Sari la conținut
HiFi Tech

Cablurile in audio/adevar sau sci-fi


Mariutim

Postări Recomandate

nu poti folosi acel cablu in bi-wire decat daca dai jos conectorii, adica bananele, din partea de catre amplif si legi conductorii cate doi, astfel incat sa ai doar doi conectori/banane care vor intra in mufele de iesire de la amplif.

Am inteles .... din ce vad eu bananele sunt lipite , nu au surub . Care ar fi avantajele acestui bi-wire fata de un cablu normal ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Raspunsul este foarte dificil, daca ai un amp nazuros cu sarcini capacitive-nasol, cablul pe care il ai are dubla impedanta capacitiva fata de unul obisnuit. Practic acum ai sectiune dubla fata de unul obisnuit, deci un Rcab la jumatate. Daca e si torsadat ai si impedanta inductiva mai mare. Daca ai topologia amp-ului si a boxelor se poate face o estimare teoretica a potrivelilor, in ultima instanta experienta si urechile tale decid.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si inca ceva: daca te apuci sa desfaci bananele si sa unesti conductorii, sa ai mare grija si sa fii foarte atent: - cu - si + cu + sau rosu cu rosu si negru cu negru (daca sunt pe culori)! Daca nu te pricepi, roaga pe cineva sa te ajute sa nu faci vreo boacana si sa arzi finalii de la amplif sau prin boxe ceva!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc pt. raspunsuri si d-lui pilgrim pt. sfaturi , dar nu este cazul sa va faceti griji :P sunt un atehnic si nu voi desface respectivele cabluri. Este vorba de un cablu atlas , mufat 'din fabrica' cred , cu conectori de acelasi tip... tot ce pot citi pe el este : atlas ofc x4 . Am citit cateva ore pe diferite site-uri de specialitate despre aceste cabluri bi-wire si am inteles ca nu aduc imbunatari sesizabile in sunet si sunt recomandate doar de producatori .Deocamdata voi ramane la cablurile mele single-wire ;) O seara minunata va doresc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am ajuns la concluzia ca daca ai electronice cu scheme bine puse la punct si construite' date=' diferentele intre cabluri (curent,semnal,boxe) tind spre 0! :mrgreen:[/quote']

 

Si cum ai ajuns la aceasta concluzie ? :shock:


Esti sigur ?


Sa inteleg ca unii dintre noi ar trebui sa arunce la gunoi sculele din ograda ? :o

 


Referirea mea este strict personală si îmi asum tot ce spun. Am testat in ultima luna aproxativ 8 cabluri de semnal, 6 cabluri de curent si 3 cabluri de boxe. Test A/B, blind, am lăsat un cablu 2-3 zile in sistem, schimbat cu un altul, combinate între ele, si ce mi-a mai trecut prin cap. In sistemele precedente, mai slăbuțe , percepeam, daca nu cumva era placebo, ceva diferențe. Acum, aproape nimic. Repet, im sistemul meu, si vis-a-vis de acesta am făcut afirmația de mai sus.


Sau, cum am spus, poate urechile mele nu percep schimbarile.


Cu toate aceste, nu voi renunța la cablurile din sistem. Poate îmi revine auzul daca el este de vina pentru concluziile mele :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am ajuns la concluzia ca daca ai electronice cu scheme bine puse la punct si construite' date=' diferentele intre cabluri (curent, semnal, boxe) tind spre 0![/quote']

 

Afirmatia de mai sus suna ca fiind o concluzie general valabila pentru orice sistem. :idea:


Te asigur ca nu este deloc asa cum zici.


Concluzia mea este:


Daca ai electronice "bine puse la punct" vei auzi diferente majore prin schimbarea cablurilor de curent, interconecturi sau de boxe.

Garantat! :)

 

Corect! In principiu, diferentele sunt clare si pe trancote insa cantitativ si calitativ diferenta mare e pe sisteme mai 'de sus'. Aici trebuie tinut cont si de cabluri - poate unele de aceeasi calitate si pret nu ofera diferente concludente mai ales pentru unele urechi...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

S-ar putea ca adevarul sa fie partial de ambele parti. Boxele ProAc D28 sunt foarte usor de condus iar amplificatorul de la Audia destul de tzapan. Cand boxele nu "biciuie" amplificatorul prea tare importanta cablurilor diminueaza pana la niveluri care devin insesizabile urechii. Pur si simplu il putem considera ca pe un "noroc", o imperechere fericita dintre amplificator si boxe.


