Sari la conținut
HiFi Tech

Cablurile in audio/adevar sau sci-fi


Mariutim

Postări Recomandate


Eu as zice-o pe cea mai buna:


Bijuteriile voastre audiofile, sint facute de electronisti nu de Dumnezeu,

 

Te înşeli din nou. Sunt proiectate de oameni pasionaţi de sunet, care cred în sunetul de calitate, care cred în diferenţele între cabluri şi care ştiu să proiecteze o sculă care să facă o diferenţă între milioanele de troace de pe piaţă. Nu sunt proiectate de "jiji electronistu' din cartier", cu liceul la seral şi postliceală. Toţi proiectanţii de scule audiofile au acasă scule de sute de mii de euro, merg la concerte, sunt obsedaţi de sunet. Mai informează-te.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu, asta doar îţi imaginezi tu că se întâmplă, deoarece nu eşti audiofil. Audiofilii caută un sunet cât mai bun, e foarte simplu.

 

Continua sa crezi asta. Audiofilii nu sint altceva decat niste snobi. Au bani, ii sparg. Sint copii si tineri care aud iarba cum creste pe langa acesti audiofili, cu urechile indopate, dar cu buzunarele pline si cu un ego cat casa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu' date=' asta doar îţi imaginezi tu că se întâmplă, deoarece nu eşti audiofil. Audiofilii caută un sunet cât mai bun, e foarte simplu.[/quote']

 

Continua sa crezi asta. Audiofilii nu sint altceva decat niste snobi. Au bani, ii sparg. Sint copii si tineri care aud iarba cum creste pe langa acesti audiofili, cu urechile indopate, dar cu buzunarele pline si cu un ego cat casa.

 


Câtă frustrare....! Trist, chiar trist.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Toţi proiectanţii de scule audiofile au acasă scule de sute de mii de euro, merg la concerte, sunt obsedaţi de sunet. Mai informează-te.

 

Normal ca au aparate scumpe, iau bani de la prostii care le cumpara produsele. Apropo de audiofili, stii vorba romaneasca "nu e prost cine cere, e prost cine da" ? Se aplica ca o manusa audiofililor. Arunca o gramada de bani pe aparatura, desi urechile lor sint la nivel mediu in cel mai bun caz.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

DJ, asa cum spuneam tu duci doar o lupta de clasa. Viata nu e dreapta cu toti. Unii sunt nevoiti sa-si faca singuri cablurile, altii au si alternativa de a le cumpara. Unii s-au descurcat in viata mai bine, altii nu. Nu-i nici rusine, e de inteles aversiunea ta fata de unii care dau mii de euro pe cabluri. Daca era un forum despre masini, i-ai fi injurat pe aia care nu merg cu RATB-ul si ai cauta scuze si argumente pentru mersul cu troleibuzul.

Magazinele "de specialitate" nu jupoaie pe nimeni, toti oamenii cheltuie bani, unii mai multi alti mai putini. Pe audio, pe masini, pe case, pe haine, pe ceasuri, pe tablouri etc.

Asta-i viata, ti-am spus ca invidia dauneaza sanatatii. Preocuparea ta si a altora, ca Ion_de_la_Raion, despre cum isi cheltuie unii banii nu va foloseste la nimic, doar va umple de ura. Chiar, de ce va framanta atat de mult cum isi cheltuie unii banii?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Câtă frustrare....! Trist' date=' chiar trist.[/quote']

 

Exact ca in cazul rezolutului, te trimit si pe tine la dictionar, pentru ca ai aruncat cu un termen pe care nu-l cunosti.

 

Sau mai bine te trimit eu pe tine la gramatica elementară...Ce zici? De fapt, e mai degrabă chestie de educaţie, decât de gramatică.

 

Se aplica ca .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De fapt, e mai degrabă chestie de educaţie, decât de gramatică.

 

Cum ramane cu frustrarea ? Ne spui ce e sau dau eu link din DEX ?


