Sari la conținut
HiFi Tech

Cablurile in audio/adevar sau sci-fi


Mariutim

Postări Recomandate

In alte vremuri - mai cinstite fata de cele de azi - urgent ai fi fost tras in teapa sau ars pe rug, fara nici o judecata.

Da Maestre, pacat ca nu ati reusit sa ardeti pe rug toti necredinciosii, acum audiofilia era mult mai simpla: stateati in pestera si ascultati sunetul produs de pietrele pe care le loveati ca sa aprindeti focul. Mandra corabia voastra.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din fericire , in pasiunea de a asculta sunete de calitate e loc si pentru posesorii de echipamente brand name , dar si pentru posesorii si constructorii DIY , si pentru cei dotati nativ cu suficient bun simt , dar si pentru cei fara acel mic " amanunt " ...

Pentru cei ce nu suporta coexistenta unora sau a altora , le recomand ignorarea celorlalti , probabil ca punctul de vedere al acestora ar putea fi mai echilibrat din punct de vedere al unor useri civilizati ( ??? ) si a regulilor internetului .

Pana la urma , scopul este o auditie cat mai fidela , indiferent de modul de exprimare ( mai soft sau mai hard ) si / sau dependent de inteligenta nativa ( :) ) fiecare fiind inzestrat genetic total diferit de restul userilor ... sau nu ?

Parerea mea ...

Va rog sa va concentrati doar la subiect , restul este offtopic .

Pe bune !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

asta e unul din motivele pt care nu prea am mai avut activitate pe forumurile de profil din tara, in ultimii ani...

trebuie sa se trezeasca unul care sa bage batul prin gard, chiar daca nu are concret ceva de zis.


noi romanii suntem o natie de frustrati, si nu vom depasi conditia asta decat daca vom invata sa apreciem sau macar sa nu dam in cap celor care chiar au facut sau fac ceva concret.


domnilor diy-eri, ca aveti un hobby e foarte bine, aici insa este forum pt audiofili, sau (ori)cum ne spuneti voi pe forumul vostru. daca nu sunteti de acord cu viziunile impartasite de membrii acestui forum, de ce mai intrati? doar pt trolling?


am mai spus si ieri, dupa mine SINGURUL inginer pe bune in domeniul audio din tara asta este Nucu Jitariu. are produse care se vand in vest, are contracte cu firme mari din vest... omul asta chiar a produs ceva, a facut ceva pt tara asta!

si "nasterea" unui astfel de produs se face in ani buni, cu o echipa intreaga, cu dezvoltari continue si cu ... evident ... vizite la urechiofili seriosi care sa poata aprecia concret rezultatul ingineriei! altfel, 'GEABA masuram, ca ramanem cu masuratul...


in plus, e o chestiune pe care cei care se erijeaza in buni tehnicieni si incearca aici pe forum sa reinventeze roata, nu reusesc sa o priceapa: SIGUR sunt inca fenomene nemasurabile si nedetectabile de catre stiinta/tehnologia curenta.


omul pasionat de muzica si audio ce sa faca: sa isi ia osciloscoape, letconuri, surubelnite etc... si sa citeasca tone de teorie de semnale si electronica, ca sa aleaga ... ce?

sau ... mult mai simplu, pune urechea si vede: place au ba!


nu toti au studii tehnice sa priceapa orice descriere de specialitate, si, in fond, nici nu trebuie. sa asculti muzica, si in conditii cat mai bune nu presupune, sau nu ar trebui sa presupuna, niciun fel de studii de specialitate, niciunfel de cursuri, sau activitate diy!


dle Djleco, nu va cunosc, si nici nu imi doresc acest lucru, insa atitudinea dvs pe acest forum nu este de cel mai bun augur... si asta nu e numai parerea mea. atunci, de ce nu plecati de pe acest forum, ca, slava domnului, inteleg ca aveti unde activa, si aveti cu cine va intelege.


daca vreti sa aveti o contributie utila acestui forum, si sa fiti bagat in seama, conformati-va cutumelor sale: aici oamenii dau bani pe chestii pe care le ASCULTA, nu pe care le masoara! ce o fi asa de greu de inteles?!

nu sunteti de acord, ok, nici asta nu e o problema... dar, de ce va mai bagati, daca sunteti in contratimp cu restul userilor?