Lipsa diferentelor la schimbarea cablurilor la curent mi se pare normala si mie. Singurul semn de intrebare vine de la cablul interconect. Parca este un pic prea fortzat norocul in care amplificatorul se pupa perfect si cu sursa si cu boxele. :) Tinand cont de faptul ca atat sursa cat si ampul provin de la acelasi producator serios, n-ar fi un mister daca si cele doua aparate "se pupa" foarte bine.


Eu i-as da credit lui Camiloiu si il felicit ca a reusit sa gaseasca formula castigatoare in cazul sau, nu este simplu deloc, cu totii stim asta. :clap:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

MarianS eu nu sunt "aka" . Daca vrei sa-mi spui Raimond bine, daca nu poti incearca sa te abtii. Ar trebui sa sesizezi ca eu nu fac remarci subtile de niciun fel vis-a-vis de tine. Cum ar fi sa incep si eu sa-ti atrag atentia ca "grije" de fapt este "grija" ? Sau ca "Marc Levinson" este in realitate "Mark Levinson" asadar prin urmare n-ai niciun fel de greutate in ceea ce spui atata vreme cat nu stii ce-ti canta sub nas ? De unde si pana unde vine sugestia ta ca eu las impresia cum ca Mark Levinson este un brand obscur ce nu tine de calitate cand eu insumi te-am felicitat ca "ti-ai luat amplificator in sfarsit" ?


Marian, nu ma intereseaza meciurile tale cu alte personale, ca atare nu ma insera in ele. Interventiile mele ma reprezinta exclusiv pe mine si cred in ele, exprimandu-mi ideile in cel mai sincer mod cu putinta. Posibil sa nu am dreptate, nici macar nu tin sa cred ca lucrurile stau cum spun eu, dar da-mi voie sa am si eu parerile mele, bune sau rele. Eu nu am raspuns aici ca sa fiu impotriva ta, cum n-o sa raspund nici pe viitor, incearca sa nu mai separi tonurile in alb si negru, lasa loc si de nuante de gri. ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

De doua zile mai am in teste 2 cabluri. Un ne-balansat VDH Mountain si un VDH The Second, balansat.


Unul cu tehnologie 3T, The Mountain, celalalt, The Second, cu conductori non-metalici, din fibra de carbon.


Pot spune ca sunt diferente, mai evidente cu The Second, nu in bine sau in rau, ci doar diferente.


Revin cu impresii :mrgreen:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Din experienta mea limitata cablurile conteaza destul de mult, reusind foarte usor sa strice un sistem constituit din elemente premium prin alegerea nefericita.

De asemenea, pe sisteme entry level reprezinta in general o investitie foarte proasta, in sensul in care banii pot fi alocati pentru boxe si sursa.


Unde am remarcat mai putin impact a fost la cablurile de alimentare (motiv pentru care utilizez cabluri stock). Pana acum toate cablurile de alimentare au avut efect de filtraj, reducand dinamica si modificand sunetul in diferite moduri. Cand ma conversam cu inginerul de la Hegel, si el era impotriva cablurilor de curent "audiofile".


De asemenea, am remarcat un impact mai mic la cablurile de boxe decat la cablurile interconnect analogic. Lungimea cat mai mica a prestat mai bine in cazul cablurilor analogice.


Cel mai mare impact l-am simtit la cablurile digitale (usb si coax), in ciuda parerilor extrem de puternice enuntate de oameni cu pregatire teoretica bogata si experienta practica limitata. Recomand lungime 1.5m pentru cablurile digitale.


In plus, nu recomand bi-wiring, mai curand inlocuirea strapurilor cu bucati din cablu de boxe utilizat si achizitionarea unui cablu de boxe mai bun. Si conectarea "in cruce" (negru sus rosu jos sau invers).


Ca ultim comentariu, recomand la boxe conectarea cablului direct la borne, fara banane spade etc si mai ales fara lipitura. Melanjul de materiale anuleaza beneficiul unui cablu scump.


De preferat cablurile sa nu se atinga intre ele, in special nu cu cele de alimentare.


