Sari la conținut
HiFi Tech

difuzoare mari vs mici pentru frecvente joase .


catalinx70

Postări Recomandate

Ai explicat mai bine decit mine ce incercam sa las de inteles' date=' ca lipseste in cazul subwooferelor cu 6-8 inch.


In cazul lor, lipseste [b']atmosfera creeata [/b]de un difuzor dedicat frecventelor foarte joase 18-40Hz cu suprafata mare a membranei (minim 15 inch) , implicit masa mare de aer pusa in miscare de acesta.

 

 

Corect. Cu difuri mici sunetul nu te "loveste in piept" , cum se mai spune... Multam pentru Bassotronics; suna greu...

Father, punch-iul nu are legatura cu basul ci cu midbasul. Sunt o multime de boxe mici ce reusesc sa iti ofere senzatia de kick. Basul profund este tradus de creier ca o vibratie comparativ cu tot ce se afla peste 50hz si se termina pe la 10khz. Dupa aceasta ultima valoare din nou ne aflam intr-o zona cu mai putina informatie. Inginerii de sunet intre aceste valori muncesc cu atentie la masterizare. Putem sa teoretizam cat vrem noi acilea, inginerul de sunet oricum va manari sunetul final. Asa ca despre ce vorbim noi acum? :)
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Trebuie sa-i dau dreptate la Dinica, chiar in weekend am ascultat intr-o camera de bloc un bookshelf cu midbas de 6.5 ", ce sa zic avea basu o cocoasa pe la 60-70 hz de m-am speriat.Deci intr-o sufragerie de bloc basu din 2 bookshelfuri era aproape ca la mine acasa , nu mi-a venit sa cred, si ii cred acum pe cei care spun ca au cautat subwooferul prin camera in astfel de situatii.Nu spun ca aceste bookshelfuri coborau la 20-30hz poate la 50, dar cei 50 hz cu gainul dat de camera a dat o senzatie de bas din belsug,desi nu era tocmai placut la ureche.

Asa ca zic ca totul trebuie ascultat si trebuie judecat dupa ureche, nu zic ca la Djleco, nu e un bas calitativ, dar vazand ce efecte nedorite se pot intampla intr-o camera mica, cu niste boxe mici, logic ar fi ca intr-o camera mica cu bas de 18 pus in colt ar trebui sa fie dezastru, totusi poate fi un noroc de al lui Dj, si sa fi iesit un bas ok.,mai ales fiind cutie inchisa...

Bine zis chiar aceste bookshelfuri mici aveau kick, si medii la locul lor ,voci bine conturate , nu sunau subtire deloc, singura vina era a camerei.

Editat de Vizitator
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am ascultat boxe cu 2x6", 2x8", 1 sau 2x10", 1 sau 2x12" "de casa", si nu am ramas impresionat decit de niste boxe cu 2x12 inch bass pe compresie, cotate 26Hz la -6db, medie de 8 inch si tweeter ribbon.


Sunau plin si corect, iar frecventele foarte joase se simteau curat si profund, "sunet plin" cum place multora sa zica.


In rest home use fara prea mari pretentii decit pentru 50Hz above.


Sau poate sint eu prea pretentios...

 

Boxele mele coboara exact la 26hz la -6db, cu un singur bas de 12",dar nu imi place sa folosesc acest termen , imi place sa-l folosesc pe cel standard 30 Hz la -3db pentru ca asta ne intereseaza +-3db.

Iti dau dreptate legat de medie, e bine sa fie mare, prefer o medie de 6,5" intotdeauna fata de una de 4-5", insa sa ai una de 8" trebuie sa ai un tweeter solid ca granitul sa poata sa coboare sub 1khz, probabil de aceea era combinata cu un ribbon, care daca bine stiu poate cobora mai mult decat un tweeter traditional, banuiesc ca era vorba de un ribon mai mare, si nu prea ieftin :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Audio, de la 25Hz la 50Hz este o diferenta ENORMA, in sunet.


Mai ales la filme, sau muzica in care se foloseste sintetizatorul ori toba mare corect prelucrata. inclusiv chitara bass (bass-ul).


Asculta te rog urmatoarele piese, le ai sub fiecare titlu bolduit, nu trebuie cont pentru download:


Jam & Spoon - Garden of eden, (seamana cu floyd in LP the division bell pina intra vocea plavkei)


Jam Spoon Garden of eden flac


De la min 1:25 intra joasele sub 30Hz.


