Sari la conținut
HiFi Tech

difuzoare mari vs mici pentru frecvente joase .


catalinx70

Postări Recomandate

viobio, boxele mele sunt Raidho C3.0, in curand modificate la versiunea 3.1 (se schimba doar difuzoarele de acute).

Frecventele de taiere sunt 150Hz si 3kHz, deci o parte din "greu" este dusa de difuzoarele de acute (planar-magnetice).

Va asigur ca au si defecte - nazuroase rau la pozitionare, la amplificare si la cablare - dar nu le pot acuza de lipsa de bas: pe Yello le pot recomanda (inclusiv) ca masaj la prostata :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tudor, am citat-o pe copila mea, la 5 ani nu ii este prea clara acceptiunea termenului, mi-o serveste de cate ori nu-i este prea clara imprejurarea.:D

Obisnuiesc sa iau oamenii ca atare, nu doresc sa-i schimb. Spre exemplu Comanr tine de pitoresc nu de absurd. Are bucata lui de dreptate, cum si alti colegi o au.

E iluzorie speranta sa poti gasi "normalitate" aci, normalitatea e o constructie artificiala de norme nu unanim acceptate.

Forumul are functia "ignore" ? Ar fi de folos, ce nu stiu nu exista. (asta e cu bataie lunga :D )

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@andi

am pus poze cu sicriele mele technics sb-7000 cateva pagini mai in urma.


nu incerc sa conving pe nimeni de nimic dar cand aveam audi 200 a venit unu cu nu stiu ce masina noua cu motor din asta de ascutitoare si imi explica mie cum merge masina lui, cate sisteme electronice de stabilitate si diferentiale electronice(defapt era un cacat chior cu un asr de doi bani) parca era un vw de generatie noua, i am explicat ca ala e un cacat, a sarit in sus ca el a dat zeci de mii de euro , i am zis ca e un cacat si ca daca vrea sa mergem o tura cu masina mea, apoi cand a auzit tunetul dezlantuit si cum se tinea de drum masina aia, a udat putin scaunul si s a potolit cu masina lui cu deseghe, acum are ultimul model, motoarele vin din ce in ce mai mici si mai "performante", i am adus aminte ca iarasi si a cumparat un cacat el mi a zis ca imediat cum apare noul facelift o sa l cumpere ca sa aiba mereu cea mai buna masina, unii nu inteleg nici un cacat din viata asta. :lol:


">https://www.youtube.com/watch?v=pZbkKbwF7iU
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Faine boxe Technicsurile alea, comanr, bravo, sa le stapanesti sanatos.

Insa, mai mult ca sigur Focalurile mele le fac terci din pct de vedere al soundului.

Au fost si ale tale ok odata ca niciodata, dar acum ce vrei de la viata lor? Daca mai au asa ceva...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ma chinui si eu cu ele sa mai ascult niste muzica :mrgreen:


ai si un anume model de focal sau toate focalurile is marfa, pentru ca eu acum cateva zile am reparat un subwoofer destul de dichisit de la focal, cub2 parca si era plin de piese chinezesti de cea mai joasa speta, pe bune, nu am stat sa il ascult, i am facut proba la final cu surubelnita pe o intrare, sa bazaie, cam aia trebuia sa faca, aia face, bazaia ok, clientul fericit, banii luati. :mrgreen:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Comanr este banat pentru o saptamana. Pana revine va rog sa nu-i mai scrieti mesaje de raspuns pe forum, pentru ca nu are cum sa raspunda. Daca in aceasta perioada cineva il ataca aiurea, asa ca sa se simta barbat in absenta lui, primeste automat avertisment. Daca aveti sa-i transmiteti ceva personal, va sugerez sa folositi cu incredere mesageria privata.:idea:
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tudor, multam de urari :D

" Mai bine mă retrag din el sau sunt dat afară" vrea sa zica copartas prin pasivitate benevola sau fortata :D . Chestiune de nuante.

Mare placere sa ne vedem, lumea-i mica si daca suntem animati de aceiasi "dambla" , subdivizia lampagii cu siguranta mai sunt si alte puncte comune. Cat despre faptul ca mi-as fi format vreo impresie in ceea ce va priveste, nu va temeti, nu concluzionez pripit, beneficiati aprioric de premisa "om bun". :)

Vio este un om de toata isprava, in mod indirect m-a ajutat si pe mine.

Sper ca am raspuns (nearitmetic spre deosebire de tine si cred, neasimptotic) remarcilor tale.

Dinica, suspendarea lui Comanr, in opinia mea, este gratuita. Faptul ca este vremelnic coleric, ca nu-si gestioneaza un oarecare sindrom provincial si se agata vehement de propriile certitudini sunt atribute de inteles. Acelasi gen de postare face si Andi un pic mai sus si nu deranjeaza pe nimeni iar interlocutorul direct, recte Comanr nici atat. Cred ca e pedepsit mai mult pentru ca e cum e nu pentru ca scrie ce scrie.

