti-am citit postul) insa, fiind oarecum pe subiect...:


Salutare si Sarbatori fericite si linistite alaturi de cei dragi,


Tu ai zis ca folosesti doar Chord Signature pentru boxe si Chord Silver USB de 5m si nu le-ai schimba pentru nimic in lume deoarece incerci sa mentii un echilibru fragil in sistem, echilibru la care stim amandoi ca se ajunge mai greu. Ori, ma indoiesc ca ai facut la fel de multe incercari cu Accuphase-urile. Sa nu ne intelegem gresit, nu sunt un fan Accuphase insa mi se pare ca arunci putin paie pe foc. Parerea mea este ca intelept ar fi sa ramai la prima varianta... in sistemul tau, cu matching-ul tau si cu preferintele tale, stai mult mai bine acum decat cu Accuphase... asa cum pretindeai unui membru nou venit pe forum sa se exprime! Nicidecum 'Povesti vanatoresti'! :)


P.S. Ca sa te citez din discutia cu un membru de aici: "Trebuie sa ai grija ce fel de mesaje transmiti. Un incepator in ale audiofiliei poate sa citeasca pe aici si va trage concluzia ca Nordost, Siltech sunt varza, uite nu l-au impresionat pe x-ulescu care face si drege ... Sper ca ai sesizat nuanta." si "Iar o luam de la inceput! :( Mai corect trebuia sa zici: cablurile marcile x nu s-au potrivit in sistemul meu." ;)

Intrucat nu vreau sa para ca fac politie pe aici, mai ales dupa intamplarile zbuciumate din ultima vreme, inchei aici discutia de mai sus.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ Jean: "În ce priveşte cablele eu prefer să mi le fac singur (cum văd că face şi Viobio) cu materiale in Anglia şi Germania nu să dau mii de E taxă pe prostie la diferiţi dealeri." Nu ma simt cu musca pe caciula caci nu mi-am cumparat cablurile noi sau de la dealeri insa tocmai pe threadul asta' date=' afirmatia ta are un iz puternic de flame... Parca ziceai ca te preumbli pe forumuri de afara insa naravurile tot autohtone par sa ramana...[/quote']

:clap:

Este un dmeniu unde multi nu au acces,este de inteles,nu toti oamenii au veleitati tehnice.

 

Perfect adevarat! La fel de adevarat este ca nu toti oamenii au veleitati 'urechistice'! Unii le dobandesc dupa experiente de ani de zile, iar altii niciodata... Cum omu' se baga repede sub aripa ta prin paranteza de mai sus, mi se pare oarecum normal sa-l protejezi si sa-l aplauzi.. Traiasca letconul si sfantul osciloscop! ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am senzatia ca se intampla un fenomen de intoxicare precum in spionaj cand toti se banuiesc intre ei ca ar fi spion al partii adverse. Astfel toata lumea banuieste pe toats lumea ca ar fi agent de marketing, platit, cu interese ascunse si astfel activitatea forumului se blocheaza - precum se blocheaza si organizatiile bolnave de spionita.

Personal daca voi avea ceva de spus, o informatie de comunicat, deoarece asta este rolul unui forum, o voi face fara sa ma gandesc ca sunt agentul cuiva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

....Astfel toata lumea banuieste pe toata lumea ca ar fi agent de marketing, platit.....

 

Se pare ca am ramas singurul fraier neplatit de pe aici :mrgreen: Declar ca sunt dispus sa fiu agent de marketing, acoperit sau descoperit, nu conteaza , numai sa ma platiti si pe mine :D Daca e vreun barosan care are nevoie de serviciile mele sa-mi dea un PM. In plus daca doreste pot sa-i proiectez si o linie personalizata de amplificatoare. ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am fost si eu plecat in vacanta si v-ati facut de cap pe aici. Chiar nu aveti alte treburi mai importante de Craciun, fratilor?


Ca sa nu incep sa aplic regulamentul, nu de alta, dar ramane forumul gol, la cate off-topicuri (ca sa nu mai zic de flame-uri si alte alea) ati comis, pana ce va mai calmati, subiectul ramane inchis. Ca tot nu vad ca va pasioneaza cablurile, ci numai sa va aratati muschii vostri cei mai importanti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.