Sari la conținut
HiFi Tech

Cablurile in audio/adevar sau sci-fi


Mariutim

Postări Recomandate

Ok. Toate aceste instrumente pot suna usor diferit in functie de ce maestru le-a creat. Cand punem un cd in cdplayer noi ascultam un eveniment la conserva si mai mult decat atat ascultam o masterizare. Si pe un sistem ieftin insa bine pus la punct , un contrabas va suna ca un contrabas, te asigur de asta.


Eu nu neg faptul ca pentru tine poate a fost mai bine sa construiasca altcineva sistemul. Interventia mea a fost legata de faptul ca ai cautat sa generalizezi si ai indreptat si alti audiofili catre Jack ca altfel nu se poate...

In opinia mea este o mare greseala.


PS Am tot respectul pentru Jack si pentru munca pe care o face insa nu as apela la el sau la alt dealer ca sa-mi faca un sistem la pachet.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

AlexD, pot să-ţi spun că cineva de la firma lui Jack a prevăzut cu un an înainte de a-mi lua boxele actuale că mi le voi lua!, bazându-se doar pe ampliful pe care îl aveam atunci şi pe ideea de sunet pe care mi-o doream şi pe care observase el că o căutam. Între timp am schimbat mai multe boxe căutând "acel ceva" şi, întâmplător, s-a nimerit să găsesc boxele respective la un preţ pământesc, să le iau şi să văd că exact aia căutam.

De unde a ştiut persoana respectivă că le voi lua? Păi am spus, s-a bazat pe ampliful pe care îl aveam şi pe care ştia că n-am de gând să-l schimb, pe sunetul pe care îl doream, pe faptul că observase că mă agit să găsesc "acel ceva" şi că nu mă las, şi, cel mai important, pe EXPERIENŢA lui, ştia că boxele respective sunt matching perfect pentru acel amplif. Atunci nu prea ţinusem cont de ce îmi spusese, dar dacă ţineam cont puteam economisi nişte bani serioşi. oricum nu-mi pare rău, am experimentat pe pielea mea, dar de acum aş fi mai atent la ce mi se spune de către cineva cu experienţă.

Nota bene: nu am cumpărat boxele de la Jack.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe de alta parte' date=' pentru unii poate tocmai aceasta cautare, aceste probe, reprezinta sarea si piperul, poate nu se grabesc sa gaseasca "sunetul perfect", poate le place mai mult "drumul".[/quote']

 

:thumbup::clap: Coreeect. Ce pe mine ma mai intereseaza cum s-aude vreun aparat ? La cate mii de sisteme am ascultat in 15 ani si mai bine, de la ultimile troace pana la sisteme (cateva zeci poate) care sareau de 20k, 30k de euro, nu ma mai surprinde nimic in sensul pozitiv. Acum doar sunt surprins cand gasesc aparatura transparenta, fara coloratii si fara distorsiuni. Importanta la hobby-ul asta este interactiunea cu oamenii, consensul, discutiile contradictorii sau socializarea relaxata. Cand construiesti aparate nu te mai fascineaza vinul, berea sau sucurile naturale. Cauti paharul perfect cu apa plata cea mai pura , fara gust sau miros, cu temperatura potrivita, poate usor magnetizata si cu un anumit grad de turbiditate.... Cauti borna kilometrica de zero la care se raporteaza tot universul audiofil. Nu mai raportezi aparatura la ceea ce-ti place tie, ci iti dresezi psihicul sa iasa din carapacea lui si sa explorezi universul de langa tine, cel real. Odata reusit acest lucru sa te conexezi prin stiinta si rationalitate la universul in care traiesti apar si surprizele frumoase in care parca iti ies toate, parca totul se rezolva de la sine, parca universul lucreaza in favoarea ta. Singura stricaciune, turbulenta si haos care deregleaza echilibrul provine aproape exclusiv de la .... alti oameni. :) Doar oamenii au alta parere despre cabluri, doar oamenii doresc sa indoaie legile universului exterior dupa legile constiintei lor. Doar ei vad negru unde este alb si viceversa. Este fascinant sa urmaresti un audiofil in zbaterile lui interioare, cum isi cauta disperat echilibrul . Sculele aproape ca nici nu mai conteaza :thumbup:

.

 

Eu nu asta am vrut să spun și cred ca e evident ca privim din unghiuri diferite subiectul. Gandeste-te la Dorel din Galați care nu a avut ocazia să asculte decât boxele cu performanțe submediocre din sufrageria lui și e ferm convins ca toate boxele suna la fel. El e sincer si fericit, nu are termen de comparatie.