Pentru cultura ta generala (nu ca ai avea asa ceva), o cacofonie e usor sa-ti scape, mai ales ca uneori sint greu de evitat, dar aruncatul cu termeni pe care nu-i cunosti e inacceptabil.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De fapt' date=' e mai degrabă chestie de educaţie, decât de gramatică.

[/quote']

 

Cum ramane cu frustrarea ? Ne spui ce e sau dau eu link din DEX ?

.

 

Uite, îţi dau eu definiţia din sfatul medicului, cred că e mai bună pentru tine


http://www.sfatulmedicului.ro/dictionar-medical/frustrare_7250

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mey, mie unul imi place! Daca maine-poimaine ne intalnim stiu pe care cum sa-l iau :D

 

:D Întotdeauna întâlnirile reale rezolva multe enigme.


DJ, distracție plăcută la mare. Nu lua osciloscopul cu tine și lasa-le încolo de cabluri, sunt lucruri mai importante în viața asta. :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vio, eu cred ca tu esti in eroare si ai informatii din surse de mana a doua. Oricum, deja subiectul devine plictisitor, am zis ce am avut de zis. In audio e ca in politica, opiniile ti le faci singur, nu ti le schimba altii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Succesiunea 2 - s-a ales o adancime de biti si o rata de esantionare neadecvata pt semnalul analogic analizat


o explicatie animata. http://xiph.org/video/vid2.shtml


sau neanimata http://xiph.org/~xiphmont/demo/neil-young.html


autorul ramane la nivelul teoretic.

 


Sunt foarte misto filmele de pe xiph.org !


big like ! :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Viorel' date=' nici nu vreau sa ajung la un compromis, eu incerc sa arat ceva ce spune FIZICA si aparatul de masura, care ambele sint peste urechea umana.


Daca se simuleaza acel element serie in circuit, inductanta cablului+rezistenta lui serie si capacitatea lui, se obtine un circit care "lucreaza" cam pe la 10Mhz, a simulat un coleg pe un alt forum.


Deci pina in circa 10Mhz, circuitul serie format din inductanta cablului de 1,5microhenri, inseriat cu rezistenta in DC a cablului de 50 miliohmi paralel pe iesire cu circa 180pF capacitatea cablului (in care luam in calcul si capacitatea de intrare a amplificatorului), nu introduce, nu scade NIMIC, mai ales in restrinsa banda audio 16Hz-20kHz.


Este ca si cum vin eu si iti spun tie ca in grila 2 la un tub final SE, tu ai o rezistenta de 2,2kohmi/2 wati, iar eu iti spun ca am pus 2 de 1,1kOhm /2w inseriate si ca suna mai bine al meu decit al tau, are rezolutie audio mai buna, are soundstagele marit, largit, etc...


Ambele amplificatoare avind rezistenta din grila 2 de 2,2kOhm clasica din carbon, aceleasi tuburi finale, acelasi traf, difuzor, alimentare [b']deci 2 amplificatoare perfect identice (stiu ca nu prea exista asa ceva), doar ca cele 2 rezistente ar diferi intre ele nu si ca valoare.


Pai nu-mi dai un scuipat in ochi?


Sau ma crezi "parol", ca e adevarat ce zic?



Ce sa zic...nu te scuip ca mi-ai dat tranzistori sa repar generatorul,am avut un interes :clap: în plus eu sunt îngăduitor cu toată lumea,adică accept păsăricile fiecăruia, eu am un stol în cap, cred ca și alții accepta nebuniile mele.


PEACE!



Duplicitar ? :) Ti-a venit si tie randul....In rest acceptam si nebuniile tale. Diversitatea in gandire si actiune reprezinta bogatia culturala a omenirii. Cata vreme nu exista ura totul e frumos.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E adevarat, cablurile de semnal "no name" si sarmele "profi" la 3 euro/m......... nu te vor pune sa-ti vinzi .... nevasta ptr scule scumpe.. ;)

 

:) Ie cam perversi audiofilii astia....Aici ma fac duplicitar si ma dau cu electronistii. Am nevasta frumoasa n-o dau pe nimic :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, sint mici diferente, osciloscopul arata mici variatii 1-2-3mV

Asa masoara el.

