Sari la conținut
HiFi Tech

difuzoare mari vs mici pentru frecvente joase .


catalinx70

Postări Recomandate

Depinde si ce așteapta fiecare de la sunet. Daca asculți tehno-house-best-mix-party-club-ibiza-bumtzi-bumtzi, care oricum e facuta pe calculator sau din sample-uri, mi se pare normal sa ai nevoie de difuzoare cat mai mari. Basul trebuie să-ți rupă ficatul in bucăți si sa ai senzația de live, adică să-ți închipui ca difuzorul ala mișca suficient de mult aer încât să-i fluture fusta don'soarei care dansează pe bar. :lol:

Am o curiozitate, cei care au sistemul intr-o camera obișnuită de bloc (ca dimensiuni) si au boxe cu difuzoare mari, pot sa puna o poza a spațiului de audiție?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

corect, in opinia mea o boxa audiofila nu trebuie sa bubuie ca un subwoofer, coloanele au tendinta asta, mai ales cele cu rezonatoare pasive, nu au curatenie in sunet, desi multi fabricanti se concentreaza pe medii inalte, din ce am observat basul este cel mai greu de obtinut, basul corect, natural, al unei baterii de exemplu, o boxa care canta fix ca bateria, o simti la fel, trebuie sa fie o boxa mare, nu neaparat ca sa sune tare ci in primul rand ca sa sune corect.


difuzoarele ultraeficiente cum sant cele din link ul pus de mine probabil ofera un sunet foarte fidel si clar, insa e posibil ca pe bas sa nu sune foarte natural, mai ales pe amplificatoare de 1watt dar multi spun ca e o experienta audiofila de mare clasa, tind sa i cred.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

corect, in opinia mea o boxa audiofila nu trebuie sa bubuie ca un subwoofer, coloanele au tendinta asta, mai ales cele cu rezonatoare pasive, nu au curatenie in sunet, desi multi fabricanti se concentreaza pe medii inalte, din ce am observat basul este cel mai greu de obtinut.

 

Mai concret, ce ai observat, da niste exemple de coloane ascultate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

boxele le tin in sufrageria cu dimensiunile din poza, pe latura mare, orientate catre pozitia de ascultat , suite pe niste suporti , niste cuburi si inclinate vreo 10-15 grade in sus astfel incat sa se auda diferenta intre ascultatul cu plase si cel fara plase, fiecare milimetru conteaza pentru a avea niste inalte calumea si o voce corecta, imaginea sonora este foarte buna, nu exista bubuiala, daca ma apropii foarte mult de perete cu capul atunci basul se aude un pic mai pronuntat dar nu ascult asa, stau normal in fotoliu.


am si un sistem 5+1 de la samsung, o ragalie trista care bubuie de sare varul de pe pereti insa este folosit ca si cuier, nu exista comparatie cu sunetul oferit de technicsuri, aveam un tweetercu bobinajul dezlipit cativa milimetri si dupa cateva ore de auditii pe vinil am sesizat problema si am remediat-o , e extrem de transparent setup ul.


ps: mai bine puneam si volumul, cap am minte nu mai trebuie.

le:inaltime 2.5m, volum 45.218 metri cubi

IMG_20150208_125540.thumb.jpg.2eb2a711fe95681721281f720677c7dc.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@camiloiu

asa este, insa asa m am obisnuit cu ele sa imi vorbeasca, un lucru e sigur, un copil mic care merge de a busilea, cand incepe o voce se opreste din ce avea de facut si se uita fix in difuzorul de medii de la boxa cea mai apropiata lui, asta inseamna coerenta, sunet curat, clar, impecabil, nu ascult tare la ele insa ma simt ca la concert de fiecare data cand vreau, au o precizie in sunet sesizabila si de un copil, canta muzica, asta si din cauza wooferelor de hartie cu sensibilitate mare de foarte mare calitate, pure flat response.

