Sari la conținut
HiFi Tech

Cablurile in audio/adevar sau sci-fi


Mariutim

Postări Recomandate

Ce sa aleg pentru sistemul din semnatura intre QED si SUPRA? Momentan am un Cordial http://http://www.cordial.eu/en/products--find-your-cable.html care face legatura intre PC si DAC.

http://www.qed.co.uk/hdmi_digital/digital_data/performance_graphite_usb_a-b.html

http://www.jenving.com/products/view/usb-2.0-a-b-1001908381

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deoarece in acest thread s-a scris mult despre relevanta sau irelevanta testelor blind a-b, am zis sa scriu aici ceva ce tocmai am aflat:


Citind o scurta istorie a viorilor Stradivarius, am aflat cu stupoare ca toate testele blind facute comparandu-le cu alte viori au esuat lamentabil ! Pur si simplu auditorii nu au putut diferentia! Si teste serioase, nu teste facute la o cinzeaca.

Cred ca asta spune din nou multe despre cata relevanta poate avea un test blind a - b.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu alte viori s-a făcut comparatia?!

Daca s-au comparat viori cu aceeași construcție si filosofie de sunet este posibil sa apara confuzii.

Dar sa confunzi un Stradivarius cu un Amati sau Guarnieri e imposibil pentru ca amprenta lor sonora, construcția, viziunea asupra sunetului sunt diferite.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu viori produse de altii si din epoci diferite !

Uite, am gasit si pe wiki, de 200 de ani se tot fac teste, fara succes!


https://en.m.wikipedia.org/wiki/Stradivarius


Citeste la "comparisons in sound quality"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bravo nene, eu tocmai arat ca testele astea nu fac nici cat o ceapa degerata si tu spui "hai sa facem teste"

 

Ce spui tu nu inseamna ca testul nu e bun, ci ca nu au auzit diferente, luru scris si de tine.Am facut si eu niste teste ieri aceeasi melodie de pe CD player si de pe laptop(macbook pro 2015) ca sa nu zicem ca nu-i the latest and greatest, ca tot imi parea ca suna prost, dar m-am calmat , le-am legat pe intrari diferite si am comutat , nu suna mai prost ! E o foarte mica diferenta intre cd si laptop ca sursa.

Editat de Vizitator
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Lucrurile sunt destul de complicate cu testele daca le iei in serios... auzul, ma rog, interpretarea creierului vis-a-vis de sunet are legatura si cu alte simturi, mai ales vazul. Nu stiu daca un blind-test ar fi cel mai potrivit... Ce ramane cert tine de masuratori tehnice, in rest testele cu subiecti umani sunt destul de relative. In fapt este stiut ca noi, oamenii, constiintele noastre, traiesc in lumea lor imaginara , interioara,care are mai mult sau mai putin legatura cu lumea reala,exterioara, cuantificabila cu aparate de masura, cu stiintele exacte. Mai departe nici chiar stiintele exacte nu sunt atat de exacte pe cat presupunem noi , si aici depinde la ce te raportezi,..... ne invartim pe nisipuri miscatoare cand vine vorba de varful audiofiliei, foarte greu de pus degetul pe rana. Greu de spus daca universul realitatii cunoscute de noi toti este reperul(legile fizicii), sau nu cumva piatra de hotar la care se raporteaza totul este constituita din constiinta noastra interioara(e bine ce-mi place mie)...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri


Citind o scurta istorie a viorilor Stradivarius' date=' [b']am aflat cu stupoare ca toate testele blind facute comparandu-le cu alte viori au esuat[/b] lamentabil ! Pur si simplu auditorii nu au putut diferentia! Si teste serioase, nu teste facute la o cinzeaca.

Cred ca asta spune din nou multe despre cata relevanta poate avea un test blind a - b.

 

Logic ce se intelege de aici, din ce e bolduit?


Ca au testat Stradivarius cu alte viori si sunetul a fost acelasi, daca nu au putut diferentia sunetul produs de viori diferite...

 

Asta ai inteles doar tu. Eu am inteles doar ca nu au putut diferentia intr-un test blind a - b, si nu ca sunetul ar fi acelasi. Am mai explicat si cu alta ocazie, citeste si tu niste psihoacustica, vei afla ca pur si simplu creierul nu lucreaza astfel.