In primul rând hobby-ul asta este despre muzică și despre condițiile de ascultare. Interacțiunea este un rezultat secundar și aplicabil oricărui hobby.


Borna la care se raporteaza universul audiofil se poate afla de exemplu intr-o sală de concerte, nicidecum intr-un grafic. Universul exterior real în hobby-ul asta este muzica, nu TDH cu șapte de 0 după virgulă sau 10000W, pentru ca asta nu folosește la nimic, dacă nu "produce" muzica.


Și dacă tot vorbim de hobby, asta nu are cum să genereze zbateri interioare. Nu e nimeni obligat sa-si schimbe cablurile, o face din plăcere și în masura în care crede ca-i folosește. Un hobby nu-i o necesitate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vad ( aud, citesc) frecvent cliseul : " Auzim diferit!" . Pot fi de acord cu el in anumite limite.


Daca am face o comparatie, fara vulgaritate, acceptiunea de frumusete feminina ( sa zicem) are anumite variatiuni si preferintele pot varia de la individ nla individ. Dar, ion cazul normalitatii, o femeie frumoasa va place tuturor, chiar daca unii prefera niste mici variatii de la acest standard, dar tot frumoasa ramine. Acum daca vorbim de o femeia cu barba ( sa zicem ), chiar daca cineva va spune ca pentru el este idealul de frumusete, asta nu mai e normalitate ci fetis. E drept ca nimeni nu il impiedica sa si-l urmeze ( fetisul), dar nici dinsul la rindul lui nu ar trebui sa incerce sa impuna acest standard, care iese mult din limitele statistice.


Lafel si cu sunetul, pot fi oameni care apreciaza un sunet mai upfront, al;tii mai laidback, unii mai bright, altii mai dark, dar in final totul se petrece nin anumite limite, nu mai vorbim de normalitate ( ci de un fetis ) daca cuiva ii place un sunet al unor boxe de la c are a decuplat tweeterele. Cu atit mai mult, light/dark, front/back , sunetul mai are o componenta de timp, dinamica, fara de care celelalte caracteristici nu faccit o ceapa degerata. E ca si cum te-ai insura cu o femeie doar vazind-o in niste poze. Poate fi suiperba ( static ), dar de unde stii ca iti va placea cum zimbeste, cum vorbeste, vocea, comportamentul, cum se misca, etc? Asa vad eu in audio povestea cu neutralitatea si curba raspunsului in frecventa, ca o femeie in poza. Ne da niste date insignifiante legate de comportamentul acesteia, despre faptul ca voi putea convietui cu ea. Mai mult chiar ( si cred ca orice persoana normal agreeaza acest lucru, pina la urma cred ca putini au alaturi fotomodele ) , poti face mult mai usor concesii la anumite parti ale aspectului daca "chimia" e f. buna. In traducere "sonica', poti face concesii la anumite denivelari in curba de frecventa atita timp cit ai o dinamica, timing samd bune. Invers....nu prea cred. Asa ca, daca cineva imi va spune: " Ce te intereseaza pe tine, e normal sa imi placa sunetul asta lipsit de dinamica si cu probleme mari de faza, e gustul meu?!" , i-as raspunde: " Da domnule, e dreptul tau sa savurezi si sa asculti acest sunet, dar iese din normalitate, e un fetis" ; fetisurile nu sunt interzise, dar as aprecia sa nu incerci sa mi le impui.....


Revenind la cabluri, stabilit fiind faptul ca sunt niste filtre RCL, evident ca modifica si faza, componenta temporala. Aceasta poate sa modifice "flow"-ul muzical, asa ca problemka cablurilor nu e una de tipul"Accentueaza inaltele sau bass-ul, etc". Urechea mea ( si cred ca a multora ) e mult mai sensibila la problemele temporale ( de faza si altele) si nu se adpteaza, in schimb e mult mai toleranta la anumite denivelari statice in curba de frecventa. Un lucru e cert, un cablu nu poate fi folosit pe post de egalizor, modificarile aduse curbei de frecventa sunt infime ( atita timp cit nu exista pe undeva contacte precare), insignifiante. "Caracterul" unui cablu e dat mai mult de componentele temporale decit de modificarea spectrului . Parerea mea ca tot de aici deriva si transparenta, detaliul samd.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

IosiP eu vorbesc despre audiofili cu drag, de zbaterile pasiunii. Din cand in cand ma mai satur si eu de calcule seci si prefer sa iau o gura de aer integrandu-ma printre audiofili, gustand si eu din pasiunea lor.