Si nu in ultimul rand, orice cablu trebuie testat in sistemul propriu :)

Si nu luat nou pentru ca o sa le vindeti :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din experienta mea limitata cablurile conteaza destul de mult, reusind foarte usor sa strice un sistem constituit din elemente premium prin alegerea nefericita.

De asemenea, pe sisteme entry level reprezinta in general o investitie foarte proasta, in sensul in care banii pot fi alocati pentru boxe si sursa.


Unde am remarcat mai putin impact a fost la cablurile de alimentare (motiv pentru care utilizez cabluri stock). Pana acum toate cablurile de alimentare au avut efect de filtraj, reducand dinamica si modificand sunetul in diferite moduri. Cand ma conversam cu inginerul de la Hegel, si el era impotriva cablurilor de curent "audiofile".


De asemenea, am remarcat un impact mai mic la cablurile de boxe decat la cablurile interconnect analogic. Lungimea cat mai mica a prestat mai bine in cazul cablurilor analogice.


Cel mai mare impact l-am simtit la cablurile digitale (usb si coax), in ciuda parerilor extrem de puternice enuntate de oameni cu pregatire teoretica bogata si experienta practica limitata. Recomand lungime 1.5m pentru cablurile digitale.


In plus, nu recomand bi-wiring, mai curand inlocuirea strapurilor cu bucati din cablu de boxe utilizat si achizitionarea unui cablu de boxe mai bun. Si conectarea "in cruce" (negru sus rosu jos sau invers).


Ca ultim comentariu, recomand la boxe conectarea cablului direct la borne, fara banane spade etc si mai ales fara lipitura. Melanjul de materiale anuleaza beneficiul unui cablu scump.


De preferat cablurile sa nu se atinga intre ele, in special nu cu cele de alimentare.


Si nu in ultimul rand, orice cablu trebuie testat in sistemul propriu :)

Si nu luat nou pentru ca o sa le vindeti :)

 

Inteleg pefect ca ti-ai spus parerea asadar o sa ti-o spun si eu pe a mea si, in masura in care se poate, o sa incerc sa dau si niste sfaturi...

Sunt intru totul de acord cu afirmatiile tale marcate de mine cu albastru. E un lucru foarte bun ca ai ajuns la concluziile respective, concluzii la care nu ajunge orice audiofil si, mai ales, nu foarte usor!

Pe de alta parte si un sistem entry-level poate beneficia de pe urma unor cabluri performante (a nu se intelege ca un cablu aduce per se beneficii in sunet ci ca, mai degraba, descatuseaza sistemul de anumite limitari, ca nu il trage in jos asemenea unor cabluri ordinare). Insa un sistem entry-level tinde sa fie mai putin transparent ca un sistem mai scump. Asta se traduce prin efecte limitate ale cablurilor. Ca efectul sa fie mai mare trebuie ca aceste cabluri sa fie (de obicei) scumpe. Ori se intampla rar sa fie folosit un cablu foarte scump (a se citi performant) intr-un sistem ieftin si, deja aici, exista evident discutii referitoare la avantajele lui versus avantajele folosirii altei surse/amplificari sau a altor incinte. Insa daca se urmareste si upgrade-ul acestora, in timp, atunci o ordine inversata a prioritatilor nu e neaparat o greseala... De multe ori, cea mai mare diferenta audibila intr-un sistem ieftin este cablul de alimentare si cel digital (ex: USB).

Cablurile de alimentare au o importanta foarte mare intr-un sistem. Cel mai probabil ai nimerit niste cabluri cu performante foarte proaste sau care nu s-au pupat bine cu restul sistemului tau. Te asigur ca, indiferent ce iti spune in particular individul de la Hegel, in show-uri/demonstratii/expozitii foloseste cabluri de alimentare audiofile (si asta nu ca sa-i strice sunetul sau ca sa isi faca anti-reclama produselor proprii!). Pe viitor o sa-ti schimbi probabil parerea cand vei da peste un cablu corespunzator!


Recomand si eu cu tarie incercarea cablurilor in sistemul propriu si, mai ales, achizitionarea lor SH (atata timp cat corespund cerintelor optice eventual tehnice si, mai ales, atata timp cat ne putem asigura de autenticitatea lor).