Imi dau seama ca pt tine toate-s la fel, o Stradivarius probabil ca suna la fel cu o vioara de la talcioc.

Editat de Vizitator
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri


Citind o scurta istorie a viorilor Stradivarius' date=' [b']am aflat cu stupoare ca toate testele blind facute comparandu-le cu alte viori au esuat[/b] lamentabil ! Pur si simplu auditorii nu au putut diferentia! Si teste serioase, nu teste facute la o cinzeaca.

Cred ca asta spune din nou multe despre cata relevanta poate avea un test blind a - b.

 

Logic ce se intelege de aici, din ce e bolduit?


Ca au testat Stradivarius cu alte viori si sunetul a fost acelasi, daca nu au putut diferentia sunetul produs de viori diferite...

 

Asta ai inteles doar tu. Eu am inteles doar ca nu au putut diferentia intr-un test blind a - b, si nu ca sunetul ar fi acelasi. Am mai explicat si cu alta ocazie, citeste si tu niste psihoacustica, vei afla ca pur si simplu creierul nu lucreaza astfel.

Imi dau seama ca pt tine toate-s la fel, o Stradivarius probabil ca suna la fel cu o vioara de la talcioc.

 


:) Exact ceea ce spuneam eu mai sus...sunt unii oameni care se raporteaza la universul interior, la propriul "EU" , iar altii care se raporteaza la universul exterior, guvernat de legile fizicii..... Interesant este cum cream o punte de legatura intre cele doua tipuri de gandire, de lumi ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru tine si oamenii care se raporteaza la constiinta interioara da, ai perfecta dreptate, niciodata nu va exista vreun lucru superior ego-ului personal. Pentru ceilalti oameni iesiti din carapacea proprie, asazisii "calatori" , carora le place sa exploreze si alte universuri raspunsul tau suna ca o dogma. Diferente nu sunt neaparat la suprafata, de sunet, ci mai degraba de gandire. N-are rost sa incercat sa va trageti unul pe altul in universul vostru de gandire pentru ca nu ve-ti reusi, mai degraba toleranta si acceptarea modului celuilalt de a vedea lucrurile este cheia succesului. Altfel ajungeti la "jihad" :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Măi Leco, tu evident că n-ai înţeles deloc despre ce este vorba, dar îţi explic din nou:

Deci măi omule, dacă la o comparaţie între ditamai Stradivarius, de costă milioane de dolari una, şi o vioară de duzină, oameni ştiutori au avut probleme să distingă între ele într-un blind test, şi dacă de atâtea ori aceste teste blind a - b au eşuat când a fost vorba de audio, nu înseamnă că e o problemă clară cu aceste teste blind a -b, că e ceva defect acolo, creierul omului nu se descurcă într-o astfel de situaţie, nu mai poate discerne corect, etc etc? Nu înseamnă că aceste teste sunt tocmai un instrument prost de măsură şi de evaluare? Şi că nu sunt relevante? Păi? Sau toate sună la fel mă, Stradivariusurile, trancotele, cablurile, toate-s la fel şi nu e nicio diferenţă între ele?, că tu asta susţii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Leco, da, auzi diferente intre cabluri, dar nu in blind test.

Eu de fiecare data am spus ca nu cred in aceste teste, ca majoritatea le cade, ca eu le-as cadea, dar asta nu inseamna absolut nimic. Diferentele exista.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Leco, pe mine anii tai de discoteca nu ma impresioneaza.


2. Avem aprox aceeasi varsta.


3. Atata timp cat nu esti capabil sa auzi diferenta intre 2 cabluri (si NU ma refer la blind test, ci intr-o auditie normala), am mari indoieli legat de experienta ta in audio.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E o foarte mica diferenta intre cd si laptop ca sursa.

 

Totusi care a sunat cel mai bine ?


Scuze de OT.

