Sari la conținut
HiFi Tech

DSD vs PCM


dinica

Postări Recomandate

Sunt de acord ca este o solutie buna pentru entry level. Si suna bine pentru cat costa.

Cu BBB-ul m-am jucat si eu si o sa ma mai joc pe viitor. Momentan vreau sa scot i2s dintr-un envy24 montat intr-un pc fanless, urmat de izolator si reclock de la Ian. Fiind arhitectura x86 cu procesor puternic ma astept sa obtin rezultate mult mai bune. Va sti doar PCM dar va fi o solutie de top. O sa va provoc la un "duel" versus un sistem DSD.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 480
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Nu stiu daca s-a mai recomandat aici, un program foarte ok de extragere fisiere dsd din SACD (ISO): Sonore ISO2DSD. E foarte simplu de utilizat. Poate extrage atat din layerul stereo, cat si layerul multicanal.

 

pt extragere prefer:


- PS3-ul meu modat pt sacd rip

- script + http://sacd-ripper.github.io


sacd-ripper este softul initial, fiind pe github ai acces la surse si poti vedea lista de bug-uri ....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai nu, eu ma refeream la cazul in care ISO-ul a fost extras de altcineva si vrei sa-l faci dsd.

 

link-ul pe care l-ai pus este interfata grafica + executabilul sacd_extract care face parte din acelasi pachet de programe de pe http://sacd-ripper.github.io/


un alt exemplu de marketing....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce link man, ca n-am pus niciun link. M-ai innebunit deja cu marketingul tau :D

Am dat un simplu exemplu de program, nu ma interseaza cine, de ce, cum, cine l-a scris, cine e in spatele lui etc

 

link = http://sacd-ripper.github.io/


readme = https://raw.githubusercontent.com/sacd-ripper/sacd-ripper/master/readme


in momentul in care iei munca altuia (care e "prost" si isi publica munca sub o licenta open source) ii pui un brand (ex Sonore ISO2DSD) si il dai credulilor spre folosinta lasand sa se inteleaga ca este programul tau, cum se numeste? mai ales cand ai un portofoliu de produse hardware.

unde mai pui ca nu a "uitat" sa puna si licentele programului in arhiva ....


site sonore http://www.sonore.us/


ma lasi .... :)


back to topic:


dupa ce extragi fisierele dsd din iso este important sa le taguiesti corespunzator pt a se ordona ca lumea in baza de date a playerului


eu folosesc:

- MusicBrainz Picard https://picard.musicbrainz.org/downloads/

- http://www.computeraudiophile.com/f11-software/musicbrainz-picard-tagger-dsf-support-15475/

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu de ce m-as complica atata timp cat Sonore imi face toate astea din 2 - 3 clicuri....

 

corect. :)


dar pt mine este important sa stiu ce se afla in spate.


acum 2-3 ani cand am inceput sa fac rip, split si tag la fisiere dsd nu exista nici o interfata.


si acum pe bune, tu ti-ai cumpara scule de la unul pe care il stii de mincinos?


si nu e vb de 2-3 clickuri ci doar de felul in care bussines-ul merge in domeniul asta. dsd vs pcm etc....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce te faci cand DSF-ul nu suna la fel ca DFF-ul care e ne-tag-uibil?

 

in primul rand reverific totul :P


in al doilea rand fac un blind test, deoarece diferentele sunt evidente si de netagaduit.


apoi ma mut pe alt sistem si o iau de la capat.


daca in ambele situatii am percutat, ma apuc sa imi aduc si 2 - 3 prieteni la niste teste.


si pe urma ma duc pe forumuri si cu toata documentatia sub brat fac flame cat ma tin pantalonii.


cool, nu?


in ciuda faptului ca ma tin de logica si cunostinetele mele limitate, nu cred ca m ai auzit vreodatata ca am infirmat ce aud altii. am corectat ce mi s a parut mie personal evident fals in afirmatii.


si acum sa revenim daca intre wav si flac avem o compresie, intre dsf si dff este doar headerul ...


iar cei care auzeau acum 3-4 ani diferente intre wav si flac, azi tac malc .... oare de ce? banuiesc ca au scule si setari mai bune.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce te faci cand DSF-ul nu suna la fel ca DFF-ul care e ne-tag-uibil?