Cred ca este de bun simt ideea conform careia, daca sistemul tau beneficiaza de pe urma interconecturilor analogice audiofile, a unor cabluri digitale audiofile, a cablurilor de boxe audiofile atunci, cu siguranta, va beneficia si de pe urma unor cabluri de alimentare audiofile, atata timp cat ele se vor potrivi in sistemul tau!

Nu am nimic impotriva folosirii bi-wiring-ului atata timp cat cablul folosit este double bi-wire si nu single bi-wire! Nu am nimic impotriva folosirii conectorilor tip spada (de calitate), atata timp cat lipitura se face la rece, prin crimpare si nu folosindu-se fludor si alte solutii 'impure'!


De preferat ca orice cablu sa nu se atinga sau, daca se ating, sa o faca in unghi de 90 si sa nu 'mearga' unul de-a lungul celuilalt!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De acord cu tine, personal nu as cumpara nici un cablu pina nu l-as testa la mine. Degeaba vad pe net ca nustiuce cablu e super, ultar, hiper si costa doar 500 euro si se aude ca unul de 1500 ca tot nu as da 200 euro la sh pe neve, daca nu as avea posibilitatea sa-l ascult. Partea cu conectarea in cruce la boxe insa nu am priceput-o, la multi am vazut asta dar poate ca motivul este siguranta sporita si nu imbunatatirea sunetului.

Acum doua zile am reparat un prelungitor vechi si am avut surpriza ca dupa ce am taiat 2 cm din fir si am dezizolat cam 5 cm sa vad ca respectivul cablu de cupru era oxidat bine de tot pe toata lungimea, era aproape negru. Aviz celor care cred ca OFC e praf in ochi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bogdane, conectarea in cruce la terminalul boxelor cu 4 borne se face in ideea ca ambele sectiuni ale filtrelor din boxa sa aiba sansa sa "vada" in aceleasi conditii sursa. Iar ce zice Dan de amestec de metale, unde ai contact intre aliaje diferite ai si potentiale electrochimice diferite care nu pot fi controlate ca sens in raport cu semnalul util din cablu. Ai sansa ca semnale mici, responsabile de microdetalii, sa se " inece" in "zgomotul de fond" al cablului. ( :cry: Sunt sigur, Costin ar fi explicat mai bine)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

FALS ! In timp cablul se oxideaza, fapt ce se transpune - negativ - in sunet.

Cand se corodeaza (2-3 ani probabil) le tai.


FALS ! Eu folosesc bi-wiring si sunt extrem de multumit !

Am folosit si eu, ce castigai pe o parte pierdeai la coerenta. Citeste si pe site-ul Chord ca au renuntat sa produca versiuni bi-wire !

Dar e bine sa fii multumit in viata.


FALS ! FALS! Se poate demonstra usor contrariul. Cablurile de curent au o importanta cruciala in sunetul final.

Daca ai scule proaste cu trafuri si filtraj de 2 lei (ceea ce ma indoiesc ca e cazul la tine).

Cablurile de curent te mint frumos, de fapt tunezi sunetul si ce castigi pe o parte pierzi (in general dinamica si bass, pentru ca ele filtreaza curentul si sculele nu mai lucreaza cu acelasi "material").


Si nu in ultimul rand, orice cablu trebuie testat in sistemul propriu :)

Si nu luat nou pentru ca o sa le vindeti :)

La astea ai uitat sa pui "adevarat" :lol:


FALS ! Indiferent de valoarea sistemului utilizarea unor cabluri nepotrivite duce, inevitabil, la deteriorarea sunetului.

Sunt de acord la modul absolut, dar pe scule entry level as recomanda linistit un cablu ieftin ca e frectie la piciorul de lemn.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca definiția cea mai buna e :

dacă schimbi cablul de boxe si nu se cunoaște...felicitări ai un sistem entry

8-)

 

Sunt de acord la modul absolut' date=' dar pe scule entry level as recomanda linistit un cablu ieftin ca e frectie la piciorul de lemn.

Dar, ce inseamna scule ..entry ? Ca ..entry poate fi si la 90 $ (un dvd Pioneer), la 1500 $ ptr Unico, 4500 euro la Accuphase si 10.000 la Nagra. Unde este pragul ? :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.