Sari la conținut
HiFi Tech

Cablurile in audio/adevar sau sci-fi


Mariutim

Postări Recomandate

Efectul pelicular la 20khz are o adancime de patrundere in cupru pur de corca 0,4mm. Deci un conductor cu sectiunea, plina, rotunda si diametrul mai mare de 0,8mm deja incepe sa devina inutil. In fapt rezistenta in alternativ la 20khz ramane aproximativ constanta , scade mai greu in raport cu rezistenta combinata DC+AC de la 20hz cu cat creste sectiunea cablului. Problema este mai pronuntata daca tinem cont si de efectul de proximitate. In plus acest efect concentreaza fluxul de curent in sectiuni mici de cablu ceea ce face ca la curenti mari, portiuni mici de cablu sa se incalzeasca si sa-si schimbe local si temporar rezistenta. Dacq luam in calcul si curba de raspuns modificata usor de catre inductivitatea cablului care intervine intre "lupta" dintre amplif si boxa deja avel alta perspectiva a influentei cablului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alegerea cablulu pare sa depinda foarte mult de cum apasa boxa asupra amplificatorului. Daca amplificatorul este foarte autoritar , are putere suficienta, are damping factor foarte mare mai ales la frecvente inalte, se poate merge pe cabluri cu sectiune mare, cu litze multe si fine, din cupru OFC si argintate daca se poate. Mai exista si varianta foarte buna de a se folosi mai multe cabluri subtiri in paralel dar neampletite. Sau si mai bine , daca boxa permite sa se foloseasca bi-wiring-ul , calea de bas din cupru plin si sectiune mare, iar inaltele din cablu litzat argintat.


Daca boxa este naravasa iar amplificatorul nu este chiar ceea ce ar trebui, damping factor mic la frecvente inalte iar boxele au twetere cu filtre halitoare de curent si schimbatoare de faza, s-ar putea ca un cablu care nu mai este atat de transparent sa fie mai util... Un diametru rezonabil de 1mmp...2mmp, eventual conductor plin sau cu litze mai groase, in genul cablurilor de alimentare mmfy, din cupru electrotehnic, fara argint. De multe ori in astfel de situatii cablurile de data UTP sau chiar cele de veioza au facut mici minuni.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma tem ca lucrurile nu sunt chiar așa de simple, "regulile" de mai sus fiind foarte relative! După multe experiențe evocatoare, am ales sa merg exclusiv pe argint! Inclusiv pe bas oferă cea mai buna extensie, detaliu si viteza! Ce-i drept, un cablu de argint prost proiectat si realizat poate fi dezechilibrat tonal (poate suna ascuțit, favorizând frecventele înalte in dauna mid-basului sau a basului). Evident, un cablu nu aduce ceva in sunet... El poate doar sa limiteze performanța unui sistem... Exista insa o echivalenta între înlăturarea unor limitări si aducerea unor beneficii si, astfel, exprimarea din urma s-a încetățenit mai ușor...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Absolut corect, multi nu constientizeaza asta, un cablu nu are cum sa aduca ceva in plus, poate doar sa modifice.

 

Ba poate aduce ceva in plus dar nu "per se" ci prin prisma limitărilor pe care le ridica fata de un cablu ordinar. Iar diferența poate fi colosala, cu cat sistemul este mai transparent, mai bun, cu atât "lupa" are o rata de mărire mai mare! Mulți uita insa si de prima parte (sistem relevant/transparent) si de a doua parte (cablu relevant pentru schimbarea pe care vrem - sau nu, pentru unii - sa o simțim -> cabluri scumpe, de cele mai multe ori).

Exista cabluri bunicele si ieftine insa acestea se găsesc de obicei pe piața DIY, nicidecum in comerț, turmele ne-având aplecare pentru abordările hi-fi/entry-level audiofile.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Tot pe tema cablurilor, recomand cu mare caldura produsele Tellurium Q.

Am detinut multe tipuri de cabluri, Chord, Nordost, Siltech, Analysis Plus, etc de diferite preturi si nici unul nu m-a impresionat la fel ca gama Black de la Tellurium (sau Ultra Black / Diamond Black, dupa posibilitatile fiecaruia).