Si acum ontopic.

Pentru ca mai mesteresc pe langa boxe am observat ca exista o granita intre diametrul de 8"- 10" unde se impart compromisurile. Amintesc unul din aceste compromisuri, coloratiile:

peste diametrele amintite (functie de materialul membranei) deformarile conului introduc denaturari si coloratii in sunet Pana sa apara amintitele deformari sunetul e plin , carnos. Sub aceste diametre insa sunetul e mai subtire, uscat iar coloratiile care apar odata cu cresterea puterii aplicate se datoreaza iesirii din zona liniara a motorului

IosiP aminteste de "ceramica", e doar un tratament superficial pentru cresterea rigiditatii conului (care in fapt, ca suport al tratamentului, e dintr-un polimer comun) . Necazul acestor materiale exotice este ca sunetul "pleaca" mai repede din marginea conului decat din centru, oarecum nefiresc, spre deosebire de conurile de hartie, carton, unde emisia este sincrona centru-margine. In fapt asta si da timbrul specific hartie vs altceva.

Pot delira pe pagini intregi, ma opresc cu o ultima comparatie-interogatie, cum se aude o toba mare cu membrana de 70-80 cm redata cu un difuzor de 15" in comparatie cu unul de 5" ? Sau , folosind aceleasi traductoare , puse sa redea un pasaj de chitara bass care livreaza printr-un cabinet 4x12". Care suna mai veridic?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

imi cer scuze fata de cei care s au simtit jigniti, vreau sa subliniez ca aici fata de alte forumuri m am simtit liber, nu stiu de ce dar cred ca sunetul bun uneste oameni, de ce sa ne amagim, hai sa ne ajutam.


boxele corecte sant mari, urate si rapanoase, nu se dau cu oja, nu sant lesbi, fac doar ceea ce trebuie, sunet!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Adriane, postarile lui Comanr au fost raportate ca injurioase si provocatoare. Si ca sa adancim misterul, nu au fost raportate de unul dintre cei aflati in dialog cu Mr. Coman. Se pare ca unele dintre postarile lui sunt considerate exagerate de multa lume. Eu am incercat atat pe privat cat si pe forum sa-l mai temperez, insa el o tine pe a lui 'batman, batman'.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Adriane, postarile lui Comanr au fost raportate ca injurioase si provocatoare. Si ca sa adancim misterul, nu au fost raportate de unul dintre cei aflati in dialog cu Mr. Coman. Se pare ca unele dintre postarile lui sunt considerate exagerate de multa lume. Eu am incercat atat pe privat cat si pe forum sa-l mai temperez, insa el o tine pe a lui 'batman, batman'.

 

nu uita ca orice marmota poate sa raporteze orice, tu ca moderator trebuie sa fii peste noi, sa ne analizezi pe noi, trebuie sa fii mai destept, eu chiar cred ca asa e.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

concluziile mele sincere:


fiecare dimensiune poate creste sau descreste ceilalti parametri, eficienta, excursie, deci ideea e de imbinare a acestor lucruri, clar e ca daca e posibil sa folosim un driver mare, din cauza lungimilor de unda, acordarea se face mai usor, difuzorul mare este ceea ce trebuie momentan, de vreo 80 de ani, pentru bas.


las usa deschisa, atentie la curent, in viitor e posibil ca tehnologiile sa se schimbe, e posibil ca drivere noi, sofisticate sa guverneze insa e nevoie de multa cercetare, momentan noi santem la genunchiul broastei, dam cu lac, facem poze, habar nu avem cum sa facem un driver de 6 sa sune ca unul de 10 sau de 15, dar vom sti, momentan nu stim, ne incaltam cu fesul, folosim regula mainii stangi din generala.


producatorii vor incerca abordari trendy, dealerii vor aduce ode, ei trebie sa traiasca doar nu o sa i omoram, stereophile isi va da drumul la bass ul ala chior si bubuit, chiar si noi vom putea fi usor pacaliti de diverse tertipuri la o prima auditie, dar important e sa vedem dincolo de aceste lucruri, sa intelegem marimile fizice, macar sa ne straduim sa mergem inainte, victime vor exista mereu, societatea in ziua de azi se bazeaza pe victime oameni buni, nimic onest, uitati va in jurul vostru, dar, chiar daca esti o victima, ti ai luat teapa cu lada, nu i nici o problema, mergi inainte, bucura te de viata, invata.

Editat de Vizitator
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vio, ai o semnatura "Nu exista cel mai bun,exista doar ce ne place noua"


Deci, se aplica au ba?


