Sari la conținut
HiFi Tech

Cablurile in audio/adevar sau sci-fi


Mariutim

Postări Recomandate

Deci, ce vrei tu si care este rostul tau?

Motivul e deja cel obișnuit, care de fapt n-are legatura nici cu electronica, nici cu audiofilia, dar care sta la baza tuturor frustrărilor: lupta de clasă.

Cine e credibil si are ceva serios de spus, își castiga respectul repede și demonstrează ce are de demonstrat. Altii repetă ca moara stricată, același si același lucru la nesfarsit și îi ia lumea in bâză. Cred ca-i un sentiment nasol să repeți de luni de zile o idee fixa și să nu te ia nimeni în serios. :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

..Nu voi ajunge in viata mea sa schimb cabluri de la producatori diferiti, indiferent de pret, stiu sa imi fac singur un cablu.


In defapt toate cablurile pe care le folosesc sint facute de mine...

 

Pai eu nu-ti sugeram sa le cumperi, eu spuneam cam ce test ar trebui sa faci ca sa ne convigi ca nu exista diferente intre cabluri.

 

voi lua cablu de microfon de 2,20 euro metrul, made in Germany, voi taia 2 bucati identice de 1,5 metri, ii voi masura rezistenta electrica, capacitatea intre ecran si firele calde (cablu balansat), si apoi voi trece prin el semnal de 0db (775mV) desi NU conteaza valoarea tensiunii, dar am zis sa folosesc un standard ca referinta.

Voi baga semnal de la 10Hz- pina la 25Mhz adica ce poate generatorul TektroniX AFG3021

Voi folosi un osciloscop de 2x100Mhz, o sonda la intrarea cablului si alta sonda la iesirea acestuia, sa vederm daca sint diferente de forma de semnal, amplitudine, ETC...

 

Cu sirma taiata in doua nu te crede nimeni. Ca si cum ai lua doua Loganuri, ai constata ca sint la fel si de aici ai trage concluzia ca intre ele si restul berlinelor cu patru usi de pe lumea asta nu e nici o diferenta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Un sistem bun! Poate contine si DIY :D

Eu n-am sughițat nici cand am avut sistem de 1000 euro. Eram chiar mulțumit. Însă, am vrut mai mult. Sunt câstiguri cu un sistem mai performant, însă cu costuri ridicate.

 

22x02h.jpg22x02h.jpg"><a href=http://oi61.tinypic.com/22x02h.jpg' alt='URL>'>

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri


Eu nu prea inteleg de ce si-ar da cineva cu parerea despre subiecte pe care nu le stapaneste. De ce se amesteca termeni care se aplica in analogic (distorsiuni) cand discutia era despre transmisia digitala? Newsflash : da, cablul are importanta in digital. Cum e facuta iesirea din sursa digitala conteaza. Cum e facuta receptia spdif are importanta. Pana si calitatea transformatoarelor de la intrare/iesire (daca exista)e foarte importanta. Vad ca nu se intelege ca in domeniul digital e practic vorba de semnale RF. Ce sa vezi, ce e putin seiszabil in analogic, e mult mai critic in digital. Exista reflexii dupa cum bine spunea greierasul, reflexii care pot distruge fronturile semnalului, plus alte cauze generatoare de erori in time domain = jitter. Intr-un sistem slab efectele sunt putin sesizabile, dar pe masura ce el este mai rezolut efectele unui cablu digital slab sunt cat se poate de audibile, indiferent daca esti audiofil, dj sau baiatul care aduce colete :) (a nu se intelege ca desconsider vreuna din aceste categorii).

Sunt o gramada de cauze generatoare de erori in time domain (jitter) iar cablul este una din ele - poate fi un cablu prost, sau neadecvat cu sursa/load. Cu cat la conversie ajunge un jitter mai mare, cu atit va suna mai prost. E foarte simplu.

