Sari la conținut
HiFi Tech

difuzoare mari vs mici pentru frecvente joase .


catalinx70

Postări Recomandate

Cu scuzele de rigoare, afirm ca ar fi salutarea aparitia unui Vlad TePes si pe acest forum.

In ce priveste analogia cu bateria cu mai multe tobe mici in loc de una mare, nu pot spune ca fost una foarte fericita dar ca idee ne conferea o imagine asupra subiectului topicului. Pacat ca a urmat o replica din sfera masinilor....adica ceva gen compararea merelor cu perele. Si daca tot veni vorba de acel Ferrari cu un singur piston, pe langa problemele legate de cuplul mecanic si asemanarea cu un vehicul Cugnot probabil ca ar fi sunat ca o mitraliera de 14mm. :D

Scuze de offtopic...

Domnilor, haideti sa facem si un efort de a nu sterge cu buretele si cei 25 de ani de aur ai redarii muzicii si aici ma refer la anii 63'-88' pentru ca am afirmat ca ma refer la generatii diferite de boxe! Daca mie imi place acea perioada, si in special anii 70', asta nu inseamna ca mi-am pierdut respectul si pentru ce se produce astazi!

E doar o problema de gusturi!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Igor :

Adevărul e ca sunt curios cum suna ceva de genul asta:


http://www.scaena.com/speakers.html


http://www.engelholmaudio.com/solo.html

:D Incintele Scaena au pentru joase un dif de 18", cross activ si amp-uri separate. Array-ul are compromisurile lui, cred insa ca locul lui e in sonorizari de spatii largi sau aer liber. Sa integrezi auditiv sunetul a "n" traductuare aflate la 2-3 m de tine ....cosmar.

 

Am vazut configuratia, doar e descrisa acolo. Spuneam doar ca sunt curios cum suna o implementare de genul asta.

:lol: Initial am crezut ca vorbesti de JBL Array, despre care s-a vorbit cateva posturi in urma si nu intelegeam de unde "n" traductoare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Igor :

Adevărul e ca sunt curios cum suna ceva de genul asta:


http://www.scaena.com/speakers.html


http://www.engelholmaudio.com/solo.html

:D Incintele Scaena au pentru joase un dif de 18", cross activ si amp-uri separate. Array-ul are compromisurile lui, cred insa ca locul lui e in sonorizari de spatii largi sau aer liber. Sa integrezi auditiv sunetul a "n" traductuare aflate la 2-3 m de tine ....cosmar.

 

Cine vrea sa asculte aproape toata spuma in audio mergeti la Munchen HIGH END: 14. - 17.05.2015 . Nu cred ca a regretat cineva .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pusesem un link, nimeni nu citeste, omul asta construieste incinte si filtre , analizeaza raspunsurile in frecventa/faza, face ceea ce trebuie, l am intrebat cam ce fel de creier trebuie sa aiba un om care cumpara o incinta fara sa stie caracteristicile de raspuns in frecventa si faza, raspunsul este foarte aproape de termenul meu mult iubit, de mutzunache.


eu nu nu va mai povestesc nimic, ideea e ca o incinta cu drivere multe si mici nu raspunde corect la bas pentru ca la puteri mici sunetului i se opun cele multe elemente elastice care tind sa atenueze raspunsul incintei, practic se pierde energie in suspensiile driverelor, eficienta scazuta este permanenta dar la puteri mici afecteaza sunetul.

in difuzoare se stocheaza energie mecanica, energie care este cedata mediului si care produce un raspuns nedorit, in fine cei care sant adeptii mai multor drivere mici ar fi bine sa ceteasca inainte sa se faca de ras, da e foarte posibil ca ce stiau ei sa nu fie corect, nimeni nu a pus si asa problema, numai cunoscatori.


nici eu nu stiam cum e, dar am citit, la nivelul meu am inteles despre ce este vorba, de ce suna anumite incinte, e vorba de matematica nu de vodoo sau alte lucruri, spor la lectura, intelegand fenomene devenim mai destepti.


orice boxa scoate niste zgomote, dar daca vrei o boxa audiofila tre sa te documentezi, trebuie sa stii ce conteaza cu adevarat, nu poze cu spike uri si canapele sau vajnici comentatori din reviste de umor aka "stereophile" si dupa cum o sa vedeti site ul indicat are multe proiecte, toate sant audiophile grade si sant DIY, mai bine documentate decat lazile cu difuzoare, costa si mai putin bineinteles, merita sa cititi toate paginile acelui site, multe lucruri poate nu le intelegeti dar de aia exista un viobio sau altii, poate si eu in unele situatii ca sa va explice "ce e cifrele alea".