Ideea nu era sa vad valoarea efectiva a milivoltilor

 

Nu e vorba de 2 mV ci de 20 de mV, cred ca nu te-ai uitat bine. Ia fa tu un calcul frumos si amplifica cei 20 mV cu 30 cam cam cat are gain un amplif, si rezulta o diferenta de vreo jumatate de volt sau peste.

Daca osciloscopul nu masoara bine, atunci valoarea testului este nula din start.

Apoi, ce fel de diferente te-ai fi asteptat sa gasesti, daca nu de ordinul milivoltilor? Sa pice semnalul la jumatate? :)

Vorbim de diferente subtile, pe care te faci ca nu le-ai gasit. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Leco te rog frumos sa detaliezi cand ma citezi asa incat sa se inteleaga corect ceea ce am spus. Altfel se intelege cu totul altceva. MarianS ne-a pus un concert rock cu tobe care suna exact ca la un concert amplificat profesional. In forta cu senzatia "de acolo".... Ar fi fost dezastru sa nu fi sunat asa... Amplificatorul tau probabil ca ar fi prestat la fel de bine pe acel disc , cu acele boxe care vor si forta. Eu nu fac discriminari intre audiofil si profesional, consider ca scula potrivita trebuie sa cante pe boxa potrivita si pe muzica potrivita. Probabil ca pe Diana Krall era mai potrivit un amplificator rafinat, audiofil.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu cine esti, ai aparut ca ciuperca dupa ploaie. Ai masurat vreodata cu un osciloscop digital cu afisare digitala de vorbesti? Ai cumva idee daca un semnal dreptunghiular cu timpul de crestere de sub 20 microsecunde mai poate fi sesizat de cineva? Te-ai uitat ca acolo testam semnale cu rise si fall times de sub 100 NANOsecunde? Vezi de treburile tale.

Daca am aparut inainte, in timpul sau dupa ploaie, are zero relevanta :) Imi exprim speranta ca esti capabil totusi de o discutie bazata pe argumente si nu pe principiul "nu putem raspunde corespunzator mesajului, hai sa-l discreditam pe cel care-l transmite". Tactica veche de cand lumea si pe care vad ca tot incerci sa o aplici (fa testul ala, fa testul celalalt, nu-i asa ca ai urechile infundate?). Nu tine. Bati toba ca esti tare-n tehnica, fii tare pana la capat.

Pentru confortul tau, considera ca sunt surd si n-am vazut in viata mea un osciloscop 8-) dar raspunde concret si la obiect la intrebari.

A, si nici n-am auzit in viata mea de rise time, sunt profund impresionat! Am auzit numai de dead-time, adica timpul ala in care osciloscopul nu afiseaza nimic daca sunt eventuri la intrare too fast :mrgreen:

PS

Asteptam teste noi! Much fun to come :thumbup:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Gabywo mi-e teama ca n-ai cum sa sustii un concert rock cu aparatura audiofila cu leduri albastre si telecomanda de aluminiu pentru care trebuie sa-ti vinzi nefasta.... :) Un concert rock necesita puteri serioase , rezistente la conditii de lucru extreme. Chiar este o mandrie ca un sistem audiofil de casa sa poata recrea realist aceea atmosfera. Rafinamentul uneori nu este suficient, e nevoie si de fortza.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Totusi sa fim seriosi. Sunt sisteme profesionale care suna de inlemnesti si care costa cat 100x de sisteme audiofile de top. Calitatea costa in orice domeniu. Inregistrarile bune se fac cu aparatura profesionala foarte performanta. Un monitor de stdudio bun bate cam orice boxa audiofila si costa cat o masina.Sa nu se confunde sonorizarea lui Gutza cu cea de la PinkFloyd.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Guys exista sisteme hifi ieftine ce reusesc sa aiba punch & kick foarte bun in conditii de apartament. Nu le mai dati apa la moara cu exclusivitatea asta financiara. Exista audiofilie pentru toate buzunarele. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.