Igor in niciun caz borna zero nu este sala de concert. Acolo este doar zgomot care nu-ti dezvaluie secretele sunetului. Analiza sunetului, dezgolirea sa de secrete se face cu calcule si aparate de masura. In sala de concert avem o interpretare a creierului care face din zgomot , muzica. Deci o fi borna psihologica mai degraba.


Jack , nu te concentra pe distorsiunile de faza , apar foarte greu. Timming-ul bun, de la Naim sa zicem, nu vine din faza ci din alimentare si schema care pun accentul pe raspunsul foarte bun la regimurile dinamice , asa cum este si muzica.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

djleco, nu m-am referit la tine ci la altii (se stiu ei care). Pe de alta parte insa te asigur ca de fiecare data cand am vandut un CD din colectie l-am si sters si din calculator (unde fusese ripuit cu XLD in format WAV).


Cat despre intalnire, cu placere... numai sa-mi lasi accesul la butonul de volum ca eu la peste 90dB deja intru in fibrilatie :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri


Am fost acum vre-o 2 ani, la o firma cunoscuta la noi in domeniul PRO, cu niste cunostiinte sa cumpere un set PA nu foarte puternic pentru un bar de vre-o 200 metri patrati,

 

Asta inseamna sa te duci la dealeri de 2 bani! Pana si la capitolul "experienta dealeri" stai prost, Leco. Fa si tu o vizita la dealeri seriosi, care nu-ti "comanda" nimic, ci te lasa sa testezi cat vrei, eventual iti fac sugestii, dar tot tu decizi ce faci.

Normal, cand mergi la dealeri "PRO", sa cumperi boxe pt crasma, e posibil sa ai o experienta diferita. De aia zic, fa si tu o vizita la un dealer din domeniul audio.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Împărțirea în două subiecte oricum nu ar rezolva problema. Unii dintre colegii noștri deschid sau participa periodic la topicuri pe elforum unde își varsa neimplinirile si frustrările referitoare la snobi și parveniți care dau bani pe cabluri. Deși acolo sunt în consens și nu-i deranjează nimeni' date=' asta nu-i împiedica să vină și aici ca sa-si arate "valoarea pe felia lor". Cu siguranță ca dacă s-ar deschide topicuri separate, unul oricum ar fi pustiu.[/quote']

 

:) Lucrurile nu sunt chiar asa de bine transate nici acolo. N-am citit decat prima pagina din acest topic si nu mi s-a parut ca marea majoritate a electronistilor sunt niste salbatici gata sa dea audiofililor cu ghioaga in cap :) Ba din contra, isi pun si ei problema ce se intampla de se aud diferente si cum s-ar putea acestea justifica tehnic toate lucrurile astea(nimeni nu-i mai considera duplicitari). De la pagina 2 incolo nu stiu ce s-a mai discutat dar cred ca lucruri interesante. http://www.elforum.ro/topic/31457-cabluri-pentru-audiofilie/#entry296749

 

Raimond, e bine ca sapi după topicuri din 2010, dar poți găsi și mai recente, dau doar un exemplu. Numai băieți " da valoare", ca să știți cine va sunt interlocutorii. ;)


http://www.elforum.ro/topic/105580-ooof-audiofilii-astia-si-cablurile-lor-audiofile-care-modifica-sunetul/page-3

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E explicabil, dacă audiofilii ar primi direct răspunsuri de la electronişti aici ar ieşi jihad. Idem dacă ar îndrăzni ei acolo să povestească despre diferenţe şi microdetalii.

Aşa că fiecare rămîne cu gaşca lui unde se simte bine şi poate trage cu ochiul dincolo de gard, mai află cîte ceva, ce discută duşmanii în domeniu, etc. :lol:

E o părere echidistantă.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tare scuză. Adevărul ca nu prea am văzut niciun electronist pe aici să dea răspunsuri. Bănuiesc ca-i un sentiment de împlinire să discuti istorie și religie cu unii de pe aici și în același timp sa-i faci parveniti și prosti acolo.

Editat de Vizitator
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cînd se dau răspunsuri şi explicaţii, nu le bagă nimeni în seamă, sau poate nu le înţelege, căci presupun şi ceva documentare. E exact ce spuneam mai sus, fiecare cu universul său. E un dialog al surzilor.