Daca celelalte branduri veneau mereu cu un trade-off, la Tellurium nu am simtit nici un minus, fiind de o neutralitate spectaculoasa si cu o coerenta speciala intre bass medii inalte. Nu zbiara, nu sunt infundate, si rezolutia creste odata cu ... urcatul in gama, din pacate ($$).


Mai ales interconnect-ul (Ultra Black XLR) mi-a dat senzatia ca am facut 1-2 upgrade-uri la DAC si AMP (fara exagerare).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In primul rand, "corect" este un adjectiv necomparabil.

Adjectivele necomparabile sunt cele care au grad de intensitate constanta, cum ar fi maxim, minim, perfect, complet... In categoria asta intra si corect. Nu poti sa plusezi la o afirmatie corecta cu una mai corecta.


In al doilea rand, Nordost am detinut Frey si Siltech ceva pe la 1000 EUR si inca mai detin un SQ 48B G3 de rezerva. Siltech m-au impresionat mai placut decat Nordost.


In al treilea rand, evident ca este important in ce sistem se testeaza cablurile, basca faptul ca este un hobby eminamente subiectiv. Eu am vrut sa atrag atentia asupra unei experiente individuale, nu sa starnesc o polemica.

 

Tot pe tema cablurilor' date=' recomand cu mare caldura produsele Tellurium Q.

Am detinut multe tipuri de cabluri, Chord, Nordost, Siltech, Analysis Plus, etc de diferite preturi si nici unul nu m-a impresionat la fel ca gama Black de la Tellurium (sau Ultra Black / Diamond Black, dupa posibilitatile fiecaruia).

[/quote']

 

Iar o luam de la inceput :(


Mai corect trebuia sa zici: cablurile marcile x nu s-au potrivit in sistemul meu.


De curiozitate, ce cabluri Siltech sau Nordost ai incercat ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri


Pe cand un Kimber Nohm LS Ag' date=' Marian? Cred ca Jack ar putea aduce macar Nohm LS Cu pentru un test in sistemul tau/AudioConcept.

M-ai uri din cauza pretului dar mi-ai si multumi de idee! 8- )[/quote']

 

Pentru sistemul meu am gasit, impreuna cu Jack cea mai buna formula. Dar vorba proverbului:


Never say never! :)

 

Ti-o spun prieteneste: cel putin cablul de boxe si cel USB pot fi inlocuite cu succes. Ai putea incerca un Sarum USB de 1m.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tot pe tema cablurilor, recomand cu mare caldura produsele Tellurium Q.

Am detinut multe tipuri de cabluri, Chord, Nordost, Siltech, Analysis Plus, etc de diferite preturi si nici unul nu m-a impresionat la fel ca gama Black de la Tellurium (sau Ultra Black / Diamond Black, dupa posibilitatile fiecaruia).


Daca celelalte branduri veneau mereu cu un trade-off, la Tellurium nu am simtit nici un minus, fiind de o neutralitate spectaculoasa si cu o coerenta speciala intre bass medii inalte. Nu zbiara, nu sunt infundate, si rezolutia creste odata cu ... urcatul in gama, din pacate ($$).


Mai ales interconnect-ul (Ultra Black XLR) mi-a dat senzatia ca am facut 1-2 upgrade-uri la DAC si AMP (fara exagerare).

 

Punem pariu ca gasesc macar citeva sisteme in care se face de ris? Fara eforturi prea mari. Asta nu inseamna ca o fi un cablu prost, dar nu cred in existenta unui Mafalda al cablurilor.


Ceea ce vorbest tu , Danyro, sunt tot felul de clisee, citite, rupte din context, fara nici o valoare. Un cablu nu poate fi apreciat disociat de sistem, altfel iese un fel de comparatie Superman vs Batman vs. Hulk vs Thor samd. Sau, ca sa intrem in sfera palpabilului, cine e ( sau a fost ) mai bun, Muhamad Ali Clay sau Jimi Hendrix?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut, am si eu o curiozitate. La aparatele vintage, de cam toate felurile, cablurile de curent erau integrate la fiecare aparat. Inginerii din acea perioada oare nu stiau importanta acestui cablu? Am vazut aparate de referinta care au integrat acest cablu. Cablurile unele destul de subtiri, altele mai groase, nu cred ca sunt ceva deosebit in materie de cabluri.