Playerul a sunat mai cu emotie sa zic asa, totusi playerul are un DAC din alta clasa , laptopul fiind legat la un DAC mai modest.. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vio, crede-ma, am asistat la cateva teste blind, am facut, pare ceva usor fara sa-l faci, ti se pare ca nu poti gresi, insa cand se ajunge la chestii gen "8 din 10" devine un fel de alba neagra, dupa cateva switch-uri ca la balamuc de mai multe ori nu mai sti care e care.

Citeste descrierea acelor teste cu Stradivari, acelasi pasaj repetat de mai multe ori, la un moment dat te incurci, iti pierzi siguranta treptat, repet, am facut blind teste. Sunt o porcarie, o chestie anti-audio, o farsa, o tampenie, ceva nefiresc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri


Daca intervine in ecuatie altceva inafara de sunetul ce trebuie ascultat si de urechile ce trebuie sa auda acel sunet, intervine psihologia in ecuatie, deja creierul STIE ca tre sa existe diferenta, insa daca ochii nu vad si doar urechea aude, stii bine care este realitatea.

 

 

Am și eu o nelămurire: psihologia asta acționează selectiv, doar la audiofili? Dacă faci un blind test fiind convins ca NU exista diferențe, adică deja creierul știe ca NU trebuie sa existe diferențe, asta nu mai e psihologie, subiectivism, eul tau etc?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai puneti mana pe ceva articole (serioase, nu scrise de catre departamantul de marketing al vreunei firme) de psihoacustica.

Poate veti intelege cum devine de se-ntampla si de ce unii dealeri - nu nominalizez - reusesc sa va vanda gogosi calde la gura sobei.


Pana atunci insa, draga Leco, vreau sa testez minunea ta de subwoofer... Promit sa ma supun unui blind test (sa nu-mi scoti ochii) la tine in discoteca, numai sa vin cu discurile mele - asa mi se pare corect, ca doar le cunosc. De esemplu. Stradivarius on Gold CD si sonatele pentru vioara ale lui Bach. Ce zici, o facem blind (adica, ca chiorii) sau nu?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Parerea mea umila este ca la surse cu semnale de sute de mV, la blind test, enorma majoritate va da cu stangu-n dreptu'. Nu va deosebi un cablu de 50 de lei de unul de 500 euro. Daca discutam de surse de ordinul mV sau uV, gen pick-up, mai stam de vorba. Am testat diverse cabluri de la iesire din doza si nu totdeauna ce e mai scump, e mai bun. Aceste cabluri au capacitate proprie de ordinul zecilor sau sutelor de pF si se va schimba si sunetul. Cei care au facut sculele stiu mai bine ca noi asta...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mi se pare atit de lip[sita de sens dezbaterea privind DACA au cablurile influenta asupra sunetului sau nu, ca o dezbatere despre Pamint daca e plat sau rotund. Ca mai sunt grupuri sau persoane care mai pun la indoiala acest fapt ( ca(,) cablurile influenteaza sunetul ) e trist si greu de crezut. Pe vremea cind Galilei sustinea ca Pamintul e rotund avea MULT mai putine argumente stiintifice care sa il ajute.


Domnilor refractari, pe linga explicatii care tin de fizica cuanbtica si eventuale alte fenomene mai greu de explicat, nu cred ca-i e strain cuiva faptul ca un cablu (prin care trece curent alternativ) are pe linga o rezistenta ( variabila in functie de frecventa ) si o capacitate si inductanta ( deasemenea variabile in functie de frecventa). De aici rezulta ( in functie de structura, compozitie, etc. ) o infinitate de curbe de impedanta variabila cu frecventa, deci orice cablu se comporta ca un filtru RLC. De aici deriva si faptul ca nu exista cabluri universale, ci potrivite sau nu ( cu impedantele de iesire si intrare ale aparatelor pe care le conecteaza ) . Tot din aceeasi cauza nu exista cablu care sa imbunatateasca sunetul, ci doar care altereaza. Cu cit aceasta alterare e mai mica, cu atit cablule mai bun .


Daca vorbim de cablurile de boxe mai ales, am auzit de multe ori afirmatii de tipul: "Ia-ti unul cit mai gros sa ai pierdere cit mai mica!". Nimic mai fals. Sectiunea e putin importanta. Pe un cablu de boxe nu vorbim de pierdere ( care ar insemna caderea de tensiune sau curent pe rezistenta), oricum e infima si nu prea conteaza, e compensata de putere, ci vorbim de ALTERARE, care, credeti-ma, poate fi mai mare la un cablu mai gros decit la un ul mai subtire, tocmai datorita ( cel putin) comportamentului inductiv si capacitiv, pe linga cel rezistiv.


