Sari la conținut
HiFi Tech

Cablurile in audio/adevar sau sci-fi


Mariutim

Postări Recomandate

Mariane, Dani a facut o mica si nevinovata fixatie pentru produsele lui Jack.

 

Nu este deloc mică şi nevinovată, ci mare şi vinovată.

DAC-ul NAD super bengos multi-lăudat care rupea tot a fost pus de vânzare. Probabil de bun ce e. Omul a fost răsplătit cu un Hegel.

Cam pe aceleaşi criterii, laudă din greu produse de la avstore/avmall (adică the same shit) şi atacă în continuare produsele de la Jack. Poate mai iese ceva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am mai gasit cateva exemple de amplificatoare produse de firme de renume Kenwood si Accuphase care au folosit cabluri de curent integrate banale pentru amplificatoarele lor. O chestie interesanta este la modelul KENWOOD KA 1000, care are sursa de alimentare externa, cablul de curent din priza catre sursa este unul obisnuit, insa cablul de curent din sursa catre amplificator este unul mult mai gros si mai calitativ. Din acest motiv sunt curios din punt de vedere tehnic cat de important este acest cablu? Merita macar sa fie un conductor mai gros acolo sau nu? Consumul pentru Kenwood de exemplu este de 800w din retea si cu toate astea ei au integrat un cablu obisnuit si destul de banal. Din acest context eu inteleg ca inginerii de la acea vreme nu au avut nevoie de alte cabluri mai performante ca acel aparat sa functioneze la parametri normali.

e-305v.JPG.3e56002a5a17d650f5f9e849a6be67d8.JPG

Accuphase-E305-11-big.thumb.jpg.257846d3891bea696124d17562ea1032.jpg

38262-4-kenwood-ka-1000.thumb.jpg.19b67bd604ab30e5377fdc8aebb72daa.jpg

38262-5-kenwood-ka-1000.thumb.jpg.5b35bc63961cdb49911580dee3c3ca8b.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu am nimic cu cablurile Chord, chiar recomand Chord Signature !


Dar nu mi-a placut incercarea ieftina de manipulare de opinie conform careia ar fi ok sa asculti dar atentie ca poate nu ai ureche, stiinta si alte balarii. Ori suna... Ori nu suna.

 

Dar bineinteles ca vor fi unii care zic ca nu ai ureche daca nu iti plac decat cablurile Chord (si alea entry level' date=' wow).

[/quote']

 

Poti sa explici te rog ?

Care-i treaba cu cablurile Chord ?

Mariane, Dani a facut o mica si nevinovata fixatie pentru produsele lui Jack. A inceput cu Naim V1 un dac ingrozitor pe care NAD-ul din dotare il spulbera. Intre timp dac-ul NAD este de vanzare si mai mult decat atat masoara x2 mai prost comparativ cu Naim-ul. :P

Altfel are dreptate. Cablurile Chord nu au cum sa se potriveasca in toate sistemele si nici nu au cum sa fie pentru toate urechile. Asta este si frumusetea acestei pasiuni, masuram subiectiv si decidem la fel.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu inteleg un lucru:


De ce se incearca denigrarea unor produse vandute de Jack si de ce NICIODATA, NIMENI, nu a denigrat vreun produs vandut de concurentii majori ai lui Jack. Sau cel putin eu nu am vazut, de cand tot rasfoiesc forumurile mioritice.


Sa fie oare asta calitatea dealerului/clientului? Dupa cum se vede, Jack poate isi are simpatizantii lui si implicit clienti, dar niciodata I-am auzit pe acestia sa denigreze un brand vandut de concurenta. De partea cealalta sunt clar mega simpatizanti. Acestia parca sunt "racolati" si asmutiti asupra lui Jack, efectiv degeaba! Oricat s-ar chinui cineva, nu poti schimba parerea unui om despre un brand daca te apuci si scrii verzi si uscate despre un aparat. La chestiunile de genul acesta poate pun botul incepatorii, iar acestia nu cred ca reprezinta un target prea mare pentru un dealer, ca doar nu merge un nou-venit in ale audiofiliei sa comande la Jack de exemplu, Naim Statement si Focal Grande Utopia. :mrgreen:


Peace!

