Sari la conținut
HiFi Tech

Cablurile in audio/adevar sau sci-fi


Mariutim

Postări Recomandate

Se aud diferentele. Oricum, ideea de baza e ca bitu nu-i bit pe discurile CDDA de muzica, ca avem de-a face cu multe aproximari. Tocmai de aceea au aparut transporturi CEC cu belt-driveuri, tocmai de aceea contau transporturile, mecanicile. La mp3, wav flac, merge orice gioarsa de mecanica. Deci muzica devine "date" abia dupa ce este ripuita. De aceea e bine sa ripuiesti cat mai bine discul imediat dupa ce l-ai cumparat, cat e nou. La transmisiile S/PDIF e la fel deci conteaza cablul digital ! Nu stiu sigur, poate voi cunoasteti, dar prin USB catre dac-uri nu merge S/PDIF ci un flux de date care contine muzica. Daca-i asa, USB rules.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acele "multe aproximari" sint atat de mici, incat sint inaudibile de catre urechea umana. Banuiesc ca in toata pledoaria ta, te-ai referit la CD playerele dedicate, care citesc cu single speed CLV. Dar e valabil si la unitatile optice moderne, care citesc discurile la nivel de date, cu buffer, etc. ?


Cat despre discul care suna diferit dupa mai multe ascultari, tocmai asta a fost una din ideiile de baza pentru care s-a inventat si introdus CD-ul, in detrimentul vinilului, benzii, etc. Poti citi de oricate ori, cu grija fata de disc, informatia e mereu aceeasi, va suna la fel. E adevarat ca CD playerele mai ieftine vor aproxima mai mult, pentru ca au o mecanica mai slabuta, dar tot nu se vor auzi aproximarile, chiar nu cred. Cei care sustin ca aud, sufera de efect placebo. Iar la cablurile digitale la s/pdif iar nu cred ca are vreo importanta cablul. Acolo am impresia ca se transmite semnal dreptunghiular plus ceasul separat, pentru reconstructia semnalului. Dar nu cred ca un cablu poate distorsiona in asa hal informatia incat sa-ti dai seama. Am ascultat si cu iesire prin s/pdif si prin USB prin ASIO, n-am simtit nicio diferenta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai nici nu sint diferente, asta incerc eu sa spun, urechea nu poate simti acele diferente, dar ei o tot tin ca "aud cabluri" (diferente).


Miine ca am timp, voi face acel test filmat si cu poze, voi lua cablu de microfon de 2,20 euro metrul, nemtesc made in Germany, voi taia 2 bucati identice de 1,5 metri,....

 

Asa si care e relevanta testului tau ca nu pricep ? daca sint identice, sint identice si cu asta basta ce vrei sa demonstrezi ? Diferente se simt intre cabluri diferite, pe anumite scule. pe muzica nu pe sinusoide, dreptunghiuri sau dinti de joagar,etc, etc, etc, ce vrei tu sa demonstrezi e egal cu 0

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca dispicam firul in patru, si apoi inca in patru si inca in patru, aratati-mi si mie 2 cabluri identice. Dar identice, la nivel de molecula. Daca e sa aberam, orice cablu e diferit de altul, ar trebui sa sune diferit.


djleco, chiar te rog sa pui.

 

Banuiesc ca toata lumea este de acord ca acel generator de functii si un osciloscop de 100Mhz sint mai "precise," mai "rezolute" decit urechile omului.

 

Decat urechile omului da, dar nu si decat urechile audiofilului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Banuiesc ca nu intelegeti ca in loc de hula marii se aude ...sula marii :lol: Diferentele sunt totusi destul de subtile. Osciloscopul poate arata ceva daca te pricepi altfel nu vezi nimic. La thd de 1% vezi ceva pe osciloscop ? NU. In schimb urechea simte distorsiuni mari la 1%. Care-i protocolul dupa care veti testa ? Cata vreme tehnica aceasta veche permite erori eu unul n-as paria 100% pe CDDA sau S/PDIF.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ djleco tu crezi ca o inregistrare complexa a unei orhestre simfonice cu citeva zeci de instrumente e la fel de usor de reprodus ca o sinusoida ? Ne zici ca iei o sirma si o tai in doua apoi o masori si crezi ca da la fel...Pai normal, nici nu are cum sa fie ceva diferit, dar asta e un test inutil si irelevant. Un test mai relevant ar fi sa iei un sistem audio de calitate format sa zicem din player, amplificator si boxe, dar nu de alea de la CORA, apoi sa schimbi mai multe cabluri de la producatori diferiti si din zone de pret diferite si sa masori cumva cu un microfon de calitate si un analizor spectral de sunet de top daca sint diferente pe o inregistrare de calitate a unei bucati muzicale complexe. Nu o sirma, sinusoida si osciloscopul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

