Sari la conținut
HiFi Tech

DSD vs PCM


dinica

Postări Recomandate

When comparing a DSD and PCM recording of the same origin, the same number of channels and similar bandwidth/SNR, some still think that there are differences. A study conducted at the Erich-Thienhaus Institute in Detmold, Germany, seems to contradict this, concluding that in double-blind tests "hardly any of the subjects could make a reproducible distinction between the two encoding systems. Hence it may be concluded that no significant differences are audible." Listeners involved in this test noted their great difficulty in hearing any difference between the two formats.


Wikipedia :o

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 480
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Afirmatia lui Marian este una oarecum poetica. De multe ori apare aceasta analogie prin care incercam sa definim sunetul natural. Mecanismul logic este - tehnologic pickup-ul se apropie cel mai mult de modul in care se formeaza sunetul natural; normal ca identificam, exprimam, comparam, sunetul auzit cu aceasta referinta. Acum, cat de corect este sunetul pickup-ului este o alta discutie. Pot doar sa revin la ideea ca tehnologic repeta ce se intampla in natura cu mentiunea ca o face in niste limite.



PS: Am sa-l rog pe Marian sa prezinte sistemul lui in intregime, iar eu mai tarziu am sa descriu experimentul de ieri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu inca astept impresiile celor prezenti la Marian astazi. Ce sa fie domnilor PCM sau DSD?

 

Pai si eu zic ca DSD sa fie. Diferenta mi s-a parut destul de mare dar sa nu uitam ca sistemul lui Marian e unul de top, sincer nu prea stiu daca pe un sistem mai modest diferentele ar fi la fel evidentiate. Oricum as putea trai mult si bine cu CD Playerul Andromeda care este un produs de exceptie. Cu disputa intre PCM si DSD m-am lamurit, a ramas placerea de a asculta un sistem de vis cum nu auzi in fiecare zi. Multumim gazdei noastre pentru primire si lui Robert ca ne-a luminat cu setarile alea ultrasecrete :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pt a duce experienta si mai departe va sugerez sa dati o tura si cu hqplayer.


convertorul pcm2dsd este muuult mai flexibil.


http://www.signalyst.com/consumer.html


@tudor nu sunt de acord cu o parte din afirmatiile tale.

daca nu incercam sa ne depasim conditia, nu vom putea merge inainte.

ce ar fi fost daca Robert nu si-ar fi pierdut timpul sa citeasca si sa faca teste cu diverse setari, experienta de ieri ar fi fost aceiasi? s au daca a ti fi folosit placa interna a computerului etc..

In threadul asta principala discutie nu a fost despre faptul ca una suna mai bine ca alta, ci doar despre care este baza acestor diferente, in speta diferenta dintre formate. Personal cred ca nu trebuie sa acceptam explicatii tehnice siluite, in pic de gimnastica intelectuala nu a stricat nimanui.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Marian a facut prezentarile, acum urmeaza testul:

1. Nu aveam cunostinte despre ce urma sa gasesc la Marian. Citisem pe forum de sistem fara sa-l fi audiat, nu stiam nimic de pc, ce cablu usb are, cat de lung este, cum voi asculta muzica via NAS, etc. Marian, ce cablu USB folosesti si ce dimensiune are?

2. Practic m-am dus peste oameni si am incercat sa fiu Vrajitorul din Oz. :o

3. Ce am facut. Am instalat foobar, ASIO, foo imput SACD, am setat output-ul foobar sa trimita stream DSD 256 indiferent de modul in care este impachetat fisierul audio (mp3, wav, flac, DSD 64, DSD 128)

4. Am ascultat doua piese Pink Floyd in varianta PCM nativa 16/44.1 si in varianta procesata via foobar DSD 256.

5. Concluzia mea:

- PCM, sunet sa asculti muzica intreaga zi fara probleme; aspect remarcat de toata lumea; din pacate un freak cu ureche de lemn ca mine detecta clar un fel de saturatie obositoare in anumite momente - cum apare si de ce, am scris in nenumarate situatii - filtrul digital perfect nu exista

- PCM 2 DSD 256, sunet de banda de magnetofon cu SNR-ul digitalului, cu dinamica digitalului, cu detaliile digitalului. Sunetul era perfect rotund, lipsit de orice urma de asperitate, gras ca femeile lui Peter Paul Rubens. Am ramas chiar si eu cu gura cascata, pentru ca pe sistemul lui Marian diferenta era MULT prea evidenta.

