Sari la conținut
HiFi Tech

difuzoare mari vs mici pentru frecvente joase .


catalinx70

Postări Recomandate

Comanr , pentru frecvente joase am nevoie sa misc un volum de aer mai mare - tratand simplist lucrurile - pot face asta cu un difuzor mai mare sau cu mai multe mici , dupa ce diful si-a facut treaba si a impins cantitatea de aer trebuie sa se si opreasca din cursa . Inertia bat-o vina ne joaca feste si ne pune bete in roate . Intrebare : cine are inertie mai mica ? un difuzor cu o masa mai mare sau unul cu o masa mai mica ? Atentie inertia survine atat la inceperea miscarii difuzorului cat si la oprire miscarii acestuia. Eu cred ca pentru auditia de casa e implicit mai bine sa fie folosite mai multe difuri mici 6-7 inci decat unul mare .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cateva consideratii teoretice:


"One of the reasons for the low efficiency of direct-radiating cone-type loudspeakers is the poor impedance match to the air that they are driving. The impedance which the air offers to the motion of a speaker cone can be mechanically modeled. The specific acoustic impedance of free air is approximately 42 ohms per square cm. For optimum efficiency the radiation resistance of the speaker cone should also be 42 ohms/cm2 , but for sound wavelengths longer than the diameter of the speaker, this impedance drops rapidly . The smaller the speaker, the poorer its low frequency production."


http://hyperphysics.phy-astr.gsu.edu/hbase/audio/spk2.html


si vis a vis de masa mai mare a membranei puteti citi cateva lucruri de aici:


http://barefacedbass.com/technical-information/speaker-size-frequency-response.htm


eu am observat de multa vreme ca boxele cu difuzoare mici nu au sens, ele sant un compromis, insa sunetul corect vine din boxe maturizate nu din cutiutze cu drivere gemene sau alte inventii gen coloane, pasive, ala e doar design, sunet adevarat nu este.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

reiau cu ultima parte a observatiei mele 'Eu cred ca pentru auditia de casa e mai bine sa fie folosite mai multe difuri mici 6-7 inci decat unul mare.' Difurile mari de bas necesita incinte pe masura cu suprafata frontala mare , greu de rigidizat, prin rigidizare corecta devin foarte greu de manipulat si de pozitionat datorita dimensiunilor , costurile unor astfel de incinte va fi f.mare lasand la o parte faptul ca trebuie o amplificare pe masura . Stiu cum suna basul si intr-o varianta si in alta trec de la un tip de sistem la altul foarte des crede-ma , e foarte greu daca nu imposibil sa asculti boxe cu difuri de 15" intr-o casa tipica din Romania.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu e greu :mrgreen: , trebuie sa le dai drumul


in teorie este cum spui tu, in realitate se obtine o suma de neliniaritati care ofera coloratura sunetului, practic nimeni nu face drivere identice, ele pot fi imperecheate in fabrica teoretic, practic insa mai multe difuzoare mai mici nu fac niciodata cat unul mai mare de aceiasi suprafata, nu suna la fel, suna mai prost, suna amestecat, iar basul provenit dintr o membrana mare este de departe un lucru bun, se simte si se aude cum trebuie, asta e doar parerea mea, insa am mai intalnit aceasta opinie la multi pasionati de sunet.

bineinteles nu toata lumea poate sa asculte la dulapuri/sicrie dar daca faci un compromis nu trebuie sa te lauzi cu el, e doar un compromis.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu tre sa o ia nimeni ca pe o ofensa, mie toate boxele mici mi se par flasnete, unele suna clar, canta frumos dar atat, bas nu prea au, nu ma refer la bas din ala de subwoofer fara sens, pur si simplu nu coboara sunetul, nu este plin.


un alt mare adevar este ca acest lucru observat de mine si nu numai, este valabil pentru toate boxele mai mici , deci nu exista ca astea sunt de exemplu harbeth nu stiu ce model de shelf sau mai stiu eu ce si astea suna, nu, tot niste pocnitori de folosit pe post de casti sant sau pentru o camera mica.


pe celelalt forum a incercat cineva sa sublinieze acest aspect si nu stiu cum a scapat nespanzurat, tristetile atotcunoscatoare au jucat baza cu el oleaca, deci parerea mea, boxele mici , fie ele de miliarde euro, monitoare sofisticate, is de kkt.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

comanr, boxele mele au cate trei difuzoare de 6" si chiar nu le consider lipsite de bas.

Cat despre nelinearitate iti pot spune ca aceasta este necorelata intre difuzoare, deci teoretic vorbind se obtine un raspuns mai linear cu multe difuzoare mici decat cu unul singur mare, a carui nelinearitate nu poate fi compensata.

