Sari la conținut
HiFi Tech

difuzoare mari vs mici pentru frecvente joase .


catalinx70

Postări Recomandate

probabil ai niste incinte de calitate dar mai mici, oricum toti de pe forum au un standard minim cred si stiu sa asculte muzica, asta nu inseamna ca boxele alea suna cum trebuie, cu basul care trebuie, aici vorbim de sunetul plin, adevarat, fara compromis, ca arata ca porcu anumite boxe de acord insa iarasi nu conteaza.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Viobio, aluminiul are treaba, pentru ca se vorbea de coloane si difuri mici. Având cutia din aluminiu, la un volum interior identic, este mai subțire decât o incinta de lemn.

E normal ca fiecare sa prefere cate ceva, dar ca sa alegi ce-ți place trebuie sa ai din ce. Pana acum am înțeles ca boxele cu difuzoare sub 12' sunt de rahat, dar doar din principiu. Ca sa ajungă să-ți placa mașinile sport cu doua usi, n-ai condus si una cu patru uși si mai puțin sportiva, n-ai avut niciun reper?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu cred ca viobio se refera la faptul ca orice boxa de audiofil se poate incadra intr o grila de valori si chiar daca ceea ce avem noi acasa ni se pare miezul din fanta , ele ocupa un loc real pe acea grila de valori si din experienta lui audiofila( a mea nu o pun la socoteala, eu sincer observ pur si simplu daca ceva suna ok si vorbesc mai mult de solutii folosite nu de marci, ca drept dovada nici nu ma intereseaza ce mega marca am luat in caruta, am luat in caruta principiile) boxele cele mai faine sunt cele marisoare, mature, nu i plac galenele.

asta nu inseamna ca galenele nu sant ok, sant, dar noua nu ne plac si din intamplare si suna mai prost.


@camiloi

nu stiu daca o incinta de duraluminiu e ceea ce trebuie, prefer solutiile clasice care functioneaza de zeci de ani, probabil ca pe viitor boxele nu vor mai fi din lemn, cu siguranta si sunetul se va schimba.....

Editat de Vizitator
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu conduc o alfa romeo 156 Q4 (crosswagon) daily driver(awd)


sotia are un reanult modus iar pentru zone greu accesibile, zapada mare, pescuit, scos prieteni mai putin norocosi din zapada, am o masina kinezarie modificata de mine cu blocanti, pneuri speciale de noroi suspensie de terrano2, un hover 4x4.


momentan ma dau cu un subaru impreza lasat in grija mea de catre un amic care nu este in tara, e o masina deosebita si puternica, awd si pe langa care multe masini sant de tot cacatul, din pacate, mi as dori sa fie a mea, nu imi plac masinile nemtesti cu o singura exceptie (audi200 quattro) masina mea de suflet, consider ca aproape tot ce e actual si nemtesc e de cacat si sant fan lada, am avut 2 lazi samara deci vorbesc in cunostinta de cauza cand zic de lazi :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Viobio, poate am inteles eu gresit afirmatia: "Domnilor un "lindic" de 6 inch nu are cum sa impinga aerul,pentru a avea ceva bas.

Pacaleala,numita marketing a ajuns la cote greu de inteles pentru neuronii mei. ".

Pe de alta parte, felicitari pentru masini, dar nu asta era ideea. Camiloiu ti-a dat un exemplu de coloane cu difuzoare mici si care au si bass. Raspunsul pe care i l-ai dat il stii. Ca sa fiu mai bine inteles, o sa-l mai rog din nou pe colegul Comanr sa dea niste exemple de galene si coloane pe care le-a ascultat si care suna prost. Nu de alta, dar cand singurul reper este sistemul de acasa e ciudat sa emiti pareri atat de categorice despre scule, boxe, audiofilie, osciloscopisti etc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

lazile erau full fara piele, aveau niste difuzoare puse de mine, nimic special, una din ele a sfarsit un Dunare dar a fost recuperata si reparata aici apoi vanduta unui ukrainean amarat care a venit cu o plasa de 1 leu ca un elev de liceu comunist sa ia masina, am pierdut practic niste bani dar nu am vrut sa o dau la remat, am avut eu ambitia sa o vad iar pe cracii ei:

http://analogicsound.ro/category/english/automotive-repairs/lada-samara-1-5-mpi-rr/


am ascultat diverse coloane, seriile M de la technics, polkaudio, sony, nu am obiceiul sa umblu dupa auditii pe la oameni dar din cand in cand mai ascult si alte sisteme, am ascultat yamaha, h/kardon habar nu am denumiri exacte, toate coloanele suna la fel, nu ma regasesc in acel sound.

am ascultat si coloane jalnice gen scule de altex, chiar nu are sens sa vorbim de ele, clar exista si boxe bune dar geneza este totul, degeaba mai pui un lac, un nichelaj, si ingramadesti o caruta de drivere acolo cu eficienta si provenineta dubioasa, compromisuri, lazi.


