Sari la conținut
HiFi Tech

DSD vs PCM


dinica

Postări Recomandate

Eu ascult uneori de pe laptop fie din comoditate fie cat mai fac cate ceva prin casa si imi place sa am ca fundal o varietate cat mai mare de muzica. Cu mac os-ul experimentez momentan in stadiul de masina virtuala. Vreau in prima faza sa vad ce softuri am la dispozitie, si ce se poate face. Am auzit ca ar suna mai bine, ba mai mult cica si cd-urile scrise pe mac suna mai bine, de la niste tipi dintr-un showroom/service Revox din Bremen parca.

Sunt de parere ca se poate scoate sunet bunicel si din PC dar e ceva mai mult de experimentat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 480
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Cea mai buna solutie pt mine a fost Linux(elementary Os) -> audacious (clona foobar) -> alsa (direct hardw without any software conversions). Suna clar mai bine decat foobar pe windows.

 


Idem la mine...


Sub windows, incercati si PlayPcmWin, Pyramix (mai greoi..) sau Audiogate..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri


Sunt de parere ca se poate scoate sunet bunicel si din PC dar e ceva mai mult de experimentat.

 

Se poate scoate sunet foarte bun dintr-un pc. De fapt cu un DAC bun, nu neaparat scump, putem atinge performatele unor cdplayere de top.

Subiectul este discutat cu argumente pro si contra aici pe forum. CEi mai noi pe forum inainte sa va apucati de alte discutii, poate ca nu ar fi rau sa cititi topicul dedicat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Foobar 2000 sub Windows XP , cu toate setarile recomandate pentru audiofilie, la mine, suna mediocru. Doar la citirea muzicii direct de pe un cd red book mai misca ceva ceva...


Primul player soft care mi-a trezit cu adevarat interesul a fost JRiver. Foarte bun setat in ASIO dar in aceste conditii nu-i poti modifica volumul din el, fiind nevoie de un control extern in amplificator sau preamplificator. Daca doresti sa-i folosesti volumul propriu pe mine maobliga sa ies din ASIO iar calitatea scadea un pic. Chiar si asa tot este peste Foobar2000. In plus JRiver costa bani.


AIMP-ul este solutia saracului aproape perfecta. In configuratia descrisa de mine am acces la volum sub ASIO iar calitatea este foarte apropiata de aparatura dedicata de genul DAC-urilor, cdplayerelor, in prezenta unei placi de sunet Asus Xonar. Totusi calitatea scade daca se foloseste volumul logaritmic , probabil nu este foarte bine implementat software. Volumul liniar nu avantajeaza auditiile la volum prea mic din cauza ca se aude destul de tare inca de la inceput dar asta e...nimic nu e chiar perfect.


Dinica da, ai dreptate, ma gandeam la bit perfect cand am zis transparent.


Jack, e corect 100% din ceea ce spui. Un computer nu este un mediu prietenos cu sunetul. Zgomotele electromagnetice sunt destul de puternice si pot lasa urme. Cel mai bun sunet se obtine din aparate dedicate, gandite de la inceput pt sunet dar na, incercam si noi sa scoatem ce se poate mai bun din droagele pe care le avem. :-) E placerea surubarelii, a tuningului. N-ai vazut atatea Dacii tunate ? :lol: Sincer asta imi place la tine, ca si tu ai pasiunea asta a tuningului, nu esti genul de dealer scortos care rejecteaza experimentele de acest fel. Sincere felicitari pentru flexibilitatea gandirii si placerea cautarii lucrurilor noi. Fara pasiune nimic nu e pana la urma.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.


×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.