 

Bine ca admiti ca nu intelegi totul. Mai citeste odata ce am scris, probabil ti-a scapat ceva. Postul tau e la fel de util ca nickname-ul tau, o aiureala de apa cu sare care nu face nimic, doar sa goleasca buzunarele fraierilor. Vad ca nu esti primul care foloseste termenul "rezolut". Cum poate fi un sistem rezolut ? Stii ce inseamna rezolut ?

 

Degeaba incercati voi sa intoxicati forumurile cu audiofilia voastra, mai sint si oameni mai normali, mai modesti, care gindesc inainte de a scrie ce au auzit in vis, si alte chestii pe care unii le sustin, chiar daca nu au tangente in domeniu.


Si pentru cei carora nu " li se rupe", dar ii doare in 14 de snobismul audiofil. :yawn:

 

Desigur ca sint, dar nu sint pe forumul asta, pentru ca, asa cum insista cineva anterior sa-mi dovedeasca si mie tot nu mi-e in clar, acest forum se vrea unul audiofil. Daca e asa, eu plec, audiofilia pentru mine e o insulta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Audispray, ce legatura are rezolutia display-ului unui osciloscop, cu muzica, 16 sau 24 bit audio, cu 8 bit resolution video?


Ca nu fac legatura...


Ca tot o dai tare cu 8 biti, esti in stare sa treci testul fara sa trisezi? :lol:


http://www.audiocheck.net/blindtests_16vs8bit_NeilYoung.php

 

Pai pe ce te bazezi in testul tau? Nu pe rezolutia osciloscopului, care e de 8 bit, adica 256 de nivele? Ce reprezinta ecranul osciloscopului, nu forma de unda de la intrare? Ghici ce, semnalul de intrare trece printr-un convertor A/D de 8 biti. Daca injectez in el spre exemplu un semnal pe 24 biti, si sunt reprezentati doar 8 biti, n-ai senzatia ca se pierd niste "amanunte" ? :)

Cum tu sustii ca osciloscopul asta e mai tare ca orice ureche, ma intrebam si eu retoric de ce se chinuie industria cu 24 bit.

Asa ca nu o dau tare cu nimic. 8 biti avem, cu aia defilam, and that's a fact :)

Ahh, am picat testul! Glumesc, n-am avut curaj sa cau click pe link :twisted:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri


Eu nu prea inteleg de ce si-ar da cineva cu parerea despre subiecte pe care nu le stapaneste. De ce se amesteca termeni care se aplica in analogic (distorsiuni) cand discutia era despre transmisia digitala? Newsflash : da' date=' cablul are importanta in digital. Cum e facuta iesirea din sursa digitala conteaza. Cum e facuta receptia spdif are importanta. Pana si calitatea transformatoarelor de la intrare/iesire (daca exista)e foarte importanta. Vad ca nu se intelege ca in domeniul digital e practic vorba de semnale RF. Ce sa vezi, ce e putin seiszabil in analogic, e mult mai critic in digital. Exista reflexii dupa cum bine spunea greierasul, reflexii care pot distruge fronturile semnalului, plus alte cauze generatoare de erori in time domain = jitter. Intr-un sistem slab efectele sunt putin sesizabile, dar pe masura ce el este mai rezolut efectele unui cablu digital slab sunt cat se poate de audibile, indiferent daca esti audiofil, dj sau baiatul care aduce colete :) (a nu se intelege ca desconsider vreuna din aceste categorii).

Sunt o gramada de cauze generatoare de erori in time domain (jitter) iar cablul este una din ele - poate fi un cablu prost, sau neadecvat cu sursa/load. Cu cat la conversie ajunge un jitter mai mare, cu atit va suna mai prost. E foarte simplu.[/quote']

 

Bine ca admiti ca nu intelegi totul. Mai citeste odata ce am scris, probabil ti-a scapat ceva. Postul tau e la fel de util ca nickname-ul tau, o aiureala de apa cu sare care nu face nimic, doar sa goleasca buzunarele fraierilor. Vad ca nu esti primul care foloseste termenul "rezolut". Cum poate fi un sistem rezolut ? Stii ce inseamna rezolut ?