6. catalinmetal - a spus ca manaresc eu cumva sunetul pentru ca nu poate sa existe o diferenta atat de mare; senzatia lui era ca 'folosesc corectii de tonuri'; acelasi metalist nihilist a devenit brusc interesat de DSD.


Totusi, scopul testului nu a fost sa arat suprematia unui format, ci un mod simplu si ieftin prin care performatele DAC-ului pot fi imbunatatite. Practic trimitand stream DSD in DAC eviti filtrele digitale.


PS: Simaudio Moon Neo 380 D DSD - a intrat in top 5 convertoare D/A ascultate de mine alaturi de monstri din categoria buget high-end de la dCS, MSB, EMM Labs. Acest convertor D/A folosit in varianta DSD poate inlocui cu succes magnetofoanele, pickup-urile, casetofoanele sau orice alta dracovenie considerata analogica. :clap:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@tudor

corectia ta este nefondata. fara nici o suparare, dar discutiile despre topologia dac-urilor, filtre digitale, setarile din foobar, le aveam cu Robert acum 2 ani, avand in spate ceva timp dedicat studiului. de ce dsd, de ce o rata de esantionare mai mare e mai buna pt dac, teste cu diverse upsamplere etc ... la ureche si nu masurate, ca sa nu avem dubii.

iaca un exemplu http://forum.computergames.ro/168-audio/990523-hifi-sursa-comp-arm-etc-dac/post-47411955.html#post47411955


argumente pseudo stiintifice au fost cele aduse de tine in discutie. stiinta = intelegerea fenomenului, repetabilitate (si aici din pacate trebuie sa masuram cumva rezultatele, vrem, nu vrem cu un etalon)


(dat fiind ca 10 ore pe zi sunt nevoit sa vb in engleza, cateodata imi vin mai greu cuvintele in romana. termenii pot sa ii iei ca neologisme in devenire.)


Imi pare rau ca te am desumflat cu afirmatiile referitor la dac-ul tau, dar cand toata industria merge in directia opusa, iar matematica, care sta la baza acelor filter de care tot vorbesti, contrazice parerile unui producator ....

ai sarit peste faptul ca:

nimeni nu ti a zic ca nu suna bine,

si peste acel articol din stereophile in care aratau ca masoara prost tocmai din cauza acelor filtre.


filtrele digitale sunt un rau necesar, asa cum sunt ele implementate in bucatica aia mica de siliciu cu putere de calcul limitata, dar daca ai citit link-ul postat de mine ai fi vazut ce se intampla cu un stream 44.1 fara upsampling si filtrare, fenomene de aliasing in domeniul audibil etc.. daca nu ai inteles, nu este nici o rusine sa recunosti, poate articolul cu pricina nu a fost bun. oricum este mai bine decat sa stai imbufnat intrun colt si sa rabuvnesti peste o saptamana, asa voalat.


Nu cred, ca eu personal, am acuzat pe cineva de auzenii vreodata, faci o confuzie de identitate.


In acest thread nu s-a contestat nici o secunda faptul ca cele doua formate sunt procesate in mod diferit in dac, si ca urmare fiecare are o amprenta sonica. s-a discutat despre faptul ca dsd este regele stocarii datelor, adicatelea pcm-ul nu poate suna la fel de bine ca dsd-ul. iaca Robert a demonstrat ca printr-o conversie se poate aduce un plus de placere, folosind ca sursa fisiere PCM si din cate am inteles nici macar hires.


nu am fost de acord nici eu cu link-ul lui Robert, dar asta nu m-a impiedicat sa o spun direct si in public.


incearca sa tii discutiile tehnice in domeniul tehnic si discutiile referitoare la perceptiile personale separate. te rog sa imi dai un exemplu cu un post de-al meu in care am spus clar ca diferentele dintre doua componete nu exista in ciuda afirmatiilor interlocutorului. dar imi rezerv dreptul sa contest o axiome de genul vinilul e regele pt ca asa zic io care nu am ascultat un sistem digital corect in viata mea.


personal consider ca esti o persoana care a ascultat multa muzica de buna calitate si esti capabil diferentiezi diverse lucruri intr un sistem audio (si chiar vreau sa ascult dac-ul tau), dar in acelasi timp nu incerca sa explici anumite fenomene daca nu stapanesti conceptele tehnice. ar fi ca si cum as veni eu sa iti explic cum trebuie sa auzi diferentele intre doua viori. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor hai sa ne relaxam putin. :)

Eu nu am pretentia unei specializari in domeniu. Incerc de cativa ani sa inteleg ce se intampla in sursele digitale: cd playere / convertoare D/A. Decat atat!

