Sari la conținut
HiFi Tech

difuzoare mari vs mici pentru frecvente joase .


catalinx70

Postări Recomandate

IosiP,, nu am facut trimitere directa la incintele tale (IosiP amintea de ceramica....) ci doar exemplificam generic un compozit. Nici pe departe nu am vrut sa minimizez gaselnita tehnologica a celor de la Rhaido in posesia careia te afli, indirect sa-ti aduc vreo atingere sau afront.

In paranteza, prea o iei personal, ce naiba, discutam. Acum, in reciprocitate, ar trebui sa ma basic la malitiozitatea ta cu informarea, adica ignoranta, adica prostia la care faci trimitere ?.Cam asa iei tu lucrurile.... Bine, a ta e mai lunga si mai groasa si incintele tale sunt miez :D Aferim! Acum suntem prieteni? :)

Glumesc, sigur ai prins ideea. Adevarul e ca apreciez replicile tale la obiect, documentate fara echivoc. Dar anoste :lol: , asta ca sa nu te culci pe tanjala.

Revenind la topic, diametru mare al suprafetei radiante inseamna un cuplaj mai bun cu aerul, implicit o functie de transfer cu panta lina, amortizare naturala mai buna.(la diametre mici trebuie sa amortizezi mai mult din suspensia echipajului mobil de aci eficienta mai mica, spl-ul mic mai simplu spus). Dar diametru mic, un control mai bun, bass scurt si controlat cum suna sintagma des uzitata.

Avantaje si dezavantaje, depinde ce urmaresti.

Insa in realitate, sunetul incintei de instrument (ex chitara bass) e dat de traductoare cu con carton, suspensii panzate moi (spl in jur 100dB) de diametru mare, macar 10". Ei bine, ca sa reproduc fidel asta folosesc un 5" compozit ezoteric?

Sau contrabass, metri patrati de suprafata radianta, cu ce sa-i reproduc mai bine sound-ul? (Intre noi fie vorba, imposibil de reprodus :D )

Sa revin la compozitul din conurile lui IosiP, poti sa-l obti in bucatarie, folie alimentara de aluminiu, detartran, o bobina de inductie de Dacia, un traf 220-15V, un pieptan metalic, ceva sa misti pietanul fara sa te electrocutezi. Daca ar fi asa simplu....Si da, e tratament superficial, Asta nu inseamna de mantuiala ci ca fata de stratul suport are grosime mica :D

intrebare: pe ce directie misc pieptanul fata de directia de roluire a conului? :D (in ideea ca-l fac artizanal si nu prin ambutisare)

Pont, are legatura cu mierea.

Editat de Vizitator
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@comanr

Ma tem ca informatiile pe care le ai despre boxe le ai exclusiv din literatura. Daca vorbea unul ca VTP, Felixx, sau Marco Polo, merita ascultat. Vezi tu, multi dintre noi sintem de ceva mai multa vreme in "zona" si am cam trecut de fazele astea.

 

ce interes ar avea un producator sa nu publice niste teste efectuate de o companie terta sau de doua companii pe internet la liber, doar el face mama boxelor, iapa iepelor? :lol:


ce rost are sa le ascult eu, un trancotar, poate nici nu stiu ce ascult asa sant de prost, eu vreau sa vad matematica.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si da, e tratament superficial, Asta nu inseamna de mantuiala ci ca fata de stratul suport are grosime mica :D
Atunci cand "tratamentul superficial" are 2x150u (adica 300u) pe un suport de 100u poate este bine sa reconsideri. In rest, desigur ca nu am nimic cu nimeni dintre cei care comunica in mod decent (deci nici cu tine): ti-am semnalat doar eroarea privind tratamentul pe substrat de polimer, asa, in stilul meu anost ;)
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@comanr

Ma tem ca informatiile pe care le ai despre boxe le ai exclusiv din literatura. Daca vorbea unul ca VTP' date=' Felixx, sau Marco Polo, merita ascultat. Vezi tu, multi dintre noi sintem de ceva mai multa vreme in "zona" si am cam trecut de fazele astea.[/quote']