IMG_20150208_133717.thumb.jpg.f443562f052b2b3383089217349405e0.jpg

Editat de Vizitator
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu cei care prefera amplificatoarele cu tuburi ce facem??Cum rezolvam problema??

Daca omul nu are disponibilitati financiare, pentru un amp pe tuburi,de putere mare?E obligat sa cumpere incinte cu spl mare ,pentru un lampas de putere mica,spl mare difuzoare de bas cu diametru mare,parerea mea.

Pai cum s-o rezolvam? Uite aici masuratorile unui amplif pe tuburi care costa aproape 27.000 USD: http://http://www.stereophile.com/content/audio-note-jinro-integrated-amplifier-measurements.

Ce spui, iti place? Si dupa ce dai banii de Mercedes pe troaca cu pricina mai trebuie sa cauti si boxe "eficiente", ca altminteri asculti doar distorsiuni... pai la banii astia iau un Boulder 1060 cu 300 Wpc in 8 ohm, 600 Wpc in 4 ohm si 1200 Wpc in 2 ohm... si-mi mai raman si vreo 1.500 USD pentru o bere si-o maslina.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da stiu ce spui, este foarte corect,la mine se aude destul de mult sunetul direct si imaginea se formeaza asa cum spui tu acolo unde eu ascult insa cand esti pe traseu, pe jos pe langa ele se simte altfel, normal, pentru ca nu toate punctele din camera sant optime pentru auditie audiofila.


cand le am adus in casa, nevasta mea: sant pentru reparat nu? :mrgreen: oh NO dear! scandal.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

.... chiar vreau sa fac o discutie constructiva' date=' vis a vis de basul corect, acustic, sper sa intelegi.[/quote']

 


Esti cumva moderatorul acestui forum ?

Degeaba TU VREI O DISCUTIE CONSTRUCTIVA daca numesti niste boxe (niste super boxe) - lada cu difuzoare fara macar SA STII cum suna !

 

ai si tu lazi din alea?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca iti plac, e ok, insa pentru mine toate coloanele sant lazi cu difuzoare.

 

Daca ai tu un principiu legat de asta, e in regula, astea se mai schimba pe masura ce omul evolueaza si își schimba reperele. Cand o sa asculți coloane de calitate sau ceva sisteme bune in general s-ar putea sa mai scapi de prejudecăți. Are dreptate Camiloiu, cu exemplul lui. Boxele alea Piega sunt mult mai subțiri decât unele "clasice", pentru ca-s făcute din aluminiu si totuși au bass cat trebuie. Si mie mi-a fost greu sa asociez sunetul lor cu aspectul lor. Probabil ca daca le-ati asculta voi, cei cu prejudecăți, v-ar zdruncina puțin sistemul de valori.

Bineînțeles, asta nu inseamna ca daca as avea spatiu m-ar deranja sa ascult la niste Tannoy Westminster sau Ascendo Sistem M-S. :mrgreen:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De acord ca nu exista ceva pe placul tuturor dar unii nu se arunca sa caracterizeze boxele altora (pe placul altora) drept "lazi cu difuzoare". Ma doare drept la basca ce anume asculta comanr dar nu-mi permit sa critic fara o auditie prealabila... Se pare insa ca individul da cu parul fara sa asculte, ceea ce este o dovada de nesimtire crasa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De acord ca nu exista ceva pe placul tuturor dar unii nu se arunca sa caracterizeze boxele altora (pe placul altora) drept "lazi cu difuzoare". Ma doare drept la basca ce anume asculta comanr dar nu-mi permit sa critic fara o auditie prealabila... Se pare insa ca individul da cu parul fara sa asculte, ceea ce este o dovada de nesimtire crasa.

 

asa este, da ce sa fac daca nu vreau sa mi stric urechile cu multitudinea de difuzoare minuscule zvarlite intr o lada "da firma" bine lacuita, am si eu o minima decenta pentru urechile mele. :mrgreen:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.