Sari la conținut
HiFi Tech

DSD vs PCM


dinica

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 480
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

  • 1 month later...

Pentru cei interesaţi de un mod relativ ieftin de redare a fişierelor DSD nativ, fără conversie în PCM:


Noua serie de SACD playere Pioneer PD-10, PD-30, PD-50, pe lângă faptul că redă SACD, poate reda DVD-uri scrise (!!!) cu fişiere DSD. Practic scrii fişierele DSD pe DVD şi playerul le redă nativ!


Ţinând cont de faptul că aceste playere sunt foarte ieftine şi se pare că se bucură de recenzii foarte bune peste tot (mi se pare că au câştigat EISA în 2014), cred că pot fi luate în considerare de cineva care doreşte să redea DSD-uri nativ dar nu poate investi momentan într-un DAC scump.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ok, până la urmă, pe principiul "practice what you preach", dar şi măcinat de curiozitate (deoarece nu am mai văzut până acum un SACD player care să redea nativ fişiere DSD de pe DVD-R), m-am dus şi am luat un PD-10. Pentru că între timp am aflat că pe partea de electronică de redare CD/DSD nu există diferenţe între cele trei modele, am zis să joc safe şi să-l iau pe cel mai ieftin.

DAC-ul inclus se pare că este un AKM AK4480EF, un dac pe 32 de biţi destinat pentru DVD-Audio (!), acceptă DSD 2,8 NATIV.

După câteva comparaţii, nu pot spune că am avut vreo revelaţie privind comparaţia DSD versus CD. Exact acelaşi rezultat ca pe dac-ul DSD pe care îl deţin: versiunea DSD sună evident mai curat, mai rezolut, fundalul mai negru, sunetul mai plăcut. După ce treci de la DSD la versiunea de CD, sunetul pare mai sintetic, mai procesat. În mod evident, din nou faptul că se evită nişte filtre, nişte circuite, nişte conversii îşi spune cuvântul. DSD-ul sună mai bine, chiar şi pe un player ieftin. De fapt, sună net superior. Nu pentru că e formatul mai bun intrinsec, ci pentru că tehnologia de redare este superioară.

Legat de player, atât cu CD, cât şi cu DSD, sunetul este extrem de politicos, civilizat, foarte soft şi plăcut, dar şi dinamic în acelaşi timp, genul de player pe care îl poţi asculta non-stop fără să te obosească. La experienţa de decenii pe care o au Pioneer în domeniu, cred că proiectează astfel de playere cu ochii închişi deja. (Are şi intrare USB, dar nu am folosit-o).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Între PD-10 şi PD-30 singura diferenţă e că PD-30 acceptă conectarea unui iPhone/iPod şi decodează AAC. În rest nada, e practic acelaşi player. Între PD-10/30 şi PD-50, diferenţa este că PD-50 are în plus un modul de intrări digitale, adică poate fi folosit şi ca DAC, are un transport mai higher grade dezvoltat de Pioneer. În plus, construcţia (carcasa) este din nou higher grade. Dar electronica de redare CD/DSD este identică între cele trei playere.

Miercuri sper să apuc să fac o comparaţie directă cu dac-ul M2Tech Young, dar din ce am ascultat până acum, Pioneerul îl bate rău cu DSD, vorbesc foarte serios. Chiar sunt surprins cât de smooth, cald şi rezolut sună cu DSD. M2Tech Young pare oarecum mai rough comparativ şi parcă nu are soundstage-ul atât de adânc ca Pioneerul.


DSCF3578.jpgDSCF3578.jpg"><a href=http://s23.postimg.cc/6z35jklxn/DSCF3578.jpg' alt='URL>'>

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa pui un traf pentru calea de semnal atunci cand smps-urile au invadat mai toate aparatele e un semn bun despre intentiile producatorului... Un aparat la 200 de euro care poate sta lejer pe raftul oricarui audiofil la inceput de drum. Pioneer a avut intotdeauna partea de transport foarte bine implementata. Am avut si eu un dvdplayer de la ei si excelenta reputatie mi-am reconfirmat-o cand am pus iesirea digitala pe osciliscop, era aproape perfecta. Fronturile semnalului digital drepte, rapide si fara ring-inguri. Deasemenea nivelul de zgomot era foarte redus in semnalul digital. Un excelent si rezonabil la pret transport pentru DAC-uri.