Ca idee, eu nu mi-as lua niciodata incinte atat de mari ca ale lui coman, in camera de 20mp. Pot sa sune cat de corect se poate, sa vad doua cufare din alea in camera mi s-ar face rau:) de "mare" :mrgreen:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bai la mine a fost sa fie scandal notoriu, nu poti sa iti imaginezi ce moaca a facut femeia, ce ma cu astea, ne ingropam?

bai dar suna asa corect, nefortat, clar, linistit, e o poveste, o sa se duca dracu la un moment dat, au 40 de ani, dar pentru mine e un mare semn de intrebare, cineva in 1977(in germania) a ascultat acest sunet, despre ce vorbim, unde e nivelul nostru?


socul si palma cea mare este cand ma duc la din astia cu drivere de 6 care imi explica ca mica din difuzor, aramida din calota, si sunet praf, zero, nada. vin acasa, scot vinilul, muzica, dorm linistit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

IosiP aminteste de "ceramica", e doar un tratament superficial pentru cresterea rigiditatii conului (care in fapt, ca suport al tratamentului, e dintr-un polimer comun) .
O conditie necesara (dar nu si suficienta) pentru dialogul decent este informarea. Pentru ca unii nu sunt capabili - sau nu doresc - sa se informeze singuri citez din documentatia Raidho:

The Raidho cone is made from a composite of aluminum oxide and aluminum metal. The composition is two skin-layers of 150 micron aluminum oxide separated by 100 micron aluminum. The aluminum oxide layer is formed in a plasma process where high voltages and currents are used to create a high temperature environment where aluminum oxide is gradually formed on an aluminum core. The plasma process runs for more than 60 hours to create the 150 micron layers on the Raidho membrane.

Deci mai usor cu "tratamentul de suprafata" si cu "polimerul comun".


P.S. Pentru conformitate: http://http://www.raidho.dk/uploads/Raidho-Acoustics-Ribbon-Ceramix-Drivers.pdf

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

iosip, eu te inteleg poate si maine daca ar fi posibilitate as lua niste coloane din alea sa ma joc cu ele, insa legile fizicii deocamadata sant tot alea, poti sa pui te rog un raspuns in frecventa si faza daca ai, stiu ca multi nu dau si raspunsul in faza/frecventa dar macar in frecventa.


pari ca nu esti genul de om care mai crede in mos craciun, tu chiar stai sa citesti toate aberatiile, citeste si tu ce e important, astia o siluiesc si pe ma-sa sa vanda ceva in ziua de azi, nu mai conteaza daca sant danezi, englezi, nemti, tot kinezi sant.

Editat de Vizitator
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu mai am o curiozitate,la o incinta cu 2..3 difuzoare de bas sau medii,in timp vor pastra caracteristici identice sau se vor uza/roda la fel??
Nu, nu vor pastra caracteristici identice dar asta este un lucru bun: intrucat parametrii se vor modifica in mod necorelat, schimbarea totala a raspunsului in frecventa va fi mai mica decat in cazul unui singur difuzor.

A se vedea si ratiunea utilizarii mai multor DAC-uri in paralel...

 

E un lucru firesc ce au scris acolo,VIOTUBEAMP e cea mai tare marca de amplificatoare cu tuburi,pentru ca sunt făcute de mine și vreau sa golesc buzunarele unora.,adică MARKETING , ce aduce bun sunetului acel tratament??
Asigura rigiditatea fara a creste masa. Cat despre marketing, hai s-o lasam mai usor, nu de alta dar nu cred ca vreunul dintre noi are calificarea necesara ca sa distinga in ce masura anumite procedee tehnologice sunt sau nu utile. Desigur, daca dumneavoastra imi puteti demonstra ca "tratamentul" respectiv nu ajuta cu nimic sunt dispus sa va citesc argumentele.


P.S. Ma amuza faptul ce se vorbeste in continuare de "tratament", de parca ar fi vorba de vopsea sau de un lac special cu ulei de sarpe. Membranele respective sunt formate din doua straturi de ceramica a cate 150u formate pe un suport din aluminiu de 100u, deci nu este vorba de vreun tratament de suprafata, stratul de aluminiu avand doar rolul de suport (la fel ca "samburele" de cristal natural pe care se cresc pietrele pretioase artificiale).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

tu sa fii multumit iosip, numa sa fii si putin obiectiv, exista boxe mult mai bune ca alea si mult mai ieftine, e ca la masini, nu poti sa le ai pe toate, confort, performanta, consum mic, undeva trebuie sa pierzi, tu ai design, ai calitate, ai pedigree, dar nu ai performanta la nivelul celorlalte atribute, poate ai performanta mai buna decat la ce se produce acum dar compromisul exista, este la tine in casa, aprinde lumina!


la boxe e ca la femei, fotomodelele majoritatea is niste curve, doar nu o sa stea sa coasa sosete sau sa faca de mancare , o sa se ocupe cu alte treburi, banutul este menirea, cine se concentreaza sa faca o boxa foarte frumoasa pierde esenta, face opere de arta si cam atat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.