pe sunet nu il intereseaza cat ai dat tu pe boxe, aici e singura buba.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

probabil pe viitor ma voi transforma intr un mutzunache care o sa asculte la doua difuzoare de banda larga mici si legate cu fir de cupru plin la un amplificator de 2 watti, cand o sa ma auziti cu asa ceva sa veniti sa mi stingeti becul inseamna ca am luat o definitiv pe aratura.


multa lume nu vede ca acum sistemele audio se conformeaza trendurilor, modei, nu au nici o treaba cu sunetul, design ul facut pe calculator sa arate misto e primordial, omu nu alege cu urechea ci mai degraba cu ochiul, asa santem noi oamenii si producatorii stiu asta, ne ofera scule, ne ofera "avantaje", din astea, pana la sunet e cale lunga ;)


nu e ca suna ca porcul niste boxe de bani multi, nu se moare de la ele dar la o boxa nu design ul trebuie sa conteze, se pleaca gresit din start, mai exista cativa care fac treaba faina cum am vazut modelul de jbl de mai sus pus de viobio, ramane de vazut la ce costuri.


problema la mine e ca am mai multe hobby uri, imi plac mult barcile, am si o barca tullio abbate restuarata complet de mine, o sa o urc pe site ca si proiect, mai repar diverse pe la masini, nu stau mereu focusat pe sisteme audio, in mod sigur unii dintre voi mai cu banuti si know how aveti sisteme foarte bune, mult mai bune decat am eu dar bugetele se impart destul de strict la mine si de aia migrez in sfera DIY si a reparatiilor sper eu de calitate, nu recomand vechituri la nimeni, sa le ia dracu, se arde un tweeter esti un om mort, dar asta a fost calea mea.

nu pot insa sa nu critic unele tampenii audiofile si concepte rasuflate si imi pare rau ca mor idei bune, unele mor cu inginerii lor cu tot, ca si muzica cu interpretii ei de valoare, asta este viata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dau o mare importanta sunetului, pe barca am instalat doua difuzoare pe 3 cai kenwood cu filtre foarte dichisite, le am adaptat niste protectii, merg amplificate de un amplificator sony made in japan de foarte buna calitate cu ridicator de tensiune si mosfet uri, practic zici ca e de uz militar, sta de la -20 la +50 de cativa ani si nu are nici o buba, tot sistemul este sub canapeaua spate, este o "canapea activa", m am uitat la ea si am vazut o incinta deodata, e supermisto basul iar sistemul chiar suna deosebit de curat, totusi pozitionarea difuzoarelor nu e optima pe inalte, avand in vedere ca e doar o barca ma declar multumit de acel sistem, sursa este un player mp3 sau telefonul.

compromisul principal a fost spatiul si protectia sistemului, canapeaua imbina aceste lucruri cu brio singura buba e ca e destul de energofag dar are cohones(2x100W).


boxele au fost cumparate de pe un forum iar amplificatorul fusese cumparat din talcioc cu multi ani inainte si servea drept nicovala prin garaj, deodata si a dovedit utilitatea, pacat ca nu am poze cu amplificatorul, el vine fixat pe sezutul canapelei, lugimile cablurilor de boxe fiind identice, concepte audiofile :D


pun cateva poze cu lucrul la sistem si cu barcuta, ca teaser pana fac prezentarea pe site, daca deranjeaza se poate sterge, stiu ca e partial off, vroaim sa subliniez compromisul driverelor inghesuite si forma membranelor pentru a incapea in spatii limitate, aici merge, la barci/masini, in sufragerie parca nu as vrea asa ceva.


numele barcii este Pauca, adica in ruseste Raisa.

5acfb1c22a51c_2012-06-1220_10_18.thumb.jpg.b20049894321d9669d3d28e03b19aaed.jpg

5acfb1c22d894_2012-06-1220_10_37.thumb.jpg.bcdf0af9be95722c6f5d0794e3edd066.jpg

5acfb1c230f21_2012-06-1220_54_23.thumb.jpg.aefd4dee89e83689221a12a3d5e5acf1.jpg

5acfb1c234228_2011-04-3019_02_07.thumb.jpg.1d945abc8bd50efadf45f75812a8d514.jpg

02012007(001).thumb.jpg.419f8f46f16321203eff04265b4740b7.jpg

5acfb1c239346_cruisingparameters.thumb.jpg.653f5165ca73a95a3701223ecb670caf.jpg

DSCN0353.thumb.jpg.0ac6e37276026b4a34324306794731ee.jpg

5acfb1c23de55_tullioabbate-seastar.thumb.jpg.01caf5a10e405ce18e134325cc24e183.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu zic sa nu va mai mangaiati pe crestet, eu nu am atacat nici o persoana, am avut o discutie cu iosip vis a vis de niste solutii constructive, habar nu am ce marca sant boxele lui, nici nu trebuie, se discutau idei/solutii constructive, nu persoane, singurii care o iau personal sant cei ca dvs care au o atitudine de copil razgaiat, imi iau jucarelele si plec, fiecare decide ce e de facut cu persoana sa.