Peace-Love-Revolution-Photo-peace-and-love-revolution-club-25215499-1024-768.thumb.jpg.28a9cd82fce6c2b8640bb3ea981b6e25.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De fapt e invers, Jack are o armata de catelusi care ii fac mega reclama pe toate forumurile in schimbul probabil a unor foloase materiale.


Si pe acest thread a inceput scandalul pentru ca mi-am permis sa recomand un produs care nu e din portofoliul Audioconcept, dupa care au intrat trepadusii repede cu teoria conspiratiei :lol:


Indiferent de micimea acestui subiect, va urez tuturor un Craciun fericit !

 

Eu nu inteleg un lucru:


De ce se incearca denigrarea unor produse vandute de Jack si de ce NICIODATA, NIMENI, nu a denigrat vreun produs vandut de concurentii majori ai lui Jack. Sau cel putin eu nu am vazut, de cand tot rasfoiesc forumurile mioritice.


Sa fie oare asta calitatea dealerului/clientului? Dupa cum se vede, Jack poate isi are simpatizantii lui si implicit clienti, dar niciodata I-am auzit pe acestia sa denigreze un brand vandut de concurenta. De partea cealalta sunt clar mega simpatizanti. Acestia parca sunt "racolati" si asmutiti asupra lui Jack, efectiv degeaba! Oricat s-ar chinui cineva, nu poti schimba parerea unui om despre un brand daca te apuci si scrii verzi si uscate despre un aparat. La chestiunile de genul acesta poate pun botul incepatorii, iar acestia nu cred ca reprezinta un target prea mare pentru un dealer, ca doar nu merge un nou-venit in ale audiofiliei sa comande la Jack de exemplu, Naim Statement si Focal Grande Utopia. :mrgreen:


Peace!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@camiloiu, Aşa înţelege un anumit competitor de-al lui Jack să lucreze. De exemplu, pe celălalt forum, cei care recomandă produse de la Jack sunt provocaţi pentru a putea fi banaţi, iar cei care recomandă obsesiv produse de la firma concurentă, în frunte cu moderatorul de acolo care lucrează pe post de telefonist la respectiva firmă, nu au nicio problemă.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am mai gasit cateva exemple de amplificatoare produse de firme de renume Kenwood si Accuphase care au folosit cabluri de curent integrate banale pentru amplificatoarele lor. O chestie interesanta este la modelul KENWOOD KA 1000, care are sursa de alimentare externa, cablul de curent din priza catre sursa este unul obisnuit, insa cablul de curent din sursa catre amplificator este unul mult mai gros si mai calitativ. Din acest motiv sunt curios din punt de vedere tehnic cat de important este acest cablu? Merita macar sa fie un conductor mai gros acolo sau nu? Consumul pentru Kenwood de exemplu este de 800w din retea si cu toate astea ei au integrat un cablu obisnuit si destul de banal. Din acest context eu inteleg ca inginerii de la acea vreme nu au avut nevoie de alte cabluri mai performante ca acel aparat sa functioneze la parametri normali.

 

@ Silviu, cred ca termenul potrivit este cablu captiv si nu cablu integrat. La acel Kenwood intuiesc ca sursa livreaza mai multe tensiunii care pleaca pe fire separate plus mai multe mase si asta e motivul pentru care acel cablu e mult mai gros (Viorel cred ca poate sa confirme). Pe vremea aia nu prea se dadea mare atentie la cabluri, si daca te uiti bine nici la mufe. Imi amintesc ca era o vreme cind culmea audiofiliei era conectarea intre CD player si amplificator cu cablu optic ca vezi doamne e mai putin afectat de zgomot. Pe atunci lumea se certa care brand e mai tare, Sony, Akai, Revox. De Naim sau Arcam nu auzise nimeni.


@ all Domnilor, e Craciunul, hai sa ne mai calmam putin si sa lasam certurile pe cabluri, marci si formate, precum si teoriile conspiratiei (in care personal nu cred) ca astfel de discutii nu isi au locul nicicind si cu atit mai putin acum.

Craciun Fericit Tuturor :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@camiloiu, Aşa înţelege un anumit competitor de-al lui Jack să lucreze. De exemplu, pe celălalt forum, cei care recomandă produse de la Jack sunt provocaţi pentru a putea fi banaţi, iar cei care recomandă obsesiv produse de la firma concurentă, în frunte cu moderatorul de acolo care lucrează pe post de telefonist la respectiva firmă, nu au nicio problemă.