As fi curios sa vad daca si acest model pastreaza caracteristicile celorlalte.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mânat de curiozitate, având cele necesare in casa, am zis hai sa încerc si eu treaba cu DSD-ul. Nu stiu daca ce am testat se poate ridica la nivel "haudiofil" însă pe mine nu m-a convins deloc.


Sistemul e cel din semnătura, MacBook pro ca sursa, player Audirvana, m2tech hiface, cablu coaxial Real Cable, dac-ul din playerul Audia.


Muzici, DSD128 Diana Krall - A night in Paris.


Cred ca pentru a avea calitatea de care vorbesc toți colegii iti trebuie un aparat dedicat gen Pioneer-ul amintit mai sus, ori o sursa/PC foarte bine configurat plus un DAC "șmecher".


In ce aud eu, varianta cu laptop/convertor/dac-ul din Audia nu are nicio șansa in fata aceluiași album cântat direct din Audia. Zero, nada, cum vreți sa-i spuneti.


Repet, configurația pe care am ascultat DSD poate nu este una fericita sau poate nu este ceva corect ?!?!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca pentru a avea calitatea de care vorbesc toți colegii iti trebuie un aparat dedicat gen Pioneer-ul amintit mai sus, ori o sursa/PC foarte bine configurat plus un DAC "șmecher".


Repet, configurația pe care am ascultat DSD poate nu este una fericita sau poate nu este ceva corect ?!?!

 

Îţi trebuie doar un DAC sau player care să decodeze DSD nativ. Din ce văd eu, dac-ul din playerul tău nu ştie DSD nativ. :)

Practic, tu ai "beneficiat" de o conversie DSD-PCM, care este întotdeauna lossy, deci nu e de mirare că nu te-a convins, ar fi fost chiar culmea să sune mai bine ca varianta lossless.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai am de invatat inseamna.... m-am gandit eu ca nu ar avea cum sa sune cu mult sub varianta red-book.


Un DSD player nu stiu daca as cumpara, sa stau sa ard DVD-uri sa ascult un album, m-as intoarce in timp cand inregistram mini-discuri sau casete CRO2/metale....Pentru mine, ramane varianta mai simpla, CD-ul :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Să ştii că Pioneer-ul este chiar o ciudăţenie, nu sunt multe SACD playere care să decodeze fişiere DSD nativ de pe DVD-R direct în analog. Cel mai bine tot cu un dac separat ieşi. Eu îl ţin doar pentru sună foarte bine cu DSD pentru preţul lui, practic l-am comparat cu un DAC care costă de vreo patru ori mai mult. În plus, nu mă deranjează deloc să scriu DVD-uri. Nu este însă cea mai fericită variantă, recunosc. Până bag banii într-un dac DSD nativ, îl ţin. Sună foarte bine, merită "sacrificiul" scrierii de discuri ;)

Apropos, sunt ferm convins că dacă s-ar scoate un update software, Pioneerul ar citi DSD prin intrarea USB pe care o are, fără probleme. Adică are capabilitatea, doar că nu e activată din soft. Dar deja ar fi prea mult :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu zic că n-o fi aşa, probabil la rezoluţia aia să nu se piardă nimic. Însă nu înţeleg de ce s-ar complica cineva cu conversii. Ai nevoie de un dac BelCanto ca să fii sigur că redând PCM-ul ai acelaşi sunet ca şi când ai reda DSD-ul? :) Că nu se înţelege clar din material. Nu e mai simplu să iei direct un dac DSD, ca să fii sigur?

Chiar şi dacă ar fi aşa, practic nu ai face altceva decât să redai clasicul PCM, cu filtrajele inerente, nu ai calea directă care dă specificul DSD-ului. Nu văd logica argumentaţiei acestui domn, din păcate. Superioritatea DSD-ului nu vine inerent din fişier, ci din tehnica de redare a lui.

Apropos, în utlima perioadă am tot citit revistele de profil. M-a amuzat să văd că în ultimele numere se vede clar că DSD-ul este tratat ca "the new thing", noul pas în evoluţie, chiar şi de către aceiaşi oameni care până nu demult explicau şi consumau resurse considerabile de energie să explice cum că DSD-ul nu e mare chestie şi că tot PCM-ul e ăla adevărat. DSD-ul se impune de la sine, prin calitate. Chiar şi cei de aici de pe forum care în acest moment sunt refractari ideii, peste vreo doi ani vor rula DSD-uri în draci.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.


×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.