As paria pe o combinatie ureche-analizor de spectru-osciloscop si cel mai important cunostiinte tehnice teoretice. Audiofilia este un hobby superb cata vreme tine cont de adevaruri. Ea nu functioneaza nici cu "las-o ba ca merge asa" si nici cu ulei de sarpe scump. Este doar stiinta de varf. PUNCT (ca sa-l imit si eu pe Leco) :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am si eu o intrebare pt djleco: daca cu un cablu instrumentele se aud bine definite, conturate si cu alt cablu se aud imprastiat si amestecat, ce parametru al cablului face aceasta diferenta? Sau ce frecventa este atenuata sau scoasa in evidenta? Parerea mea este ca testul dvs. desi corect d.p.d.v ingineresc, nu demonstreaza neaparat ca un cablu nu altereaza sunetul. Raspunsul in frecventa este doar un aspect al fenomenului intalnit aici.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iar eu am o intrebare pentru tine, andreic: la ce te referi cand spui ca instrumentele se aud imprastiat si amestecat ? Poti fi mai explicit, sa inteleg si eu ?

 

Daca vrei, dupa filmare ti-l pot sa sa il testezi, doar sa ai aparate cu mufe XLR.

 

djleco, banuiesc ca diferentele nu apar, in cazul cablurilor "de casa" nici pe cabluri nebalansate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E destul de greu de explicat, dar am sa incerc. Cu niste cabluri bune si pe un sistem bun, instrumentele se aud clar si conturat. Adica, aud foarte clar un violoncel sau o chitara ca fiind spre ex in centru dar usor dreapta sau stanga, mai in fata sau mai in spate. Dar clar se poate distinge sunetul fiecarui instrument si pozitionarea precisa. Cu alte cabluri sau pe alte scule suntele se aud in boxe, si se cam amesteca. Adica nu pot foarte clar dinstinse unele de celelalte.


DJLeco, desi sunt un adept al cablurilor, cred ca este vital sa subliniem aici faptul ca in configuratia balansata, influenta cablurilor de semnal este mult diminuata. Am avut la un moment dat o linie foarte faina de la thule audio si am sesizat diferente si la interconnecturile balansate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu inteleg de ce atata inversunare pe DJ. Toata ziua vrea sa dovedeasca ceva. DJ toarna-ti si tu un pahar de uischi si asculta niste muzica pe sculele tale pro cu cablurile d'alea de la Hornbach.

Chill out bre ca n-are nimeni nimic cu Ohm si cu legile fundamentale ale fizicii. :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E destul de greu de explicat, dar am sa incerc. Cu niste cabluri bune si pe un sistem bun, instrumentele se aud clar si conturat. Adica, aud foarte clar un violoncel sau o chitara ca fiind spre ex in centru dar usor dreapta sau stanga, mai in fata sau mai in spate. Dar clar se poate distinge sunetul fiecarui instrument si pozitionarea precisa. Cu alte cabluri sau pe alte scule suntele se aud in boxe, si se cam amesteca. Adica nu pot foarte clar dinstinse unele de celelalte.