Ca veni vorba de Felix,știți ce difuzoare de bas au o pereche de incinte,pe care le are în dotare?

hi-speakers.jpg.e352fa1eff3684df2ceba0ade751f99f.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri


ai si un anume model de focal sau toate focalurile is marfa, pentru ca eu acum cateva zile am reparat un subwoofer destul de dichisit de la focal,:

 

Pe toate le repari tu mai comanr, puteam sa bag orice firma de pe planeta, ca tu tocmai ai reparat de la ei o boxa cu piese chinezesti, nici nu stiu cand mai ai timp sa scrii pe forum,

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mi se pare putin cam fortat sa se faca o paralela intre diametrul unui difuzor de bas dintr-o boxa cu diametrul unei tobe sau cu suprafata radianta a unui contrabas.

Poate ar trebui sa facem o paralela si intre un pian si un difuzor de medii :mrgreen:

Eu nu stiu cati dintre voi au ascultat (in mod REAL) un recital de baterie intr-o camera de bloc, ca sa poata face comparatie.

Din cate imi aduc aminte, cam pe la ultima editie a HIFI Arena de la hotel Raddison a fost o camera speciala de auditie Live (parca se numeau School Of Rock ?).

Am reusit performanta sa ascult vreo 2 minute prestatia lor dupa care a trebuit sa ies afara ca sa nu ma podideasca sangele pe urechi :mrgreen:


Daca cineva doreste neaparat asemenea experiente horror, este liber sa-si cumpere un sistem de 2x5000W, cu subwoofer de 100 cm, cu sateliti stereo si tot tacamul, in acest fel fiind cel mai fericit ascultator (audiofil nu o sa mai fie, ca va fi surd in cateva zile).


La un concert Live, tuba si bateria sunt pozitionate cat mai in spate, ca sa nu acopere viorile, pianul, etc.


Se spune ca tindem sa ascultam LIVE la noi in camera - nimic mai fals pentru un ideal.

Cei carora le-au scartait vreodata pe langa urechi 2-3 viori, un contrabas si o baterie pot depune marturie ca iti tiuie urechile si te doare capul de la muzica live dupa nici cateva minute - de ce as vrea un astfel de chin in intimitatea apartamentului meu ?


Concluzia trasa de mine (si care reprezinta strict punctul meu de vedere) este ca noi ascultam acasa doar un "rezumat" al respectivului concert (cum este si firesc).

Cine vrea "the real thing" nu are decat sa se duca la concerte :roll:


On Topic - am avut acasa, intr-o sufragerie normala de bloc un sistem audio 5+2 care avea ca fronturi o pereche de Sony SS-X90ED si ca subwoofere un monstru "professional made" facut de o firma special pentru o Toyota Land Cruiser, o cutie de lemn cu lungimea de vreo 1,5 metri, inaltimea de vreun metru, cantarea cam 100 de kg si "beneficia" de 2 subwoofere Sony XPlod de 15", 1200W fiecare :shock:

Respectiva cutie era folosita intensiv la concerte in aer liber date din masina si la concursuri de SPL :mrgreen:

Asa ca va dati seama cam ce bas scotea.


http://https://www.youtube.com/watch?v=qckk0akJEB0


Este indeajuns sa spun ca, la un film de actiune, fara sa fie sonorul exagerat de puternic efectiv o canapea in care stateau 4 forumisti cu state vechi, inclusiv subsemnatul (care nu sunt deloc vreun sfrijit :mrgreen: ) pleca de pe loc din cauza basului :lol:

Asadar, aveam un bas comparabil cu orice contrabas, violoncel sau premier/tuba.


La ce mi-a folosit? - LA ABSOLUT NIMIC, muzica stereo se auzea cu un uruit continuu, inascultabil.

OK, toata lumea o sa sara si o sa zica ca sunt niste subwoofere de cacao, ca sunt pentru auto, ca sunt doar pentru SPL, ca car, ca marr.