de exemplu daca cineva spune de boxele mele ca sant niste sicrie cu difuzoare si are niste argumente e foarte ok, eu nu ma supar, doar omul ala nu are nimic cu mine, boxele sant facute de o firma si au ajuns la mine in urma unei tranzactii comerciale, nu ma ingrop cu ele, doar le folosesc, doar omul limitat se ataseaza de obiecte in asa hal incat daca i spui ca dacia pe care o conduce e o conserva ia foc si te omoara cu securea pentru masina intreprinderii.


bine ca nu santeti pe forumul celalalt, acolo functioneaza doar regula porumbelului si a inghetatei: cine nu linge zboara! :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu am explicat ce s a discutat, fiecare e liber sa dea o interpretare proprie discutiilor, mai mult sau mai putin obiectiva, se pot si vedea dialogurile.


vroaim sa va intreb umil daca si dumneavostra aveti tot lazi cu difuzoare, da nu va mai intreb, sa nu va supar.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

la noi la progresul braila se faceau cica utilaje agricole, indiferent cum le asambalai ieseau tot kalasnikoave :lol:

nu am facut referire la un producator anume, nu am dat nume de marci, pur si simplu am criticat un concept, cel de boxa lesinata de tip coloana, atat.

iarasi nu este vina mea ca 99% din obiectele de facut zgomot de pe piata sant de tip coloana...


si eu multumesc pentru intelegere, poate anumite lucruri deranjeaza dar nu trebuie, pentru cei care se simt nasol ca au niste coloane de care nu sant multumiti pot repeta in gand cele 3 cuvinte pe care am spus mai sus ca nu le mai zic, dar le stiu si ei iar pentru cei care se simt ok cu boxele lor, spor la auditii!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

comanr, daca tot vorbesti de principii, care difuzor crezi tu ca se comporta mai pistonic (adica nu flendure, nu se deformeaza si are distorsiuni mai mici)? Ai de ales intre:

- un difuzor de 6" din ceramica, actionat de o bobina de 4";

- un difuzor de 12" din carton, actionat de o bobina de 3".


Ca veni vorba, filtrul de bas din boxele mele are frecventa de taiere de 150Hz iar difuzoarele de bas au frecventa de breakup (aia la care incep sa nu mai functioneze pistonic) de 12,5kHz. Sunt curios la ce frecventa incepe sa flendure capacul ala de veceu turcesc pe care-l folosesti pe post de difuzor de bas?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

frecventele de taiere sant 700hz si 6khz, daca crezi ca te ajuta cu ceva.

difuzoarele de bas mari nu au o cursa mare gen piston ca difuzoarele de tip "lindic" , miscarea lor nu este foarte ampla, rezista mai mult si reproduc frecventele joase cu usurinta, bineinteles nu poti sa faci un difuzor cat casa dar cand asculti pe woofere de 35cm se simte, este un anume tip de bas care nu se aude la alte ladite cu difuzoare mini.


ai avut destule argumente tehnice prin care ti s a explicat de ce unii prefera lucrurile asa, daca tu vrei ceva mai fancy poti sa stai linistit cu boxele tale, nu trebuie sa le vinzi sa iei altele, oricum pierzi multi bani la revanzare, nu incerca sa te convingi ca seria 7 de la technics sant defapt niste gunoaie, singura persoana care ar putea crede asta esti doar tu, existau niste teste extrem de elaborate pe un site nordic dar nu le mai gasesc, insa exista mult mai multe persoane care cred cu siguranta si stiu ca boxele de tip coloana cu o caruta de difuzoare nu sant ceea ce trebuie, acuma mai depinde si cine le asculta, daca opresti 20 de tarani la intamplare o sa zica ca alea sant boxe de boxe taica tu nu vezi ce dizain are?


as vrea sa nu mai intervii cu cele 6 drivere anemice din plastic de fiecare data cand se vorbeste de difuzoare de bas, eu am certitudinea ca nici difuzoarele de pe technicsuri nu sant cele mai bune woofere din lume, se pare insa ca tu cu plasticele nu ai aceasta impresie, tu crezi ca alea sant mama lui dumnezeu, pentru ca banii tai, tipic pentru audiofilul de carton romanesc, bine ca nu esti moderator, probabil eram banat din prima, am avut nesimtirea sa ma exprim critic fata de crema boxelor, spuma marii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vio, nu ti bate capul , stii ce am observat, daca dai o cautare dupa curba de raspuns pentru technics uri sau alte boxe care au facut istorie o gasesti imediat, daca bagi o boxa din asta cu nume de extraterestru si dai cautare curba raspuns obtii un cacat, nimic, doar poze foarte faine si misto cu oameni linistiti ca niste marmote pe canapea sau cu o caruta de difuzoare unele peste altele, oare de ce?


eu cred ca din cauza secretului, sa nu se afle! :lol::lol::lol:


mai exista si acea categorie de om ieftin care desi observa cum un lucru care are 50 de ani poate merge foarte bine si insista cu faptul ca ala nu e bun, chinezariile(camuflate) din plastic sant mai bune, ce stiu eu, ma pricep eu la lucruri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.