Treaba asta e valabilă în foarte multe domenii, nu doar ăsta muzical. Nu vreau să dau exemplu din religie, că tot s-a amintit mai sus.

...............

Personal, m-am vîrît pe aici crezînd că şi audiofilii au nevoie de ajutor, ca orice alţi pasionaţi de scule şi sîrme. Se pare că nu e cazul.

Editat de Vizitator
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu cred că l-am ironizat pe careva anume de aici pe alte forumuri, dacă am avut ceva de comentat am făcut-o la modul general.

Faptul că puţini electronişti activează aici ar trebui să fie un semnal.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Parerea mea e ca mai toti acesti eletronisti sunt defapt niste diletanti, cu un bagaj de cunostiinte extrem de limitat/ simplificat, ceva a la "casa pionierilor" . La ei totul se aproximaeaza/ simplifica grosolan, daa tot vorbim de cabluri, pentru ei cablul e ceva ca in fizica de clasa a X-XI-a , adica o componenta ideala , cu R=0 si fara capacitate si inductanta. E iluzoriu sa mai vorbim de skin-efect si alte fenomene fizice care le despasesc mult capacitatea de a intelege. Ei se comporta cumva ca vikingii, cind aparea o eclipsa ( care le depasea capacitatea de a intelege ) aruncau cu sulite si pietre spre cer. Lafel, pentru a nu-si suprasolicita creierasele, simplifica totul, ca si chestia cu "bit-u-i bit si iarasi bit" . Pentru autoprotectie iau la misto oamenii mai inteligenti erijindu-se intr-o elita condusa prin spiritul de turma.


Pentru a se confirma nivelul intelectual al celor de pe forumurile electronistilor, e suficient sa faci o analiza f. sumara a calitatii limbii romane de acolo. S-ar putea sa constati ca pina la a avea ceva de invatat de la ei despre electronica ( care se face prein clasa a 10- a sau a 11-a) baietii ar trebui dusi la niste cursuri elementare de gramatica ( care se fac in a 2-3-a ).


Ceea ce am scris aici este o regula, ceaa ce , bineinteles, nu inseamna ca nu exista exceptii de la aceasta, doar nu degeaba e vorba aceea, "exceptia care confirma regula" . Sa fie toti cei care au ajuns pe-aici exceptiile?! Poate da, poate nu....


Unii se lauda ca au reusit sa creasca traficul, sa atraga atentia. Pai exista multe feluri de a ajubge in centrul atentiei, unul din ele este sa iesi la ora de virf in curu' col pe strada. Popularitae garantata, ai sanse sa ajungi si lastiri, dar asta nu inseamna ca iti face cinste sau ca a fost un act inteligent, genial si de mare rafinament :lol::lol::lol: Cam asta fac unii, tradus in mediul virtual.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Problema este ca direct sau indirect sunt jigniti oameni oameni care muncesc si au o reputatie de aparat. Insinuarile sunt cam urmatoarele

audiofil=fraier necunoscator, snob, asculta si muzica clasica ceea ce este si mai grav;

dealer= smecher care vinde scule si cabluri la preturi mari si care in loc de instrumente de masura are camera de auditie;

producatorii de scule si cabluri gen Burmester,Naim, Van den Hul, Cardas, etc. (sunt multi, multi)= speculanti care pacalesc publicul cu produse care nu valoreaza nici a zecea parte din preț pentru ca bitu-i bit si cablu-i cablu!


Trist!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai, trist sa fie..trebuia luate masuri mai demult, vis-a-vis de acest individ "Diji Leco". Nu inteleg de ce a fost lasat in pace atata timp..Ma tot repet, individul acesta provoaca intentionat diversiune aici si aiurea, ptr anihilarea acestui forum :!:

 

Cind eu am sesizat acest lucru, am vrut sa se inchida topicul sa-i luam jucaria.....am fost suspendat. Dar nu inteleg de ce nu aplicam tactica mea, daca latra singur ( sau cu alti labusi care ii tin isonul ), pina la urma se va plictisi si se va duce in grota lui la culcare.


P.S. Gabywo, imi cer scuze pentru confuzia de acu' citeva luni, esti o persoana ( cel putin cit imi permite sa te cunosc mediul virtual, mi-ar face placere sa te cunosc si "in carne si oase") "jos palaria". De asemenea imi pare rau daca acest lucru ti-a adus orice fel de neplaceri.