"A 12" driver usually has a cone area of a little more than 500 cm^2. This is more than 3 times a ScanSpeak 18W/8531G00 driver! Imagine 3 x 6½ drivers in the same cab. A 12" based system can do things none of today's 6" skinny runts can do. It seems like most diy'ers start with a 6" 2-way making deep bass from 24-33 litre and an efficiency rarely exceeding 85 dB. We're all impressed from the bass it can make - but after some time we find out it really can't play very loud and we try another 6" driver or we make a 2½-way from 2 x 6" drivers. And we're never really getting anywhere. So, if you can handle a 60-70 litre cab, find a 12" driver, mount it on the side if the speaker must be skinny and use a 6" for midrange with a point of crossover around 250-350 Hz - and now hear what happens. "


http://www.troelsgravesen.dk/HES.htm#size



proiecte audiofile de boxe:


http://www.troelsgravesen.dk/Diy_Loudspeaker_Projects.htm



pentru cei care inteleg oleaca de matematica, un ghid care tine cont de foarte multe aspecte(rog ignorantii care se cred deja audiofili si au deja boxe smekere nu la 300 de dolari sa nu se uite, nu are sens, oricum nu inteleg nimic):


http://www.linkwitzlab.com/frontiers.htm

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

inca una ca fusesem in conced' :lol:


cel mai grav nu e pentru cei tineri care sant in curs de formare ca audiofili, ei mai au o sansa sa se reabiliteze daca nu erau deja ok, grav e cu cei formati gresit si cu geriatria care a trait in necunoastere(batranii educati in sunet nu si mai racesc gura de pomana, au obosit) soc, groaza, cum e posibil :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu nu nu va mai povestesc nimic, ideea e ca o incinta cu drivere multe si mici nu raspunde corect la bas pentru ca la puteri mici sunetului i se opun cele multe elemente elastice care tind sa atenueze raspunsul incintei, practic se pierde energie in suspensiile driverelor, eficienta scazuta este permanenta dar la puteri mici afecteaza sunetul.

 

Din cate cunosc basul este egal cu o cantitate mare de energie degajata. Nu ai energie mare, nu ai bas. Te rog sa ne explici cum se poate produce in viata reala bas, fara ca acesta sa aiba la origine o sursa de energie mecanica mare. Intrebare valabila pentru toata floarea ingineriei diy din Romania.

Daca nu m-am explicat suficient de inginereste, am sa va rog sa imi scuzati exprimarea neglijenta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

D-le Igor , cu tot respectul (pentru dvs , nu pentru articol!), linkul pus nu prezinta altceva decat cel mai ieftin mod de a vinde ceva! Marketing de cea mai joasa speta! Omul ala, Dennis Foley vrea doar sa vanda niste tratamente acustice !

Incercati va rog, cu nitica rabdare, sa parcurgeti cele doua linkuri puse de Razvan (comanr) la inceputul acestui topic (pagina 1). Acolo nu se vinde nimic.....e simpla informatie ! Cat despre cel de pe linkwitzlab....n-am cuvinte....gasiti o multime de raspunsuri!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

D-le Igor , cu tot respectul (pentru dvs , nu pentru articol!), linkul pus nu prezinta altceva decat cel mai ieftin mod de a vinde ceva! Marketing de cea mai joasa speta! Omul ala, Dennis Foley vrea doar sa vanda niste tratamente acustice !

Incercati va rog, cu nitica rabdare, sa parcurgeti cele doua linkuri puse de Razvan (comanr) la inceputul acestui topic (pagina 1). Acolo nu se vinde nimic.....e simpla informatie ! Cat despre cel de pe linkwitzlab....n-am cuvinte....gasiti o multime de raspunsuri!

 

unrazesh, in tara lorzilor si a gentlemanilor se folosește in circumstanțe uzuale doar apelativul You, așa ca sper să-mi permiți sa te tutuiesc.

Bineînțeles ca așteptam si un astfel de răspuns si sunt perfect de acord. In acel link este vorba de marketing, dar daca asta este singura concluzie, iar nu vedem pădurea din cauza copacilor. In vârtejul postarilor poate s-a înțeles ca unii sunt pentru si altii impotriva driverelor cu diametru mare. Situația este opusa, in sensul ca majoritatea sunt de acord ca difuzoarele mari au potențial mai mare de a face sunet bun, doar ca unii susțin ca si difuzoarele mici pot face sunet bun in funcție si de alti parametri. Adică difuzorul mare nu reprezintă o condiție suficienta. Unul dintre bullshit-urile de marketing din linkul ala este legat de acustica si dimensiunile camerei. Aștept sa fie combătut cu argumente tehnice si sa se demonstreze ca poți sa folosești boxe cu difuzor de 12' in orice condiții. Eu am specificat, ca daca as avea spatiu, probabil as lua niste incinte mari, dar sa le înghesui prin colturi ca sa guițe ca porcu', nu ma atrage ideea.