Tudor, te superi dejeaba legat de subiectul Audio Note. Raspunsul meu a fost:

atata timp cat dac-ul foloseste teoria esantionarii trebuie sa existe un filtru minimal in domeniul digital (anti-aliasing)

Fara acest filtru nu ai cum sa reconstruiesti semnalul initial. Stiu ca te-ai mai conversat cu niste producatori de hifi, te rog sa le scrii celor de la AN si sa intrebi cum transforma bitii in semnal analogic fara esantionare & aliasing. Promit ca am sa caut si eu teorie & date tehnice legate de acest subiect. Am sa sap pana gasesc o explicatie.


Stream-ul DSD nu are nevoie de filtre de reconstructie pentru ca este conceput sa fie asemeni semnalului analogic. Un filtru analogic este suficient.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si totusi' date=' s-a ascultat macar si PCM 96khz ?[/quote']

 

Da, s-a ascultat ceva PCM 96 (Marcus Miller - Afrodeezia). Nu am comparat cu DSD sau 44.1.

 

:) Stai un pic sa ma fac mai bine inteles. Nu ma refer la fisiere native PCM hi-res in 96khz sau chiar mai sus, ci la acelasi PCM 44.1khz care in loc sa fie transformat de Foobar in DSD, sa fie ramana in PCM dar rata de esantionare sa fie ridicata cat mai sus tot cu ajutorul Foobarului. Exista doua plug-in-uri care fac asa ceva in Foobar2000, resamplere. Unul este mai cunoscut, PPHS, cu varianta Ultralocked parca ii zice si celalalt SSRC. Eu recomand a-2-a varianta, SSRC. In acest link se poate face o idee despre eficacitatea fiecaruia: http://src.infinitewave.ca/

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Merita sa incercati si varianta asta. Banuiala mea e ca s-ar putea ca DSD-ului sa-i dispara plusurile in fata unei reconversii de calitate a PCM-ului. Chiar si doar cu Foobar plus pluginul SRC lucrurile sa schimbe mult in bine un stream PCM 44.1khz, dar daca doriti ceva profesional ar fi cazul sa apelati la iZotope SRC sau Weiss Saracon ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Subscriu si eu la cele scrise de Marian mai sus... DSD-ul da dependenta! Probabil ca este gura de aer proaspat a digitalului dupa ce vinilul parea sa ii ameninte suprematia, cel putin la un anumit nivel... Poate ca pe sisteme entry-level diferentele nu sunt chiar asa de mari insa ceva mai sus DSD-ul inclina categoric balanta in favoarea lui. Nu as putea vorbi de dezavantaje vs avantaje ci numai de avantaje, mai ales ca, la ora actuala, spatiul de stocare nu mai este o problema. Chiar si SSD-urile au inceput sa aiba preturi convenabile! :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poate ca pe sisteme entry-level diferentele nu sunt chiar asa de mari insa ceva mai sus DSD-ul inclina categoric balanta in favoarea lui. Nu as putea vorbi de dezavantaje vs avantaje ci numai de avantaje' date=' mai ales ca, la ora actuala, spatiul de stocare nu mai este o problema. Chiar si SSD-urile au inceput sa aiba preturi convenabile! :)[/quote']

@ Marian, mersi! Toate cele bune!


@ Raimond..crezi ca te vei edifica la cei 386 kHz ? :lol:


Este clar ca 2016 va fi anul schimbarilor! Nu vei avea un DAC semiprofesional, un cont pe Feisbook si 2000 unitati Bitcoin, nu existi..

Interesanta vestea lui John, cea cu mediul de stocare SSD..

Totusi, sunt nelamurit. Plecati de pe forum, cativa useri au participat la vreo 4 super teste CD vs fisiere DSD si interventii cu DAC-uri, acasa la Marian si la Jack. De fiecare data, au fost date aici, pe fata, egalitati intre cele doua formate, de multe ori in mod dezavuat, sunetul unui CD pus pe Moon Andromeda sau pe transportul de la MSB, trecea de standardul fisierelor si asta din "gura virtuala" a mai multor participanti..Sincer, nu imi clar nici acum, cine este "castigatorul".. :D

 

Gaby, oricit te-ai pune de-a curmzisul, oricit incerci sa te ancorezi in trecut, lucrurile evolueaza. Iar la nivelul digitalului viteza de evolutie e cea mai mare.