Jam & Spoon - Secret kind of love, (vei gasi in piesa segmente de sub 16Hz)


Jam Spoon Secret kind of love flac


Boz Scaggs - Thanks to you, vei gasi la secunda 25, si la minutul 1: 53 "o surpriza" in piesa!


Boz Scaggs Thanks to you flac



Permite-mi sa te intreb, ai ascultat vreodata vre-o piesa care coboara si sub 30Hz pe boxe serioase cu 2x12 inch compresie, sau 15 inch compresie, difuzor cu suspensie de cauciuc ?


Daca ca, pe ce boxe, si ce piesa?


Spune-mi si mie exact ce boxe ai tu de sint capabile -3db la 30Hz si -6db la 26Hz, si fata de ce frecventa masori tu acei -3db la 30Hz, adica care este frecventa de referinta la 0db, fata de care masori tu acei -3db la 30Hz.


Multumesc de raspuns.

 

Voi asculta ce ai pus acolo, dar in general sub 20 hz nu se aude numa falfait :mrgreen: , drept pentru care voi schimba tubul reflex cu o membrana pasiva, e prea mult aer pentru orice tub basreflex sa nu fie auzit la frecvente de 10-20 hz.

Nu am cum sa masor raspunsul in vrecventa la o boxa in camera la 20-30hz, raspunsul e simulat , normal ,in functie de parametrii difuzorului.Nu am la dispozitie camera anecoica sa fac acest lucru, si nici nu prea ma intereseaza 2,3 Hz + sau - ,fata de ce zice softul.

Tu vrei sa zici ca ai masurat sub-ul tau in camera anecoica?

Ce inseamna boxa serioasa ?Nu , nu am ascultat 2x12 pe compresie si nici 15" pe compresie , dar nu cred ca aceste sa fie imune la camera, lafel cum nici cele pe basreflex nu sunt.Dar daca sunt te rog sa ma corectezi!

Boxele le poti vedea aici

http://www.avclub.ro/viewtopic.php?f=8&t=8&start=200

Dupa cum vezi am incercat sa sheltui cu cap banii si n-am aruncat sute de milioane pe o boxa de o firma recunoscuta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vezi ca superi basul Audio. :)

Cum dreac sa pui o asemenea intrebare impertinenta.

Tu vrei sa zici ca ai masurat sub-ul tau in camera anecoica?

 

DJ a citit datele tehnice ale wooferului si asta a fost suficient pentru masuratori. Sper eu sa contrazica afirmatia mea cu niste masuratori, altfel se pare ca audiofilii are dreptate bre. ;)


Atata timp cat discutam despre cat de bun este basul unui woofer maaaaaareeeeee, fara sa tinem cont de ceilalti parametri cum ar fi camera, sunet manarit de inginerul din spatele masterului, etc, cred ca discutia nu isi are rostul.

Repet exista boxe cu mai multe woofere de 6 care masoara excelent. Daca masuratorile alea spun ca extensia basului este ok, distorsiuni mici; atunci cine sunt eu sa spun ca nu-i asa. In aceeasi masura exista boxe cu woofere mari care ori nu au cine stie ce bas, ori masoara ca porcu.


PS: DJ, asteptam masuratorile. Cu voia ta as fi interesat si de nivelul de distorsiuni.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dj, scuza-ma ,n-am ascultat la volumul cerut piesele propuse de tine, acum insa am urcat volumul ,ce pot sa zic la piesa aia bass lounch, n-am ascultat-o pana la capat dar pana in secunda a 26 se reda totul perfect, adica, nu se aud huruieli pe BR, si senzatia care e ? Tremura tot fotoliu sub mine si buretele din spatar cu tot cu rinichii mei tremura de numa, asta e senzatia.Poate imi spui si mie de pe osciloscop cati hz arata acolo.Ma gandesc ca oameni cu nisip sau pietre la rinichi pot ajunge in criza de la asaceva!

Iti dau pdf daca vrei, probabil e un difuzor mai scump decat al tau dar nu asta conteaza,conteaza ca eu sunt foarte multumit de el. :mrgreen:


http://www.scan-speak.dk/datasheet/pdf/30w-4558t00.pdf

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Astept raspuns la intrebarea fata de ce frecventa de referinta 0db, spui tu ca ai -3db la 30Hz cu incintele tale?



Am ingrosat si subliniat, poate se vede de data asta...

 

Scuze, nu trebuie sa faci bolduri cat casa, nu am inteles la ce te referi , banuiesc ca raspunsul la intrebarea ta ,e fata de SPL-ul declarat de producator, care probabil e putin mai mult cu 1-2 db fata de realitate,in fine am spus, nu asta ma intereseaza ca e 30hz ,32hz sau 34 hz la -3db, am spus tremura rinichiul, cine ar vrea mai mult de atat?! Eu sigur nu!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Astept raspuns la intrebarea fata de ce frecventa de referinta 0db' date=' spui tu ca ai -3db la 30Hz[/size'] cu incintele tale?