Astept discutii despre rigitatea menbranei, densitatea fluxului magnetic si dispersia sunetului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

asa e, mare in ziua de azi pe piata de ieftineli inseamna greu si cu eficienta scazuta, daca se face un difuzor mare, cu materiale usoare si eficient atunci avem o scula faina care da carma la alea mici, logic iar atunci cand nu poti sa respiri de la o toba a celor de la "Police" inseamna ca este sunet in sufragerie.


chiar si pianul suna mult mai bine pe boxe mari, parca ai pianul in casa, pentru ca pianul e mare, e un instrument mare care are un sunet mare, el nu poate fi reprodus de niste flansnete mici, da firma.


@iosip


tu ai suprafata acolo dar la tine compromisul e de constructie, de design, la drept vorbind sunetul din doua difuzoare de 6" cred ca e echivalent cu sunetul unui difuzor de 10", pentru a impinge aceiasi cantitate de aer ai de doua ori pierderi in doua drivere deci o eficienta scazuta, sa le tii sanatos.

Editat de Vizitator
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

no, e bine sa asculti pe niste boxe cu difuzoare de calitate, dar cel mai bine e sa asculti pe boxe mari, daca ti se pare ca se aud tare poti sa le dai mai incet :lol:


voi credeti ca degeaba audiofilii cu dare de mana isi iau incinte cat peretele, la inceput si eu ma gandeam ca o sa le zboare geamurile dar culmea, ei asculta normal la acele boxe, pentru ca alea suna.


pai era unu pe nu stiu ce forum mai demult care imi prezenta niste boxe audiofile (pioneer parca) din plastic cat palma asa, cica is haifai :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

comanr, am trei difuzoare de 6" per boxa, la care se adauga un 5,5" pentru medii si planarul pentru acute. Da, am basi cat cuprinde si nici nu simt nevoia de mai multa putere in amplificator. Si asta, desi cei de la Raidho au adoptat principiul unei amortizari mecanice minimale, lasand aceasta sarcina pe seama amplificatorului. Nu au facut-o din comoditate ci pentru ca astfel asigura un sunet de calitate chiar si la volum mic (spre deosebire de Dynaudio, care nu canta decat daca "dai in ele").

Prin urmare, boxele mele pot fi conduse si de amplificatoare de putere mica, singura conditie fiind un damping factor rezonabil (se exclud deci jucarelele SET dar canta excelent cu amplificatoare gen SARA). Bine, nici faptul ca eu folosesc vreo 550W pe canal n-are ce sa strice ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vroiam o opinie despre difuzoare ultraeficiente , relativ mici , audiofile, [...] spl>110db
Pai atunci deschide un topic pe acest subiect. aiici discutam despre altceva!

Ca baiat de mingi ma simt super-multumit de lazile mele cu difuzoare. Desigur, tu nu le-ai ascultat dar iti dai cu presupusul, ca doara nu costa. Este ca e bine sa facem audiofilie (sau electronica) din condei si dupa miros?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vio' date=' incintele mele au sensibilitate 88.5 db in manual, masurat in testele celor de la Stereophile au 84.5 db.

Cu toate astea, nu au nevoie de niciun aparat de sudura, sunt conduse foarte bine de un integrat de 100w si mai suna si bine. :mrgreen:[/quote']

Nu contest sunetul,alta este problema,le trebuie putere!!Ca sa cinte.

Daca aveai un amp de 2x20w ,ascultai nimic. :mrgreen:

 

Pai si de ce mi-as lua un amplificator de 20w?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dupa parerea mea si ce am mai auzit eu, pentru difuzoarele mari trebuie camera mare , in camera mica fac ca porcul .

Am ascultat ieri Harbeth M40.1 http://www.harbeth.co.uk/uk/index.php?section=products&page=monitor40.1domestic&model=Monitor%2040.1%20domestic

Acestea au un difuzor de 30 cm pe bas si din 3 persoane care aveam boxe sub valoarea acestor M40 nici unuia nu ne-a placut . Ziceai ca in loc de contrabas asculti un container imens . Erau conduse de un power VTL care poate nici nu le putea duce bine dar nici boxele alea nu transmiteau nimic .

Personal mi-au placut difuzorele +- 20 cm (pe bas) , mai usor de integrat in camere normale si fara lipsuri prea mari in bas .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@iosip


eu vroiam sa aud niste pareri de la un audiofil cu incinte single driver/multi driver cu eficienta foarte mare, nu tre sa te superi dar tu vii mereu cu cele 6 bucati sau cate ai de 6 inch pe care stii sigur ca poti paria, sa stii ca daca dai cat pe un mercedes pe o pereche de boxe nu e musai sa sune audiofil, pot suna decent, dar pot fi la mare distanta de ceea ce se cheama sunet, incearca si tu sa nu mai intervii cu lazile tale cu difuzoare(cu o caruta de difuzoare) chiar vreau sa fac o discutie constructiva, vis a vis de basul corect, acustic, sper sa intelegi.


am gasit ceva material aici, merita citit!


http://www.troelsgravesen.dk/HES.htm

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.