Sari la conținut
HiFi Tech

Cablurile in audio/adevar sau sci-fi


Mariutim

Postări Recomandate

Aşa doar păcăleşti aparatura. Sînt multe experimente bazate pe timpul de reacţie lent al aparatelor.

Ce polaritate va avea acea ''tensiune continuă'' faţă de masă, dacă semialternanţele semnalului trec în continuare prin zero? E o eroare de interpretare prea răspîndită pe net, o superstiţie.

Totuşi, semnalul sinusoidal oricît de tăiat la vîrfuri, nu e semnal dreptunghiular, cel mult trapez. Iar difurile au limitări constructive, de asta nu se mai răcesc bobinele şi se ard.

Cît depre semnale foarte joase, nu degeaba sînt ele limitate din construcţie la majoritatea amplifurilor. În rest populaţia e tot mai surdă. :mrgreen:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cand apar palierele orizontale bobina nu mai poate lucra ca o inductanta, nu mai poate genera o tensiune inversa de autoinductie care sa creeze un nou flux magnetic opus care la randul sau sa se opuna cresterii curentului direct, deci bobina se va comporta ca o rezistenta chioara. Daca luam cazul spus de Leco si presupunem ca rezistenta bobinei difuzorului este de 2ohm , rezulta ca in bobina se vor disipa in jurul a 100W. Cata vreme poate rezista in conditiile astea ? Energia nu mai este convertita in lucru mecanic ci este transformata din electric in termic dupa care face ...poc. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Avem aici pe forum userul ,, magaptera'' care de cativa ani ,confectioneaza aproape orice fel de cablu audio.Ar trebui sa intre sa va povesteasca dupa ani de munca cam ce materiale sunt necesare pentru producerea unui cablu de calitate.Nu numai masuratori .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut Vio!

Primul cablu e un CIK122 cu sectiunea firului cald de 0.22mmp. Chiar sunt curios cum se aude.

Al doilea are cumva firul cald masiv?

Tot cu fir de semnal masiv am prins si eu ceva made in Mexic, dar are si doua galme de ferita iar ca masuratori da bine : la o lungime de 70cm are 20miliohmi si 46pF. Ma gandeam sa-l bag la pickup dar nu stiu cum se comporta cu feritele alea.


Si fiindca eram dator cu niste masuratori:

Cablu Cordial CGK Road 75 cu lungime de 58cm , sectiune 0.75mmp la firul cald, ecranul foarte dens si strans impletit , rezistenta 16miliohmi si capacitate 38pF. Mufe RCA tata Neutrik Pro (70ron setul de 2 bucati). Le folosesc atat intre pre si amp cat si intre cdp si preu. Cu astea 2 seturi pot sa zic ca sunt schimbari in sunet. Acum imi place mai mult cum se aude bassul, e mai carnos si mai scurt.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Prin anii 80 japonezii foloseau în aparatură cabluri de semnal stereo interne ecranate cu cauciuc grafitat, care era evident negru şi avea o rez oarecare, probabil acel material negru din cablul de mai sus e tot aşa ceva.

În secţiune arăta aşa, lăţimea aproximativ 1cm.:

5acfb1d593ddb_Cablugrafitat.GIF.d74e5df05c5926b7880890ccd45faf64.GIF

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cablurile de inalta tensiune folosesc izolatoare semiconductoare intre conductoare cu rolul de a reduce incarcarea electrostatica, incarcare ce poate duce la un moment dat de timp la strapungerea izolatiei principala. Cumva actioneaza ca un fel de eclator. Asemenea cabluri am vazut in facultate si sunt folosite destul de des si in industria romaneasca de profil. Ar mai fi vorba si despre reducerea pierderilor in dielectric pe distante lungi.


Din cate am mai auzit s-ar mai folosi aceasta tehnologie si in transmisiile de date unde se folosesc cabluri lungi, cu preponderenta aeriene. Pentru cablurile interconect nu este necesara, ba mie unul mi se pare ca nu e deloc recomandabila dar avand in vedere tensiunile si curentii de lucru implicati in cablurile interconect, totusi nu cred sa aibe un impact sesizabil la ureche.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vio, ma holbez de vreo juma de ora la primul cablu dar nu vad nenorocirea aia de cauciuc grafitat!

Ma uit exact ca...broasca la inundatie! :wtf:

Te referi la izolatia firului cald, aia e din cauciuc grafitat sau peste aia mai e un strat de cauciuc grafitat? :oops:

Sorry...am hardu plin dupa o luna de Atlantic! :(...pricep mai greu

Editat de Vizitator
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cablurile de bujii au aceeasi constructie cu compozit de grafit presat :) audiofil .