Celelalte linkuri la care faci referire, ca de altfel si următoarele, au mai fost postate si pe alte forumuri, deci nimic nou, doar copy paste. Oricum nu contrazic cu nimic ceea ce am spus, ba dimpotrivă. Si ca tot am pomenit de alte forumuri, prin alte parti activează unii oameni experimentați, inclusiv acel Țepeș pe care l-ai invocat. Poate ar fi de folos sa cauți opiniile lor, pentru ca sunt oameni care stiu ce vorbesc si inteleg ca au niste realizări.

In rest, așa cum am spus, depinde ce referințe are fiecare. S-au menționat unele referințe de boxe, dar eu as merge mai departe si as spune că-i interesant sa spună fiecare care-s ultimele 5 concerte sau manifestări muzicale la care au participat? Nu de alta, dar e bine stim ce-i un bas corect, ca sa vorbim despre el.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

D-le Igor ' date=' cu tot respectul (pentru dvs , nu pentru articol!), linkul pus nu prezinta altceva decat cel mai ieftin mod de a vinde ceva! Marketing de cea mai joasa speta! Omul ala, Dennis Foley vrea doar sa vanda niste tratamente acustice !

Incercati va rog, cu nitica rabdare, sa parcurgeti cele doua linkuri puse de Razvan (comanr) la inceputul acestui topic (pagina 1). Acolo nu se vinde nimic.....e simpla informatie ! Cat despre cel de pe linkwitzlab....n-am cuvinte....gasiti o multime de raspunsuri![/quote']

 

unrazesh, in tara lorzilor si a gentlemanilor se folosește in circumstanțe uzuale doar apelativul You, așa ca sper să-mi permiți sa te tutuiesc.

Bineînțeles ca așteptam si un astfel de răspuns si sunt perfect de acord. In acel link este vorba de marketing, dar daca asta este singura concluzie, iar nu vedem pădurea din cauza copacilor. In vârtejul postarilor poate s-a înțeles ca unii sunt pentru si altii impotriva driverelor cu diametru mare. Situația este opusa, in sensul ca majoritatea sunt de acord ca difuzoarele mari au potențial mai mare de a face sunet bun, doar ca unii susțin ca si difuzoarele mici pot face sunet bun in funcție si de alti parametri. Adică difuzorul mare nu reprezintă o condiție suficienta. Unul dintre bullshit-urile de marketing din linkul ala este legat de acustica si dimensiunile camerei. Aștept sa fie combătut cu argumente tehnice si sa se demonstreze ca poți sa folosești boxe cu difuzor de 12' in orice condiții. Eu am specificat, ca daca as avea spatiu, probabil as lua niste incinte mari, dar sa le înghesui prin colturi ca sa guițe ca porcu', nu ma atrage ideea.

Celelalte linkuri la care faci referire, ca de altfel si următoarele, au mai fost postate si pe alte forumuri, deci nimic nou, doar copy paste. Oricum nu contrazic cu nimic ceea ce am spus, ba dimpotrivă. Si ca tot am pomenit de alte forumuri, prin alte parti activează unii oameni experimentați, inclusiv acel Țepeș pe care l-ai invocat. Poate ar fi de folos sa cauți opiniile lor, pentru ca sunt oameni care stiu ce vorbesc si inteleg ca au niste realizări.

In rest, așa cum am spus, depinde ce referințe are fiecare. S-au menționat unele referințe de boxe, dar eu as merge mai departe si as spune că-i interesant sa spună fiecare care-s ultimele 5 concerte sau manifestări muzicale la care au participat? Nu de alta, dar e bine stim ce-i un bas corect, ca sa vorbim despre el.

+1 bine cumpanita postarea, subscriu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intr-adevar, e bine cumpanita, are si de la mine un 10+.

Cu un singur mic amendament insa, boxele cu difuri de minim 12" nu prea au cum sa guite in camere mici. Amplificatoarele au si buton de volum din care poti da spre minim. Probabil e mai degraba o problema de spatiu, de aranjare a camerei si de gusturi la urma urmei. Nu acelasi lucru as putea spune despre boxele cu difuri mici....in camere mari. (ma rog, nu mai mari de un 35 de mp). Perfect de acord cu dvs in ce priveste compromisurile pentru incintele cu mai multe difuri...pot fi facute sa pacaleasca urechea.

Atata timp cat multi dintre noi preferam amplifuri pe lampi, de puteri mici care necesita boxe cu SPL cat mai ridicat, eu continui sa cred ca una din solutiile la indemana multora ramane optiunea pentru vintage, cu dif mare de bas si SPL peste 95.