 

Prefer sa nu-ti raspund in acelasi registru; nu am nimic personal cu tine, doar ca ai fost putin pe langa subiect. Nu e nici o rusine, si eu sunt pe langa la o multime de subiecte, doar ca tac din gura la ele. Mda, m-ai prins cu rezolut, probabil nimeni n-a inteles ce-am vrut sa spun. Nu da link din dex ca ma fac de rusine :oops:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Prefer sa nu-ti raspund in acelasi registru; nu am nimic personal cu tine, doar ca ai fost putin pe langa subiect.

 

Pai tocmai, ca n-am fost pe langa subiect, de asta ti-am spus sa recitesti postul meu. Am folosit cuvantul magic "cred", nu am afirmat ceva cu stoicism.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Parca am un sentiment de deja-vu......comanr reloaded....big as life and twice as ugly :)


Eu propun o alta chestie, si anume sa facem un sondaj: "cati dintre dvs. au auzit diferente intre cabluri, sau cati considera ca un cablu poate influenta sunetul?" Daca majoritatea au auzit diferente inseamna ca cei care sustin contrariul fie au probleme cu auzul fie au un sistem slab. Daca majoritatea nu au auzit diferente inseamna ca furam curent noi sau poate avem super urechi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sorry, la testul urmator, am sa imi cumpar un osciloscop "audiofil", sa fie "unanim acceptat"... :lol:

Ce imi place ca pina acum nimeni nu s-a plins de inacuraretea unui osciloscop, in masuratori industriale si nu numai, iar acum la o banala masuratoare este "insuficient" de "rezolut" ca sa afiseze semnale in banda 16Hz-20kHz.

Tare rau asta...

Ma asteptam la un raspuns la obiect, nu la unul la misto.

Daca nu a ridicat nimeni o problema pana la un punct, asta nu inseamna ca ea nu exista. In cazul asta problema ar fi ca vrei sa faci un test simplist, folosind un instrument/setup neadecvat, pentru a raspunde la o intrebare complexa.

Rezolutia verticala n-are de-a face in general cu banda de achizitie, ea ramane aceeasi fie ca masori 1khz fie 10 Mhz. Masuratorile industriale de care spui au cerintele lor, industriale. Daca ai sa ai curiozitatea sa arunci un ochi la un producator de convertoare oarecare, sa zicem TI, ai sa vezi ca d/a-urile sau a/d-urile industriale sunt majoritatea pe 8...16 biti. De ce? Pentru ca atit e nevoie acolo. Daca te muti la sectiunea a/d sau d/a audio ai sa vezi 24 bit. De ce oare? Cerinte diferite cumva? :)

Or fi cei de la Audio Precision niste tepari, mai stii? Vand instrumente de analiza de jdemii de euro, cand tot ce e nevoie pentru a caracteriza perfect semnalul audio era un banal osciloscop. :think:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru ca tot va vad atat de scoliti in digital, va rog sa-mi explicati succesiunea de figuri:


Ca tot vad c-o dati in barci p-acilea, uite bitu', nu e bitu'.... :lol:

 

Succesiunea 1


Fig B. nu exista in realitate


Fig C reprezinta oarecum valoare byte-urilor (nu biti)


Succesiunea 2 - s-a ales o adancime de biti si o rata de esantionare neadecvata pt semnalul analogic analizat


o explicatie animata. http://xiph.org/video/vid2.shtml


sau neanimata http://xiph.org/~xiphmont/demo/neil-young.html


autorul ramane la nivelul teoretic.


acum in alta ordine de idei, dupa ce am citit pe ici pe colo despre spdif, nu imi explic nici acum de ce s-a iesit din standard si nu se folosesc mufele BNC si cablurile de 75 ohm .... adica ai impedanta de iesire si intrare 75 ohm si folossesti mufe RCA care fizic nu pot avea acea impedanta ... si apoi sari la jitter clock in zona femto ... crazy, crazy, crazy



Later edit:


aceiasi formula matematica folosita si cu un device mecanic de descompunere a unui semnal analogic, are 4 parti