Perfect adevarat, dar uite ca difuzoare cu suprafata radianta mare nu sunt nici eficiente si nici nu garanteaza un bas de calitate.

Acum am o pereche de piticanii cu difuzor de bas de 6,5" de care sunt supermultumit (personal m-am saturat de bas profund pentru tot restul vietii :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Oameni buni, m-ati cam bagat in ceata!

Io ce sa mai inteleg? Sa dau foc sau nu sarcofagelor mele cu woofere de 16 inch?

Ca mie tare imi mai plac cum se aud! Sunt corecte si foarte muzicale! Plus ca SPL-ul de 98 de dB ajuta foarte mult !

Dl. Adrianlucian a cam explicat pe limba tuturor cam cum vine treaba! Dl Iosip si dl. MarianS , posesori de superscule, parca au si dumnealor dreptate!

Mie tare mi-e ca si in acest caz sunt doua tabere distincte la fel ca si in cazul cablurilor.

Va rog nu-mi sariti in cap, pentru ca am ascultat destule coloane(cu difuri pana in 8 inch) si nu am fost absolut deloc incantat de rezultate. Sunet rezolut dar artificial, lipsit de suflet. Ce e drept erau din categoria entry level spre mid.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

As dori sa intreb posesorii de boxe cu mai multe difuri de bas daca sunt siguri 100% ca cele 2 sau mai multe difuri sunt PERFECT identice?

Sunteti absolut siguri ca ele sunt in perfecta faza? Oare din aceasta cauza nu introduc si coloraturi? Asta ca sa nu mai mentionez si piesele aferente din filtre, lungimile de cabluri din interior si alte fineturi.

Legile fizicii din pacate nu sunt pliabile pe largimea buzunarului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Oameni buni, m-ati cam bagat in ceata!...Va rog nu-mi sariti in cap, pentru ca am ascultat destule coloane(cu difuri pana in 8 inch) si nu am fost absolut deloc incantat de rezultate. Sunet rezolut dar artificial, lipsit de suflet. Ce e drept erau din categoria entry level spre mid.

 

Pai ti-ai raspuns singur la intrebare :) Si nu mai vorbesc ca pot exista nepotriviri intre boxe si amplificator, plus alti factorii, pui boxe scumpe pe amplificatoare scumpe si daca nu se potrivesc suna ca porcul. Valabil si pentru boxele mari.

 

As dori sa intreb posesorii de boxe cu mai multe difuri de bas daca sunt siguri 100% ca cele 2 sau mai multe difuri sunt PERFECT identice?

Sunteti absolut siguri ca ele sunt in perfecta faza? Oare din aceasta cauza nu introduc si coloraturi?...

 

Teoretic e cum spui tu dar daca facem un blind test la mai multe difuzoare identice crezi ca il treci ?

 

.. Asta ca sa nu mai mentionez si piesele aferente din filtre, lungimile de cabluri din interior si alte fineturi....

 

Si boxele cu difuzoare de peste 10" nu au filtre si cabluri inauntru ?

 

..Legile fizicii din pacate nu sunt pliabile pe largimea buzunarului.

 

Ei nu, sintem in RO ce naiba, ai banu incalci si legile fizicii, sa zici asta cind o venii DNA-ul si mascatii sa te salte pentru asta :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eh, de amplificare nu mai discuta nimeni oricum, e un fleac dupa unii. Fiecare gigel abereaza la greu cu sunetul boxelor dupa ce le amplifica doar cu ce ii vine la mana sau cu ce gaseste in Vitan. Persoanele de fata se exclud, m-am cam enervat azi citind niste aberatii in vecini...

O boxa ca sa sune trebuie amplificata. Si nu, troaca aia luata din Vitan si careia ii spui amplificator doar pt ca are un traf si 4 borne nu e amplificator. Nu poti amplifica Focal cu o antichitate fara viata si apoi sa spui ca suna ca lojitec. Atata prostie crasa in audio, ceva de speriat.