Simplui, daca acu' 2-3 ani mi-ar fi zis cineva ca nu as pastra un ANDROMEDA pentru mine, as fi zis ca e nebun. La acea vreme lucrurile pentru CA nu erau la nivelul de acum, lafel cum peste alti 2-3 ani s-ar putea sa ridem de ce ascultam acum.


Tu imi aduci aminte de o replica dintr-un film, in care un tip din CIA este anuntat ca cineva tradeaza, argumentat si (inca) fara probe. Este intrbat : " Nu crezi acest lucru?" , raspuns: " NU", intrebare: "De ce?" , raspuns: "Pentru ca NU VREAU swa cred!"


Dar, oricum, partea buna e ca nu te obliga nimeni sa crezi, nu te obliga nimeni sa folosesti altceva decit discurile cu gaura, dar nu ii obliga, cel putin nu incerca, nici tu pe altii sa ramina agatati cu tine . Stii cam cum e?! Ca si cu homosexualii, ii pot tolera, chiar pot sa le accept inteleg problema, asta totul pina nu incearca sa ma treaca si pe mine in barca lor. :lol: S-ar putea sa ripostez violent!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Un test amplu si corect, ar trebui sa aiba ca participante TOATE formatele si standardele analogice & digitale ! Eu asa pune cap la cap, sa plece din linia de start : un pick-up cu doze de top - una stereo si mono (sic!) ; un magnetofon cu benzi inregistrate pe 38 cm/s ; un cassdeck referential ; un cd/sacd player foarte scump si un streamer performant.


Aceleasi albume in format LP de 33 turatii, EP la 45 turatii, CD standard, SACD hybrid, un SHM CD japonez, un disc K2 Victor JVC, un Blue Ray Pure audio si un SACD "Esoteric", DSD-uri..Atunci, vor putea pleca concluzii corecte - de ex un album Pink Floyd , simfonia a IX-a "Corala" de Beethoven, "Anotimpurile" lui Vivaldi cu Carmignola si "Sonata Lunii" de Beethoven - acestea gasindu-se cam pe toate standardele. Si, femei participante, cu urechi ascutite si neutre.. ;)

 

OK, acum m-am linistit, inteleg ca ai inteles... :roll::crazy::wtf::lolno:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri


Rog respectuos mai multe detalii referitoare la aceste setari..

Am instalat foobar, ASIO, foo imput SACD, am setat output-ul foobar sa trimita stream DSD 256 indiferent de modul in care este impachetat fisierul audio (mp3, wav, flac, DSD 64, DSD 128)

 

Daca trimiti direct stream DSD filtrele digitale sunt evitate, dac-ul nu le mai foloseste. Hai mai Father am explicat de un milion de ori acilea. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Merita sa incercati si varianta asta. Banuiala mea e ca s-ar putea ca DSD-ului sa-i dispara plusurile in fata unei reconversii de calitate a PCM-ului. Chiar si doar cu Foobar plus pluginul SRC lucrurile sa schimbe mult in bine un stream PCM 44.1khz, dar daca doriti ceva profesional ar fi cazul sa apelati la iZotope SRC sau Weiss Saracon ;)

 

Masuratori ale unui DAC entry upsampling PCM vs DSD.

http://www.computeraudiophile.com/blogs/miska/ifi-idsd-micro-measurements-632/

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu inca astept impresiile celor prezenti la Marian astazi. Ce sa fie domnilor PCM sau DSD?