O confirmare puternica a faptului ca nu ai cum sa fii personajul cu care te-am confundat vine si din posturile tale de pe topicul "MUZICA" unde s-au vazut cultura si gusturile tale ( In cea mai mare parte ti le impartasesc ) si care difera fundamental de ale individului cu care te-am confundat ( pe care dealtfel il stiu bine din real-life) . Dpmdv : :thumbup::clap:


...iar pentru leco propun din partea tuturor: :yawn::thumbdown::lolno::wave:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu, ai inteles GRESIT, nu am nimic cu forumul, chiar imi place forumul, mai mult decit cred altii care se cred guru in audiofilie.


Eu doar incerc sa deschid ochii si mintea unora, Nu mai incerca, nici noi nu vom mai incerca. Respect reciproc

! care cred ca audiofilia si banii investiti in aparate sint mai presus decit fizica...audiofilia si banii investiti sunt pentru ascultarea muzicii la o calitate cit mai buna, pentru propria placere si emotie; nicidecum pentru studioul fizicii!


Nu, dragi colegi, legile principale ale fizicii, au fost scrise demult de altii, si sint egale pentru toti si pentru toate.ia uite, nene, unde se ascundea reincarnarea lui Einstein....Poate ai facut un docorat in fizica cuantica si noi nu te intelegem....Nu te mai obosi sa incerci sa ne explici, nu avem capacitatea de a te intelege !


Voi nu ati descoperit nimic nou sub soare, si vreti nu vreti, amplificatoarele voastre de care unii rid ca suna "de porc", sint facute de catre electronisti, electronistii pe care voi ii blamati ca "ce stiu ei" ce e sunetul...............................................

Au fost facute de electronisti , nu de cirpaci de la cercul de electronica cu calificare de electrician, electronisti care sunt si audiofili, si nu in ultimul rind ii respecta pe audiofili; la brand-uri serioase exista mai multe posturi "full job" de urechisti, ca si degustatorii de vinuri. Noi nu ii blamam deloc pe electronisti, ci pe surogatele de electronisti, ipocriti, care poate nu stiu nici legea lui Ohm dar se joaca cu pistolul de lipit in incercarea de a-si repara frenul preputului ( recomand mai bine catgut si eventual cauterizare ulterioara cu pistolul de lipit )

.

 

Leco, desi erai pe ignore, nu stiu de ce mi s-a deschis acest mesaj al tau....Pacat de nick-name-ul folosit, Leko (Stephan) a fost un mare sportiv si cred ca inca mai practica....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai normal, cine iti cinta in struna, e de-al tau, cine nu, e dusman.


Tipic Romanesc...


Trebuie sa existe si opozitie, nu numai pupincurism...


Dar parca eram la IGNORE, oare ce te determina sa imi citesti postarile? :roll:

 

Auzi bai Leco, stii bancul cu raspunsul evaziv? Ti-l spun eu: Ia mai du-te tu sub 25Hz!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Este Leco cu C nu cu kappa.


Nu cred ca nickname-ul tau are regtura cu Jack Daniels...


Vad ca nu ai de ce sa te mai legi...


Probabil ca erai delogat, de aia ai putut citi postarea mea...


Interesant, va dati toti mari "domni" cu facultati, cu alea si alea si ziceti de altii ca sint aiurea, ca vorbesc urit ca jignesc, ca nu stiu sa scrie...


Nu ma dau "mare domn" ( ca probabil in acest caz nici nu ti-as mai raspunde, nici serios, nici ironinic ), dar cel putin o facultate poate fi "probata" prin diploma. Dar asta n-are a face cu discutiile de aici.

 

Au fost facute de electronisti , nu de cirpaci de la cercul de electronica cu calificare de electrician, electronisti care sunt si audiofili, si nu in ultimul rind ii respecta pe audiofili; la brand-uri serioase exista mai multe posturi "full job" de urechisti, ca si degustatorii de vinuri. Noi nu ii blamam deloc pe electronisti, ci pe surogatele de electronisti, ipocriti, care poate nu stiu nici legea lui Ohm dar se joaca cu pistolul de lipit in incercarea de a-si repara frenul preputului ( recomand mai bine catgut si eventual cauterizare ulterioara cu pistolul de lipit )

.