Din punt de vedere tehnic si electronic, daca pui un cablu mai gros la amplificator, ai un castig in functionarea acestuia?


La fel si unele boxe Grundig vechi aveau cablul integrat in spate, nu era decat un cablu normal cu 2 conductori. Am o pereche de astfel de boxe si primul gand a fost sa schimb acel cablu, dupa care n-am gandit la acest lucru. Oare de ce l-au facut integrat?

GrundigHifiBox303Ma_06.thumb.JPG.c6c9514f65af7a94043768eb303d8a68.JPG

horsehide222-img599x399-1443671268ywo1lf11288.jpg.c45477af448e4d5c6a69f13ffdb9c360.jpg

Innovative-Audio-Sansui-AU-999-back-right.thumb.jpg.c945c1bc0d8b513c43066e2f98f025af.jpg

bose-1801-endstufe-13073013837393.thumb.jpg.4fee56beeea7d505130366928a9a028a.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am vrut sa dau o recomandarii comunitatii audiofile in scopul inaintarii un hobby.

Evident ca prestatia cablurilor trebuie evaluata in sistem, nu am dorit sa insult inteligenta cititorilor cu notiuni de baza.


Marele avantaj e ca putem proba cabluri inainte de a le achizitiona, de aceea recomand cu caldura Tellurium Q.


Respect aprecierile tale despre descrierea mea, multumesc ca le-ai impartasit cu comunitatea. Conteaza mult pentru mine feedback-ul tau :lol:

 

Punem pariu ca gasesc macar citeva sisteme in care se face de ris? Fara eforturi prea mari. Asta nu inseamna ca o fi un cablu prost, dar nu cred in existenta unui Mafalda al cablurilor.


Ceea ce vorbest tu , Danyro, sunt tot felul de clisee, citite, rupte din context, fara nici o valoare. Un cablu nu poate fi apreciat disociat de sistem, altfel iese un fel de comparatie Superman vs Batman vs. Hulk vs Thor samd. Sau, ca sa intrem in sfera palpabilului, cine e ( sau a fost ) mai bun, Muhamad Ali Clay sau Jimi Hendrix?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vroiam sa zic ca nu costa nimic proba.

Ca sa nu mai dezbatem atat opinia mea, cand se poate verifica usor practic nu doar teoretic.

 

..Marele avantaj e ca putem proba cabluri inainte de a le achizitiona' date=' de aceea recomand cu caldura Tellurium Q... [/quote']

 

Adica ce vrei sa zici cu asta?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Depinde cu ce compari, Kubala Sosna, MIT, Transparent Audio si alte marci high end nu au distributie in Romania.

Cred ca m-am exprimat gresit, reformulez:


Avantajul la cabluri in general e ca se pot proba fara mare efort.


Dar bineinteles ca vor fi unii care zic ca nu ai ureche daca nu iti plac decat cablurile Chord (si alea entry level, wow).

 


Nu este recomandat sa se achizitioneze cabluri fara proba !

Eu numai asa am cumparat, deci te bucuri de acest avantaj si in alte parti, nu numai la cei care vand Tellurium Q ..., sau cum s-o numi acest cablu miraculos.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dar bineinteles ca vor fi unii care zic ca nu ai ureche daca nu iti plac decat cablurile Chord (si alea entry level' date=' wow).

[/quote']

 

Poti sa explici te rog ?

Care-i treaba cu cablurile Chord ?

Mariane, Dani a facut o mica si nevinovata fixatie pentru produsele lui Jack. A inceput cu Naim V1 un dac ingrozitor pe care NAD-ul din dotare il spulbera. Intre timp dac-ul NAD este de vanzare si mai mult decat atat masoara x2 mai prost comparativ cu Naim-ul. :P

Altfel are dreptate. Cablurile Chord nu au cum sa se potriveasca in toate sistemele si nici nu au cum sa fie pentru toate urechile. Asta este si frumusetea acestei pasiuni, masuram subiectiv si decidem la fel.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.