">https://www.youtube.com/watch?v=NAsM30MAHLg Editat de Vizitator
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Or fi cei de la Audio Precision niste tepari, mai stii? Vand instrumente de analiza de jdemii de euro, cand tot ce e nevoie pentru a caracteriza perfect semnalul audio era un banal osciloscop. :think:

 


Daaaa, AP sigur sunt tepari :), cum altfel, cand poti folosi placa audio din computer pt o analiza de spectru. niste hoti capitalisti, sug sangele poporului. :)


La fel si Tektronix aia cu osciloscoapele lor de jdemiiii

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Citat de pe pagina din primul link:


"This page offers you a chance to check the effect of bit depth, in a browser-friendly, easier and even more provocative 16-bit v/s 8-bit scenario. Don't get me wrong, differences between 16-bit and 8-bit are clearly audible, and are demonstrated on my Dynamic Range, Dithering and Noise Shaping page. However, because contemporary popular music has such a limited dynamic range, these differences become subtle, if not inaudible, when tested on it. "


Ia să vedem ce zice poetu' despre testul inițial:


"Differences between 8-bit audio files and 16-bit are audible though - and are demonstrated here - but only marginally when it comes to most of the music that people are listening to nowadays."


Deci, Scooter e de bază, plus ceva manele pe la nunți ( pardon, evenimente) și suntem oameni fericiți, avem experienta in audio. Mai e un singur aspect de rezolvat: cum facem să nu crape fierea în noi de invidie când vedem ca unii vor și pot să dea "miișoare" pe un cablu. :lol:


În altă ordine de idei, când audiofilii propuneau pe aici, pe forum, diverse teste blind "comanarilor", unii încă " își întorceau bascheții pe dos". Nu stau să caut posturile prin care erau refuzați cu fel de fel de scuze, dar cei care activau mai de mult pe forum știu discuțiile.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Parca am un sentiment de deja-vu......comanr reloaded....big as life and twice as ugly :)


Eu propun o alta chestie, si anume sa facem un sondaj: "cati dintre dvs. au auzit diferente intre cabluri, sau cati considera ca un cablu poate influenta sunetul?" Daca majoritatea au auzit diferente inseamna ca cei care sustin contrariul fie au probleme cu auzul fie au un sistem slab. Daca majoritatea nu au auzit diferente inseamna ca furam curent noi sau poate avem super urechi.

 

Sa facem un sondaj, dar nu de pe forumul asta si preferabil nu din Bucuresti. E foarte zgomotos si, in timp, altereaza iremediabil auzul (la diferite nivele fireste, dar oricum mai mult decat in alte locuri mai linistite).

 

Nu cel mai corect si elegant, ar fi o intilnire amicala, (bem si un suc/bere/whisky), la un BLIND TEST?

 

Dupa cateva halbe de bere si/sau whisky o sa vi se para ca auziti si psalmii lui David. Nu asa se fac testele. Trebuie intr-o zona linistita, cu oameni lucizi si odihniti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri


Eu imi exprim punctul de vedere, cu teste, masuratori, voi doar vorbiti, si iar vorbiti, ca ati auzit verzi si uscate, nirvana audio, etc, e o diferenta, cred...

 

Intr-adevar, e o mare diferență, unii vorbesc despre muzica, după ce au ascultat multe și diverse sisteme, au fost la nenumarate concerte, iar tu stai cu ochii pe ecranul osciloscopului și emiți dume. Te legi de două chichițe și apoi faci generalizări și repeți același lucru, iar și iar.

În loc să consumi atata energie cu teste și măsurători irelevante și neinteresante și încercând să ai ultimul cuvânt, mai bine ai încerca să asculți câteva sisteme mai răsărite. Nu neapărat cu scule noi si scumpe, dar potrivite de cineva pasionat. Să faci abstracție de ideile tale fixe, de cabluri, de mii de w și să te lași purtat de muzică. Poate o sa-ti placa. Poate te mai relaxezi, poate înveți să respecți și opiniile celor din jur, poate nu mai lași "audiofilia" sa-ti mănânce ficatul (deși "nu e în zona ta de interes", numai despre asta vorbești). Și în general, să știi ca invidia nu-i un sentiment nobil. O să te roadă pe interior si-o sa-ti creeze angoase.