ati facut un amplificator, impreuna cu Greiere (de altfel un tip tare simpatic, ne stim de multi ani), foarte frumos, si eu am facut odata un amplificator, si ce-i cu asta? si gaina face oua in fiecare zi, nu ii da nimeni nicio medalie! valoarea unei creatii din pacate, nu e data de laudele producatorului, ci, cum am zis, piata decide!


ati produs si vandut in serie macar mica vreun produs, vreo schema proprie, vreun proiect? daca da, felicitari, dati-mi si mie un link, doua, o referinta... daca nu, de ce agresati persoane de pe acest forum care chiar au facut ceva pt audio in tara asta? cu ce drept, si in ce calitate?


e o vorba, cand mai multi iti spun ca esti beat, te duci si te culci... se pare ca dvs nu stiti vorba asta... nu-i nimic, omul cat traieste invata!

eu nu sunt de acord cu banarea unui user, atata timp cat sper (sunt convins) ca are discernamantul ca, odata logat pe aceasta comunitate, sa ii impartaseasca directia. mai ales ca sunteti un om care produce sau intentioneaza sa produca ceva... adica suneti obisnuit cu ideea de efort vs rezultate... ati scris mult pe aici, dar... cu ce rezultate?


PS: scuze de off-topic... nu m-am putut abtine sa imi spun parerea... chiar daca nu mai scriu, din cand in cand mai citesc forumul, dar de ceva timp a devenit evident ca cel putin o persoana doreste destabilizare, zazanie etc... pacat! si nici macar intentionat, ci poate din cine stie ce frustrari...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ati facut un amplificator, impreuna cu Greiere (de altfel un tip tare simpatic, ne stim de multi ani), foarte frumos, si eu am facut odata un amplificator, si ce-i cu asta? si gaina face oua in fiecare zi, nu ii da nimeni nicio medalie! valoarea unei creatii din pacate, nu e data de laudele producatorului, ci, cum am zis, piata decide!

 


Nu m-am bagat in discutiile ultimilor pagini deoarece nu ma intereseaza niciun fel de disputa electronisti-audiofili. Mi s-ar fi parut mult mai interesant daca erau discutii de impaciuire.


Referitor la citatul lui Catalin ma simt nevoit sa aduc cateva lamuriri. Eu cu DjLeco nu am realizat niciodata vreun amplificator impreuna. Toate realizarile in domeniu mi le-am facut singur. M-a ajutat cu cateva sfaturi tehnice foarte bune userul Victor. Schemele mele, amplificatoarele mele nu au nimic in comun cu cele ale lui DjLeco. Am fost acum cateva zile cu noul meu amplificator pe la el cu scopul de a-l verifica pe un osciloscop cu banda de lucru mai larga, DjLeco detinand un astfel de osciloscop. Am mai facut diverse teste tehnice atat cu amplificatorul meu cat si cu amplificatorul domniei sale. Din fericire ambele aparate s-au comportat exemplar. Nu s-a discutat o secunda despre audiofili si pasiunile lor. Nu am avut timp nici sa rasuflam de altfel. Nu s-au testat cabluri si nici n-am intentionat as aceva.


A existat intentia sa colaboram pe zone diferite, eu pe puteri mici, domnia sa pe puteri mari. Proiectul s-a naruit cand mesajele private dintre noi doi le-a adus in public. Asta a fost tot. Nu am nimic de impartit cu nimeni, nu am de platit polite nimanui, nu am de facut favoruri niciunui audiofil sau electronist. Nu iubesc , nu urasc niciun electronist sau audiofil.


Am facut aceste precizari pentru a nu mai fi legat de anumiti useri electronisti aici si sper ca nici pe forumul electronistilor sa nu mai fiu legat de anumiti audiofili de aici. Eu imi reprezint doar propriile idei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aia din pasajele citate de pe elforum nu sunt electronisti. Sunt niste maimute care se hlizesc la oameni, in ignoranta lor crezind ca ele sunt in virful lantului trofic, probabil ca pentru simplul motiv ca stau in copaci ( mai la inaltime, la propriu ) si se scarpina in dos. E tare ala care zice ca sub nici o forma nu poate sa inteleaga diferenta intre doua cabluri ( interconect), deci nu are cum sa existe :lol::lol:


Bai Leco si alti acoliti, nu mai bine stati voi linistiti in copacul vostru, nimeni nu va deranjaza, nu va impiedica sa va credeti/autointitulati electronisti ( chiar daca nu sunteti ) si atunci nu va deranjaza nimeni. Va simtiti bine in universul vostru de cacat, puteti sa rideti cit vreti ca maimutele, pe nimeni nu intereseaza. Sau asta e problema, prostu nu-i prost destul daca nu e si fudul ( e doar o zicala din popor, nu-i e adresata nimanui, orice asemanare sau potrivire cu personaje reale e pur intimplatoare )

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@DjLeco


Te rog sa-mi arati unde te-am insultat. De regula sunt atent ce scriu si nu am obiceiul sa insult pe nimeni !