 


Aici e diferenta intre calitatea dealerului/clientului.


Pe de-o parte unii recomanda un produs, de partea cealalta ceilalti denigreaza cat pot de tare un produs.


Partea mai proasta pentru unii dintre ei este ca nu fac altceva decat sa faca involuntar reclama brandului pe care incearca sa-l denigreze :mrgreen:

Intotdeauna, cand s-a aruncat cu noroi intr-un brand/aparat, au venit contra argumentele care au demonstrat exact contrariul, cel putin pe acest forum. Dincolo, daca sustii ca un anume aparat masoara/suna bine, ti se da jet si ban.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De fapt e invers, Jack are o armata de catelusi care ii fac mega reclama pe toate forumurile in schimbul probabil a unor foloase materiale.

 

Hai sa vedem!

1. 3 forumuri si Bogdanozaurus :twisted:

2. forumul lui M - greu de crezut ca acolo poate cineva sa laude un produs care sa nu provina de la dealer-ul favorit al lui M.

3. forumul CG - acolo exista un grup de simpatizanti pro avstore; cum este si normal recomandarile lor merg intr-o singura directie; sincer nu consider anormala aceasta situatie, oamenii de la av au reusit sa se faca simpatizati acolo; bravo lor; asta inseamna ca au un PR bun si ei se comporta ca niste adevarati profesionisti; oricum sa spui ca pe CG exista un grup de simpatizanti ai lui Jack ce recomanda produsele lui este o mare gogonita; 1-2 recomandari am facut eu in ultimile luni, dar eu nu sunt un grup si oricum numarul recomandarilor facute de mine sunt cam cat un fir de nisip comparativ cu restul trendului; pe CG toata lumea importanta stie cu sunt prieten cu Jack, nu am ascuns asta niciodata si din acest motiv am incercat sa evit recomandarile.

4. forumul audioweb - aici exista un grup de simpatizanti / prieteni (me included) ai lui Jack; ar fi absurd sa le cerem acestora sa se comporte diferit fata de ceilalti simpatizanti; asta inseamna ca Jack are in acest caz un PR bun si echipa lui se comporta profesionist;

5. Bogdane, tu esti nodul gordian al fenomenului haudiofil romanesc; acum 1-2 ani am aflat ca esti o clona nascuta de mintea mea si ca pentru treaba pe care o fac primesc bani de la Jack; nu imi amintesc ce dreac scriai tu atunci pe forumurile romanesti, insa este clar ca baietii sunt intr-o fecunda si permanenta cautare de dusmani ai statului.


Pe forumul acesta este afisata reclama mai multor dealeri. Mai exact, acesta este singurul forum unde exista reclama mai multor dealeri. Mai precis, in Romania nu exista nimic asemanator, comparabil cu ce se intampla aici.

Dani, astept cateva contraargumente. :crazy:

Merry Christmas 2 u! :angel:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

..Bogdane, tu esti nodul gordian al fenomenului haudiofil romanesc; acum 1-2 ani am aflat ca esti o clona nascuta de mintea mea si ca pentru treaba pe care o fac primesc bani de la Jack...

Merry Christmas 2 u! :angel:

 

Habar n`aveam ca sint clona ta dar e bine de stiut. Asta inseamna ca pot sa merg la bar si sa beau pe gratis, asa-i ? :twisted:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Vio - marturisesc, sunt vinovat si m-ai prins; nu am intrat pe blog de cativa ani buni; asa se aratau faptele la un moment. :silent:

@Bogdane - adica eu - adica Dinica - adica Robert - lasa ca stim noi, ie pline forumurile de tovarasi cu intentii necurate.

Noroc cu ochiul vigilent al lui Dan. Cum a vazut iel toata masinatiunea asta machiavelica. :twisted:

Pai aseara cand iti umpleai paharul cu bere, direct de la draft, pareai de-al casei.

@Andi - personal nu l-am vazut pe moderatorul CG avand interventii necurate cu care sa avantajeze firma pentru care lucreaza; hai sa nu aruncam aiurea cu pietre in munca unor oameni.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri


@Andi - personal nu l-am vazut pe moderatorul CG avand interventii necurate cu care sa avantajeze firma pentru care lucreaza; hai sa nu aruncam aiurea cu pietre in munca unor oameni.