O boxa ca sa sune trebuie amplificata, trebuie sa o amplifici ba cum trebuie, nu dai ca mutu in niste boxe care cer rafinament cu o troaca pe care tu o consideri buna doar pt ca are 20 de kile de piese de-a valma varate in ea si te astepti sa si cante boxa. Aia nu e amplificare ba, e prostie crasa.

Ma scuzati.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

unrazesh, mai urmeaza sa intrebi daca cei cu mai multe woofere mici isi pozitioneaza boxele fata in fata, poate pana la urma se dovedeste lipsa basului . :D

Eu tot nu am inteles care e legatura cu banii, in lipsa altor argumente, ca si "pitorescul user" vorbeste de bani mai mult decat toti userii la un loc. Daca discutam de aceeasi generatie, boxele cu woofer mare sunt mai ieftine decat cele cu mai multe woofere mici?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"adrianlucian scrie:

Si da, e tratament superficial, Asta nu inseamna de mantuiala ci ca fata de stratul suport are grosime mica :D

Atunci cand "tratamentul superficial" are 2x150u (adica 300u) pe un suport de 100u poate este bine sa reconsideri. In rest, desigur ca nu am nimic cu nimeni dintre cei care comunica in mod decent (deci nici cu tine): ti-am semnalat doar eroarea privind tratamentul pe substrat de polimer, asa, in stilul meu anost ;)"

IOsiP-e, ce naiba, nu ai vazut emoticonu' ? calamburul l-am facut de dragul jocului , esti neamtz pana in maduva oaselor :) Si Iti mai zic odata , vorbeam in general de conuri compozite nu de ale tale in mod explicit.

Serios vorbind, te asigur ca aluminiul e tratat superficial (la suprafata adica :) ) oxidul "crescut " din metalul de baza e calcinat si nu laminat, lipit sau mai stiu eu cum.

incintele mele din sistemul stereo, Quantum 1009, folosesc la conuri o reteta asemanatoare. Fireste fiecare cu reteta propietar.

Fac o paranteza mai mare, amanunte mi-au fost livrate de dl. Horst, un batran restaurator de incinte vintage (insa puternic ancorat in actualitate), o enciclopedie vie in domeniul difuzoarelor, culmea , sta in apropiere de Poulheim., sediu Magnat. Corespondez cu dansul, este un maestru pentru mine, el m-a determinat sa achizitionez produse Magnat (baiete la banii tai nu poti lua ceva mai bun la ora asta), mosul are o istorie a vietii interesanta, a fugit in ani 70, sas din Bistrita de fel si toata viata a stat pe langa boxe :) . I-am vazut atelierul, l-am vazut la lucru, am vazut portofoliul de lucrari. pentru ca a mirosit ca sunt muscat si nedobitoc a lasat la o parte orice rezerva caracteristica mesterilor batrani si cand am nevoie ma ajuta. Nici eu nu exagerez insa parca mi-as lua un concediu sabatic de un an sa stau cu el, sa-i fur meseria.

Este un om deosebit prin fel , prin ce face si prin ce stie. Ca si la noi, breasla adevaratilor mesteri, maestri, nu are cui preda stafeta, copii lui fac altceva.

inchei paranteza.

Nicule, ce legatura este intre diametru maricel la difuzoare si ascultatul tare? :shock: In rest, legat de life vs reproducere total de acord. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Domnilor, evident ca discutam de generatii diferite de boxe. Nici nu vreau sa-mi imaginez la ce pret ar ajunge acum niste boxe cu woofere de 15-16 inch!

Pozitionarea boxelor cu mai multe difuri mici de bas este fix problema apropitarului ! Pot fi si cu fata la perete! :lol:

Discutia de fata era parca despre difuzoare mari vs mici pentru frecvente joase.

Dupa cum au afirmat si alti useri, cate un dif mare pe boxa are mai multe sanse sa ofere un bas corect ! La asta ma referisem cu legile fizicii. Daca dvs sunteti convinsi ca mai multe difuri de 6-8 inch fac aceeasi treaba ca unul de 15 inch fara coloraturi si alte interferente atunci sunteti niste oameni fericiti! Bucurati-va de ele!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.