Chiar nu înțelegi ca cei cu care "te lupți" au un hobby total diferit de al tău?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri


Eu imi exprim punctul de vedere' date='[b'] cu teste, masuratori[/b], voi doar vorbiti, si iar vorbiti, ca ati auzit verzi si uscate, nirvana audio, etc, e o diferenta, cred...

 

Intr-adevar, e o mare diferență, unii vorbesc despre muzica, după ce au ascultat multe și diverse sisteme, au fost la nenumarate concerte, iar tu stai cu ochii pe ecranul osciloscopului și emiți dume. Te legi de două chichițe și apoi faci generalizări și repeți același lucru, iar și iar.

În loc să consumi atata energie cu teste și măsurători irelevante și neinteresante și încercând să ai ultimul cuvânt, mai bine ai încerca să asculți câteva sisteme mai răsărite. Nu neapărat cu scule noi si scumpe, dar potrivite de cineva pasionat. Să faci abstracție de ideile tale fixe, de cabluri, de mii de w și să te lași purtat de muzică. Poate o sa-ti placa. Poate te mai relaxezi, poate înveți să respecți și opiniile celor din jur, poate nu mai lași "audiofilia" sa-ti mănânce ficatul (deși "nu e în zona ta de interes", numai despre asta vorbești). Și în general, să știi ca invidia nu-i un sentiment nobil. O să te roadă pe interior si-o sa-ti creeze angoase.

 

Lasa ca nici cu audiofilii nu mi-e rusine. In loc sa se bucure de muzica, stau cu ochii cat cepele in cautatea de microdetalii, jitter, soundstage si alte bazdaganii, ca in fata picturilor 3D. Dupa atata naucire, nici nu-i de mirare ca incep sa auda lucruri care nu exista.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Djleco, ai aproape in permanenta diferente atit la Vpp cat si la Vrms intre trace-ul 1 si 2. Deci, nu e cum zici tu "aia intra, aia iese" .

Apoi, nu ai suprapus formele de unda. Apoi, nu ai precizat sau n-am vazut eu, ce load are cablul la iesire.

Poate te joci totusi si cu niste semnale mai complexe si mai low-level. Stii, in general, nu se asculta sinusi full-scale...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Igor, nu stiu care dintre noi doi are mai multe ore de muzica ascultata la activ pe diferite sisteme, si home si pro.


.

 

DJLeco, îl cunosc cât de cât pe Igor, şi din câte ştiu eu a cam ascultat ceva scule la viaţa lui. Sincer, nu ştiu dacă sculele ascultate de tine fac cât 10%, cu indulgenţă, din sculele ascultate de el. Şi nu mă refer la preţ neapărat, ci la pro. Prin PRO înţeleg scule lucrate profesionist şi nu urlătoare de discotecă. Degeaba ai mii de ore de ascultat pe scule slabe, nu înseamnă nimic. Dimpotrivă, ţi se obişnuieşte urechea cu sunetul prost.


 


Lasa ca nici cu audiofilii nu mi-e rusine. In loc sa se bucure de muzica, stau cu ochii cat cepele in cautatea de microdetalii, jitter, soundstage si alte bazdaganii, ca in fata picturilor 3D. Dupa atata naucire, nici nu-i de mirare ca incep sa auda lucruri care nu exista.

 

Nu, asta doar îţi imaginezi tu că se întâmplă, deoarece nu eşti audiofil. Audiofilii caută un sunet cât mai bun, e foarte simplu. La orice troacă poate asculta oricine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Andi, eu nici macar nu ma refeream la mine neaparat, nu am cum sa intru intr-o astfel de "competitie". Avem colegi care au hobby-ul asta cu mult timp inainte de aparitia internetului.

Desi nu am specificat in mod special, cred ca e clar ca ma refeream si la calitate, nu doar la cantitate. Adica multe ore de mp3 ascultate pe sonorizare de club, nu le-as lua in calcul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.