Mai bine ati renunta la legende urbane pentru a compromite cablurile de calitate ... alea se construiesc din materiale foarte bune conductoare in diverse combinatii ( argint , cupru electrochimic ) , avand ca standard doar conectoare placate cu aliaje platina rhodiu ( Neutrik , Amphenol , Switchcraft )

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cablurile de inalta tensiune folosesc izolatoare semiconductoare intre conductoare cu rolul de a reduce incarcarea electrostatica, incarcare ce poate duce la un moment dat de timp la strapungerea izolatiei principala. Cumva actioneaza ca un fel de eclator. Asemenea cabluri am vazut in facultate si sunt folosite destul de des si in industria romaneasca de profil. Ar mai fi vorba si despre reducerea pierderilor in dielectric pe distante lungi.

Ferească sfîntu' dracu'! Eu lucrez cu aşa ceva, nici vorbă de izolaţii ''semiconductoare'' între conductoare, ar fi sinucigaş. Nici măcar între conductoare şi mantaua cablului, fie el trifazat sau monofazat, de curent alternativ sau continuu. Poţi întreba orice lucrător ENEL, e mai sigur decît ce circulă pe net. Ori e o greşeală de interpretare, ori cine v-a arătat aşa ceva vorbea din vise.

Doar unele cabluri submarine au mantaua externă conductoare, dar e o aplicaţie punctuală.

O grămadă de modele aici: https://www.google.ro/search?q=HV+cable&rlz=1C1QJDB_enRO641RO641&espv=2&biw=1280&bih=890&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ei=LMeLVcqqMciqUYP8g8gH&ved=0CAYQ_AUoAQ#imgdii=whH-YHSL8Pm5AM%3A%3BwhH-YHSL8Pm5AM%3A%3B0MzH5lhIq7fl1M%3A&imgrc=whH-YHSL8Pm5AM%253A%3BXsECuyxAL8Ve_M%3Bhttp%253A%252F%252Fwww.chinahisea.com%252Fupload%252F13-06-21%252FEPR-insulated-HV-marine-power-cable-structure.jpg%3Bhttp%253A%252F%252Fwww.chinahisea.com%252Fepr_insulated_hv_marine_power_cable_1382.html%3B500%3B434

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Felicitări că ai avut răbdare să găseşti două ilustraţii. Eu cred că m-am exprimat cît se poate de corect, o citire mai atentă e lămuritoare. Poate ar trebui să defineşti şi ce înţelegi prin ''înaltă tensiune''.

Cum ai ajuns la reţele electrice subterane de la audiofilie e un mister.

...............

P.S. Şi eu am folositt teorii despre fenomene bizare cînd am dat examene ptr a fi pe placul examinatorilor, cu mentalitate de ''crede şi nu cerceta''. De exemplu la redresorii trifazaţi de 1500 şi 3000A existau nişte suluri din tolă înfăşurate pe primele trei rînduri de bare înaintea intrărilor în diode. Aveam două alternative de răspuns ''corect'', prima era cu forţele mecanice la consum maxim, care pot deşuruba diodele, a doua era cu timpul de deschidere al diodelor în ordinea montării dinspre intrări spre capătul barelor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ulei se folosea şi în cablurile de cc cu izolaţie de hîrtie şi manta de plumb, de acum un secol. Problema e că trebuia mereu verificat uleiul, dacă o porţiune se usca era distracţie. Nu cred că vrea nimeni să vadă o explozie la un astfel de cablu, cînd aruncă plumb şi cupru topit la mulţi metri împrejur.

.....................

Revenind la cabluri audio, eu mi-am făcut unele din două colace de 5 şi 7 metri provenind de la maşini dezmembrate în vest, m-au costat 15 şi 20 lei fiecare plus mufele de pe M. Domnului, 2,2 lei bucata şi ceva maţ termocontractabil ptr estetică. Avantajul e că au şi firul din mijloc ptr telecomandă ce se poate folosi la împămîntarea sculelor.

5acfb1d594f51_CopieaHPIM8168.jpg.55b08f32f075f5f8f862b09bcca5979c.jpg

5acfb1d5960d4_CopieaHPIM8169.jpg.d66f3d60cf8038ab28b1f40f0b289a43.jpg

5acfb1d597230_CopieaHPIM8170.jpg.63b4ccab0929281d0e538c546e9c9b2d.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Viobio cand termini facultatea de Electrotehnica din Universitatea Politehnica Bucuresti la sectia Aparate electrice cu 5 academicieni printre profesori si proiect de diploma pe acest subiect crede-ma ca esti bazat cand vorbesti despre eclatoare,egalizoare de potentiale si tensiuni de 2.000.000 Volti care cad langa tine la 2 metri in laborator.


Eu zic sa ramanem la cablurile interconect si sa nu intram in electricitate adevarata ca se face liniste...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Grafitul,ferita,oxid de Fe,oxid de Cu,se folosesc pentru a atenua perturbațiile de RF,în aparatura audio o sa întâlnești perle de ferita montate pe terminalele unor componente electronice,în special unde sunt impedante mari și semnale mici,întâlnești asa ceva în preurile de microfon,preuri MM/MC,în ampuri de chitară,în aceste aparate de găsesc și cabluri care au firul cald izolat cu plastic/cauciuc (izolatia principala)+cauciuc/plastic cu grafit/ferita, cu rol de ecran,peste izolatia principala.