Spre rusinea mea ultimul concert a fost unul fara microfoane, amplificari si ingineri de sunet : un pian, 4 viori, un violoncel si un flaut in Viena anul trecut in vara.Sunet absolut natural, fara alte coloraturi. Atasez si o poza facuta mai pe furis, ca nu se cadea la un asemenea eveniment sa te dai in stamba.

Si daca tot dam exemple, imi puteti mentiona macar 5 boxe fabricate dupa 2005 care au un SPL mai mare de 95 dB? La preturi decente, evident.

5acfb1c30e587_Viena29iul14.thumb.JPG.51f62e1aa6aee7e4d225171044cef147.JPG

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Difuzoarele mai mari au o impedanta acustica mai mare , pe scurt sunt amortizate natural mai bine. In plus au cursa mai scurta, distorsiuni mai mici. De partea cealalta un difuzor mai mic are avantajul ca isi pastreaza rigiditatea mai bine dar va trebui folosit intensiv amplificatorul pentru suplinirea deficientei de impedanta acustica. Un difuzor nu este obligatoriu mai bun daca este mai mare, daca se depaseste lungimea de unda a frecventei redate nu se mai face cuplarea acustica fata-spate bine si frecventele emise se intorc pe aceeasi suprafata. Lucrurile tin de intelepciunea designerului difuzoarelor si incintelor in asa fel incat sa maximizeze atuurile si sa contracareze minusurile. Totusi, la bani putini, pentru frecventele joase, un difuzor cu diametrul mai mare isi indeplineste sarcinile mai bine. Intotdeauna trebuiesc facute compromisuri, nu exista o solutie perfecta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

difuzoarele mari sant ca motoarele mari, rezista mai mult in timp din cauza cursei mai mici, poate de asta unele incinte grele au trecut testul timpului si inca sant in stare sa sune corect, dar totusi boxele mari costa cel mai mult la orice fabricant si dupa review uri chiar si suna cel mai bine, asta spune totul despre boxe mari vs boxe mici, altfel ele nu se vindeau, ramaneau pe stoc.


nu stiu daca e vorba neaparat de camera, exista multi tacaniti, inclusiv eu, cu sifoniere in camere normale, eu nu mai suport boxe mici, am incercat dar nu mai simt nimic desi recunosc o boxa care suna corect chiar daca e mica, pe vremuri am avut un minisistem cu dubla amplificare ce avea pe bas difuzor de dimensiuni extraordinar de mici dar de o calitate iesita din comun, ofereau un bas frumos pentru un minisistem, din prima asta m a impresionat, nu bubuia si nu distorsiona, ascultam noaptea la el si se simtea basul chiar la volum mic, insa era departe de sunetul matur al unor incinte mature, totusi dand timpul inapoi realizez ca am fost norocos cu difurile de bas, ma refer la vechile boxe cu difuzoare de bas tonsil care inca se mai fabrica, foarte faine, chiar si unele boxe comuniste aveau basul corect pentru ca nu auzisera prea mult de economie si plastic, pur si simplu acum difuzoarele de bas se fac mai mici doar din economie, nu din dorinta unui sunet mai bun, e la fel ca la motoare, cine are nevoie de ascutitoarea de 1 litru, doar producatorul, care face profit, normal ca nu are cum sa fie la fel ca un motor de 2 litri in 6 cilindri desi are aceiasi putere, este doar o ascutitoare, pentru dus copii la gradinita este foarte ok, dar la sunet nu este ok, nu va pacaliti sau mai bine zis nu va lasati pacaliti, basul unui driver de 30-35 cm este ceea ce trebuie, cine a auzit stie, nu incerc sa conving pe cei care nu au auzit, chiar nu am cum si aici nu e vorba de diferente gen cablu care pot fi subiective, aici e vorba de sunet.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

DjLeco - te salut, uite ca ne intalnim si pe forumul asta.

Impresionant subul, transmite-i salutarile mele lui Dan Nita :P

O singura observatie vroiam sa-ti fac - nu conteaza ca melodiile ascultate contin un bas de 15, 18 sau 20 de Hz, oricum, in cel mai fericit caz din lume vei avea un bas de 20 Hz (desi eu cred ca in mod uzual vei beneficia de minim 35 de Hz).

Spun asta deoarece formatul MP3 nu permite nimic sub 20 Hz, iar placa ta de sunet si amplificatorul nu numai ca nu ajuta cu nimic in coborarea basului, ba chiar il salta la peste 30 Hz.


Bafta, Nicu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu sint de acord cu zal!


Constructie proprie, zal l-a auzit (simtit) la o intilnire la Viobio.


Vizionati de la minutul 3:20


">https://www.youtube.com/watch?v=ZE9pZNnxvI0

Cea mai bună comparaţie e cu motorul la relantiu al unei basculante lîngă o clădire ce intră în rezonanţă şi încep să zăngăne toate. :mrgreen:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.