Din experienta mea ( zic eu ca destul de vasta) cele mai sesizabile efecte ( alteraRI) apar pe cablurile de boxe, SI DE ACEEA CIND FAC UN SISTEM INTODEAUNA INCEP CU POTRIVIREA CABLULUI DE BOXE , cind vorbim de cabluri. Pe de alta parte, INTOTDEAUNA CONSIDER CABLURILE COMPONENTE ALE SISTEMULUI ( NU ANEXE) , DAR SECUNDARE. NU CRED IN POTRIVIREA (REALIZAREA MATCHING-ULUI) DIN CABLURI, DAR CRED CA SE POATE FACE "TUNING-UL FIN" CU ELE, IAR IN DOMENIUL AUDIOFIL CONTEAZA. Cu alte cuvinte, nu voi pune niciodata cablurile inaintea sistemului, nu voi construi niciodata un sistem in fct. de cabluir. Cind incep un sistem nou, folosesc niste cabluri medii, care nu au un caracter prea puternic, performanta medie, chiar sub medie. Aproape niciodata nu ramin in sistem, pentru ca la "tuning-ul fin" se gaseste altul mai potrivit. Dar trebuie sa incep prin a "vedea" cum functioneaza niste componente impreuna, "neajutate" de cabluri. Exact ca la televizoare, mai demult: intii trebuie sa prind canalul, dupa care realizez "acordul fin".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

DJ, din ce ai scris se înțelege ca nu numai cablurile suna la fel, dar și amplificatoarele suna la fel.

 

Toate sună la fel, nu te-ai prins? Stradivariusul sună ca sub-ul lui Leco.


Leco, când o să câştigi şi tu nişte experienţă (deşi slabe şanse...) o să-mi dai dreptate în tot ce spun.

Deocamdată nu auzi diferenţe între cabluri pentru că


1. Nu ai scule pe care să le auzi (îmi pare rău...)

2. Nu ai experienţă şi nu ştii ce trebuie să asculţi, eşti atent doar la sunete gen "bumtzi-bumtzi".

3. Eşti şi neinformat. Ai impresia că teoria cu irelevanţa testului blind a-b am inventat-o eu acum pe forum? Sunt din ce în ce mai multe voci importante în audio care spun acest lucru motivând cu argumente ce ţin de psihoacustică. Mai informează-te şi tu. Ştiu că pentru tine toate astea sunt noi şi de necrezut.

Editat de Vizitator
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nici eu nu sunt fan blind-teste. Leco are dreptate initial, aceste teste spun adevarul despre ceea ce auzim dar mai apare o problema..... Creierul nostru functioneaza cu tipare prestabilite altfel ar obosi repede si ne-am simti anxiosi, nu ne-am putea relaxa.


Daca va intoarceti cu capul in jos o sa vedeti camera in care locuiti altfel, o sa vi se para straina iar distantele intre obiecte par sa aiba alte dimensiuni. Treaba asta se intampla pana creierul creaza noi tipare ale camerei.


Cam asa e si la sunet.Cand nu mai vezi ceea ce canta, camera, dispar tiparele. Nu raman decat performantele pure ale urechii. Totusi creierul joaca un rol important in munca de detectiv a multor efecte audio. El din semnalele primite isi imagineaza ca acolo ar trebui sa fie sunetul X sau ca acesta este plasat in spatiu intr-un anumit loc. Aceasta "imaginatie" de multe ori ghiceste lucruri pe care urechea nu le aude , dar se intampla sa dea si gres.


Ce-i mai corect ? Sa lasi urechea sa auda cinstit dar limitat sau sa lasi creierul sa ghiceasca lucruri ascunse cu rezultate mai bune sau mai proaste functie de......educatia muzicala ? Greu de zis...Un elev constiincios de nota 7 sau un altul talentat dar mai golanas care ia si 10 dar si nota 4 ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.