 

Acestea atenueaza perturbatiile de radiofrecventa de conductie si nu de radiatie. Pentru cele de radiatie efectul este contrar, le atrage, le concentreaza. Tocmai din aceasta cauza se folosesc "perle" de ferite cum le spui tu, pentru ca tind sa se poata considera ca au parametrii concentrati. Ideal ar fi sa fie punctiforme. In cazul tau ferita insirata pe toata lungimea cablului incepe sa se comporte ca un sistem cu parametrii distribuiti. La un moment dat de timp si Leco a atras atentia pe undeva ca o ferita pe un cablu poate fi riscanta in raport cu energia de radiatie. Rezolvi un tip de problema dar introduci o alta. Nu inteleg de ce este necesara asemenea complicatie cata vreme Victor e exemplificat extrem de sugestiv, practic, cu imagini, cum cabluri cu materiale normale, configurate intr-un anumit fel pot avea o imunitate extrem de mare fata de perturbatiile de radiatie. Asta ca sa nu mai vorbim despre cea mai buna solutie care este cea balansata. Dar ma rog, fiecare cu placerile lui.


In cablurile pentru transportul energiei scopurile ecranelor semiconductoare sunt altele fata de cel de protectie contra perturbatiilor RF :) Cateva dintre ele tin de siguranta, se evita concentrarea de camp electrostatic care sa impuste izolatia principala, asigura o pierdere mai mica in sistemele de distributie a energiei, etc...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Teoria este mama tuturor explicatiilor psihedelice , dar tine de nivelul fiecaruia de a putea pricepe fenomenele intrisece .

Pacat .... acest forum parea cumva diferit de celelalte foste forumuri cu specific " haudiofil " , iar unii useri cu latraturi continue sunt singurii care considera ca au dreptate in mod perpetuu .

Oare asa sa fie ???.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

[ tot testarea urechiometrică ar fi prioritar decisivă ? Cel puțin acest mesaj mai mult sau mai puțin „subliminal” l-am întrezărit eu printre rânduri. Nu c-aș avea ceva contra acestei afirmații. .

Testarea urechiometrica este ( incredibil de ) decisiva , cu conditia ca urechea cu pricina sa fie educata la modul eliminatoriu , adica cei ce nu si-au tocit pantalonii in cur prin salile de spectacol sa nu aiba dreptul sa decida in defavoarea ascultatorilor de " conserve de sunet " ( OGG , MP3 , FLAC, WAV , dar si reciproca sa fie valabila ... manelistii ne inconjoara deoarece incultura este promovata ca arta ) ca urmare trebuie sa existe o metoda cinstita de aparare contra nonvalorilor !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, este un cablu nebalansat bine realizat ca principiu. Acelasi gen de cabluri de semnal folosesc si eu in interiorul SARA, are un grad de imunitate contra parazitiilor electromagnetici destul de bun. Cum ti-a recomandat Viorel sa-l montezi (cum scrie la carte) , tot asa le am si eu montate in interiorul carcasei. N-am facut-o din motivatii de sunet, pentru ca eu n-am simtit diferente, dar al ales aceasta varianta pe considerente ce tin de masuratori, zomotul a fost cu cativa dB mai mic.


Cred ca Leco intuieste bine de ce la tine se aud diferente in sunet... cel mai probabil interfatele de conexiune intre sursa (DAC) si amplificator nu "se pupa" ca la manualul de electronica. Banuiala mea este ca cel putin unul din aparate se bazeaza pe lampi si de aici o posibila neadaptare de impedante.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O modificare usoara la inalte poate sa dea senzatia ca basul este mai prezent, sau mai absent , depinde in ce sens este modificarea. Este posibil sa existe o atenuare mai usoara sau mai accentuata, dar nu este exclus in anumite situatii sa fie un boost provenit dintr-o oscilatie usoara, amortizata la frecvente inalte. Este imposibil sa spui de aici despre ce ar putea fi vorba, dar macar o idee de lucru se poate face dupa ce Tudor va lamuri lucrurile. O mare preponderenta o are si factorul "mi se pare". Una peste alta este un joc interesant care tine audiofilii ocupati pana ce vin si lucrurile cu adevarat importante in domeniu. ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Leco, o corecţie: 410mV e nivelul 0dB ptr circuitele Dolby folosite în casetofoanele acelei perioade (să zicem toţi anii 80 şi după). 47kOhmi era în general impedanţa intrare - ieşire tot în acei ani, cu mici diferenţe de la firmă la firmă, oricum erau folosibile scule de la firme diferite împreună.

Sovieticii au rotunjit la 800mV nivelul 0dB în majoritatea sculelor produse de ei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sursele hi-end in general au o impedanta de iesire de cativa ohm dar pana la cateva sute de ohm (nu prea multe) este foarte bine. De la 1kohm in sus deja se schimba treaba daca sarcina este cu bipolari. In general cam orice opamp decent nu are probleme cu o sarcina de 2kohm. Deci n-ar trebui sa guitze nicio sursa pe nicio sarcina daca nu e vorba despre vreun aparat mai exotic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.