 

Mda, doar ca i-a banat permanent pe toti cei de la Audioconcept...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Andi - personal nu l-am vazut pe moderatorul CG avand interventii necurate cu care sa avantajeze firma pentru care lucreaza; hai sa nu aruncam aiurea cu pietre in munca unor oameni.

 

Zici tu? vrei sa ma apuc sa fac ps din forum sa iti demonstrez?


El dadea ban-uri in sus si in jos la aia de dadeau link-uri catre jack fi. si el dupa cateva zile punea link av store

El a sters si a interzis postarea evenimentelor, si acum cateva zile posta eveniment de casti. Dupa inca cateva zile posta iar ( cu link ) eveniment cu lansare la chinezaria aia fio sau cum ai zice.

Eu am postat ca este in stoc nu stiu ce de la jack fi. Mi-am luat ban pentru reclama. El a postat binenteles dupa cateva zile ca este in stoc nu stiu ce.



Daca vrei, ma apuc sa caut si ai sa vezi.


Binenteles este vb de S(CL)avu, angajatu` avstore si trepadusii lui gen motoreta, lingirica asta de a aparut din neant de se comporta ca o domnisoara, dany92534234 sau cum ai zice si multi altii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

https://www.youtube.com/watch?v=qp6_wdWLxQ4



http://tooloud.co/z-audio-cables-test/


http://tooloud.co/the-man-who-heard-too-much/

Tot respectul pentru colegul megaptera (ma folosesc de doua cabluri de la el si sunt OK) dar cred ca"povestea" rusului este....extrema (ca sa fiu delicat)

Va asigur ca un condensator care vibreaza din pricina ca-i muzica prea tare se lasa cu inconveniente mult mai mari decat vibratia cablurilor.

Nu mai zic ca stradania lui de a amortiza mijlocul cablului esueaza cu matzul ala rigid de la capete.

Legat de dealer-ii si simpatizantii lor (firesti de altfel), mi se pare atentat la inteligenta consumatorului si a bunului discernamant sa crezi ca trei vorbe aruncate pe un forum cu o mana de membrii (pro sau contra) pot influenta semnificativ piata de profil.

Ca Dan prefera Nad-ul lui unui Naim nu inseamna ca are ceva cu Cristi, asta-i copilarie. Eu stiu ca i-a trecut si pragul si i-a fost client, nu numai lui ci si altora. Ca e el dracos si reactioneaza vehement la chestiuni ce-i par injuste e alta discutie (e dreptul lui in ultima instanta).

Eu cred ca s-a facut din tantar armasar. De regula nu ma amestec in cancanuri d-astea dar acum, ca tot au plecat musafirii imi permit ! :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca e el dracos si reactioneaza vehement la chestiuni ce-i par injuste e alta discutie (e dreptul lui in ultima instanta).

Ultima mea postare la acest subiect. Din reactiile lui Dan de aici, dar si de pe CG, pare ca are ceva de impartit cu Jack. De ce simte nevoia, sa ne deranjeze pe noi ceilalti cu asta, nu pot intelege.

Adrian, pe CG, am facut o recomandare catre un produs de la Asus de 300 lei din oferta lui Jack. Am fost cat se poate de corect, am spus ca am auzit de produs in cazul unei postari legate de un eveniment si ca nu l-am ascultat. Am recomandat omului sa mearga sa se informeze. Dan a sarit imediat ca fac reclama. WTF? Pai daca se crede cavalerul dreptatii, de ce nu face asta si cand se pun linkuri catre cam acelasi magazin / dealer cu tot cu comentariile pozitive.


PS: Sa ne intelegem; mi se rupe de ce se intampla pe CG, nu am comentat niciodata situatia de acolo pana acum, pentru ca nu ma intereseaza. Este treaba fiecarui dealer sa se organizeze cum crede, sa plateasca oameni pentru marketing on line, sa faca tot ce poate pentru a vinde cat mai mult. Asta este o situatia normala, asa se face business. Insa cand apare un cavaler cu ochelari de cal invartind sabia dreptatii intr-un singur sens, asta ma enerveaza. :evil:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri


Ca Dan prefera Nad-ul lui unui Naim nu inseamna ca are ceva cu Cristi, asta-i copilarie. Eu stiu ca i-a trecut si pragul si i-a fost client, nu numai lui ci si altora. Ca e el dracos si reactioneaza vehement la chestiuni ce-i par injuste e alta discutie (e dreptul lui in ultima instanta).