Ce faci tu acum se numeste calomnie !!!

 

Mariane, ai mare grija ce vorbesti, s-ar putea ca imediat sa fii penalizat cu un pumna de dodo aruncat din copac si scos din propriul dos. Aceste creaturi se simt jignite cind se folosesc termeni pe care nu-i inteleg, le asimileaza cu a fi injurate. Tu le-ai vorbit despre ceva "calomnie", nu sunt sigur ca inteleg si p vor interpreta ca o injuratura. Drept pentru care, pe cale de consecinta si asadar, vor trece la repercursiuni.Primele vor fi sa arunce cu ce le cade in mina

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:mrgreen:

Marketing' date='unii inteleg de ce......[/quote']

Aproape toata lumea intelege de ce, doar ca unii se simt mai "destepti" daca generalizeaza extremele (nu ma refer la tine). ;) Chiar nu cred ca cineva de pe forumul asta ar considera produsele din poza sau modul de prezentare a lor, mai mult decat o gluma.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Inselaciune n-as zice intrucat cablul respectiv va permite redarea oricarui tip de muzica , deci isi face functia pentru care a fost creat :) Mai degraba situatia as vedea-o ca pe o poveste romantata lipita de produsul respectiv. Ramane doar un simplu instrument de marketing , exact ca si cum ai spune oricarei ape minerale, "apa vie". Lasa impresia ca te scoala din morti dar in realitate fara apa n-ai putea trai, deci mai degraba un joc de cuvinte pervers cu dublu sens. Mie mi se par chiar dragutz categorisite astfel cablurile in raftul magazinului, mai coloreaza viata. Acelasi rahat ambalat frumos vand si aia cu ceaiuri la Carturesti, sau cafea la Mos Florescu, etc... Unor clienti (si mie mi se intampla des sa procedez la fel), le place sa fie mangaiati pe ceafa cu povesti frumoase si pretioase. Te mai saturi cateodata de tipetele nefestei, zbieretele copilului, urletele vecinului beat, politicianului lacom de la tv.....pur si simplu vrei un pic de gadilici doar pentru tine. Mie imi pare rau ca nu sunt si fete frumoase in showroom-urile audio, exact ca in cele auto, as da banii mult mai usor pe prostioare ;);)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

Detin o cantitate mai mare de fir gros de aproximativ 1 mm litat.

As dori sa imi fac niste fire interconect, power si boxe .

Ccite fire ar trebui sa folosesc pentru fiecare model (interconect , boxe , power ) ?

De exemplu 3 fire de 1mm nu este echivalent cu un fir litat dintr-o bucata de 2,5 mm ? Asa as pune la firul power .

Cum le pot ecrana ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Titi, iti rupi maiinile degeaba, sa zicem ca faci rost de tresa (pentru ecranat), te-ai gandit cum inghesui serpii tai prin ea? Si sa mai arate si de pus in odaie.... Nu mai visa la interconect din firul ala de veioza, cel mult power, impletit in 4sau 6, tras in "ciorap textil" si ala de boxe din link dat mai sus. Vorbeste si cu colegu' human, poate iti da niste ponturi.

Sau vinde-l la unul care-si cableaza casa si cu banutu' ala iti iei ce trebuie.

Paranteza, a incercat careva un cablu audiofil de incinte la o veioza? :D Teoretic ar trebuie sa fie ceva mai faina lumina.... :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut ,

Va rog mult sa ma ajutati cu ceva sfaturi . De ziua mea am primit un cablu audio bi-wire ( 4 banane la un cap si 4 banane la celalat cap ) . Eu detin un amplificator cu cate 2 conectori ( unul + si unul - ) pt. fiecare boxa , iar la boxe cate 4 conectori pe fiecare . Problema este ca nu stiu cum sa conectez cablul bi-wire la amplificator . Credeti ca exista vreo imbunatatire a sunetului la bi-wire fata de un cablu normal sau este doar marketing ?

multumesc mult

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.