Sari la conținut
HiFi Tech

DSD vs PCM


dinica

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 480
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Un articol bun scris de Stephen Mejias de la Stereophile despre dsd.

http://www.stereophile.com/content/news-about-dsd#5IvLqgSMET2bCRsl.97


John Atkinson spune ca toti cei de la Stereophile care au ascultat dsd au declarat ca li se pare net superior cd-ului si mult mai apropiat de experienta analogica.

Mejias spune ca nu intelege cum inca mai sunt unii care gasesc diverse motive pt a contesta superioritatea sonica a dsd-ului.

In articol poate fi gasit un link catre o foarte interesanta sesiune de Intrebari si Raspunsuri cu Andreas Koch, in care acesta coreleaza dsd-ul la auzul uman. Se pare ca dsd-ul se modeleaza mult mai bine pe auzul omului. Koch spune o chestie foarte interesanta si anume ca s-a dovedit ca auzul uman nu se opreste la 20 khz ci urca mult mai sus pt tranzienti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cataline pune bre un link. :)

Eu unul ma bucur ca subiectul este considerat interesant. Pana la urma fiecare alege dupa ureche cum oricum facem cand alegem sunetul sistemului de acasa.

Personal militez pentru evitarea filtrelor convertorului D/A in special in situatia cand acesta este unul ieftin. Daca as avea bani de un MSB Analog Dac cu siguranta as fi mai relaxat. Greu de scris de pe telefon.

 

era prea dimineata :)


http://www.realhd-audio.com/?p=74

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Un articol bun scris de Stephen Mejias de la Stereophile despre dsd.

http://www.stereophile.com/content/news-about-dsd#5IvLqgSMET2bCRsl.97

 

lasand la o parte trairile metafizice pe care cei de la stereophile le au zi de zi, neavand niciodata curajul sa faca niste teste comparative serioase intre produsele din aceiasi categorie de pret, ca de obicei sunt un pic pe langa pe partea tehnica sau fac pe prostii.


Fals:

If you are talking about the CD's 16-bit/44.1kHz data, an ADC samples the analog signal 44,100 times every second, each time describing the instantaneous signal amplitude to the nearest one of 65,536 voltage levels (2 to the 16th power).

 

de fapt este o luuunga introducere a interviului cu Andreas Koch, in link-ul meu vei gasi contraexplicatiile date de Jonh Siau.


personal prefer sa discut pe marginea ultimelor doua articole, orgasmele auditive celor de la stereophile ma lasa rece deorarece nu traiesc in acelasi mediu cu ei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Testul audio din Stereophile cu DSD castigator s-a facut in 1999. N-am studiat cum a evoluat DSD-ul in timp, dar PCM-ul a facut pasi mari in rafinarea sa. E suficient sa vedem ce placi de sunet erau in 1999 si ce placi de sunet sunt in 2015. Despre DAC-uri bine facute nici nu mai amintim. Beleaua in ziua de azi vine in proportie de peste 99% de la inregistrare dupa parerea mea. Poate ma insel dar eu asa vad problema...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1. De ce se mai vorbeste de DSD 64 cand DSD 128 a devenit disponibil in mai toate convertoarele D/A? Mai are rost sa vorbim de DSD 256 sau 512?

2. De ce John Siau nu prezinta masuratori ale liniaritatii la iesirea convertorului D/A in varianta PCM si DSD?


Vreau sa vad o demonstratie completa a tuturor problemelor ce apar in domeniul digital prezentata de un guru audiofil. Din pacate nu vom gasi asa ceva pentru ca marketing & vanzari & show me the money.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mda, e clar, PCM castiga dar diferentele sunt mult sub pragul de audibilitate. Nu ramane in joc decat prostia sau geniul inginerilor de sunet care creeaza inregistrarea. Ai un om bun iese treaba buna, ai un nepriceput , iti macelareste inregistrarea. La final sunt bulls-ii de la marketing care vor sa se auda tareeeee...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu ramane in joc decat prostia sau geniul inginerilor de sunet care creeaza inregistrarea. Ai un om bun iese treaba buna, ai un nepriceput , iti macelareste inregistrarea...

Ca in oricare alta meserie sunt oameni cu har, care au deprins mestesugul in cele mai mici taine, maestrii si simplu prestatori, fara chemare si aplicatie dar bine "orientati".

Zicea bine Momolo la un moment dat ca sunt din ce in ce mai putini si nu au cui preda stafeta. Lupii tineri butoneaza niste softuri care dintr-o adunatura de afoni fac o trupa si-un hit.

E lesne decelabila degradarea mestesugului masterizarii, asculti acelasi album editat acum 30-40 de ani si o editie recenta, "de luxe". Nu zic, sunt si remaster-uri de mare fel.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In primul paragraf se arata ca DSD este 1-bit PCM si este demontata pretentia ca Direct Stream Digital" sau DSD ar fi o cale mai simpla si mai directa care ar necesita mai putina prelucrare digitala


.

 

Noi vorbeam aici de faptul că-i o cale mai scurtă în player (şi chiar este), nu în lanţul de înregistrare - redare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Testul audio din Stereophile cu DSD castigator s-a facut in 1999. N-am studiat cum a evoluat DSD-ul in timp, dar PCM-ul a facut pasi mari in rafinarea sa. ...

 

Dacă te uiţi în articol, cei de la Stereophile spun că nu şi-au schimbat părerea de atunci şi până acum în ceea ce priveşte comparaţia pcm-dsd.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O alta opinie despre DSD pe pagina companiei olandeze Grimm Audio


White paper: DSD Myth - Why DSD rarely is the simple Direct Stream that people believe it is.