 

Diferentele astea le simti datorita sistemului, nicidecum de la cabluri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si daca prin cablu circula semnal digital cu o panta de crestere/descrestere de ordinul nanosecundelor, cum mai tratati acel cablu, tot simplu RLC ? Daca semnalul mai este si SPDIF care nu verifica datele transmise ce se poate intampla ? Si daca acel cablu se mai si indoaie oare nu se modifica nimic ? :) si uite asa se schimba datele problemei. Ca schimbarile sunt subtile si nu se aud pe stadion e alta discutie.... Audiofilia nu opereaza cu toporul ci cu bisturiul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iar la cablurile digitale la s/pdif iar nu cred ca are vreo importanta cablul. Acolo am impresia ca se transmite semnal dreptunghiular plus ceasul separat, pentru reconstructia semnalului. Dar nu cred ca un cablu poate distorsiona in asa hal informatia incat sa-ti dai seama.

 

Eu nu prea inteleg de ce si-ar da cineva cu parerea despre subiecte pe care nu le stapaneste. De ce se amesteca termeni care se aplica in analogic (distorsiuni) cand discutia era despre transmisia digitala? Newsflash : da, cablul are importanta in digital. Cum e facuta iesirea din sursa digitala conteaza. Cum e facuta receptia spdif are importanta. Pana si calitatea transformatoarelor de la intrare/iesire (daca exista)e foarte importanta. Vad ca nu se intelege ca in domeniul digital e practic vorba de semnale RF. Ce sa vezi, ce e putin seiszabil in analogic, e mult mai critic in digital. Exista reflexii dupa cum bine spunea greierasul, reflexii care pot distruge fronturile semnalului, plus alte cauze generatoare de erori in time domain = jitter. Intr-un sistem slab efectele sunt putin sesizabile, dar pe masura ce el este mai rezolut efectele unui cablu digital slab sunt cat se poate de audibile, indiferent daca esti audiofil, dj sau baiatul care aduce colete :) (a nu se intelege ca desconsider vreuna din aceste categorii).

Sunt o gramada de cauze generatoare de erori in time domain (jitter) iar cablul este una din ele - poate fi un cablu prost, sau neadecvat cu sursa/load. Cu cat la conversie ajunge un jitter mai mare, cu atit va suna mai prost. E foarte simplu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri


Voi folosi un osciloscop de 2x100Mhz,


Banuiesc ca toata lumea este de acord ca acel generator de functii si un osciloscop de 100Mhz sint mai "precise," mai "rezolute" decit urechile omului.


Cit timp aparatul nu va arata diferente vizibile si citibile pe scala , degeaba se bat unii cu pumnul in piept ca aud ei diferentele intre cabluri.


Pentru tine Phaenius (si nu numai), am sa pun osciloscopul pe o iesire digital coaxial, sa vedem ce avem acolo ca forma de semnal, chiar m-ai facut curios!

 

 

Ne spui si noua ce rezolutie verticala are osciloscopul tau? .. cum, 8 bit?? Al naibii producatorii astia, fac aparate de redare pe 24 de bit pentru urechi care nu pot distinge 8 bit... idiots :wtf:

Cum, n-ai vazut niciodata un semnal digital pe coaxial? Zii asa frate :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dj, acum pe bune, tu chiar crezi ca un om care a ascultat sute de sisteme in diferite configuratii de sarme, este impresionat de masuratorile tale. Cum tu o arzi fara oprire cu textul 'nu masoara, nu exista', asa si un asemenea om iti poate spune 'n-ai testat, nu ai cum sa cunosti'. Demersul tau are un singur scop din ce inteleg eu. DJ is za best. Realitatea este ca majoritatii i se rupe de masuratorile tale, iar tu nu poti fi atat de incapatanat incat sa nu intelegi. Deci, ce vrei tu si care este rostul tau?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu propun ca de-acum dac-urile sa fie maxim pe 8 biti, deoarece e clar de la Djleco citire ca urechea e mai slaba decit un sistem de masura pe 8 biti. Ca atare, nu are rost un sistem de redare pe 16 sau 24 bit. CIne mai voteaza la referendum?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aicea ne ceratm ca in clasa a doua pe vremea mea, care e mai tare la bataie Rahan sau Dr Justice si care ar cistiga daca s-ar bate intre ei. Sau ce e mai bun, un Lamborghini Diablo sau un Renaul K 380. Eu ii cedez Renault-ul lui djleco, nu de alta dar are vreo 30 CP mai mult si poate are de carat niste balastru iar eu iau Diablo si ma duc sa agat fete :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.