 

În primul rând, felicitări pentru dac johndoe, acum am observat ce dac ai.

În al doilea rând, am observat şi eu diferenţe. Clare. Chiar şi pe dac-ul folosit acum. Însă eu prefer dsf-ul pentru muzica pe care o ascult eu (metal). Am observat că dff-ul merge mai bine pentru jazz, sunetul pare oarecum mai relaxat, soundstage-ul ceva mai larg, scena mai largă. Pot da exemple concrete.

La dsf scena e mai adâncă, practic din stânga - dreapta, devine cumva mai faţă - spate, e ciudat. Însă sunetul pare mai direct, mai vânos.

Deocamdată nu am suficiente date pentru explicaţii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Astazi am comparat varianta SACD vs Redbook a unui album Diana Krall - Love Scenes de pe un cd hibrid. Pentru o ureche neatenta varianta SACD este de la distanta castigatoare pentru ca te izbesc din prima detaliile, parca are mai multa informatie. In realitate exista o diferenta de volum undeva la 6 dB plus pentru varianta SACD. Daca cresti volumul cand asculti varianta Redbook diferenta dispare. Asta-i din ciclul 'mai tare inseamna mai bine'. :lol:


PS: Asta imi aminteste de testele cd vs sacd de pe la anumiti dealeri la volume asurzitoare. Normal ca sacd suna hars & digital daca se foloseau asemenea masteruri. Cei +6 dB adaugati la volumul ridicat sa iti sparga timpanul mareau senzatia de disconfort. Pleca omul incantat ca redbook-ul este regele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu inteleg... 6 dB sunt luati, nu adaugati la stratul SACD. La SACD-urile pe care le am eu layerul sacd suna de fiecare data mai incet. Nu-mi dau seama ce remasterizari sunt alea la care layerul sacd sa sune mai tare ca layerul cd. Adica de ce ar comprima cineva masterul de sacd. Layerul sacd e adresat exclusiv audiofililor, nu-i poti prosti cu loudness. Eu marturisesc ca inca nu am ascultat un disc la care layerul sacd sa sune mai tare. ..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Andi, acesta este un caz specific si nu se doreste a fi o generalizare. De curiozitate am sa fac un test cu un alt album pe care il am in format hibrid. :)


Cateva minute mai tarziu.

Peter Gabriel - So / hibrid

Ambele layere se aud la acelasi volum, cu un plus de informatie pentru cel SACD. In varianta SACD sunetul pare mai detaliat, am senzatia subiectiva ca inregistrarea acopera intreaga bogatie timbrala a instrumentelor. Parca lipseste senzatia aceea de sunet ciuntit. :think:

dinamica redbook arata asa:

http://dr.loudness-war.info/album/view/3122

dinamica sacd nu stiu - ne poate ajuta cineva?


Ca de obicei va rog sa aveti in vedere ca aceste teste sunt subiective si nu au pretentia de a fi considerate adevaruri universale. ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

faci si tu un upgrade la sistem (computer). ;) sau rogi pe cineva sa il tuneze.

 

PC: i7 4770K ;

DAC : Rockna WaveQuest cu module MSB Signature;

Amp: Audio Reference RA230 Class A



Cam ce upgrade sugerezi ?

 


setari in bios' date=' chain software ....

sunt multe tweakuri[/quote']

 

Transparenta e semn bun, nu rau! In alta ordine de idei, nu sunt singurul care aude astfel de diferente... Ma apropii de o jumatate de veac... si nu ma refer la varsta. Acum, poti sa o iei cum vrei! Cat despre laptop... nu cred ca am ce sa upgradez: OS, player, setari... Samsung 850EVO 512GB SSD... Sigur, intotdeauna se poate si mai bine, dar nu aici e sursa diferentei! Pentru unele playere probabil conteaza si faptul ca decomprima wav-ul si asta se simte; Audirvana si Squeezelite-ul sunt pe lista, iar ultimul e fenomenal ca experienta audio. Mai greu sa emulezi lipsa unui produs Slim Devices/Logitech SB Touch and Co. In fine, zisesem ca renunt sa mai postez aici insa am zis totusi ca pot impartasi unele informatii utile. O sa incerc sa o fac cat mai rar! Atata timp cat nu este un forum audiofil, merg pe gheata subtire si nu imi place sportul asta! :)

Editat de Vizitator
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.


×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.