De retinut din aceasta lucrare:

“If you want maximum sound quality once a recording is in a PCM format, you’re better off listening to it in PCM than to a flawed DSD transformation of the latter.


This article will explain why.”

http://www.grimmaudio.com/site/assets/files/1088/dsd_myth.pdf

 

personal consider ca problema nu sta la nivelul de teorie, ci mai degraba la nivelul practic - felul in care DAC-ul lucreaza cu PCM sau DSD.

din pacate nu am gasit pana acum o inregistrare de referinta in PCM si in DSD (cu lanturi de inregistrare separate). daca iau in considerare si faptul ca diferentele sunt la nivel de nuanta si numai o ureche antrenata poate detecta acele diferente (si chiar in cazul asta nu poate trece un blind test) consider exercitiul ca doar ca o gimnastica a mintii.


eu ascult in format nativ (mai mult nu imi permite chainul si nu ma apuc sa fac conversie offline) si percep diferente la nivel de inregistrare si nu la nivel de format. sunt dispus sa ne intalnim sa facem teste sa mai schimbam impresii in general despre audio dar si despre viata dar din punctul meu de vedere nu prea mai sunt informatii noi in domeniu (vb de threaduri de afara), flame-ul online a murit in momentul in care toate dac-urile noi pot "canta" pcm si dsd. acum exista convertoare offline si online asa ca toata lumea poate experimenta si vedea ce ii suna mai bine bit perfect sau conversie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

personal consider ca problema nu sta la nivelul de teorie, ci mai degraba la nivelul practic - felul in care DAC-ul lucreaza cu PCM sau DSD

Asta tot spun si eu. ;)



Guys nu uitati de evenimentul din data de 5 septembrie

http://www.avclub.ro/viewtopic.php?f=15&t=657


Numarul minim de participanti nu a fost atins. Trebuie sa fim cel putin 10 pentru ca evenimentul sa se tina. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

personal consider ca problema nu sta la nivelul de teorie, ci mai degraba la nivelul practic - felul in care DAC-ul lucreaza cu PCM sau DSD

Asta tot spun si eu. ;)



Guys nu uitati de evenimentul din data de 5 septembrie

http://www.avclub.ro/viewtopic.php?f=15&t=657


Numarul minim de participanti nu a fost atins. Trebuie sa fim cel putin 10 pentru ca evenimentul sa se tina. :)

 


pai s-a sarit si peste deadlineul de 1 saptamana inainte :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Andi spune ca nu foloseste nici un chip, ceea ce este imposibil. Ceva face el acolo si poate suna placut. La fel suna si un banal TDA1543 cu conversie pasiva urmat de un buffer cu lampi, toata lumea era extaziata. Pana cand a fost comparat cu un dac adevarat si aruncat la gunoi.

Momentan sunt circumspect si nu cred ca maldarul ala de fire poate canta cum trebuie.

Intr-adevar cei de la Chord folosesc niste solutii aparte. La fel si MSB. Dar ei sunt din alta liga.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Robert, la fel am fost si eu, si mie mi s-a parut ca arata ciudat si cam sloppy in interior si in mod normal l-as fi trecut cu vederea. Doar citind mai multe despre el mi-a starnit interesul, mai ales ca pana la urma ce a zis designerul de la PS Audio (am pus linkul cu cateva pagini mai in spate) si anume ca dsd-ul e teoretic un semnal analog care ar putea fi redat cu un circuit analog se dovedeste adevarat.


PS Cred ca tinand cont de ideea lui si de faptul ca tine sa fie facut hand-made a fost destul de limitat in modul de constructie, de unde si aspectul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aha, deci e nevoie de alt aparat.Credeam ca scap ieftin.

 

poti scapa ieftin, mai ales ca ai experienta diy ;)


http://jlsounds.com/combos.html


am versiunile anteriore si sunt ok


http://jlsounds.com/ak4396.html


http://jlsounds.com/pcm5102.html fara pcm


da-mi un mesaj privat daca vrei sa le iei o tura.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:D Mai baieti ma bagati la cheltuieli :lol: . Vreau sa ascult si eu fisiere DSD. Merg redate si pe o placa de sunet de genul Asus Xonar DX sau trebuie sa-mi cumpar un DAC care sa specifice in clar ca poate reda fisiere DSD ?

 


La Xonar, doar pe la Essence One să ai suport pentru DSD....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cmiu007 din cate stiu PCM5102 nu stie DSD.

Solutiile enumerate de la jlsounds nu cred ca sunt suficient de bine implementate astfel incat rezultatele unui test dsd vs pcm sa fie relevante.

Intre noi fie vorba singurul lor produs reusit este modulul I2SoverUSB.

 

PCM5102 nu stie, l-am luat inainte de aparitia AK-ului, l-am mentionat pt ca e usor sa faci swap intre module, asa de amorul artei sa vezi daca vezi diferente.


ca si dac, all over alimentat cu 2 salas-uri, data feed din mpd e ok-ish. intradevar a facut multe artificii pt al putea alimenta direct din usb, dar se poate moda pe partea analogica.


e propunerea mea pt buget mic/entry pt diy.


asa sari un bufallo III cu BBB si modulele de reclock I2S si ai solutia de top pt diy (punctul meu de vedere personal), mai trebuie sa ii dau 2 ciocane si va fi gata de pus in cutie :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.


×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.