 

sa fac un mic comentariu inainte sa citesc tot ce s-a scris pe subiectul intrevederii de la Marian...

dupa cum am spus-o si acolo, diferentele sunt de alta natura decat strict de performanta!


aparent DSD-ul covertit din PCM "on the fly" suna mai bine dar nu in sensul de performanta neaparat, ci mai degraba ca urmare a unei augmentari fortate a unor game de frecventa... nu am avut o pozitie foarte buna la aceste teste, boxele Piega favorizeaza destul de mult sweet-spot-ul, dupa parerea mea, insa numai din format si evitarea unor filtre digitale NU ARE CUM sa existe asemenea diferente in gama de frecventa redata!


eu am studiat digital in facultate, si chiar daca multe detalii le-am mai pierdut pe drum, tot nu vad cum ar putea exista asemenea diferente de tonalitate decat in cazul in care:

1. DAC-ul Moon 380D are o procesare PCM defectuoasa (fie din proiectare, fie aparatul de la Marian e cu buba)

2. plugin-ul pt foobar lucrat de acel rusnac manareste la greu banda de frecventa, adica functioneaza ca un egalizator


am discutat si cu Nucu pe subiect, si mi-a confirmat cele 2 supozitii... care de fapt sunt doar una, imi vine greu sa cred ca Simaudio au scos un DAC pe piata cu diferente atat de mari intre procesare PCM si DSD! si asta o spun din postura de utilizator si client al acestie marci care a si detinut si a si ascultat cam tot ce au facut canadienii in ultimii 7-8 ani...


ramane deci a doua ipoteza... am sa citesc ce s-a scris pe acest topic de la pag 45 incoace, insa mie nu-mi suna de incredere acest gismo calculatoresc pt conversi PCM in DSD "on the fly"...

iar treaba repetata de Dinica cu ocolirea filtrelor DAC-ului, am sa o studiez mai in amanunt, sa vedem exact ce si cum se proceseaza, dar, repet, eu nu cred ca Simaudio puteau face o astfel de eroare, in afara cazului in care DAC-ul in sine ar fi unul cu buba, dar la cum a sunat la niste comparatii, iarasi exclud aceasta ipoteza...


deci... am sa revin.

pe scut, nu m-a convins acest format pt ca imi pare ceva manarit... ce folos ca am un sistem neutru daca manaresc din start ceea ce ii dau sa cante? (repet, deocamdata nu sunt sigur de aceasta ipoteza insa sper sa am timp in urmatoarea perioada si sa imi readuc aminte de ceva teorii din facultate si sa si studiez ce s-a mai publicat mai nou in domeniu. e posibil sa ii fac o vizita lui Nucu cat de curand si o sa mai dezbat si cu el aceste subiecte, mai ales ca il consider autoritatea nr 1 din tara in materie de implementare digital)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@cmiu007

- nu am purtat/comentat discuții cu caracter tehnic, tocmai pentru faptul că detest trăncăneala pseudo-tehnico-științifică de cafenea.

 

daca nu erau asazile "trancaneli pseudo-tehnico-stiintifice" bit-perfectul era rege, adicatelea se ramanea la ascultatul formatului nativ fara epifanii generate de procesul transcodarii PCM-DSD .....


nah, cand aud de pseudo-tehnico-stiinta cred ca ma simt cum te simti tu cand iti spune cineva ca ai auzenii :)


ca sfat legat de comunicare: incearca sa nuantezi si sa punctezi clar cine, cum, unde pt ca altfel lasi loc de interpretari, eu ma consider parte a acestei comunitati si ca urmare vizat de afirmatii ca cea de mai sus. in momentul in care se fac astfel de afirmatii imi pierd motivarea de discuta/propune/impartasi din experientele mele, asa cum sunt ele, pt ca nici mie nu imi place trancaneala fara rost si nici nu consider ca ce spun eu se incadreaza in capitolul pseudo-tehnica-știința. repet, in acest forum nu caut audienta, caut un loc unde informatiile mele sa fie puse la indoiala, cu argumente clare, univoce. iar de ascultat prefer sa ascult si sa decid cu propriile mele urechi si nu prin intermediul forumului (nu ma refer la testul de la Marian, pe care l am facut in urma cu ceva timp)


prefer sa bem berea adevarata mai ales ca, repet, imi face placere sa discutam (imi e mai usor sa vorbesc decat sa tastez) daca e sa si ascultam ceva e si mai bine.


iar ca postul sa ramana la subiect: personal cred ca pasul urmator este testul cu transcodarea facuta de hqplayer, tot PCM-DSD, sau de ce nu upsampling DSD-DSD. alte filtre, alta mancare de peste.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Metalistule, plugin-ul acela il folosesc si eu pe sistemul de acasa. Daca plugin-ul ar manari sunetul cu adevarat, asta s-ar simti identic pe orice sistem. La mine diferentele nu sunt atat de evidente, dar nici nu am sistemul lui Marian. Acum sa fim seriosi, in cazul lui Marian vorbim de un sistem de top unde o diferenta minora se poate transforma in ceva major.



iar ca postul sa ramana la subiect: personal cred ca pasul urmator este testul cu transcodarea facuta de hqplayer, tot PCM-DSD, sau de ce nu upsampling DSD-DSD. alte filtre, alta mancare de peste.