Am ingrosat si subliniat, poate se vede de data asta...

 

Scuze, nu trebuie sa faci bolduri cat casa, nu am inteles la ce te referi , banuiesc ca raspunsul la intrebarea ta ,e fata de SPL-ul declarat de producator, care probabil e putin mai mult cu 1-2 db fata de realitate,in fine am spus, nu asta ma intereseaza ca e 30hz ,32hz sau 34 hz la -3db, am spus tremura rinichiul, cine ar vrea mai mult de atat?! Eu sigur nu!

Eu nu imi amplific boxele pe lampi, ampliful meu are 10 finali pe canal si 200w/4 ohmi, asa ca am de unde sa furnizez energie suficienta pentru ele pana la capat de volum daca vreau sa imi pice piatra in vezica, dar te asigur ca nu e cazul de asaceva!(de aceea nici nu vanez un SPL astrologic ce se foloseste in domeniul PRO)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ti-am facut niste filmari, le pun mai pe seara, trebuie sa plec.


Tot nu ai raspuns cum ai masurat tu acei -3db la 30Hz, fata de ce frecventa ai -3db/30Hz?


In una dintre filmari am sa iti arat ce inseamna -3-5db la 15Hz fata de 30Hz si liniaritete intre 25Hz si 38Hz adica unde ma intereseaza cel mai mult.

 

Pai ce se intampla vorbim limbi diferite :mrgreen: ? Ti-am spus ca nu e raspuns masurat cu microfon, e raspuns simulat de soft, adica iei paramatrii declarati de producator, incarci in soft, si iti prezice ce raspuns va avea teoretic, anecoic.Sunt curios tu cum ti-ai calculat cutia pentru acel difuzor, ai masurat cu microfonul ,si ai bricolat nu stiu cate cutii pana ti-a iesit cum trebuie, sau ai folosit un program care ti-a dat un volum a cutiei in care difuzorul sa lucreze corect si liniar.


Uite 2 grafice, cel cu raspunsul simulat si cu impedanta masurata.(in cutie)

5acfb1c83a8ec_Imu(2).png.9f12786dd4d422938093f418bfc10f83.png

Imu2.png.e5735f5f2554d9b85816b5aee61309b5.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

djleco, am gasit o aplicatie interesenta pentrui Mac care analizeaza fisierele de muzica si face o statistica: cate CD-uri se inscriu in anumite game de frecventa, cat timp se pot auzi diferitele frecvente etc. Vezi ca aplicatia nu se bazeaza pe sistemul audio din dotare, doar face un FFT la fiierele digitale de pe HDD. Din pacate e pe bani: ce zici, merita s-o cumpar ca sa-ti arat (rezultate cumulate pe vreo 1.500 de CDuri) ca nu sunt mai mult de vreo 20 cu basi sub 25Hz, si ca timpul total (cumulat) cat exista acesti basi este sub o una-doua ore din vreo (estimativ) 1.500 ore de muzica?

Si-atunci despre ce vorbim?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

djleco, am gasit o aplicatie interesenta pentrui Mac care analizeaza fisierele de muzica si face o statistica: cate CD-uri se inscriu in anumite game de frecventa, cat timp se pot auzi diferitele frecvente etc. Vezi ca aplicatia nu se bazeaza pe sistemul audio din dotare, doar face un FFT la fiierele digitale de pe HDD. Din pacate e pe bani: ce zici, merita s-o cumpar ca sa-ti arat (rezultate cumulate pe vreo 1.500 de CDuri) ca nu sunt mai mult de vreo 20 cu basi sub 25Hz, si ca timpul total (cumulat) cat exista acesti basi este sub o una-doua ore din vreo (estimativ) 1.500 ore de muzica?

Si-atunci despre ce vorbim?

Oo no, deja ma manca de un timp sa imi iau macbook pro :oops: acum sunt invidios :D

Depinde hardu cui il scanezi :mrgreen: probabil vei avea o surpriza la hardu lui djleco, dar nu , glumesc , vad ca asculta si muzica buna numai acum vrea un pic sa ne darame niste pereti , topicuri pe aici :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

IosiP, e posibil ca in cazul in care ponderea muzicii techno, house sau alta cu sunete generate sintetic e mare, rezultatele sa fie diferite.