Eu cred ca s-a facut din tantar armasar. De regula nu ma amestec in cancanuri d-astea dar acum, ca tot au plecat musafirii imi permit ! :D

 

LOL! :lol: Foarte amuzant să scrii tocmai tu asta, care te amesteci de fiecare dată.

Dacă stau să număr de câte ori te-ai băgat pentru dannyro, încep să cred că eşti pe statul lui de plată şi omul te plăteşte la postare.

Iar faza care a inflamat pe bună dreptate pe majoritatea de aici a fost că omul a spus că Naim V1 sună mai prost ca playstation, deci n-o mai tot da la întors.

Asta în primul rând. În al doilea rând, a umplut de posturi pe aici cu cât de bengos e NAD-ul şi cât de prost e Naim-ul, ca imediat să scoată NAD-ul la vânzare. Pentru că, nu-i aşa, avstore (inevitabilii avstore) i-au vândut un Hegel. La discount.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Domnilor ( unii mai mult, altii mai putin),

Incep prin a va ura SARBATORI FERICITE si continui prin a-mi cere scuze celor jigniti pentru ca au indraznit sa aiba vreo legatura cu mine, sau chiar sa-mi ia apararea, fiind probabil ultimul meu post pe acest forum. Cel putin atita timp cit as fi nevoit sa respir acelasi aer virtual cu anumiti trepadusi, in frunte cu sobolanul de dupa tomberon. A ajuns sa bihleasca rau pe-aici. Oricum postam doar ca sa-mi fac reclama, marketing si o sumedenie de posturi fara continut, dupa cum zic sau sugereaza unii.


Totusi mi-e greu sa inteleg spumele acestui individ, nu m-am intilnit sau conversat cu el de vreo 3 ani, si nici atunci nu-mi aduc aminte sa fi avut vreo divergenta cu el. Daca ar fi avut pic de barbatie ( dar cred ca nu are, nici la propriu, nici figurativ), m-ar fi contactat personal si ar fi clarificat problemele .


Inca o data, SARBATORI FERICITE SI LA MULTI ANI tuturor, chiar si celor care nu ma "inghit' nici cu zeama de lamiie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Superb! Pleaca Jack, unul dintre audiofilii cu cea mai mare experienta din Romania, si noi ramanem cu domnii "playstation e mai tare ca Naim" si cu pozele lui gabywo. Mirific!

 

Ce nu-ţi convine la "pozele" lui Gaby? Alea nu e doar simple poze ci sunt documentate. Multe dintre ele vin cu explicaţii şi sunt postate foarte bine. Este singurul de pe aici care este on topic pe acest tip de site "de vorbit dicuţii".

Cei care sunt aici doat pentru reclame şi publicităţi sunt totdeauna off-topic şi păcat că administratorul aceeptă aşa ceva.

Şi mie îmi pare rău că pleacă Jack, şi chiar l-aş ruga să rămînă să nu facă jocul la "duşmani". Şă-şi aducă aminte de zicala "Nu mor caii când vor câinii.....". Mie chiar mi-au plăcut postările lui ,cu bun simţ, şi cred că am mai avea de spus multe. pe acilea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Jack - dragul meu prieten cred ca te voi urma; ma gandeam de mult sa iau o pauza pentru ca sunt o jigodie si pentru ca M are mirosul fin si simte de la distanta jigodiile. :lol:

Daca am chef sa discut cu cineva interesat de fenomen o pot face si in privat. Cum am o lista lunga de amici audiofili, nu o sa fie complicat.

Asa ca Tudor, Bogdan, cei 2 Catalin, Vio, Marian, Igor, Brain, Adrian, Oake, JD, ne vedem la o bere cand se va putea.


PS: Am sa urmaresc forumul in continuare si probabil am sa revin ca user activ undeva in viitor.


Sarbatori fericite!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.