+1 - acesta ar trebui sa fie urmatorul pas

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor hai sa ne relaxam putin. :)

Eu nu am pretentia unei specializari in domeniu. Incerc de cativa ani sa inteleg ce se intampla in sursele digitale: cd playere / convertoare D/A. Decat atat!

 

fara suparare, fara matematica solida nu cred ca va intelege cineva, cu adevarat... se vor face niste "aproximari"... paradoxal o aproximare de intelegere asupra unei aproximari de semnal... :lol: problema e ca aceasta aproximare o facem majoritatea... de aia imi reglez eu "bias-ul" cu cate o conversatie cu Nucu... el a pus matematica in practica, si as zice cu mare succes!

sa ne intelegem, nu contest ca ai facut multe experimente cu cele 2 formate, si ca te-ai documentat intens pe subiect, si ca esti "motorul" sau macar unul din motoarele, acestei mici si vesele comunitati. insa teoria din spate e mult mai complexa...si nici nu stiu daca chiar avem nevoie de ea, in esenta, ca sa ne simtit bine ascultand muzica.


pe de alta parte sunt de acord si cu Tudor si cu cmiu... nu inseamna ca nu ne putem bucura de muzica, si buna si calitativa dpdv sonor, daca nu stim teorie digitala, si nici nu inseamna ca da ca stim teoria digitala, e musai sa decelam intre 2 tipuri de sunet...


eu, ca target major, as vrea sa aud ce este imprimat pe inregistrare, daca ma pacalesti frumos, poate ma imbie initial, insa in esenta prefer sa fiu "luat" cat mai putin, pe cat posibil.

deci Robert, ai inteles gresit, sau ai tastat incomplet, sunt interesat de DSD doar in postura in care vreau sa vad care sunt "manarelile" din spatele acestor fisiere...daca sunt (eu asa cred, momentan, preliminar si incipient) tehnologia e una, produsele de marketing si de consum alta, si modul cum alegem sa ne definit calitatea audio - iar alta mancare.


PS: multumesc si eu celor prezenti la Marian (Tudor, Bogdan, Robert) pt cateva ore de calitate petrecute impreuna. sincer sa fiu, imi pare mult mai util ca am auzit diferente asa grosolane de data asta, decat daca m-as fi chinuit sa identific care si care... stiu ca acum ceva timp la niste teste la jack cu PCM hires vs fisiere dxd nu sesizasem asemenea diferente - ceea ce de altfel mi s-ar parea ceva de bun simt fie el tehnic sau urechiofil...


mai am o chestie... un "span"... daca vreti.

oricum banul rulz, si daca DSD si suportul sau fizic SACD era ata de bun, nu inteleg de ce nu s-a trecut masiv pe acest format, ca a avut timp sa depaseasca CD-ul redbook, dpdv istoric...?


intre negru si alb exista o infinitate de nuante de gri...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Teoria conspiratiei lui Catalinmetal este savuroasa, ca sa nu spun hilara. :mrgreen:

In alta ordine de idei, putin off-topic dar nu prea de tot, puteti incerca pe sistemul lui Marian si flac vs wav! 8-)

HQPlayer este o solutie muuult mai inteleapta decat foobar si, astfel, se vor mai inlatura si unele din temerile scepticilor vis-a-vis de manareli...

"Intre negru si alb exista o infinitate de nuante de gri..." - asa este! :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca s-a mai scris pe aici. Accesind link-ul http://stereo-magazine.com/ se poate downloda gratuit primul numar al editiei internationale a revistei germane. O lectura foarte interesanta si pe moca. La pagina 47 putem citi un articol foarte interesant despre noul DAC al celor de la PS Audio. Iata ce scrie in introducere: "...PS Audio intriduces a D/A converter that not only creates analog from digital, but first converts all data streams into SACD format." Adica exact despre ce vorbim noi aici. V-am trezit interesul ? Atunci lectura placuta :)


P.S. Bufnitele nu sint ce par a fi...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.


×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.