DJLeco, ce boxe "acompaniaza " acel sub când il folosești pentru muzica? Mai bine zis, boxele au si ele difuzoare de 10", 12", 18"?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

DjLeco si prietenul sau tineau acum 20 de ani discoteca Power si Mozaic-ul, asazisele depeche-oteci.Are in sange subbasul :) E inebunit dupa atmosfera concertelor si zona pro-audio. Pe de alta parte audiofilia seamana cu muzica de camera, alt stil de a face muzica ce nu se bazeaza asa mult pe forta,ci mai degraba pe rafinament.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

DjLeco si prietenul sau tineau acum 20 de ani discoteca Power si Mozaic-ul, asazisele depeche-oteci.Are in sange subbasul :) E inebunit dupa atmosfera concertelor si zona pro-audio. Pe de alta parte audiofilia seamana cu muzica de camera, alt stil de a face muzica ce nu se bazeaza asa mult pe forta,ci mai degraba pe rafinament.

Pai daca ar fi vorba de un concert Waters , as sari si eu repede in clubul Pro al lui djleco, trebuie sa marturisesc ca o vreme am ascultat si eu la casa la boxe pe 3 cai cu bas de 18" si un europower ep1500 :mrgreen: .Adevarul e ca si asta are un farmec sa faci lumea sa danseze pe muzica care o pui tu, numai ca intre timp au trecut anii si nu mi s- a mai parut potrivit la varsta mea sa tin baluri si treburi asemanatoare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In fapt lucrurile sunt mult mai simple. Incinte cu woofer-e de diametre mici induc o oarecare "eroare" . Sa imi explic afirmatia. De regula tipul de incinte echipate cu astfel de woofer-e sunt bassreflex (firesc, sa ajute eficienta traductorului in zona frecv joase). Rezonatorul (tubul) e vinovat de eroare, aprox un sfert de octava sub si peste frecventa de acordaj frecventele sunt quasi-integrate rezultand cam aceiasi" bubuiala" indiferent de nota din partitura. Canta nota cum zic muzicantii, incinta o tine pe-a ei indiferent de maestria instrumentistului :) Deci incinta are bass? Are, dar un fel de bass, cam acelasi.

A doua eroare este ca ai toate sansele sa redea wooferul respectiv armonicile 1,chiar a doua, la acelasi nivel cu fundamentala (care sunt cu -3 respectiv -6dB mai atenuatein realitate), asta datorita rolloff-ului implementarii. Ai bass? Da, dar nota La de 27.5Hz o auzi mutilata, cu armonica 1 de 55Hz la aceiasi intensitate cu fundamentala, de fapt auzi La-ul din octava imediat superioara de doua ori mai tare. Mamaaaa ce de bass..

Sper ca am fost destul de explicit si se intelege ceva.

De fapt asta trebuie sa integem cand citim de cutare incinta ca are, spre exemplu, -3dB la 35 de Hz, castreaza dramatic registrul de jos, reda cu totul altceva decat a vrut muzicianul sa transmita.

Woofer-ele de diametru mare, implementate in incinta inchisa au alt rolloff, mai bland, nu au nevoie de rezonatorul ala care f_te meciul facand o mediere de la La de jos pana la Sol-ul din octava urmatoare. Dj Leco cred ca asta vrea sa spuna de cateva pagini incoace, ca reproducerea muzicii e mai corecta asa si nu cu woofere mici.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"Politia" nu a sters mesajele OT, ar fi fost pacat! In schimb le-a despartit in alt topic, pe care il gasiti aici http://www.avclub.ro/viewtopic.php?f=14&t=556

Recunosc, prefer sa nu ma puneti la munca, data viitoare s-ar putea sa fiu mai putin intelegator.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 year later...

Am observat la incintele mari cu difuzoare mari de bass ca daca sigilezi incinta poti impinge o putere mult mai mare in traductor pentru ca fiind in compresie cursa difuzorului este controlata mai strans, se modifica damping ul si astfel dispar unele zgomote parazite provenite din spatele membranei, insa mi se pare ca bassul mai corect vine de la incinte fara compresie si difuzoare mari, serioase, nu am ascultat open baffle decat foarte putin si cu multa vreme in urma, nu era rau.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Eu cred ca gresesti un pic, in primul rand nu toate difuzoarele sunt facute sa lucre bine in incinta inchisa,asa ca astupand gaura nu le faci prea bine, iar acele sunete nu vin din spatele membranei ci de la aerul care circula pe tubul BR.Normal daca astupi tubul nu se aude nimic:)) E adevarat ca exista difuzoare care sunt apropiate ca parametrii de cei pt incinte inchise si atunci se pot folosi si-si.