 

Cam cite greseli ortografice si de punctuatie, ai in acest quote?Te rog sa le subliniezi si sa le corectezi, d-le Pruteanu reincarnat ( impreuna cu Enstien, Schrodinger si Bohr )


Ca sa nu discut despre jigniri si atacuri la persoana, total impotriva regulamentului acestui forum.. Te rog sa le evidentiezi si pe acestea! Te simti vizat ca facind parte din vreuna din categoriile enuntate de mine?! Nu am facut referire la tine......

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Spre linistea ta sufleteasca, nici macar la cercul de electronica nu am fost!


Si sint mai jos decit un cirpaci!


Doar ca realizarea mea, de cirpaci, comparata cu multe HI-Enduri de prin showroom-ul tau, in test 1/1, le cam da "fum".


Daca nu, testam cind vrei, na, TE PROVOC! :clap:


Si, da, ma duc linistit sub 25Hz, pina pe la vre-o 13-14, deoarece AM CU CE, am cu ce, baaa..


">https://www.youtube.com/watch?v=yVl0A34stJU


Noapte buna!

 

Inseamna ca ai realizate niste fumigene bune. NU am cum sa accept provocarea ta, nu am fumigene.


In rest, la 13-14 e OK, mediu, dar nicidecum sa te bati cu caramida in piept sa zici "Am cu ce!"


Acum, ca a trecut de mult "Mihaela", du-te si mai baga niste AUDISPRAY, dupa care fa-ti audiograma de seara, ca sa dormi linistit ca inca mai poate organul tau :lol:

Editat de Vizitator
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Au fost facute de electronisti ' date=' [/size']nu de cirpaci de la cercul de electronica cu calificare de electrician, electronisti care sunt si audiofili, si nu in ultimul rind ii respecta pe audiofili; la brand-uri serioase exista mai multe posturi "full job" de urechisti, ca si degustatorii de vinuri. Noi nu ii blamam deloc pe electronisti, ci pe surogatele de electronisti, ipocriti, care poate nu stiu nici legea lui Ohm dar se joaca cu pistolul de lipit in incercarea de a-si repara frenul preputului ( recomand mai bine catgut si eventual cauterizare ulterioara cu pistolul de lipit )



Cam cite greseli ortografice si de punctuatie, ai in acest quote?Te rog sa le subliniezi si sa le corectezi, d-le Pruteanu reincarnat ( impreuna cu Enstien, Schrodinger si Bohr )


Ca sa nu discut despre jigniri si atacuri la persoana, total impotriva regulamentului acestui forum.. Te rog sa le evidentiezi si pe acestea!.

 

Pai hai sa vedem, dupa cuvint, lasi spatiu pina in virgula: Au fost facute de electronisti , nu de cirpaci Da, ai dreptate, e o eroare de tastare pe care mi-o asum, stiu despre regula ca virgula se pune fara pauza inainte, dar mi-a intrat prost in reflex. Dar aceasta e o eroare de redactare in "word", nu de ortografie


Ai terminat o propozitie/fraza, incepi cu litera mare de la capat, nu continui insiruit (ti-am bolduit "Noi"), de acolo trebuia inceput frumos, de la capat... Aici ai cam zbircit-o..... Se incepe aliniat nou doar cind se schimba ideea unui continut/text, nu la fiecare fraza. Iar litera mare....folosesc la orice inceput de fraza/propozitie, chiar daca pot sa mai apara greseli date de graba in tastare


Jignirile, le vezi si singurel, chiar daca sint cu subinteles (le-am bolduit oricum)...


A, nu ma supar, nici eu nu suport sa scriu cu i din a si "sunt', pe vremea mea cind am facut acele amarite de "10 clase" se scria cu i din i.


Si ca sa te lamuresti de prima mea interventie pe acest forum, iata care a fost:


http://www.avclub.ro/viewtopic.php?f=6&t=144


Si uite-o pe a 3-a, (a doua a fost o prezentare a unei realizari de a mea):


http://www.avclub.ro/viewtopic.php?f=3&t=496&start=240


Daca tot s-a zis ca am venit pe acest forum sa fac misto-uri, continua sa citesti in continuare dupa postul meu, in care il aprobam pe Adrian (Zal)...


Si dupa cum vei vedea daca parcurgi topicul in continuare, nu am raspus agresiv decit atunci cind am fost provocat, deh, tocmai de catre Gabywoo, care a inceput direct cu misto-ul (lazi de difuzoare, urite, etc)...

 

ACestea fiind zise, Pruteanule, se pare ca am comis niste erori grave....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.