Este cunoscut ca basul mai corect vine din incinte pe compresie , si din difuzoare mai mici :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:twisted:


Exista un punct de la care totul o ia la vale, constructiv vorbind, nu pot face niste difuzoare foarte mari pentru ca marind masa,difuzorul de bas nu mai raspunde corect, nu mai e sensibil, fac un resou.


Insa daca o sa citesti pin linkurile puse la inceput vei vedea ca diametrul membranei are legatura cu frecventa reprodusa si cel mai important cu impedanta aerului, difuzorul mic fiind dificil de controlat si de acordat intr un sistem, practic pe intelesul tuturor un difuzor mic se invarte ca prostul degeaba, nu produce unde sonore din cauza ca impinge aer putin, adica undele sonore de frecventa joasa sant mult mai usor si mai bine de reprodus de un difuzor mai mare, asta din calcule, daca intereseaza pe cineva tot spectrul audio, daca nu, nu e nici o problema, in functie de ce asculta omul poate folosi si incinte mici, doar nu o sa umble cu sifoniere, astea costa si ocupa mult spatiu. Marea problema a zilelor noaste e ca lumea nu intelege ca design ul nu poate bate calculele matematice si nu exista nici o legatura intre design si sunet, e ceva greu de conceput, chiar nu exista!


Exista acele boxe de mare fidelitate numite monitor, mici, care suna foarte fidel, bas nu au sa clatine casa, calitatea lor este pe voce, inalte, pana la urma muzica nu este numai bass, asa cum, din deformatie profesionala, exista persoane care vor sa auda 16 hz, problema nefiind la boxe ci la cap, la propriul sistem de referinta, gresit.


Daca boxele mari nu erau ok dpdv audiofil, producatorii ( incepand cu anii 50) nu le mai faceau, toata lumea asculta la galene, dar ti am zis fiecare boxa are targetul sau, e cumparata din anumite considerente, putine boxe sant cumparate exclusiv pentru sunet in zilele noastre, ca si la masini, nu vezi ferrari prea des, o fi bune? :))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am 2 perechi de boxe pe compresie, una cu bass de 11 cm si una cu bass de 22 cm , ambele pe 4 ohm. Le ascult pe un amp care stie doar 4 ohm, camera este de

10 m2, destul de "plina".

Vreau sa va spun ce cele de 11 mi-au daramat convingerile despre boxele mici. Sunt incredibile, au un bass "de speriat" pt marimea lor, este asa cum trebuie si atat cum trebuie, nu acopera celelalte frecvente, este foarte articulat si precis. Cred ca ma ajuta si camera si standurile, dar mai ales am vazut acum ce inseamna ca ampliful sa conduca cum trebuie o pereche de boxe.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt de acord cu ce spui, adevarat nu toti au nevoie de 16 Hz, asta fiind oricum limita inferioara pe care cineva ar mai putea auzi,daca mai are urechile in parametrii :),restul mai ales se simte in stomac.

Insa si la difuzoare mici ,camera oricum amplifica basul, poti avea bas sufiecient pt majoritatea situatiilor si din difuzoare de 6.5''-8''.Iar ca sunt mai greu de controlat nu stiu ce sa spun, ma gandesc ca daca compari un dif cu masa mica si unu cu masa mare ambele cu impedanta de 4Ohm, tind sa cred ca cea cu masa mai mare e mai greu de controlat,banuiesc ca e mai complicat de atat, depinde si de suspensii si altele ,aici poate ar putea spuna mai multe electronistii din pct de vedere al amplifului si cei care constuiesc boxe.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:D ,bine ,ca sa nu crezi ca bat campii, am si boxe cu bas de 12" si cu 6.5" si iti spun totusi ca as sta linistit cu 2 boxe cu difuri de 8" intr-o camera de bloc de 15-20 mp2.

Trebuie sa alegi boxa pt marimea camerei, daca faci asta si ai boxe de calitate nu vad probleme, extensie vei avea sigur cat trebuie, acuma ca nu o sa iti tremure pantalonii pe picior asta deja e treaba de decibeli, norml ca un dif de 6.5'' nu poate reproduce presiuni acustice fioroase.Multi asculta jazz rock pt asta nu trebuie tot timpul 16 hz cum spuneai si tu.

Nu spun ca nu prefer o boxa mare, insa sunt lucruri care imi plac un pic mai mult la difuri mici, si lucruri care imi plac mai mult la cele mari, ele se complecteaza ,nu se exclud.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.